Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web Tasarımcısı

YÖNLENDİR Web grafik tasarımı

Mart 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

Mobil cihazlardan web sitesine girilince otomatik olarak wap sayfasına yönlendirme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

mobilsiteyap.com sitesinde alt sağ köşede htaccess dosyasını indir düzenle public html dosyası içine at sonra cep telefonundan gir test et
Ocak 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Web tasarımı öğrenmek istiyorum. Halk eğitim kursuna giderek bu mümkün olur mu? Web Tasarımı zor bir dal mıdır?

Arkadaşım web tasarım öğrenmek sanılanın aksine zor değildir sadece nereden başladığını bilmek yeter bana göre ilk başlaman gereken yer biraz saçma olacak ama tarihini teorik bilgilerini öğrenmek halk eğitim merkezlerinde giderek öğrenebilirsin sadece biraz merak edip dersleri iyi dinlemen lazım birde eğer merak edersen internette videoları vardır pek fazla uzatmak istemiyorum eğer merak edersen daha yardımcı olmaya çalışrım şimdiden başarılar.. .
Ocak 2015

Korkut Çoruh, bir soruya yanıt verdi.

Web tasarımı öğrenmek istiyorum. Halk eğitim kursuna giderek bu mümkün olur mu? Web Tasarımı zor bir dal mıdır?

Her meslek grubunun seninde bildiğin gibi kendine has avantajları ve dezavantajları vardır bunu kişinin yapmak istediği meslek ve o mesleği yapmaya başladıkdan sonraki süreç içinde değerlendirebiliriz sonuç itibariyle zorluk kavramı yaptığın mesleğe ne kadar ait olduğunla ilgilidir diye düşünüyorum zorlukdan ziyade kendi mesleğini seçme gibi bir lüksün olduğunu düşünerek cevaplarsam sorunu web tasarım mesleğini yapmaya başladığın ve içinde olduğun süreç içinde mutlu ve keyifli bir çalışma disiplininde hissediyorsan kendini önüne çıkacak hiç bir problem sana zor gelmeyecektir bazı meslek grubları sürekli araştırma değişen gündem ve teknolojiyi takip etmeye zorlar yapan kişiyi araştırmayı öğrenmeyi seviyorsan ve kolay yılmayan bir karaktere sahipsen zorlanmayacaksın. Soruna teknik olarak bakarsak kısaca birçok programlama dilini bilmen ve görsel anlamda kullanman gereken program olduğunu söylememiz gerekiyor halk eğitim kurslarına giderek münkün olurmu soruna ise genel bir cevap vereyim programları öğreten kitap ve video eğitimler vardır bunların seviyeleri vardır yeni öğrenenler için "Başlangıç" diye nitelendirirler bence sende halk eğitim kurslarına bu gözle bakabilirsin bu bir başlangıç diye sonrasında ki süreçde ise kendini geliştirmeye yönelik bilgi alırken bunun sana maliyetine bakarsın ve ona göre alternatiflerini üretirsin 17 yıllık meslek hayatımda edindiğim bir tecrübeyle soruna cevabımı bitireyim yapmış olduğun mesleğin içinde görsel tasarım yapmanı gerektirecek bir durum söz konusu ise gerekli olan programları öğrenmiş olman önemli ama daha önemlisi sanatsal manada kendini geliştirmiş olman bunun önemini asla unutmaman dileğiyle ileride ki meslek hayatınızda başarılar dilerim. . .
Ocak 2015

Mehmet Köse, bir soruya yanıt verdi.

Web tasarımı öğrenmek istiyorum. Halk eğitim kursuna giderek bu mümkün olur mu? Web Tasarımı zor bir dal mıdır?

Halk eğitim kursuna giderek sadece seni yanlış yönlendirecek bilgiler öğrenirsin. Web geliştirmede iyi olan birisi zaten gidip halk eğitim kursunda ders vermez. Keza bilge adamda da kaliteli eğitim alamazsın. İnterneti internetten öğrenmek en akla yatkın olanı. Youtube üzerinde çokca ders, makul miktarlara udemy.com üzerinde de bir hayli ders bulunmakta. Ama önce ingilizce öğrenerek başlamalısın eğer bilmiyorsan.
Ocak 2015

Ali Iybar, bir soruya yanıt verdi.

Web tasarımı öğrenmek istiyorum. Halk eğitim kursuna giderek bu mümkün olur mu? Web Tasarımı zor bir dal mıdır?

O konu eskiden cok cok daha basit ele alinirdi ancak simdilerde profesyonellestikce web tasarim kavramindan ne anlasildigi ve nereye kadar ogrenecegin onem kazanmaya basladi.

Grafik tasarim yani gorsel dizayn
HTML + CSS
Javascript
(ayrica web programciligi da var tabi ama bunlardan ayri tuttum)

O kurslarda sadece konuya giris yapabilirsin.. Baslangic olarak kafanda sekillenmesi acisindan onemli tabi ancak malesef konu orada bitmiyor.

Sonrasinda kendini gelistirmen sart. Yani internet kitaplar arastirmalar ve surekli kendini guncelleme ile gececek bir meslek hayatin oluyor.

Sonucta azimliysen hic birsey zor degildir. Bir yerden baslaman lazim
Kolay gelsin
Kasım 2014

İbrahim Temel, bir soruya yanıt verdi.

Booking tarzı bir sitenin kurulum aşamaları nelerdir? Ne kadara mal olur?

Booking.com gibi bir site kurmak için ilk etap 4-5 profesyonel yazılımcı 2 profesyonel tasarımcı 5 satış pazarlama uzmanı 2 profesyonel iş geliştirici , ek olarak en az 2 yönetici , 5 içerik sağlayıcı vs. vs. diye düşünücek olursak ilk sene için yaklaşık en az 20-25 kişi gerekiyor. Ve bu ekiple 2 senede belki bitebilir. Ki düşünecek olursak şuanda booking.com un sadece istanbul ofisinde personeli bu sayıdan daha fazla .. Toplam maliyet için bence ilk sene için 1.5 ile 2 milyon tl gibi bir para gerekiyor. Ve ikinci üçüncü sene derken... Artık hesap mesele (:
Kasım 2014

Turker İnanmaz, bir soruya yanıt verdi.

Web sitesi tasarlamak ve yayınlamak konusunda iş yapmak istiyorum. Kendimi ve yaptığım tasarımları tanıtıcı bir site açmam gerekiyor. Sizce bu sitenin içerisindeki bilgiler neler olmalıdır?

Portfolyo oluşturduğunuzu varsayarsak bunda dikkat etmeniz gereken önemsiz ama göz alıcı şeyler bulunuyor.
  • Doğru etiketleme,
  • Detaylı ama sıkmayan açıklama,
  • Detaylı ama çalışmanın tamamı gözükmeyen önemli yerler (görsel olarak)
  • Kullanılan araç gereçler
  • Çalışma aşamaları.

Doğru etiketleme
Yaptığınız çalışmanın formatı, içeriği, alaka düzeyi arama sonuçlarında en düzgün şekilde gözükmesi için gereklidir. Örneğin; bir manav sitesi tasarlayıp kodladınız. Web sitenizi ziyaret eden birisi bunu ararken farklı şeylerle karşılaşmamalı. Etiketlemeye çok az önem verir gibi yapmanız gerekiyor. Bu manav sitesi için gereken etiketler çalışmanızdaki ana etiketler olmalı. Bunun etiketinde "ABUZİTTİN MANAV, elma, armut, portakal, ananas" yazmamalı. PSD, HTML, XHTML, CSS, JS yazarsanız da yaptığınız işte bunlar olmalı.

Detaylı ama sıkmayan açıklama
ABUZİTTİN MANAV'ın web sitesinde neler yaptınız? Nasıl bir güzellik eklediniz? Ziyaretçi için bir kolaylık var mı? Gibi sorular sorup sadece cevaplarını yazın. Eklediğiniz ama ilk etapta fark edilmeyen şeyleri belirtin.

Detaylı ama çalışmanın tamamı gözükmeyen önemli yerler (görsel olarak)

Tasarımınızın can alıcı noktalarını ekleyin. Menü olabilir, tema işlevselliği olabilir, butonlar olabilir. Küçük ama bütünde göze çarpmayan şeylerin görsellerini ekleyin.

Kullanılan araç gereçler
Tasarım için kullandığınız program, eskiz çizdiyseniz defter kalem (abartı olsun boş verin.), kodlamada kullandığınız kütüphane, yazım dili, ekstra eklenti kullandıysanız onları ekleyin. (Hatta eklemeleriniz bağlantılı (backlink) olursa bunun güzelliğini ileride kat ve kat fazlasıyla abilirsiniz.)

Çalışma aşamaları
Çalışmanın giriş, gelişme ve sonuç bölümünü ziyaretçilerinize aktarmak az çok web ile uğraşmış bir müşteri kazanmanızı sağlayabilir. Bir nevi yemek yapılan mutfağı müşteriye açmak gibi düşünün. Ne kadar temiz ortam olursa o kadar çok iştah açar. :)

Diğer sorulara gelirsek;
  1. Yönetim paneli olması için onun cms tadında bir yapı olması gerekiyor. Tercihim hem pratik hem sorunsuz olan hazır cms yapılara tema yazarak ve bunu müşteriye bildirerek sadece tasarım ücreti talep edilmesidir.
  2. Bunun için web programlama dillerini ve veritabanı hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Basit çözüm olarak birinci maddeyi baz alabilirsiniz.
  3. Ne yazık ki, açık konusu hakkında pek bir bilgim yok. Problem olduğunda hosting firmam gerekli müdahaleyi bilgilendirmeyi tarafıma yapıyor.
  4. Dw'ye alışamadım. Eskiden Notepad++ kullanıyordum. Şimdi PS'te çizip Koda döküp Coda2 ile kabasını alıyorum. Bir nevi az kod gibi gözüküyor ama değil öyle. Özgün tasarım altın kural zaten.
  5. Photoshop, Illustrator, Sketch, Affinity Designer, Flux, Macaw vs gibi yazılımlarla tasarlayıp kodların üzerinden geçmek zamandan kazandırabilir. Acayip sıcak bakarım.
Ekim 2014

Sefa Gedik, bir soruya yanıt verdi.

Wordpress'te eski resimlerin öne çıkarılmış görseli var fakat yeni eklediğimde olmuyor?

Güncelleştirmelerden dolayı bir temasal problem yaşıyor olabilirsiniz?
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

495 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.