Bilmek istediğin her şeye ulaş

Viral Marketing

Marketing

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2012

Ali Kemal Ergelen @alikemalergelen

Paylaşılmaya değer içerik nasıl üretilir?

Bunu video ve diğerleri olarak ayırmak istiyorum. Video, görsel olduğu ve ses ile görüntünün kombinasyonundan oluştuğu için daha etkili bir içerik ve paylaşıma daha açık bana göre. Diğerleri kısmına ise text, resim ve bunların kombinasyonu diyebiliriz. Viral denince akla ilk video geldiği için buna odaklı olarak yanıtlamaya çalışayım.

Paylaşılmaya değer içerik bir video ise aşağıdaki maddelerde o videonun -farklı amaçlarla hazırlanmış da olsa- içermesi gereken özellikleri toplu olarak kendimce yazmaya çalışayım:
  • Videoya konu olan şey kesinlikle izleyenlerin hayatından parçalar taşımalıdır. İzleyen, olayın aynını yaşamamış olsa bile böyle bir olayın başa gelebileceğini bilmelidir. Örnek:


  • Keşke bu olay benim de başıma gelse diyebilmelidir ya da "benim başıma gelse ne olurdu" dedirtebilmelidir o iç sese. Örnek:


  • Şaşırtabilmelidir :) . Örnek:


  • Bilindik şeylerle ilişkilendirilebilmelidir, ve hatta anılarımızla :). Örnek:


  • Mümkünse devamı çekilebilir olmalıdır. İlk etkinin kullanıcıdaki yankısı ile daha aktif bir heyecan dalgası yaratabilir böylece. Örnek:


  • Bence en önemlilerinden birisi de kolaylıkla taklit edilebilir olmalıdır. Dünyanın her yerinde videonun klonları türeyecek ve izleyenler orjinalinin nasıl olduğuna mutlaka bakacaklardır. Ya da farklı versiyonlarda bir dolu video görünce bu ne ya diyeceklerdir. Örnek:


    ve :)


Ağustos 2012

Ali Kemal Ergelen @alikemalergelen

Viral marketing için hazırlanan viral videonun hızlı yayılımı nasıl sağlanabilir?

inploid.com/t/paylasilmaya-deger-icerik-nasil-uretilir/ sorusuna yanıtımdaki en son madde bence bu konuda büyük bir adım attırabilir:

Video, etkili ve kolaylıkla taklit edilebilir olmalıdır. Videonun klonları türeyecek ve izleyenler orjinalinin nasıl olduğuna mutlaka bakacaklardır. Ya da farklı versiyonlarda bir dolu video görünce konu ilgilerini çekecektir.

5 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.