Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web Tasarım

Web

Web grafik tasarımı, grafik tasarım alanı ile yakın ilişkili bir konu olarak ele alınabilir ama kendi içerisinde ayrı bir dal olarak çok geniş bir alanı işgal etmektedir. Klasik anlamda kara kalemle başlayan tasarım alanından farklı olarak web tasarımcısının bilgisayar ve web dünyası hakkında geniş bir bilgi dağarcığına sahip olmasını da gerektirir. Bu yanı ile klasik sanat anlayışından ayrılarak teknolojik bir hızlı tüketim yardımcısı haline gelmektedir. Henüz standartlaşmamış olmakla birlikte kendi kurallarını içinde barındırır.

Ekim 2019

Seydi Altındağlı @seydia

HTML Genişlik yükseklik sorunu

Neyin %50'sini alacağını belirtmen gerekiyor. Atıyorum Height: 200px; için max-height: %50; dersen bunu 300px olarak büyütebilir en fazla.
Fatih'in yazdıklarını irdele derim.
fatihhayrioglu.com/genislik-ve-yukseklig. . .
Temmuz 2015

Sinan Gözüm @gozumsinan

Web tasarımı bilmeyen birinin kendi web sitesini hazırlaması ne kadar mümkündür? " Kendi siteni yap" sloganıyla hareket eden firmalar ne kadar verimli ve güvenlidir?

'Kendi siteni yap' sloganıyla hizmet veren servisler size sadece içerik girerek ve hazır tasarımlardan birini seçerek site sahibi olma imkanı verir.
Eğer bilgisayar okur yazarlığınız internette gezmenin biraz ötesindeyse Wordpress kullanarak daha kendi isteklerinize uygun bir site yapabilirsiniz.
Ama benim tavsiyem sitenizin daha profesyonel olması için bu işi yapan bir firmaya yaptırmanızdır. Hem tam istediğiniz gibi bir siteniz olur, hem de içerik hazırlamak dışında uğraşmamız olursunuz.
Ha firmaların ne kadar verimli ve güvenli olduğu, firmaya göre değişir. Şu lafı aklınızdan çıkarmayın yeter: "Ucuz etin yahnisi sert olur. "
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit @muratcokyigit

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Ben de bir süredir bir sosyal ağ geliştiriyorum, bu aralar kapalı betaya açacağım. Konu ile alakalı olduğum için yetkin yanıt verebilecekler arasındayım sanırım.

öncelikle türkiyede şöyle bir senaryo işliyor; "türkiyeden çıkan x sosyal ağı yayına başladı" gibi bir başlık görüyorsun webrazzide, siteye girip baktığında trafiği kaldıramayıp çökmüş oluyor. Bu senaryoda, site çok kullanışlı ve özel bir şey olsa bile, bu ilk deneyimle, siteye gelmiş olan early adapter'ları bir daha kazanmasına imkan yok.

dolayısıyla sosyal ağ gibi birşey yapıyorsanız standart sitelerdeki altyapıları kullanmamalısınız. Hele ki apache+php+mysql kombinasyonundan kesinlikle uzak durun. Zaten açık kaynak kullanacağınızı var sayıyorum.

çoğu kişi farkında değil ama facebook, twitter, google kendi altyapısında kullanmak üzere ürettiği çoğu aracı github üzerinden açık kaynak hale getirmiş durumda. Sizin bunları kullanıp kendi sosyal ağınızı yapmamanız için hiçbir sebep yok. ben projede ağırlıklı olarak facebook teknolojilerini kullanıyorum. Dil olarak Python, Veritabanı olarak da mongodb.

yazılım geçmişiniz yok ise bence vaktinizi harcamayın derim. Tüm sosyal ağlar min. 5 yıl sonra reklam modeli vs oturtup gelir getirmeye başlıyor. 5 yıl iyi seviyedeki yazılımcılara milyon dolar/lira para gömerek bu günlere geldi tüm sosyal network siteleri, türkiyede bu yapılır mı? Kendiniz yazılımcı iseniz büyük çilelere katlanıp projeyi bir yere kadar götürebilirsiniz. Ama başkasına yaptırmak, dediğim gibi size büyük paralara ve zamana mal olur.
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

Sizce görseli güzel bir tasarım mı önemli, yoksa Google'da üst sıralarda çıkan basit bir tasarım mı?

Bence Google da üst sıralara çıkmak için basit bir tasarımdan ziyade SEO tekniklerini iyi bir şekilde uygulamanız gerekiyor ve ne olursa olsun kapak önemlidir sıradan bir kullanıcı için arkaplandaki kodların hiçbir önemi yoktur. Zaten web sayfalarının performanslı çalışmasını sağlayarak tasarlamak için bir sürü teknoloji geliştiriliyor. Bence mükemmeliyetçilik önemlidir ve bunun gereği olarak bir iş yapılacaksa her anlamda kusursuz olmalı.
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

JavaScript dili üzerinde uzmanlaşan kişiler yazılım sektörünün hangi kısımlarında iş bulabilir?

Su an is bulabildikleri kisimlarda aynen devam eder.
  • Nodejs ve benzeri teknolojilerin kullanildigi sirketlerde web onyuz veya arkauc yazilimci,
  • Node-webkit ve benzeri teknolojilerin kullanildigi sirketlerde masaustu yazilimci,
  • Web onyuz yazilimci,
  • Meteor gibi teknolojilerin kullanildigi yerlerde her noktada,

calisabilir.

Bir arkadas yorumunda 5 yil sonra Javascript'i oldurmus. Cok yanlis bir dusunce. Neredeyse 40 yasindaki C ve C++ hicbir yere gitmedigi gibi, Javascript de hicbir yere gitmiyor. Aksine su an tum platformlari ele gecirmis durumda.

Yalniz sunu belirtmek lazim. Javascript dili uzerinde uzmanlasmak tek basina birsey ifade etmez. Etrafindaki teknolojileri de ogrenmelisin. Nodejs/IoJS, Express, Mongodb, Meteor gibi teknolojilere de asinalik kazanmalisin. Bu suna benziyor. Turkce dilbigilsinde uzmansin, Turkiye'de yasiyorsun. Mesleki anlamda hareket alanin cok kisitli olur. Ama mesela sive ve lehceleri de biliyorsan secebilecegin meslekler bir anda cesitlenir, calisabilecegin yerlerin sayisi artar. Tesbihte hata olmaz.
Şubat 2015

Topukçu Gangster @topukcugangster

PHP ile kodlanmış basit örnekler içeren kaliteli bir web sitesi var mı?

Faydalı ve anlaşılır örneklerin bulunduğu bir web sitesi:phpr.org
Şubat 2015

Topukçu Gangster @topukcugangster

PHP'de acemi birisi olarak ne tür yazılımlar yazarak deneyim kazanılabilir?

En güzeli örnek bir site yapmaktır. Tasarımı google.com/design/ da verilen örneklere benzeyen ve aşağıdaki işlevleri yerine getiren bir site harika deneyim sağlar. Siteyi adım adım geliştirmek daha hevesli olmayı sağlar.

ADIM-1
Masaüstü ve mobilde düzgün görünen ve sanki birileri eklemiş gibi içinde resimler ve yazılar bulunan bir sayfa yapmak.

ADIM-2
Resim ekle, yazı ekle butonları ile sayfaya resim ve yazı eklenebilen bir sayfa yapmak

ADIM-3
Üye kaydı ile çalışan ve sadece üyelerin resim/yazı ekleyebildiği bir sayfaya geçmek.

ADIM-4
Resim ve yazılara yorum eklenebilir, beğenilebilir yapıya geçmek.

ADIM-5
Üye olurken Facebook, Twitter, Linkedin, Google ile bağlan özellikleri de olan yapıya geçmek

ADIM-6
Üye olan kişilere e-posta gönderen yapıya geçmek. Giden e-postada listeden çıkar özelliğinin olması gerekir.

ADIM-7
Profil resmi, hakkımda, eklediğim resimler ve yazılar bölümü olan "Üye profil sayfalarının" yapımı

ADIM-8
Arama özelliğinin eklenmesi

ADIM-9
Kullanıcıların eklediği resim ve yazı gibi içeriklerin artık ayrı linklere sahip olması

ADIM-10
Sadece link yazarak bir videonun (Örnek : Youtube) sitede görünür olmasını sağlamak.

SONRAKİ ADIMLARDA GELECEK ÖZELLİKLER
Eklenen içeriğin kullanıcı tarafından silinebilmesiKullanıcıların birbirini takip edebilmesi
Kullanıcıların gizlilik ayarları yapabilmesi
Kullanıcı hareketleri ( beğenme, yorum vb) olduğunda e-posta bildirimleri göndermek.
Kullanıcılar arası mesajlaşma
#Etiket sisteminin gelmesi
Arama motoru optimizasyonu
Veritabanı optimizasyonu
Site yönetim paneli ( Kullanıcılar, Yorumlar, İçeriklerin yönetimi)
Mobil uygulamalarda kullanılabilecek web servislerinin yazılması ( Örnek : JSON )
Şubat 2015

Gokhan İnce @gokhanince

com.tr alan adları firma olmadan marka tescili yapılarak alınabiliyor mu?

com.tr yi artık nic.tr dışında da almak mümkün oluyor. Ayrıca bazı marka tescil şirketleri sadece com.tr almak maksatlı tek iş kodundan TPE'ye başvuru yapıyor. Marka tescil edilmese bile TPE'nin verdiği başvuru belgesiyle "com.tr" başvurusu yapılabiliyor.
Ocak 2015

Gokhan İnce @gokhanince

Girişimimi inceleyip öneride bulunacak arkadaşlar arıyorum. Bu kişilere nasıl ulaşabilirim?

Bu gruba katılabilirsin :facebook.com/groups/startupistanbul/
Girişim ile ilgili çok kişiye ulaşabilirsin.

Ayrıca Slack grubuna katılabilirsin.
Davet için :goo.gl/forms/yifzf7ggnd
Ocak 2015

Unluckypod @unluckypod

Responsive tasarımla yapılan web sitesi, işlevsellik ve tasarım açısından Mobil Yazılım'ın yerini tutabilir mi?

Responsive tasarımın yakın bir zamanda mobil uygulamanın yerini alabileceği düşünülüyor. Responsive bir internet sitesini tek tıkla ulaşılabilir hale getirmek veya google market (veya diğerlerine) eklemek çok zor değil (böyle mobil app'a ait analizlerden yararlanabilirsin). Responsive siteyi phonegap'te çalıştırmak hatta tıklanınca siteyi açanphonegap'te bir app yazmak yeterli.


Bunun şu anda olmamasının temel nedeni ise javascript hala Java veya Object C kadar güçlü değil. Yani mobil app'ın birebir responsive karşılığı aynı işi daha yavaş yapıyor. Tabi, yüksek performans istemeyen işlerde html5+css3+javascript kullanmak, mobil app'ı her platform için (android, iphone, windows) ayrı ayrı farklı dillerde yazmaktan kurtarıyor (ki şu an windows'ta toparlardığı ve yaygınlaştığı için bu önemli).

Bununla birlikte javascript güçleniyor. ECMAScript6'nın yazılmasındaki temel motivasyon bence bu ve yeterince güçlenince mantıklı yöntem uygulamayı HTML5+CSS3+javascript ile yazıp bunu hep site hem uygulama (her üç platform için de) olarak yayınlamak olacak.

sitepoint.com/10-web-predictions-2014-re... bu sitedeki 2. Maddeye bir bakabilirsin. Yazar bunun 2014'de olacağını düşünmüş. Kısmen böyle bir eğilim olmasına rağmen 2014'te olmadığını söylüyor. 2015'te de açıkçası zor. ECMA6'nın browser'lar tarafından desteklenmesi ve performansının iyice artması gerek.


Not: Yuakrıda, native uygulamanın kamera, mikrofon gibi platformun fiziksel aygıtlarına ulaşmasına gerek olmadığını varsaydım. Böte bir gerek varsa natvie uygulama kullanmak mecburidir ve öngörülebilir gelecekte de öyle kalacak gibi. Ama bu belki gelecekte node.js ile yapılabilir.
Daha fazla

1143 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Grafik

162 Kullanıcı   26 Soru   73 Yanıt

Web Arayüz Tasarım Araçları

173 Kullanıcı   17 Soru   44 Yanıt

Temalar

5 Kullanıcı   2 Soru   1 Yanıt

CSS3

69 Kullanıcı   17 Soru   41 Yanıt

Web Interface Design

16 Kullanıcı   2 Soru   11 Yanıt