Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vücut Geliştirme

Spor (Türkiye)

Vücut Geliştirme, ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların bir araya getirilmesiyle kas telciklerinin (fibres) geliştirilmesi işlemidir. Bu aktivite ile uğraşan kişiye vücut geliştirici (Body Builder) denir.Rekabete dayalı bir spor olarak vücut geliştirmede, vücut geliştiriciler, jüri önünde fiziksel görünüşlerini çeşitli hareket serileriyle sergilerler. Ünlü vücut geliştiricilerden bazıları şunlardır: Larry Scott, Arnold Schwarzenegger, Frank Zane, Lou Ferrigno, Flex Wheeler Steve Reeves, Serge Nubret ve yenilerden, Ronnie Coleman ile Jay Cutler, Phil Heath.

Nisan 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Haziran 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Stanley Williams

Vücut Geliştirme

Stanley “Tookie” Williams

"The more I began to lift weights, the more I became addicted to the feeling of being bigger and stronger"
Ekim 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Mayıs 2013

Fatih Orhun Uzun @fatihorhunuzun

BOY UZATMA

Merhaba,

Bu konumuz boy uzatmada yardımcı ve bilgili olmanız amacıyla kendi araştırmalarımla hazırladım.

Boy uzatmada genetik etkenlerde vardır. Eğer ebeveynler kısaysa boy sınırınız da fazla değildir fakat bu demek olmuyor ki uzun boylu olamayacaksınız.

Beslenme en önemli etkenlerden biridir çoğu kişinin bildiği gibi süt ürünleri balık ve diğer tüm besinlerden dengeli biçimde tüketmelisiniz. Fakat bunlardan en önemlisi süt ürünleridir çünkü sütte bulunan L-Arginene amino asiti süt, çikolata, et, ceviz, soya fasulyesi, keçi boynuzu, beyaz un, yulafta bulunur ve bu amino asit büyüme hormonlarını %300'e kadar çıkarmaktadır. L-Arginene sadece boy uzaması değil yağları eritir ve vücut yapan insanlar için en önemli amino asitlerdendir.

Bir başka şekilde duruşumuzdur omurilik egzersizleri vardır çeşitli bu omurilik egzersizleri 25 30 yaşında ki bir yetişkin bile uzayabilir çünkü omurulik düz değilse en az 2 cm kaybetmişsinizdir.

Basketbol ve sporların boy uzatıyor bir bilimsel kanıtı yok fakat yapılan hareketlerin boy uzattığı kesindir. Yüzme tüm kasları çalıştırır haliyle en iyi boy uzatma yöntemlerinden biridir. İp atlamak evde ideal boy uzatma yöntemlerinden biri olabilir. Hızlı koşmak ise büyüme hormonu salgılanmasını arttırır.

Ağırlık kaldırmak boy uzamasını durdurmaktadır çünkü bilekleriniz arasında ki boşluklara baskı yaparak araları kapatır ve boy uzamasıda tam tersi aralara hücre doldurularak yapılmaktadır. Barfiks çekmek ve asılı kalmak boy uzamasında yardımcıdır çünkü yer çekimi kuvvetiyle aralar açılmaktadır. Dambıl ve halter boy uzamasını durdurmaktadır eğer dambıl ile çalışacaksanız lütfen 4 kiloyu geçmesin gençler.

Uyku en önemli etkenlerdendir saat 22:00-02:00 arası en çok hormon salgılanan saatlerdir ve bu saatlerde uyumanız lazım düzensiz bir uyku düzeni varsa tüm çalışmalarınız boşa gider.

Kaç yaşına kadar insan uzar sorusu değişir. Gidip kemiklerinize baktırmalısınız eğer kemik araları kapanmamışsa hala şansınız var demekir sadece yaştan dolayı yavaşlamıştır.
Temmuz 2013

Stiw David @downholl

Amino Asit Kullanımı Ve Faydası

Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerin vazgeçilmez beslenme desteği olan amino asitler gerçekte nedir ve nasıl kullanılmalıdır,amino asit kullanımının vücuda bir zararı varmıdır? Bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz güzel bir yazı şurada: eyeportal.blogspot.com/2010/04/amino-asi...

39 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.