Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web Tasarımcısı

YÖNLENDİR Web grafik tasarımı

Ocak 2015

Gizli Kullanıcı

Web tasarımı öğrenmek istiyorum. Halk eğitim kursuna giderek bu mümkün olur mu? Web Tasarımı zor bir dal mıdır?

Halk eğitim kursuna giderek sadece seni yanlış yönlendirecek bilgiler öğrenirsin. Web geliştirmede iyi olan birisi zaten gidip halk eğitim kursunda ders vermez. Keza bilge adamda da kaliteli eğitim alamazsın. İnterneti internetten öğrenmek en akla yatkın olanı. Youtube üzerinde çokca ders, makul miktarlara udemy.com üzerinde de bir hayli ders bulunmakta. Ama önce ingilizce öğrenerek başlamalısın eğer bilmiyorsan.
Ekim 2014

Düşünce Hırsızı @dusuncehirsizi

Web sitesi tasarlamak ve yayınlamak konusunda iş yapmak istiyorum. Kendimi ve yaptığım tasarımları tanıtıcı bir site açmam gerekiyor. Sizce bu sitenin içerisindeki bilgiler neler olmalıdır?

Portfolyo oluşturduğunuzu varsayarsak bunda dikkat etmeniz gereken önemsiz ama göz alıcı şeyler bulunuyor.
  • Doğru etiketleme,
  • Detaylı ama sıkmayan açıklama,
  • Detaylı ama çalışmanın tamamı gözükmeyen önemli yerler (görsel olarak)
  • Kullanılan araç gereçler
  • Çalışma aşamaları.

Doğru etiketleme
Yaptığınız çalışmanın formatı, içeriği, alaka düzeyi arama sonuçlarında en düzgün şekilde gözükmesi için gereklidir. Örneğin; bir manav sitesi tasarlayıp kodladınız. Web sitenizi ziyaret eden birisi bunu ararken farklı şeylerle karşılaşmamalı. Etiketlemeye çok az önem verir gibi yapmanız gerekiyor. Bu manav sitesi için gereken etiketler çalışmanızdaki ana etiketler olmalı. Bunun etiketinde "ABUZİTTİN MANAV, elma, armut, portakal, ananas" yazmamalı. PSD, HTML, XHTML, CSS, JS yazarsanız da yaptığınız işte bunlar olmalı.

Detaylı ama sıkmayan açıklama
ABUZİTTİN MANAV'ın web sitesinde neler yaptınız? Nasıl bir güzellik eklediniz? Ziyaretçi için bir kolaylık var mı? Gibi sorular sorup sadece cevaplarını yazın. Eklediğiniz ama ilk etapta fark edilmeyen şeyleri belirtin.

Detaylı ama çalışmanın tamamı gözükmeyen önemli yerler (görsel olarak)

Tasarımınızın can alıcı noktalarını ekleyin. Menü olabilir, tema işlevselliği olabilir, butonlar olabilir. Küçük ama bütünde göze çarpmayan şeylerin görsellerini ekleyin.

Kullanılan araç gereçler
Tasarım için kullandığınız program, eskiz çizdiyseniz defter kalem (abartı olsun boş verin.), kodlamada kullandığınız kütüphane, yazım dili, ekstra eklenti kullandıysanız onları ekleyin. (Hatta eklemeleriniz bağlantılı (backlink) olursa bunun güzelliğini ileride kat ve kat fazlasıyla abilirsiniz.)

Çalışma aşamaları
Çalışmanın giriş, gelişme ve sonuç bölümünü ziyaretçilerinize aktarmak az çok web ile uğraşmış bir müşteri kazanmanızı sağlayabilir. Bir nevi yemek yapılan mutfağı müşteriye açmak gibi düşünün. Ne kadar temiz ortam olursa o kadar çok iştah açar. :)

Diğer sorulara gelirsek;
  1. Yönetim paneli olması için onun cms tadında bir yapı olması gerekiyor. Tercihim hem pratik hem sorunsuz olan hazır cms yapılara tema yazarak ve bunu müşteriye bildirerek sadece tasarım ücreti talep edilmesidir.
  2. Bunun için web programlama dillerini ve veritabanı hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Basit çözüm olarak birinci maddeyi baz alabilirsiniz.
  3. Ne yazık ki, açık konusu hakkında pek bir bilgim yok. Problem olduğunda hosting firmam gerekli müdahaleyi bilgilendirmeyi tarafıma yapıyor.
  4. Dw'ye alışamadım. Eskiden Notepad++ kullanıyordum. Şimdi PS'te çizip Koda döküp Coda2 ile kabasını alıyorum. Bir nevi az kod gibi gözüküyor ama değil öyle. Özgün tasarım altın kural zaten.
  5. Photoshop, Illustrator, Sketch, Affinity Designer, Flux, Macaw vs gibi yazılımlarla tasarlayıp kodların üzerinden geçmek zamandan kazandırabilir. Acayip sıcak bakarım.
Ağustos 2014

Murat Özkılıç @muratozkilic1

Bir elektronik/mekanik ev donanımını; araç ve gerecini internet üzerinden kontrol edebilmek mümkün mü?

Telefon üzerinden bomba patlatmak mümkün olduğuna göre İnternet üzerinden musluk açtırmak da mümkündür.
Haziran 2014

Furkan Şahin @swoorr

Web Tasarımcı olarak çalışırken her işi yapmalı mı?

Açıklama metninden anladığım kadarıyla genç bir yaştasınız ve çok iş tecrübeniz yok evet neredeyse tüm özel firmalarda sistem böyledir ülkemizde işe göre para değilde paraya göre iş anlayışı hakim olduğundan bundan kaçınmak mümkün değildir. Tabiiki gerçek anlamda oturmuş birkaç kurumsal firma hariç.

İşçi ençok menfaati enaz emekle ve mümkünse bilgisi sayesinde almayı hedefler. İşverende enaz maliyet ile ençok verimi almayı ister işte bu çelişki özel sektörde uzman personeli çoğunlukla alandışı işleri de yapmaya yöneltiyor. Çünkü özel sektörün dinamikleri fazla değişken bugün ofisboy olan bir işçi yarın aynı firmada İK müdürü olabilir nihayetinde patronaj kazanacağı paraya bakacaktır diplomaya değil. Üstelik genç yaşta bu tür angarya işleri yapmak inanın iyidir. 3-5 sene sonra yönetici olunca angarya bile olsa bir işin nasıl yapıldığını bilmek iyidir. İş ilanlarındaki yıl tecrübesinin asıl amacıda budur zaten. Yeteneğin yanında tecrübeli insanı bulmak.
Haziran 2014

Aykut Kardaş @unknow

HTML'de map komutu nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

HTML map takısı, bir resmin farklı bölgelerinin farklı yerlere gitmesi (link) için kullanılır. Bir insan resminin bas bölgesine tıklayınca bas.html, bacaklara tıklayınca bacak.html gibi dosyalara gittiğini düşünün.

Görsel bir örnek: tutorialspoint.com/cgi-bin/practice.cgi? ... .
Nisan 2014

Büşra @busraakdogan

Web tasarımda ileri düzeye gelebilmek için öncelikli olarak HTML öğrenmek şart mı? Önerileriniz neler?

Tabi ki öyle. Hatta XHTML, HTML5, CSS, XML de öğrenilmeli. Web tasarım deyince arayüz kısmını sorduğunuzu varsayıyorum. Grafikler için Photoshop, Illustrator bilinmeli. Bu teknolojileri doğru biçimde uygulamayı da ayrıca öğrenmelidir. Sadece HTML bilmek yetmiyor artık. XHTML'in kurallarını ve kodlama öğretilerini uygulamalıdır.

Bundan önce böyle değildi ama önümüzdeki yıllarda arayüz ve programlama kısımları tamamen birbirinden ayrı departmanlar olarak düşünülecek. Mesela 5 sene önce web sitesi yapıyorum diyorsanız, grafiğinden tutun arayüz kodlamasına, veritabanı tasarımından programlamasına her şeyi bir kişi yapıyordu. Hala öyle olan yerler var ama onlar da artık yavaş yavaş anlıyorlar. Bir kişi hepsini yapmamalı bunların.
Mart 2014

Ertan @laistragon

Bir oyun sitesi ya da oyunlar hakkında bilgi veren bir site nasıl olmalıdır?

Tasarımın asla bir sınırlaması olamaz. Şöyle olmalıdır diyebileceğimiz belirli kuralları yok... İnternetten ilgili siteleri incelemenizi tavsiye ederim. İçerik olarak neler olabileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Arayüz tasarımı ise tamamen sizin zevkinize ve hayal gücünüze kalmış bir şey :)
Mart 2014

epileptikatak.tumblr.com'>Goul Chakir Katsapoulos @kibritcikiz

Portfolyo hazırlamak için en kolay yöntem olarak neyi önerirsiniz?

Sosyal mecraları kullanmak daha verimli. Sitenizi kartvizitten öteye inşa etmeye gerek yok bence gerekli sunumlar Dribble, likend, about.me, 500px vb. sektörünüze yönelik sosyal mecralarda oluşturup link vermek daha isabetli olur.
Şubat 2014

Osman Iş @patronos

Projeniz (fikriniz) var ama paranız yok. Hayata geçirmek için nasıl bir yol izlersiniz?

Soruya yanıt vermeden önce şiddetle şunları okumanızı öneririm:

Genel olarak "Girişimcilik" konusundaki sorular için: inploid.com/n/girisimcilik/399/question...

ve "Girişimcilik" konusunda yazılmış yazılar için: inploid.com/n/girisimcilik/399/posts/

Benim fikrim kısaca; 2000 TL ile yapabilecekleriniz çok sınırlıdır. Ancak, projenize sizin gibi inanan ve teknik anlamda ekipte görev alabilecek farklı kişileri projenize ortak ederek (sizin gibi sermaye de koyabilirler, emeklerini de) projenin en kısa zamanda bir prototipini oluşturabilirsiniz. Bu prototip sizi melek yatırımcılara giden yollara doğru bir çıkış kapısı görevi görebilir. Ya da elinizdeki prototip ile (projeniz hızlı bir çıkış yaparsa) hızla yayılabilir ve bu durumda da parayı her şekilde (borç, kredi, yatırım... Vs) bulursunuz. Ancak, başta da söylediğim gibi, artık bir projeyi hayata geçirebilmek için çok fazla paraya ve çok fazla efora ihtiyaç var. Umarım bu bilgilerin faydası olur, başarılar dilerim.
Şubat 2014

Mehmet KAYA @kymhmt

Wordpress'te eski resimlerin öne çıkarılmış görseli var fakat yeni eklediğimde olmuyor?

Güncelleştirmelerden dolayı bir temasal problem yaşıyor olabilirsiniz?
Ocak 2014

Şefika Evcin @sefevc

Web tasarım üzerine işyeri açmak istiyorum. İsim önerileriniz nelerdir?

Bu soruyu yanıtlayabilmemiz için site içeriğini de söylemeniz gerekmez mi?
Başarılar dilerim...
Aralık 2013

Cemal Tekin @sampitt

Herkesin merak ettiği ve yazılımcılara sorduğu soru: Web programlamayı sıfırdan nerelerden öğrendiniz, kaç yılda ne seviyeye geldiniz?

1998'de ikinci el Acer Aspire marka Pentium 200MMX işlemci 64MB RAM ve 2MB on board ekran karta sahip bir PC ile başladı her şey.
Webrazzi

İnternet ile tanışmam 33. 6K Faks modem ve 146 sihirli numarası ile oldu.
Ardından ekolay, superonline, ixir kontörlü dakikalı internet yılları. MIRC, ICQ, Yahoo ...

Aynı yıllarda saat tasarımı ile ilgileniyordum. Dışarıda gezerken uzun süre saat vitrinlerine bakardım ve saatlerin tasarımları ile ilgilenirdim hatta arkadaşlarımın kolundaki saati bile çıkarıp incelerdim. O dönemde internet ile tanışınca "tasarlama" yönündeki ilgim tamamen internet sitelerine kaydı ve saat tasarımına olan ilgim güme gitti. Burdaki ilginin altında yatan şey "nasıl yapılıyor ? " sorusuna aradığım cevaptı ve bu bir saatin nasıl tasarlandığı sorusuna yanıt aramak yerine bir internet sitesinin nasıl tasarlandığı sorusuna yanıt daha kolay bulabilirdim çünkü artık bir bilgisayarım vardı.

Bilgisayar, Windows 95, Internet Explorer ile tanışmanın verdiği heyecan beni piyasadaki bilişim dergilerine yönlendirdi. CHIP, PcNet dergilerinin düzenli okuyucusuydum ve ayrıca hiç unutmam Akşam Gazetesi'nin Canteen diye bir eki vardı ordaki bilişim sayfaları o günün şartlarında eşsiz değerdeydi benim için.

Webrazzi

Bilgisayar dergilerindeki HTML makalelerinde yazan kodları bire bir not defterine yazarak başladım araştırmalara. İnternetten online kaynaklara erişmek şimdiki gibi hem yaygın değil hem de yabancı dilimiz yok nerede ne arayıp bulacağız bilmiyoruz o yüzden dergiler vazgeçilmez kaynaklardı.

Webrazzi

Windows 95'de Internet Explorer güncellemesini yüklediğimizde Programlar altında Microsoft Frontpage Express geliyordu. Explorer'ın da sanırım 4. 0 versionuydu kurduğumuz. Frontpage Express ile tanışmadan önce de Office Word'de yazdığımız belgeleri HTML formatında kaydedebilmeyi görünce bütün hevesim kaçmıştı aslında ama internette dolaştıkça o dönemin siteleri için bunların hepsi Word'de yapılmış olamaz diyordum ve merakımı hala giderememiştim.

Webrazzi

Webrazzi

Frontpage Express ile tanıştığım ilk gün iki sayfayı birbirine link ile bağlayabilmiş ve ekrana kayan yazı ekleyebilmiştim. Kısıtlı imkanlarla bunu yapmak benim için "tamam ya olayı çözdüm" demekti. 10 seneden fazla oldu hala "çözüyoruz" : )

2000'li yıllara girdiğimizde akranlarım Windows ME kullanırken ben hala 200MMX işlemcili emektar ile yola devam ediyordum ve bana bu işleri ilk öğreten bi abim bilgisayarında Frontpage 2000 kurmuştu. Benim makina onu çalıştırınca dünyalar benim olmuştu çünkü çok daha gelişmiş bir HTML editöre sahip olmuştum ve artık web sitesi yapabilecek kıvama gelmiştim.

İlk işimi Lise son sınıfta Bursa'da bir dershanenin internet sitesini hazırlayarak yapmıştım ve o zamanlar alan adı alm. yı bilmediğimiz için 8m.com Freeservers'dan bir domain açmıştık : ) Disk alanımız sanırım 20MB'ı geçmezdi. Hey gidi hey bir zamanlar geocities.com vardı bilir misiniz :))

Frontpage ile HTML'de dolu dizgin ilerlerken bir de Macromedia Flash ile tanışmıştım. Bu bilgileri hep dönemin bilgisayar dergilerinden aldığımı söyleyebilirim. Flash o dönemlerde Macromedia firmasındaydı ve ilk kullandığım sürüm 3. 0 sonra 4. 0'dı sonra sanırım bi sürüm daha çıktı ve Adobe satın aldı. Flash benim için önemliydi çünkü ilk programatik öğelerle tanışmam bu program ile oldu Sahnede animasyon yaparken start, stop, go to gibi deyimlerle animasyona komutlar ekleyerek iş yaptırıyordum bu da bana heyecan veriyodu

Webrazzi

2004 yılında üniversiteye girdim (iktisat fakültesi) ve hala aynı bilgisayarı kullanıyordum :)) 4 yıllık fakülte hayatımın son senesine kadar bu emektarı kullandım ve neler yaptım biliyor musunuz?
Webrazzi
Üniversite hazırlık döneminde bu konulara ilgimi neredeyse kesmiştim bir kaç yıl hiç bir şey yapmadım diyebilirim. Bu sırada web siteleri de yavaş yavaş daha dinamik hale gelmeye başlıyordu ve Dr. s sonlarında . Php, . Asp ile biten Dr. sleri daha fazla görmeye başlamıştım. Onlar hep vardı aslında ama merak duygusu daha ileriye gitmeyi teşvik ettiği için HTML dışında gördüğüm şeyler ilgimi çekiyordu ve kafamda tamamen doğaçlama oluşan sorulara cevap bulmak için araştırmaya devam ediyordum. HTML düzeyinden çıkıp bilgileri statik HTML dosyalarında değil sürekli çağırıp kullanabileceğim veritabanlarında saklamam lazım ve bu iş nasıl yapılıyor acaba diye düşünüyordum ve o zaman kurcalayınca PHP ve ASP ile tanıştım.

Webrazzi

Yıl 2004-2005 ASP'yi öğrendiğim dönemler. Bilgisayarım hala o eski emektar. Kurulu programlara gelince Win98 Second Edition, Office 2000, IIS 5. 0, Fronpage 2002. 1GB kadar bir disk var scandisk sonucunda gördüğüm bolca bozuk kesim hatası :))

ASP script dili ile uğraşırken müthiş zevk alıyordum. Çok eğlenceliydi ve kendimi programcı gibi hissetmeye başladığım bir dönemdi. Dinamik web sayfaları oluşturmak ve veritabanı ile çalışmak (MS Access) tam bana göre bir işti. O yıllarda sıklıkla kullandığım ve adını anmadan geçemeyeceğim siteler webhocam.net, aspindir.com, maxiasp.com

Webrazzi


Webrazzi

Webrazzi

Türkçe kaynaklara her dönem ihtiyacımız var. Bu sitelerde emek veren herkese sonsuz teşekkürler.

Yıl 2005/06. ASP programlama dışında bir de Asp. Net'i duymaya başlamıştım ama okuduğum makalelerin hiç birini anlamıyordum. Çünkü klasik vb. dili dışında bir dil ile karşılaşmıştım ve bir de Visual Studio geliştirme ortamı ile. ASP dışında geliştirmelerin olduğunu fark etmiştim. Tabi benim emektar ile yolları ayırma vakti de o dönemde gelmişti. Bu da ilk laptop sahibi olduğum dönemdi. FIFA98'den sonra direk FIFA 2007'ye geçmek benim için paha biçilmezdi : ) )

Webrazzi

Katıldığım bir kaç seminer ile Asp.Net'te yapılanların ASP 'ye kıyasla ne kadar pratik olduğunu görmüştüm. Platform değiştirmek biraz sancılıdır kolay kolay geçiş yapamamıştım. Yine okul yıllarında olduğum için amatör olarak uğraştım ama bu işe olan ilgim ve yeteneğim artık amatörce değil Prof. syonel olarak çözüm üretmeye doğru ilerliyordu.

Üniversite yıllarında iktisat fakültesinin son senesindeyken artık bireysel bir çaba ile değil Prof. syonel bir eğitim alm. k ve Prof. syonel bir destek ile bu işi yapmaya karar verdim ve Bilişim Eğitim Merkezi Kadıköy şubesinde değerli hocam Aykut Çalışkan'ın eğitmenliğinde 1 yıl kadar bir süreyle Microsoft'un hazırladığı MCPD eğitim programına katıldım. Şimdilerde eğitim sürelerinin çok daha kısaldığını gözlemliyoruz. Almış olduğum bu eğitim ile ilgili deneyimlerimi aşağıdaki linkte paylaşmıştım daha önce

inploid.com/t/mcpd-nasil-olunur-hangi-ku...

MCPD eğitimini tamamladıktan sonra elimde artık çok güçlü bir enstrüman vardı .NET


Bir web ajansının home ofisinde web developer olarak başlamıştım ve Asp.Net WebForm ile projeler üretiyordum. 1 yıldan kısa sürede 13-15 civarı içerik yönetim sistemleri ile birlikte eticaret, kurumsal, portal çözümleri geliştirmiştim. Yıl 2009'du. Bu kadar iş üretebilmemin temelinde daha öncesinde amatör olarak ASP script dili ile dinamik yaptığım pek çok web sitesinden edindiğim tecrübeyi sayabilirim.

Aralarda Freelance çalıştığım dönemlerle birlikte bir kaç firmada da web developer olarak görev aldım. 2009-2011 yılları arasında daha çok . NET 2. 0 projeler ürettiğimi söyleyebilirim. Son 2. 5 yılım çok daha farklı gelişti.

2008-2013 yılları arasında son 5 yılımı Prof. syonel olarak geçirdim diyebilirim ve bu sürenin son 2. 5 yılında son çalıştığım şirkette de gayrimenkul sektörü için özel bir yazılım üzerinde çalıştık. Hem developer, hem iş geliştirme hem proje yönetimi konularında ciddi tecrübelerim oldu. Hem teknik olarak hem iş dünyasında kendimi geliştirdiğim önemli tecrübeler edindim.

Şu an hangi teknolojileri kullanıyorum ve ne seviyedeyim?
C#, Asp.Net MVC 3-4-(aldı başını gidiyo) , MSSQL, Entitiy Framework, Javascript, JQuery, Ajax, CSS, HTML5 ... Web development için bu teknolojiler olmazsa olmaz. Ve sürekli okuyorum. Kitaplarla aram çok iyi ve ben bu işin öğreniminin temelinin kitaplarda olduğunu düşünenlerdenim. Çoğu kişi gir internete her şey var başla hemen proje yaz der ama böyle değil arkadaşlar :)

Nereye doğru gidiyorum?
Şu sıralar HTML5 'e ilgim oldukça fazla özellikle CANVAS ve bireysel bazı projelerimde kullanacağım. HTML5 üzerinde ilerledikçe HTML5 oyun programlama, mobil uygulama ve Windows8 uygulama geliştirme alanlarında elimi güçlendireceğim.

Şu an nerede çalışıyorum?
Son 6 aydır Freelance çalışıyorum. Bir süre daha böyle ilerleyeceğim. Kendi iş fikrimi hayata geçirene kadar böyle devam ediyorum.

Bu benim hikayemin küçük bir özeti.

El attığınız her proje, çözmeye çalıştığınız her problem sizi yeni bir teknikle yeni bir teknoloji ile tanıştırıyor.
Hikayeme dikkat ederseniz
- Soru sorma merak etme
- Araştırma çok okuma yapma
- Online topluluklara katılma
- Seminer etkinliklerine katılma
- Eğitim alm.
- Ve öğrendiklerini bir şirkette/projede uygulama

gibi bir sırayla ilerliyor.

Bu inploid sorusunda sıfırdan nerelerden öğrendiniz sorusuna tam yanıt değil belki. Ama hangi developera dokunursanız bu soruyu sorduğunuzda onu sabaha kadar konuşturabilirsiniz emin olun.

Bu yanıtın sahibi şu an ne yapıyor?
Masamda bir C# kitabı kendi ORM Frameworkümü nasıl yazarım bunu inceliyorum. Bir de Jquery ve Linq kitapları var bitirilmeyi bekleyen. Geçen gün bir müşterime de Tuzla'dan Bahçeşehir'e giderken yolda tekrarını yaptığım bir Sql kitapçığı vardı. Programcının hayatı budur böyle de olmalıdır. Sürekli okuma sürekli öğrenme sürekli araştırma ve her öğrendiğiniz bilgi size heyecan verdiği sürece bu işi yapmaya devam edebilirsiniz.

Henüz evli ve çocuklu değilken bu heyecanımı kaybetmeden devam etmek istiyorum :))
Aralık 2013

Kuzeymavi @kuzeymavi

Web tasarımında Photoshop mu yoksa Fireworks mu daha kullanışlıdır? Hangisini tavsiye edersiniz?

Tasarım yapmaya ihtiyaç duyduğumda fireworks kullanıyorum. Kullanımı çok pratik. Bence photoshop kadar karmaşık değil.
Ekim 2013

Gokhan İnce @gokhanince

Freelance iş yaparken müşteriniz aylar sonra sizden işle alakalı bir istekte bulunursa ne yaparsınız? Zaman kaybının önüne nasıl geçiyorsunuz?

Bana bir avukat olarak bu konuda çok soru geliyor bütün sorun başta iyi bir sözleşme / bilgilendirme yapılmaması sonuçta web tasarım özellikle sektörüne göre talep edenin sürekli taleplerde bulunabileceği nevi şahsına münhasır yazılım modülerde olsa akıllı telefonu bile kullanamayanın modüler yazılımı kullanmak için tekrar tasarımcıyı meşgul edeceği açık kimse evi aldığı müteaahide musluklar su akıtıyor demiyor zira o konuda oturmuş bir kültür var ama web tasarım işinde henüz bu oturmadı
Daha fazla

493 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.