Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vücut Geliştirme

Spor (Türkiye)

Vücut Geliştirme, ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların bir araya getirilmesiyle kas telciklerinin (fibres) geliştirilmesi işlemidir. Bu aktivite ile uğraşan kişiye vücut geliştirici (Body Builder) denir.Rekabete dayalı bir spor olarak vücut geliştirmede, vücut geliştiriciler, jüri önünde fiziksel görünüşlerini çeşitli hareket serileriyle sergilerler. Ünlü vücut geliştiricilerden bazıları şunlardır: Larry Scott, Arnold Schwarzenegger, Frank Zane, Lou Ferrigno, Flex Wheeler Steve Reeves, Serge Nubret ve yenilerden, Ronnie Coleman ile Jay Cutler, Phil Heath.

Şubat 2012

behdimissim @behdimissim

Evde vücut geliştirmek için nasıl egzersizler yapılabilir?

inploid.com%2fburhan%2fregion%2fvucut-ge... buradaki gönderi alanımdan içerikleri takip edebilirsiniz. Eve 2 tane dumbell alsanız bütün hareketleri uygulayabilirsiniz.
Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı

Zayıflar için vücut geliştirme teknikleri nelerdir?

Vücut geliştirme spor hocalarının eğitim alanıdır. Doğru ve güvenilir bilgi için işi uzmanından öğrenin.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Zayıf kişiler için vücut geliştirme nasıl yapılır?

Vücut geliştirme, ilk safhada yağların yakılması ve paralelinde kasların aktivasyonu arttırılarak gelişmesinin sağlanması durumudur. Bu nedenle her çalışmada vücudun enerji deposu ciddi anlamda kayba uğrayacaktır. Bu kaybın yerine konması uygun beslenmeyle mümkündür. Burada amaç normal şartlarda yağdan oldukça fakir, proteinden oldukça zengin beslenerek vücudun yağlanmasının önlenmesi ve kasların beslenmesinin sağlaması olmalıdır.Ancak zayıf bireylerde beslenme programı muhtemelen değişecektir. Vücutta yakılan enerjiyi karşılayacak bir depo alanının yetersizliğinden ötürü, normal spor beslenmesinin dışına çıkılıp yağdan daha zengin beslenme söz konusu olabilir. Elbette bu beslenme miktarı ve şekli en doğru şekilde bir diyetisyen tarafından belirlenebilir.Kilonuza göre bu formül değişiklik gösterecektir. Bunların yanında yaptığınız eğzersiz de kilonuza ve bünyenize uyumlu olmalıdır. 80 kğ olan bir bireyle 60 kğ olan bir başka bireyin egzersiz yükü aynı olamaz değil mi? İşin bu kısmını da yaptığınız sporun eğitmeni belirlemelidir. Bu noktalara uyulmadan gelişi güzel vücut geliştirme yapılırsa sağlıklı bir sonuç alınamaz.
Kasım 2013

Burhan Çetinkaya @Burhan

Aminoasit haplarını kırarak içmenin vücuda bir zararı var mı?

Şöyle açıklayayım; hapın özellik bakımından herhangi bir kaybı olmaz kırınca. Ama hapın sert bir yapısı olduğundan kırıldığında bir tarafı keskinleşebiliyor bu açıdan dikkat edilmeli soluk borusuna zarar verebilir. Bir de kırılınca damakta o kötü tadını bırakıyor :)
Ekim 2012

Gizli Kullanıcı

Zayıf insanlar için vücut geliştirme egzersizleri nasıldır?

Her şey aynı. :) Yapılması gereken egzersizler bellidir. Zayıf olan insanların yapması gereken sadece kilo almaktır. Günlük yemek öğünlerinizde karbonhidrat oranını yüksek tutmalısınız. Kilo alana kadar karbonhidratlı protein tozu kullanmalısınız. Kilo almaya başladıkça doğru orantılı olarak da kas kütleniz artacaktır.
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe @yasinemirmeneks

Adonis kası nasıl yapılır?

Adonis kasının belirgin hale getirmek için ilk önce o bölgedeki yağları yakmak gerekiyor. En zor kısmıda bu. O bölgeyi çalıştıracak hareketleri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. Videoda ilk bir dakikada ki yaptığı hareketi evde yapamayabilirsiniz onun yerine yere uzanıp, ayaklarınızı havaya kaldırırken hafif yanlara doğru kavis verirseniz aynı bölgenin çalışacağını hissedeceksinizdir.

Ek olarak, eğer belirgin adonis kasına sahip olmak istiyorsanız, bu hareketleri hergün düzenli yapmanız gerekiyor.

Mayıs 2012

Enfal Anıl @jrguitarist

İnsan vücudunda gelişmesi en zor kas grubu hangisidir?

En zor gelişen kaslar  karın kasları ve baldır kasları oluyor. Aslında çok zor değil ama yavaş gelişiyor da diyebiliriz.
            
                     İnsan Vücudu
               İnsan Vücudu
 En çabuk gelişen kas ise boynu omuza bağlayan kas oluyor.
              İnsan Vücudu


Mayıs 2012

Mustafa Miraç Han Yıldırım @hanmirac

Yağları yakarken aynı zamanda kas yapımını nasıl sağlayabiliriz?

Pizza, meyve suyu, fast-food salata,fıstık ezmesi, meyveli yoğurt, pirzola, makarna, yağlı ton balığı, salata sosu, paketli şarküteri et gibi yiyeceklerden uzak durarak vücudunuza aldığınız yağ miktarını azaltmanız ön koşul.
Sonrasında ise aşağıdaki antrenmanları yaparak yağlarınızı yakarak kasa yapımına başlayabilirsiniz.
1)Jump Rope (60 saniye aralıksız)
Vücut Geliştirme

2)Exercise-Ball Push-Up (20-30 tekrar)
Vücut Geliştirme

3)Bent-Over Dumbbell Row (20 tekrar)
Vücut Geliştirme

4)Dumbbell Squat to Overhead Presss (20 tekrar)
Vücut Geliştirme

5)Dumbbell Romanian Deadlift (20 tekrar)
Vücut Geliştirme

6)Exercise-Ball Double Crunch (30 tekrar)
Vücut Geliştirme

7)Jump Rope (isteğe bağlı) (60 saniye aralıksız)


Not: Tüm turu 2-3 kez tekrar edin. Egzersizler arasında 30 sn dinlenin. Her antrenmanu tekrar etmeden önce 24-48 saat civarı vücudunuzu dinlendirin.
Gerekli ekipmanlar: Egzersiz topu, ayarlanabilir dumbell set, atlama ipi.
Şubat 2012

Ünsüz Düşünür @ismgokce

Vücut geliştiren biri hangi proteinleri alabilir?

Vücutçu arkadaşlar sağlıklı ve faydalı olması için yapmanız gerekenleri  bu sitede baya detaylı anlatmışlar :  vucutcu.com%2fcont.php%3fcat%3d6%26amp%3...'>vucutcu.com/cont.php?cat=6&t=1512
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

Vücut geliştirme ile ilgileniyor musunuz?

Ben ilgilenmiyorum, ayrıca kaslı erkekleri de hiç sevmem
Eylül 2012

Emre Sevinç @emresevinc

Vücut geliştirme için protein tozu kullanmak zararlı mıdır?

Ben son 8 aydır hiç aralıksız kullanıyorum. Aşırı protein yüklemesinden dolayı sivilceden başka bir yan etkisini görmedim. Fakat eğer protein tozu kullanıyorsanız, kullandığınız günler B vitaminide kullanmalısınız. Ayrıca gün içinde bol su içmelisiniz. Bende bir yan etkisi olmadı sizdede olmaz, demek mümkün değil, aile hekiminizden onay alıp kullanmalısınız.
Haziran 2012

Aykut Kardaş @unknow

Vücudumuzda (External Obligue) kısımlarını geliştirmek için hangi egzersizleri yapmamız gerekir?

Benim 1 senedir düzenli haftanın 4 günü yaptığım ve etkisini gördüğüm hareketleri söylemem yeterli olur diye düşünüyorum. Birden fazla egzersiz var mide + adonis bölgesini çalıştırmak için, burda en önemli nokta mide kası (baklavalar) bölgesinin tek bir kas grubundan olduğunu unutmamak ve egzersizleri alt mide için ayrı, üst mide için ayrı yapmamaktır. Şunu da bilmek gerekir ki karın kasları hareket etmek yerine harekete karşı koymak için dizayn edilmiştir. Omuriliğinizi büktüğünüz egzersizleri kesinlikle yapmayın. (örn: mekik!) Mide için Core exersice diye tabir ettiğimiz en etkili egzersiz Plank egzersizidir. Aşağıdaki video da plank hareketinin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.Bu hareketi 4 set yapabilirsiniz. ilk sette 30 sn, diğer settlerde 30 sn arttırarak yapınız. (30sn - 60sn - 90sn - 120sn) Çok zor bir harekettir. ilk başlarda 30 sn bile duramayabilirsiniz. Fakat bu işe gönül verdiyseniz ve kararlıysanız yapmak zorundasınız :) Kısacası pes etmeden, gün geçtikçe dahada uzun kalarak bu hareketi yapmak kısa zamanda etkisini gösterecektir.

Bir diğer hareket ise Stir the Pot. Plank egzersizinin gelişmiş versiyonudur. Plank artık sizi kesmiyorsa 2 - 3 dk çok rahat zorlanmadan durabiliyorum diyorsanız bu hareketi yapmaya başlamalısınız. Bu egzersizi de, plank da yapmış olduğunuz set ve tekrar sayısı ile aynı yapabilirsiniz. Tabi bu setler başlangıç seviyesi için geçerlidir, mideniz yanana kadar durmanız kas gelişimini hızlandıracaktır. İşte hareketin yapılış videosu:Bir diğer hareket ise Rolling Plank. Aynı set ve süre sayıları bu hareket içinde geçerlidir.Hareketin videosu:Bu 3 hareketi yaparken sanki birisi karnınıza yumruk atacakmış gibi tüm gücünüzle sıkın. Bu hareketler kesinlike çok zor hareketlerdir, ilk baştan yapamıyorum diye pes ederseniz bu iş olmaz. Son olarak birde şunu eklemeliyim; günlük almanız gereken kaloriden fazla kalori alırsanız, karın bölgenizde yağ olarak birikir ve bu hareketlerin hiç bir esprisi kalmaz, yani aynı zamanda beslenmenizede dikkat etmeniz gerekir :) Şimdiden kolay gelsin :)
Daha fazla

39 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.