Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web Arayüz Tasarım Araçları

Web Tasarım

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2014

Aykut Kardaş @unknow

Less nedir?

CSS kodlamada kullanılan dinamik bir dildir. CSS'de mevcut olmayan yazılım yapılarının kullanılmasını ve ön derleme ile CSS'e çevrilmesini sağlar.
Ekim 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Web sitesi tasarımı grafik tasarımı yapılırken nereden başlamalıyız? İş akışı nasıl olur ve izlememiz gereken kurallar nelerdir?

 1. Websitesini tasarlayacağınız firmanın logosunu edinmeniz gerekli.
 2. Websitesini tasarlayacağınız firmanın kurumsal çalışmalarını(Kartvizit, Antetli kağıt vb.) edinmeniz gerekli.
 3. Websitesinde kullanılacak olan renkleri logo içerisinde bulunan renkleri göz önünde bulundurarak seçmeniz gerekli.

  Örneğin inploid.com'un logosunu incelediğinizde mavi, lacivert ve beyaz renklerin bulunduğunu göreceksiniz. Bu renklerden yola çıkarak sitede beyaz, gri, mavi, lacivert ve bu renklerin yanına yakışan renkler belirleyebilirsiniz.

  Örneğin inploid.com'un sitesini incelediğinizde yukarıda lacivert bir bar olduğunu ve içerisindeki yazıların beyaz olduğunu göreceksiniz. Bunun dışındaki konteynırlarda gri rengin, tag'lerde açık mavi rengin, butonlar da ise gri, mavi ve yeşil rengin kullanıldığını göreceksiniz.
 4. Websitesinin hatlarını belirlerken kurumsal çalışmaları göz önünde bulundurmanız gerekli.

  Örneğin inploid.com'un logosuna tekrar baktığınızda yumuşak geçişlerin olduğunu göreceksiniz. Buradan yola çıkarak siteyi tekrar incelediğimizde butonlara radius ve gradient uygulandığını göreceksiniz.
Yukarıda belirttiğim aşamaları gerçekleştirmeniz sitenin UI kısmını daha rahat oluşturmanızı sağlar. Gerisi artık hayal gücünüze kalıyor. Bunun kesin bir akışı olamaz.
Mayıs 2012

Şükrü @sukruc

En doğru Webmaster'ı bulabilmek için nerelere ilan vermeliyim?

İyi bir webmaster kendi içinde gizlidir. o seni değil, sen onu bulmalısın. sağdan soldan oluşumları takip et, hoşuna giden varsa ilan vermek yerine direk teklif et.
Mart 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

500px.com nasıl bir web sitesidir?

Kim olduğun önemli :)

Ağustos 2012

Hüsnü İşleyen @slyn

Tasarım açısından en çok beğendiğiniz web siteleri hangileridir?

 • filmlerim.com
 • bolumsonucanavari.com
 • tamindir.com

liste bu şekilde uzar gider. Ama bu üç sitenin de tasarımları gerçekten kaliteli.

Şubat 2012

Redeye @Redeye

Gelişmekte olan kullanıcı arayüz özellikleri (sesli yönlendirme vb.) klavye ve fare bağımlılığını ortadan kaldırır mı?

Sesli yönlendirme Google Now ve Siri arasında bir yarışa dönüştü.

İzlenimlerime göre Google Now belirli bir aksan kullanıyorken. Siri aksanınızı öğreniyor.

Siri'ye "who are you" kelimesini düzgün bir biçimde söylemezsiniz how are you olarak anlayabiliyor ilk başlarda. Fakat sizin aksanınızı öğrenmesi zaman almıyor. İki - Üç söylemde aksanınızı öğrenerek size tahminler sunabiliyor.

Öte yandan google now ise anlamadığı cümleleri web sitesine yönlendirip bunu mu demek istediniz? Şeklinde bir soru sorarak (Ben diyom angara sen diyon dibim karaaa) sizi deli edebilir.

Bu kısa notu düştükten sonra sesli komutun tamamen aksan öğrenebilen yazılımlar tarafından yapılabileceğini ve henüz doğru düzgün çalışamıyorken eski alışkanlıklarımızı bıraktırabileceğini düşünmüyorum.

Mart 2014

Ertan @laistragon

Bir oyun sitesi ya da oyunlar hakkında bilgi veren bir site nasıl olmalıdır?

Tasarımın asla bir sınırlaması olamaz. Şöyle olmalıdır diyebileceğimiz belirli kuralları yok... İnternetten ilgili siteleri incelemenizi tavsiye ederim. İçerik olarak neler olabileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Arayüz tasarımı ise tamamen sizin zevkinize ve hayal gücünüze kalmış bir şey :)
Ocak 2014

Mehmet Öğmen @mehmetogmen

Projelerinizde şablon motoru kullanma ihtiyacı duyuyor musunuz? Kullanıyorsanız tercihiniz hangisinden yana oldu/olur? Avantajını gördünüz mü?

PHP tabanli projelerde ayri bir sablon motoru cok da gerekli degil, PHPnin kendisi yapisi itibariyle bir sablon motoru sayilir zaten. Sadece sayfa icerigi ile uygulama mantigini ayirmak gerekir. Su dort parcayi hazirlamalisin:

 1. Tamamen PHP kodlarindan olusan ve icinde hic HTML olmayan 'uygulama' kismi.
 2. Cogu durumda veritabanindaki tablolara ve uygulamadaki nesnelere karsilik gelen 'model'ler (kullanici, sepet, oturum, bildirim, soru, yazi, cevap... )
 3. Sayfalari olusturan ve icinde sadece gerekli oldugu yerlerde dongu kuran veya PHP degiskenlerini 'echo'layan HTML dosyalari. Anlasilir olsun diye asiri kucultulmus bir ozet gectim. Daha detaylandirilabilir ama mantigi ozetle budur.
 4. JS, CSS, ve digerleri (statik dosyalar, 'asset'ler gibi degisik isimleri var bunun) .
Bunlari ayirdin mi kodlarin ilerde de daha yonetilebilir olur. Projeyi boyle bir ayrim kullanmadan hazirlarsan yapmak istedigin her degisiklikte kodlar biraz daha 'corba'lasir.
Ekim 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Web tasarımı kopyalamak yasa dışı mıdır?

Konuya işin içinden biri olarak bakınca bir kaç yorum yazmak istiyorum.

Ben şu ana kadar bir web sitesini bire-bir (bazen içindeki metinler dahil) kopyalar 1-2 örnek gördüm.

Diğer türlü zaten hiç bir tasarımcı bire bir almaz. Sadece "ilham" alır. Hatırlarsanız hepsiburada.com yeni tasarıma geçtiğinde friendfeed'de "ilham" aldığı yabancı site yayınlanmıştı. Neredeyse renkleirne kadar aynıydı. Sonra özür dileyip biraz makyaj yaptılar.

Nasıl ki giyimde bir moda var, web tasarımda da durum aynı. Genel olarak bir trend mevcut ve bu trende uygun olarak benzer çalışmalar yapılıyor.
Bunun yargı yolunun olduğuna inanmıyorum ve şu ana kadar hiç duymadım.

Fakat konu web üzerinde bir "teknik" ise ve bu koruma altına alınmış ise durum farklı. Örnek olarak amazonun "tek tıkla alışveriş" gibi bir patentinin olduğunu duymuştum. Ya da bir yakın tanıdığım içinde sosyal ağ olan alışveriş sitesinin patentini aldı.

Tasarımdan çok yeni teknik yapılar patent ve koruma altına alınıyor.

Şöylede ilginç bir şey var, hepsiburada.com'un tanıdığım bir eticaret firmasına kendi tasarımına benziyor diye ihtar gönderdiğini de biliyorum. Arkadaşlar da renkleri değiştirdi olay bitti.

Bizim yapmadığımız kendimizce yararlı bir teknik ya da yapı bulduğumuzda buna sahip çıkmamamız. Kendi fikrimize sahip çıkmazken başkalarının bu konulara önem vermesini bekleyemeyiz
Daha fazla

158 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Dokular

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

İkonlar

10 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt