Bilmek istediğin her şeye ulaş

Webmaster

Webmaster (Türkçesi: Ağ yöneticisi), web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster'lar, yazılım, grafik, animasyon, sunucu taraflı işlemler vb görevlerde uzman olan kişilerin oluşturduğu ekipte koordinasyon sağlama görevi alabilirler. Webmaster'ların çalışma biçimleri farklı koşullara göre değişmektedir. Bir firmada tam zamanlı bir çalışan olarak, bir projede proje bazlı bir görev alarak veya dışarıdan freelance iş alarak çalışmaktadırlar. Maddi kazanç için değil,gönüllü olarak bu işi yapanlar kendilerine Webservant derler. Webmasterlar, bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler.

Mayıs 2016

Turker İnanmaz @turkerinanmaz

Tarayıcı diline göre otomatik değişen metinleri nasıl yaparız?

İşlem tamamdır!

sozluk.php
<?php
session_start();
$dilliduduk = $_SESSION["dil"]; // tarayıcıya göre dil
if( empty($dilliduduk) ){ // tarayacının dili yoksa
 $dilliduduk = substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2); // tarayıcı dilini öğren
 if( !file_exists("dilliduduk/".$secili_dil.".php") ){
  $secili_dil = 'en'; // dilsiz tarayıcılara saf ingilizce
 }
}
 $_SESSION["dil"]=$dilliduduk; // çerez
include("dilliduduk/".$dilliduduk.".php"); // dosyalar
?>


index.php içerisine
 <?php include("sozluk.php"); ?>


Bu kadar basitmiş meğersem.
Aralık 2015

Decim @decim

İnternet sitesi kurarken alan adı, sitenin içeriği ile alâkalı mı olmalıdır, yoksa özel bir isim mi olmalıdır?

Ahmet com'dan bilgisayar alır mısınız? Soru cevap niteliğindedir sanırım.

a) Almam. Ahmet'i tanımıyorum. Kimdir necidir.
b) Alırım. Bu adam piyasada sağlam bilgiye sahip. Bilgilerini aktarıyor. Köşe yazılarıda var. ondan iyi bilgisayardan kim anlar?

örneği çoğaltabiliriz.

Ürün yelpazeniz geniş ise, akılda kalıcı bir marka oluşturmanız yeterli olacaktır. Ahmet com'u marka olarak duyurmayı başarır konumlandırmayı iyi yaparsanız mükemmel olur. Örneklerinizde olduğu gibi. İnploid, onedio markalaşıyor.

Markafoni, evidea, ebebek, hepsiburada, çok iyi konumlanmış markalara örnektir ama önemli olan burada hizmet kaliteniz. Kullanıcının sitenize girdiğinde aradığını kısa kısa adımlarla hemen ulaşabilmesi, sağlam müşteri desteğinizin olması, hızlı ve kaliteli ürün teslimatı yapabilmeniz, ya da belli bir niş alandaki ürünlerin bulunduğu market olabilmeniz. Sonrasında müşteri takibi yapabilmeniz. Müşterileri tekrar alışverişe yöneltebilmeniz. Bir isim yeterli değil kısacası.

E-ticaretten örnekler oldu genel olarak ama bunu her site için uyarlayabilirsiniz.
Haziran 2015

Yazdımdurdum @ersever

Bir sitenin Google tarafından banlandığını nasıl anlayabiliriz?

Birden fazla filtreleme sistemi mevcut. Banlanmaktan kastınız Google'ın sitenizi silmesi ise bunu tespit etmenin en kolay yolu "site: " parametresini kullanmaktır. Örneğin: Google'a site: n11.com yazmanız kafi..

Bunun dışında algoritmik olarak filtreye girmiş olabilirsiniz. Bunun için sürekli takip edebileceğiniz bir keyword seti belirleyin ve günlük olarak sıralamanızı not alın (ya da toollar kullanın). Eğer sıralamanız ani olarak düşerse ki burada -50 sıra gibi düşüşlerden bahsediyorum, bu da filtreye girmiş olabileceğinizin göstergesidir. Sıralamanızın 3-5 sıra düşmesi filtreleme değil, algoritmik veya rekabetin değişmesinden kaynaklanır.

Bunlar dışında manuel bir işleme maruz kalmış ya da algoritmilk olara spam yaptığınız tespit edilirse, bunlar genellikle webmasters tools üzerinden bir mesaj ile size iletilir. Son olarak bot'un sitenize ziyaret etme frekanslarındaki değişiklikler filtreleme işlemleri uygulandığında gözlemlenen bir durum olarak karşımıza çıkabiliyor.

Genelde ceza işlemi geldikten hemen sonra sorgularda görüntülemeye başlarsanız, süre olarak bir bekleme süresi yoktur.
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Web tasarımı para kazandırıyor mu?

Bence önemli olan bu işten zevk alıyormusun ve kendini geliştirmek için çabalıyormusun? Tasarım işi zordur. Hayal gücü ve ve birazda yetenek ister en azından ben öyle düşünüyorum. Çünkü ne zaman bir tasarım işi olsa, saatlerce uğraşırım bir form tasarımına bile. Eğer işinde iyi isen zaten iş bulursun. Paraya önem verme para her zaman gider ve gelir. Sadece tutumlu ol o kadar. İşini ne kadar iyi yaparsan o kadar para kazanırsın.
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Web tasarım nedir?

Tasarım denince akla ilk görsellik gelir ama aslında tasarım hem görsel hem programsal olarak düşünülmelidir, görsel kısım kastaediliyorsa arayüz tasarımı demek daha doğru olur. Sadece HTML bilerek de web sitesi yapılabilir fakat bu sitede ziyaretçi ile hiç bir etkileşimde bulunamazsın, ziyaretçi sayfalarını gezer, yazdıklarını okur ve çıkar. Tam profesyonel bir web sitesi yapmak için biraz fotoşop bilgisi ve aşağıdaki dilleri bilmek yetecek hatta artacaktır. İlk ikisini öğrenerek de bir çok güzel web sitesi yapılabilir.
1) php - asp gibi
2)xml (görsel tasarım için)
3) java- c# gibi
4) veri tabanı için SQL (MySQL - MsSQL)
Kasım 2014

Ilhan Karakaya @ilhankarakaya

Siteyi hit çekebilmek için ne yapmam gerekir?

Onları hit değil de ziyaretçi olarak görürseniz, bir de o taraftan bakarsanız, insanların ihtiyaçları neyse onu verirsiniz. Onlar etten kemikten insanlar, 10 tekil ziyaretçi 10 insan demektir. Bu yüzden nicelikten çok niteliğe bakın.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

PHP biliyorum, nasıl para kazanabilirim?

Dostum o kadar ilginç bir soru sormuşsun ki gerçekten bizi mi yiyorsun yoksa php biliyorsun ama dünya üzerinde ki diğer mevzulardan (ticaret, al sat, pazarlama, nefes almak vs. vs.) hiç mi haberin yok bilemedim ama ciddi anlamda sorudğunu düşünerek şöyle cevap vereceğim,

Öncelikle Php biliyorum facebook, twitter tarzı scriptler yazdım javascripti de html5 i de biliyorum diyen bir adam bu soruyu sormaz, soramaz, sormamalı. Çünkü zaten bu kadar aleti bilen adam bu kadar ingilizce döküman araştırmış ortaya birşeyler çıkarmış adam bunları yaparken;
 • mutlaka gözü codecanyon gibi sitelerde yazılım satabileceğini görmüştür,
 • mutlaka web master forumlarında yazılım satıldığını ve satabileceğini öğrenmiştir,
 • mutlaka bir işe girip yazılım işinden para kazanabileceğini kavramıştır,
 • mutlaka freelance olarak önce yakınlarından başlayıp sonra başka firma, kişilere site yapabileceğini biliyordur
 • mutlaka en azından bir blog kurup reklamlardan para kazanabileceğini biliyordur
liste uzar gider dostum...

Bence sen henüz php'yi yeni öğrenmeye başlamış durumdasın bu soruyu sorduğuna göre ve sana tavsiyem açıklamada bahsettiğin araştırmaları gerçekten yap ve bahsettiğin diğer js Html5 gibi kavramları gerçekten öğren sonra para kazanmayı düşün... He dersen ki yok hayır ben açıklamada ne dediysem o biliyorum ve araştırdım ve ona rağmen bu soruyu sordum, o zaman dostum valla kusura bakma sen para kazanamazsın. . .
Ağustos 2014

Gokhan İnce @gokhanince

Webmaster olarak ödeme yaparken yaşadığınız sorunlar nelerdir? İkinci elden Domain, Reklam, Hizmetler için ödeme yaparken hangi sistemleri kulanıyorsunuz ve bu sistemlere güveniyor musunuz?

Merhaba Sevgili Gökhan,
Ödeme sistemi olarak PayPal kullanmanı önerebilirim herhangi olası bir sorun dahilinde ödemeni 40 gün içerisinde tekrar alabilme imkanın mevcuttur.
2. El Domain alımlarını domain platformlarından veya webmaster forumlarından sağlayabilirsin bu yöntem dolandırılma riskini çok düşürüyor ayrıca gittigidiyor, hepsiburada, sanalpazar aracılığı ile de satın alma yapabilirsin bunlarda da geri iade sistemi mevcuttur.
Reklamcılık olarak Türk Reklam şirketleri zaten sayılı onların hepsi güvenilir bir ağ ve temelde hizmet veriyorlar, Yabancı kuruşlar ise Google, Yahoo, Yandex reklamcılığıda güvenilir boyuttadır. Sadece 1 siteden reklam almayı düşünsen dahi eğer bu yukarıda ki ilettiğim servisler ile sitelerinden reklam yayını yapıyorsa "bu siteye reklam ver" ilanı çıkar ve bu sayede site sahibiyle görüşmeden reklam verebilirsin.
Haziran 2014

Aykut Kardaş @unknow

Google Analytics nasıl kullanılır?

Google analytics'in zor ve karmaşık bir yapısı yoktur aslında. Bir adet google hesabı üzerinden bir çok sitenizi takip edebilirsiniz. Sitelerinizi ekledikten sonra size verilen kodu sitenin html kodları arasına ekledikten sonra, eklediğiniz tarihten itibaren siteye gelen ziyaretçilerin nerden geldiğini, hangi sayfaları gezdiğini, hangi kelimeler üzerinde arama yapıp sitenizi google üzerinden bulduğunu saptayabilir ve sitenin seo işleyişini o davranışlara göre geliştirmek mümkündür
Haziran 2014

Gokhan İnce @gokhanince

Web sitelerinde hangi ödeme yöntemini kullanıyorsunuz? Hangisini tavsiye edersiniz?

Sanal kart... alışveriiş yaptıkça azalan limit olarak kullanıyorum ihtiyaç olduğu zaman limiti veriyorum...
paypal da artık güvenli değil son zamanlarda hack haberleri fazla çıkmaya başladı
Haziran 2014

Gokhan İnce @gokhanince

Site üyelik aktivasyonlarında eposta veya SMS olarak hangisini güvenilir buluyorsunuz?

E-ticaret projesi/sitesine sahip olanlar için de ve aslında kullanıcılar için de her ikisinin birden kullanılması en güvenilir yol olurdu. Birincil aktivasyon elbette e-mail ve ikincil aktivasyon SMS ile de üyeye "onaylanmış" etiketi/payesi eklenerek üyeler arasında güvene dayalı iletişimin ilk katmanını oluşturmak mümkün.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Hotlink nedir?

İçeriklerin kopyalanmasını engelleyen bir sistem. Mesela bir siteniz var ve burada resim, müzik gibi paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Diğer rakipleriniz de sizin sunucunuzdan yayın yaparak size ek bir yük oluşturmuş oluyor. Sitenizdeki paylaştıklarınızı yayınlayarak Bandwidth (BW) tüketimine neden oluyor ve bu da size ekstra masraf olmuş oluyor.

Hotlink koruma sistemi ise bu tür durumları engellemek için oluşturulmuş.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

htaccess nedir? Ne işe yarar?

Kısaca açıklayacak olursak ; . Htaccess dosyası web siteniz için bir çok ayar yapmanıza imkan tanır. Hatta yapacağınız bazı işlemler için vazgeçilmezdir. Günümüzde bu dosyayı oluşturmak için online editörlerde mevcuttur. Ancak olmasa olur mu ? Diye soracak olursanız tabiki olmadan da web siteniz çalışabilir.

Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Wordpress kullandığım siteyi açınca bomboş bir sayfa görülüyor. Bu sorunu nasıl çözerim?

İframe virüsü bulaşmış olmasın, eklentilere? Çözüm önerim, veritabanını yedekleyip, Wordpress'i silip tekrar kurmak ve aynı eklentileri kullanmamak. Mesela eklentide açık varsa yine girebiliyor.
Daha fazla

45 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.