Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web Tasarım

Web

Web grafik tasarımı, grafik tasarım alanı ile yakın ilişkili bir konu olarak ele alınabilir ama kendi içerisinde ayrı bir dal olarak çok geniş bir alanı işgal etmektedir. Klasik anlamda kara kalemle başlayan tasarım alanından farklı olarak web tasarımcısının bilgisayar ve web dünyası hakkında geniş bir bilgi dağarcığına sahip olmasını da gerektirir. Bu yanı ile klasik sanat anlayışından ayrılarak teknolojik bir hızlı tüketim yardımcısı haline gelmektedir. Henüz standartlaşmamış olmakla birlikte kendi kurallarını içinde barındırır.

Şubat 2013

Kamil Demir @geek362

Photoshop öğrenmek için tavsiye edebileceğiniz kitaplar hangileridir?

Kitaplardan aslında öğrenebilinecek şeyler çok kısıtlı, temel bilgiler alınır orası ayrı mevzu tabii. Tasarımcı, yaratıcı olmak zorundadır. Bir şeyleri hazırlayacaksınız başkaları kullanacak özellikle arayüz tasarımcısı iseniz, tasarladığınız her şeye baktığınızda bundan bir tanede benim olmalı diyorsanız olmuştur o :)

@semihmuyaoglu'na ek olarak;

Tasarımcı aynı zamanda takipçi olmalıdır, aktif ve kaliteli içerik üreten blogları listelerinize eklemeye başlayın. İlk başlarda çok uzun listeler oluşacak göreceksiniz lakin kendinizi geliştirmeye bir başladıktan sonra çoğu gözünüzden tek tek silinecek.

Ekim 2012

Utku Sakallıoğlu @utq745

Twitter API değişikliğinden sonra, kullandığım twitter feed aracı çalışmaz hale geldi (açıklama kısmındadır). Hangi değişiklikler ile düzeltilebilir?

Açıklamadaki örneği inceledim. Eski bir örnek olduğu için çalışmıyor kodunuz. Twitter artık "twitter.com/status/user_timeline/" endpointine yapılan requestleri geçersiz sayıyor. Dolayısıyla artık bu örnek çalışmayacaktır. Eğer bir kullanıcının tweetlerini almak istiyorsanız,dev.twitter.com/docs/api/1 bu linkteki açıklamaları uygulamanız gerekiyor.
Ağustos 2012

Melih @melboy

Bir web sitesi projeme ortak olacak webmaster'a ihtiyacim var, nasıl bulabilirim?

Webmaster forumlarında yaz, farklı bilgi seviyelerinden bir çok kişiye ulaşabilirsin.
Kimi seçersen seç, biliyorum dediği her şeyi mutlaka önceden test et, edemiyorsan da edebilecek birinden geçici olarak destek al. Bu aşamayı atlarsanız sonrasında çok zorluklar yaşayabilirsiniz.
İnternette o kadar çok ses çıkartan ama cidden hiç bir konuda uzmanlaşmamış o kadar çok boş insan var ki, oradan buradan duydukları veya yabancı forumlardan okuduklarını, Türkçe olarak yazıp sanki kendileri bulmuşlar veya geliştirmişler gibi ısıtıp önünüze sunabiliyorlar.
Başarılar.
Aralık 2011

Codemaster @melabaaa

Php dili ile hazırladığım web sitemi kendime ait bir yüksek güvenlikli sunucuda yayınlamak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Session kullanıyorum genelde sql injectiondan korunmak içinde java tabanlı uygulamalar kullanıyorum sorun sunucu yapmakta ona taklıdım...
Kasım 2011

Mustafa Afkan @mustafaafkan

Bir internet sistesinin sadece hit alması reklam kazancı yaratır mı?

Sayfanızın hitinin yüksek olması potansiyel kazancı yükseltir.
Kazanç elde edebileceğiniz uygun reklamların seçilmesi bu potansiyel kazancı değerlendirebilme gücünüze bağlıdır.
Kasım 2011

Mazlum Dinler @mazlumdinler

Web sitelerinin eski tasarımlarını nasıl görebiliriz? Bunun bir yolu var mı?

archive.org/web/web.php adresine gidip, görmek istediğiniz sitenin adresini girerek görebilirsiniz. Tabii ki sitenin eski halinin archive tarafından indexlenmiş olması gerekiyor.
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

Özet ile Csharp nedir? Hangi alanlarda kullanılabilir?

  • Exception handling
  • Event tabanlı programlama
  • Reflection (yansıma)
  • OOP Tasarım Desenleri (Design Patterns)
  • Katmanlı tasarım mimarisi
  • COM ve Windows API'lere erişim

gibi birçok ileri seviyedeki C# konularını ele alınır şekilde öğrenmen lazım. Bu aşamada Windows ve Web uygulamalara geliştirebilirsin.

Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

Microsoft Silverlight nedir? Ne değildir?

Adobe şirketinin flash ürününe karşılık çıkardığı, genelde mobil ve taşınabilir cihazlarda kullanılan program ve web sayfalarının yapılabildiği, C# ve Vb gibi yazılım dillerini destekleyen xml tabanında yazılan kodlar ile daha iyi performans sergilemeyi amaçlayan, hayal gücünüze bağlı görsel efekler yaratabileceğiniz bir microsoft ürünüdür.
Mart 2011

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

DJango ile web uygulaması geliştireceğim. Bildiğiniz ücretsiz ya da en azından ucuz ve kaliteli bir cloud hosting platformu var mı?

webs.com  var, eğer soruyu doğru anladıysam. 

Ana sayfası açılırken zorlanıyor ancak bir kez üye oldun mu tıkır tıkır işliyor. 
Aralık 2010

Limondalimon @limon

inploid süper ve bağımsız bir aksiyon ama tasarımını beğendiniz mi?

Tasarımın sadeliği çok hoşuma gitti. Bir yakınımın tavsiyesiyle ilk girdiğimde biraz problemler vardı ama bir süredir sık ziyaret etmeye başladım ve en son halini beğendim. Alışma aşamasındayım genelde yorum okuyorum, yorumlardan anladığım kadarıyla ileride gerçekten donanımlı insanların yoğun olacağı ve amacına daha da yaklaşacağına inandığım bir site. Tasarımdaki yalınlık umarım hep devam eder.
Ekim 2019

Seydi Altındağlı @seydia

HTML Genişlik yükseklik sorunu

Neyin %50'sini alacağını belirtmen gerekiyor. Atıyorum Height: 200px; için max-height: %50; dersen bunu 300px olarak büyütebilir en fazla.
Fatih'in yazdıklarını irdele derim.
fatihhayrioglu.com/genislik-ve-yukseklig. . .
Temmuz 2015

Sinan Gözüm @gozumsinan

Web tasarımı bilmeyen birinin kendi web sitesini hazırlaması ne kadar mümkündür? " Kendi siteni yap" sloganıyla hareket eden firmalar ne kadar verimli ve güvenlidir?

'Kendi siteni yap' sloganıyla hizmet veren servisler size sadece içerik girerek ve hazır tasarımlardan birini seçerek site sahibi olma imkanı verir.
Eğer bilgisayar okur yazarlığınız internette gezmenin biraz ötesindeyse Wordpress kullanarak daha kendi isteklerinize uygun bir site yapabilirsiniz.
Ama benim tavsiyem sitenizin daha profesyonel olması için bu işi yapan bir firmaya yaptırmanızdır. Hem tam istediğiniz gibi bir siteniz olur, hem de içerik hazırlamak dışında uğraşmamız olursunuz.
Ha firmaların ne kadar verimli ve güvenli olduğu, firmaya göre değişir. Şu lafı aklınızdan çıkarmayın yeter: "Ucuz etin yahnisi sert olur. "
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit @muratcokyigit

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Ben de bir süredir bir sosyal ağ geliştiriyorum, bu aralar kapalı betaya açacağım. Konu ile alakalı olduğum için yetkin yanıt verebilecekler arasındayım sanırım.

öncelikle türkiyede şöyle bir senaryo işliyor; "türkiyeden çıkan x sosyal ağı yayına başladı" gibi bir başlık görüyorsun webrazzide, siteye girip baktığında trafiği kaldıramayıp çökmüş oluyor. Bu senaryoda, site çok kullanışlı ve özel bir şey olsa bile, bu ilk deneyimle, siteye gelmiş olan early adapter'ları bir daha kazanmasına imkan yok.

dolayısıyla sosyal ağ gibi birşey yapıyorsanız standart sitelerdeki altyapıları kullanmamalısınız. Hele ki apache+php+mysql kombinasyonundan kesinlikle uzak durun. Zaten açık kaynak kullanacağınızı var sayıyorum.

çoğu kişi farkında değil ama facebook, twitter, google kendi altyapısında kullanmak üzere ürettiği çoğu aracı github üzerinden açık kaynak hale getirmiş durumda. Sizin bunları kullanıp kendi sosyal ağınızı yapmamanız için hiçbir sebep yok. ben projede ağırlıklı olarak facebook teknolojilerini kullanıyorum. Dil olarak Python, Veritabanı olarak da mongodb.

yazılım geçmişiniz yok ise bence vaktinizi harcamayın derim. Tüm sosyal ağlar min. 5 yıl sonra reklam modeli vs oturtup gelir getirmeye başlıyor. 5 yıl iyi seviyedeki yazılımcılara milyon dolar/lira para gömerek bu günlere geldi tüm sosyal network siteleri, türkiyede bu yapılır mı? Kendiniz yazılımcı iseniz büyük çilelere katlanıp projeyi bir yere kadar götürebilirsiniz. Ama başkasına yaptırmak, dediğim gibi size büyük paralara ve zamana mal olur.
Daha fazla

1143 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Grafik

162 Kullanıcı   26 Soru   73 Yanıt

Web Arayüz Tasarım Araçları

173 Kullanıcı   17 Soru   44 Yanıt

Temalar

5 Kullanıcı   2 Soru   1 Yanıt

CSS3

69 Kullanıcı   17 Soru   41 Yanıt

Web Interface Design

16 Kullanıcı   2 Soru   11 Yanıt