Bilmek istediğin her şeye ulaş

Webmaster

Webmaster (Türkçesi: Ağ yöneticisi), web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster'lar, yazılım, grafik, animasyon, sunucu taraflı işlemler vb görevlerde uzman olan kişilerin oluşturduğu ekipte koordinasyon sağlama görevi alabilirler. Webmaster'ların çalışma biçimleri farklı koşullara göre değişmektedir. Bir firmada tam zamanlı bir çalışan olarak, bir projede proje bazlı bir görev alarak veya dışarıdan freelance iş alarak çalışmaktadırlar. Maddi kazanç için değil,gönüllü olarak bu işi yapanlar kendilerine Webservant derler. Webmasterlar, bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler.

Ağustos 2012

Melih @melboy

Bir web sitesi projeme ortak olacak webmaster'a ihtiyacim var, nasıl bulabilirim?

Webmaster forumlarında yaz, farklı bilgi seviyelerinden bir çok kişiye ulaşabilirsin.
Kimi seçersen seç, biliyorum dediği her şeyi mutlaka önceden test et, edemiyorsan da edebilecek birinden geçici olarak destek al. Bu aşamayı atlarsanız sonrasında çok zorluklar yaşayabilirsiniz.
İnternette o kadar çok ses çıkartan ama cidden hiç bir konuda uzmanlaşmamış o kadar çok boş insan var ki, oradan buradan duydukları veya yabancı forumlardan okuduklarını, Türkçe olarak yazıp sanki kendileri bulmuşlar veya geliştirmişler gibi ısıtıp önünüze sunabiliyorlar.
Başarılar.
Mayıs 2016

Turker İnanmaz @turkerinanmaz

Tarayıcı diline göre otomatik değişen metinleri nasıl yaparız?

İşlem tamamdır!

sozluk.php
<?php
session_start();
$dilliduduk = $_SESSION["dil"]; // tarayıcıya göre dil
if( empty($dilliduduk) ){ // tarayacının dili yoksa
 $dilliduduk = substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2); // tarayıcı dilini öğren
 if( !file_exists("dilliduduk/".$secili_dil.".php") ){
  $secili_dil = 'en'; // dilsiz tarayıcılara saf ingilizce
 }
}
 $_SESSION["dil"]=$dilliduduk; // çerez
include("dilliduduk/".$dilliduduk.".php"); // dosyalar
?>


index.php içerisine
 <?php include("sozluk.php"); ?>


Bu kadar basitmiş meğersem.
Aralık 2015

Decim @decim

İnternet sitesi kurarken alan adı, sitenin içeriği ile alâkalı mı olmalıdır, yoksa özel bir isim mi olmalıdır?

Ahmet com'dan bilgisayar alır mısınız? Soru cevap niteliğindedir sanırım.

a) Almam. Ahmet'i tanımıyorum. Kimdir necidir.
b) Alırım. Bu adam piyasada sağlam bilgiye sahip. Bilgilerini aktarıyor. Köşe yazılarıda var. ondan iyi bilgisayardan kim anlar?

örneği çoğaltabiliriz.

Ürün yelpazeniz geniş ise, akılda kalıcı bir marka oluşturmanız yeterli olacaktır. Ahmet com'u marka olarak duyurmayı başarır konumlandırmayı iyi yaparsanız mükemmel olur. Örneklerinizde olduğu gibi. İnploid, onedio markalaşıyor.

Markafoni, evidea, ebebek, hepsiburada, çok iyi konumlanmış markalara örnektir ama önemli olan burada hizmet kaliteniz. Kullanıcının sitenize girdiğinde aradığını kısa kısa adımlarla hemen ulaşabilmesi, sağlam müşteri desteğinizin olması, hızlı ve kaliteli ürün teslimatı yapabilmeniz, ya da belli bir niş alandaki ürünlerin bulunduğu market olabilmeniz. Sonrasında müşteri takibi yapabilmeniz. Müşterileri tekrar alışverişe yöneltebilmeniz. Bir isim yeterli değil kısacası.

E-ticaretten örnekler oldu genel olarak ama bunu her site için uyarlayabilirsiniz.
Haziran 2015

Yazdımdurdum @ersever

Bir sitenin Google tarafından banlandığını nasıl anlayabiliriz?

Birden fazla filtreleme sistemi mevcut. Banlanmaktan kastınız Google'ın sitenizi silmesi ise bunu tespit etmenin en kolay yolu "site: " parametresini kullanmaktır. Örneğin: Google'a site: n11.com yazmanız kafi..

Bunun dışında algoritmik olarak filtreye girmiş olabilirsiniz. Bunun için sürekli takip edebileceğiniz bir keyword seti belirleyin ve günlük olarak sıralamanızı not alın (ya da toollar kullanın). Eğer sıralamanız ani olarak düşerse ki burada -50 sıra gibi düşüşlerden bahsediyorum, bu da filtreye girmiş olabileceğinizin göstergesidir. Sıralamanızın 3-5 sıra düşmesi filtreleme değil, algoritmik veya rekabetin değişmesinden kaynaklanır.

Bunlar dışında manuel bir işleme maruz kalmış ya da algoritmilk olara spam yaptığınız tespit edilirse, bunlar genellikle webmasters tools üzerinden bir mesaj ile size iletilir. Son olarak bot'un sitenize ziyaret etme frekanslarındaki değişiklikler filtreleme işlemleri uygulandığında gözlemlenen bir durum olarak karşımıza çıkabiliyor.

Genelde ceza işlemi geldikten hemen sonra sorgularda görüntülemeye başlarsanız, süre olarak bir bekleme süresi yoktur.
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Web tasarımı para kazandırıyor mu?

Bence önemli olan bu işten zevk alıyormusun ve kendini geliştirmek için çabalıyormusun? Tasarım işi zordur. Hayal gücü ve ve birazda yetenek ister en azından ben öyle düşünüyorum. Çünkü ne zaman bir tasarım işi olsa, saatlerce uğraşırım bir form tasarımına bile. Eğer işinde iyi isen zaten iş bulursun. Paraya önem verme para her zaman gider ve gelir. Sadece tutumlu ol o kadar. İşini ne kadar iyi yaparsan o kadar para kazanırsın.
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Web tasarım nedir?

Tasarım denince akla ilk görsellik gelir ama aslında tasarım hem görsel hem programsal olarak düşünülmelidir, görsel kısım kastaediliyorsa arayüz tasarımı demek daha doğru olur. Sadece HTML bilerek de web sitesi yapılabilir fakat bu sitede ziyaretçi ile hiç bir etkileşimde bulunamazsın, ziyaretçi sayfalarını gezer, yazdıklarını okur ve çıkar. Tam profesyonel bir web sitesi yapmak için biraz fotoşop bilgisi ve aşağıdaki dilleri bilmek yetecek hatta artacaktır. İlk ikisini öğrenerek de bir çok güzel web sitesi yapılabilir.
1) php - asp gibi
2)xml (görsel tasarım için)
3) java- c# gibi
4) veri tabanı için SQL (MySQL - MsSQL)
Kasım 2014

Ilhan Karakaya @ilhankarakaya

Siteyi hit çekebilmek için ne yapmam gerekir?

Onları hit değil de ziyaretçi olarak görürseniz, bir de o taraftan bakarsanız, insanların ihtiyaçları neyse onu verirsiniz. Onlar etten kemikten insanlar, 10 tekil ziyaretçi 10 insan demektir. Bu yüzden nicelikten çok niteliğe bakın.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

PHP biliyorum, nasıl para kazanabilirim?

Dostum o kadar ilginç bir soru sormuşsun ki gerçekten bizi mi yiyorsun yoksa php biliyorsun ama dünya üzerinde ki diğer mevzulardan (ticaret, al sat, pazarlama, nefes almak vs. vs.) hiç mi haberin yok bilemedim ama ciddi anlamda sorudğunu düşünerek şöyle cevap vereceğim,

Öncelikle Php biliyorum facebook, twitter tarzı scriptler yazdım javascripti de html5 i de biliyorum diyen bir adam bu soruyu sormaz, soramaz, sormamalı. Çünkü zaten bu kadar aleti bilen adam bu kadar ingilizce döküman araştırmış ortaya birşeyler çıkarmış adam bunları yaparken;
 • mutlaka gözü codecanyon gibi sitelerde yazılım satabileceğini görmüştür,
 • mutlaka web master forumlarında yazılım satıldığını ve satabileceğini öğrenmiştir,
 • mutlaka bir işe girip yazılım işinden para kazanabileceğini kavramıştır,
 • mutlaka freelance olarak önce yakınlarından başlayıp sonra başka firma, kişilere site yapabileceğini biliyordur
 • mutlaka en azından bir blog kurup reklamlardan para kazanabileceğini biliyordur
liste uzar gider dostum...

Bence sen henüz php'yi yeni öğrenmeye başlamış durumdasın bu soruyu sorduğuna göre ve sana tavsiyem açıklamada bahsettiğin araştırmaları gerçekten yap ve bahsettiğin diğer js Html5 gibi kavramları gerçekten öğren sonra para kazanmayı düşün... He dersen ki yok hayır ben açıklamada ne dediysem o biliyorum ve araştırdım ve ona rağmen bu soruyu sordum, o zaman dostum valla kusura bakma sen para kazanamazsın. . .
Ağustos 2014

Gokhan İnce @gokhanince

Webmaster olarak ödeme yaparken yaşadığınız sorunlar nelerdir? İkinci elden Domain, Reklam, Hizmetler için ödeme yaparken hangi sistemleri kulanıyorsunuz ve bu sistemlere güveniyor musunuz?

Merhaba Sevgili Gökhan,
Ödeme sistemi olarak PayPal kullanmanı önerebilirim herhangi olası bir sorun dahilinde ödemeni 40 gün içerisinde tekrar alabilme imkanın mevcuttur.
2. El Domain alımlarını domain platformlarından veya webmaster forumlarından sağlayabilirsin bu yöntem dolandırılma riskini çok düşürüyor ayrıca gittigidiyor, hepsiburada, sanalpazar aracılığı ile de satın alma yapabilirsin bunlarda da geri iade sistemi mevcuttur.
Reklamcılık olarak Türk Reklam şirketleri zaten sayılı onların hepsi güvenilir bir ağ ve temelde hizmet veriyorlar, Yabancı kuruşlar ise Google, Yahoo, Yandex reklamcılığıda güvenilir boyuttadır. Sadece 1 siteden reklam almayı düşünsen dahi eğer bu yukarıda ki ilettiğim servisler ile sitelerinden reklam yayını yapıyorsa "bu siteye reklam ver" ilanı çıkar ve bu sayede site sahibiyle görüşmeden reklam verebilirsin.
Haziran 2014

Gokhan İnce @gokhanince

Site üyelik aktivasyonlarında eposta veya SMS olarak hangisini güvenilir buluyorsunuz?

E-ticaret projesi/sitesine sahip olanlar için de ve aslında kullanıcılar için de her ikisinin birden kullanılması en güvenilir yol olurdu. Birincil aktivasyon elbette e-mail ve ikincil aktivasyon SMS ile de üyeye "onaylanmış" etiketi/payesi eklenerek üyeler arasında güvene dayalı iletişimin ilk katmanını oluşturmak mümkün.
Mart 2014

Yazdımdurdum @ersever

İstanbul'daki restoran, cafe-bar ve konaklama tesisleri hakkındaki yorum/deneyimlerimizi yazdığımız bir bloğumuz var. Ancak mekanlar hakkında devamlı içerik üretmek zor, malum her gün yeni bir mekan keşfedilemiyor. Mekan yorumları haricinde sizce konsepti bozmadan ne tarz içerikler üretebiliriz?

Sizin alanınızda farklı ülke ve kültürlerde üretilmiş örnekler yol gösterebilir. Sadece ingilizce kaynaklar değil de örneğin Fransızca kaynaklar daha değerli olabilir. Mizah bölümü yapılabilir, "newsjacking" tekniğinden yararlanarak kendi konunuzda bilgilendirici, eğlendirici, sade makaleler yazılabilir.
Mayıs 2012

Şükrü @sukruc

En doğru Webmaster'ı bulabilmek için nerelere ilan vermeliyim?

İyi bir webmaster kendi içinde gizlidir. o seni değil, sen onu bulmalısın. sağdan soldan oluşumları takip et, hoşuna giden varsa ilan vermek yerine direk teklif et.
Ağustos 2012

Sinan B. @SuperMan

Web tasarımında kullanılacak renklerin diğer renkler ile uyumları hakkında bilgi alabileceğim kaynaklar nelerdir?

Adobe tarafından geliştirilen kuler işinize yarayacaktır. kuler.adobe.com/

Gözünüze bir renk kestirin ve o renk ile uyumlu olabilecek değerleri görebilirsiniz.


Kuler iyi güzel hoşta flash bu derseniz (Flash apple sistemlerde ram düşmanı görevini üstlenerek makinayı ısıtıyor) yine kulere benzer bir web sitesi; colorschemedesigner.com


"Yok ben kendim oluşturarak vakit kaybetmek istemiyorum. Bunun yerine daha önceden oluşturulmuş birşeyler var mı?" şeklinde bir sorunuz varsa hemen cevap vereyim. Olmaz mı? Siz yeterki isteyin! colourlovers.com

Ekim 2012

Unknown @gncyctn

Google Adsense reklamları ne kadar kazandırıyor?

Google adsense sistemiyle çok fazla para kazanabilirsiniz. Bu para yıllık bazda milyon dolarları bile bulabilir, lakin türkiye nin internet piyasası çok fazla gelişmediğinden, eğer çok yüksek para kazanma hedefleriniz varsa ingilizce sitelere ağırlık vermelisiniz. Google adsense ile aylık 100 dolar ile 10000 dolar arası para kazanmak her zaman olasıdır.
Daha fazla

45 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.