Bilmek istediğin her şeye ulaş

Vücut Geliştirme

Spor (Türkiye)

Vücut Geliştirme, ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların bir araya getirilmesiyle kas telciklerinin (fibres) geliştirilmesi işlemidir. Bu aktivite ile uğraşan kişiye vücut geliştirici (Body Builder) denir.Rekabete dayalı bir spor olarak vücut geliştirmede, vücut geliştiriciler, jüri önünde fiziksel görünüşlerini çeşitli hareket serileriyle sergilerler. Ünlü vücut geliştiricilerden bazıları şunlardır: Larry Scott, Arnold Schwarzenegger, Frank Zane, Lou Ferrigno, Flex Wheeler Steve Reeves, Serge Nubret ve yenilerden, Ronnie Coleman ile Jay Cutler, Phil Heath.

Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı

Zayıflar için vücut geliştirme teknikleri nelerdir?

Vücut geliştirme spor hocalarının eğitim alanıdır. Doğru ve güvenilir bilgi için işi uzmanından öğrenin.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Zayıf kişiler için vücut geliştirme nasıl yapılır?

Vücut geliştirme, ilk safhada yağların yakılması ve paralelinde kasların aktivasyonu arttırılarak gelişmesinin sağlanması durumudur. Bu nedenle her çalışmada vücudun enerji deposu ciddi anlamda kayba uğrayacaktır. Bu kaybın yerine konması uygun beslenmeyle mümkündür. Burada amaç normal şartlarda yağdan oldukça fakir, proteinden oldukça zengin beslenerek vücudun yağlanmasının önlenmesi ve kasların beslenmesinin sağlaması olmalıdır.Ancak zayıf bireylerde beslenme programı muhtemelen değişecektir. Vücutta yakılan enerjiyi karşılayacak bir depo alanının yetersizliğinden ötürü, normal spor beslenmesinin dışına çıkılıp yağdan daha zengin beslenme söz konusu olabilir. Elbette bu beslenme miktarı ve şekli en doğru şekilde bir diyetisyen tarafından belirlenebilir.Kilonuza göre bu formül değişiklik gösterecektir. Bunların yanında yaptığınız eğzersiz de kilonuza ve bünyenize uyumlu olmalıdır. 80 kğ olan bir bireyle 60 kğ olan bir başka bireyin egzersiz yükü aynı olamaz değil mi? İşin bu kısmını da yaptığınız sporun eğitmeni belirlemelidir. Bu noktalara uyulmadan gelişi güzel vücut geliştirme yapılırsa sağlıklı bir sonuç alınamaz.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Vücut geliştirme için antrenör gerekli midir?

Gerekli değildir ama kendi başınıza hep deneme yanılma yoluyla öğreniyorsunuz bir şeyleri. Çok fazla zaman kaybediyorsunuz bu nedenle de. Ben çok fazla boşa kürek çektim zamanında. Egzersiz ve diyet programları kişisel olmak ve uzmanlar tarafından hazırlanmak zorunda. O zaman en azından doğru şeyi yaptığınızdan emin olarak egzersiz yapabilirsiniz. Yada benim gibi kendinizi zamanla tanırsınız ve doğru şeyleri yapmaya başlarsınız.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Crossfit hareketlerinin fit görünmeye çok yardımcı olduğunu duydum. Bu hareketler nelerdir ve evde yapılabilir mi?

Crossfit'e başlangıç için öncelikle squat, şınav, barfiks, koşu ve kürek çekme hareketleriyle başlamalı. Bu hareketlere bakarsanız hareketlerin tüm vücudu çalıştırmaya yönelik olduğunu görürsünüz. Bu nedenle diğer egzersizlere göre fit görünmede daha çok yardımcıdır.

Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Kilo kaybetmek mi kas kazanmak mı daha zordur?

Kas yapmak daha zor olsa gerek. Çünkü kas yapmak için de vücuttaki yağlardan biraz kurtulmak gerekiyor ki vücut kaslarını geliştirmeye imkan verebilsin. Bir de kas oluşumu için vücuda alınan protein miktarı ve kas yapımı süreci boyunca bir kontrolde olunması gerekiyor . Egzersizin birçok çeşitli bulunuyor ve kas yapımı için tek bir çeşit egzersiz/spor yeterli olmuyor sanırım.

Kilo Alma
Kilo Alma

Kiloyu ise her şekilde verilebiliyor. Spor yapmadan sadece yediklerini kontrol altına alarak zayıflayanlarda var. Her şeyi yiyip tek bir spor çeşidini yaparak zayıflayan da var. Bünyeden bünyeye değişiklik gösterecektir tabiki.

Sporsuz kilo verebilirsiniz ama sporsuz kas yapamazsınız.

Yani kas kazanımı daha zahmetli.
Kasım 2013

Burhan Çetinkaya @Burhan

Aminoasit haplarını kırarak içmenin vücuda bir zararı var mı?

Şöyle açıklayayım; hapın özellik bakımından herhangi bir kaybı olmaz kırınca. Ama hapın sert bir yapısı olduğundan kırıldığında bir tarafı keskinleşebiliyor bu açıdan dikkat edilmeli soluk borusuna zarar verebilir. Bir de kırılınca damakta o kötü tadını bırakıyor :)
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Yağ yakıcılar zararlı mıdır?

Yağ yakıcıları içeriklerine göre değerlendirilmelidir ve günümüzde piyasada fazlasıyla yağ yakıcı olduğu söylenen maddeler var. Bazılarının içlerindeki etken maddeden ötürü uzun vadede zararlar görülmesi mümkün. Bu yüzden yağ yakıcı almak için öncelikle diyetisyen veya doktorunuza danışmanız gerekiyor. En doğru bilgiyi size uzmanınız verecektir. Bununla birlikte biz her zaman doğal olanı öneririz, yani yağlarınızı destekleyici bir takviye ile değil kendi çabanızla yakmanız daha sağlıklıdır.
Temmuz 2013

Sinan Ekerbiçer @mimarsinan95

Çektiğim barfiks sayısını artırmak için ne gibi egzersizler yapmalıyım?

Aktif spor yapıyorsanız sırt omuz ve merkez bölgesi kaslarınızı kuvvetlendirmeniz gerekiyor. Bunun haricinde kimse barfikse yapıştığında çatır çatır barfiks çekemez : ) ilk başlarda 2-3 yaparsınız ilerleyen dönemlerde çalışma planınıza bağlı olarak çok daha fazla tekrar yapabilirsiniz.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Evde şınav ve mekik çekerek fit bir vücuda sahip olabilir miyiz?

Fit bir vücuda sahip olmak için önemli olan vücudu ne kadar zorladığımızdır. Şınav ve mekik tabii ki yararlı olacaktır. Bir aşamaya kadar gelmemize yardımcı olacaktır. Ancak sadece bunlarla vücut istenilen düzeye gelmez. Ağırlık kaldırmak ve değişik karın hareketleri yapmak gerekir. Ayrıca beslenmeye de çok dikkat etmek gerekir. Protein ağırlıklı besinlerin alınması yararlı olacaktır. Şınav çekerken içerisinde ağırlık olan bir çantayı sırta asmak yararlı olabilir mesela.
Mayıs 2013

Gizli Kullanıcı

Vücut geliştirirken en iyi gelişim verimini almak için haftada maksimum kaç kez spor yapılmalıdır?

Güzel ve bilimsel programlar var, ama en güzeli bir merkeze gitmek, orada hocalar yönlendiriyorlar, spor kazalarına karşı da emniyetli, birbirine bakıp gaza geliyorsun. Zaten gıda takviyesi olmadan kas gelişimi zor. Bazılarında yemek de yeniyor, bol bol yumurta makarna neyim, protein karbonhidrat...Gıda varsa egzersiz kasa dönüşüyor.

Her gün yapılır, ama dönüşümlü olarak kaslar çalıştırılır.

Maksimum kaldırabileceğin ağırlık tespit ediliyor, o ağırlığın % 80 iyle set yapıyorsun ikili üçlü...Birbiriyle ilgili kas gruplarının egzersizi beraber yapılıyor.

Belli bir çalışma periyodu sonrasında, tekrar maksimum ağırlık testi yapılıyor, bunun artması gerekiyor, artmışsa çalışma ağırlıkları tekrar düzenleniyor. Sürekli artması lazım, sürekli kasların zorlanması ağrıması lazım, bol protein bol bol peyniraltı suyu tozu..:)

Tabi kalbe malbe baktırmak sürekli nabız ölçmek filan lazım..Aslında çok kolay, kendi kendine değil de bir merkeze gidin gelin 3 ay, hemen gelişir..Abartmamak lazım..

Sözün özü dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok, internette tonla döküman var, kabaca mantık anlattığım mantık.Bilgisayar programları filan da var, hatta iphone android programları filanda var..
Mayıs 2013

Fatih Orhun Uzun @fatihorhunuzun

Protein tozu olmadan kaslı vücut yapılamaz mı? Ne için protein tozu kullanılır?

Yapılabilir fakat bu birey için çok zahmetli bir hal alır. Hem zamandan tasarruf hem de gerekli düzeyde protein alımı için kullanılmaktadır.
Mayıs 2013

Fatih Orhun Uzun @fatihorhunuzun

Beyaz kas nedir? Vücudumuzda görevi nedir?

Tip 2B Kaslar: Beyaz renklidirler, bu adale lifleri tamamı ile anaerobiktirler ve enerjilerini glikozu ATP’ye dönüştürerek elde ederler, çabuk kasılırlar ve yorulurlar, dinlenmeye ihtiyaçları vardır ancak bütün kas iplikçiği türleri içinde en yüksek hıza ve kuvvete sahip olanlardır.
Daha fazla

39 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.