Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows 7 (önceden Blackcomb ve Vienna kod adlı) Microsoft Windows'un perakendeye sunulmuş işletim sistemidir. Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için çıkan bir işletim sistemidir. 22 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Windows Vista Service Pack 2'nin yapımından 5 ay sonra çıkış tarihi Microsoft tarafından 22 Ekim 2009 olarak belirlenmiştir. 22 Temmuz 2009 tarihinde yapı numarası 6.1.7600 olan sürümü çıkmıştır ayrıca bu, RTM (Release To Manufacturing) yani üretime hazır sürümdür ve üreticilere ve Microsoft iş ortaklarına dağıtılmaya başlanmıştır.

Kasım 2014

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Windows'ta seçilen sistem geri yükleme noktalarını saklamanın yolu nedir?

Yanlış anımsamıyorsam, windows 7 ve sonrasında olan yedekleme ve geri yükleme seçeneği altından bilgisayarınızın image(sistem görüntüsünü) alıp, daha sonra basitçe geri yükleyebiliyorsunuz. Böylece geri yükleme noktasını bizzat siz kendi ellerinizle belirlemiş oluyorsunuz. Benim çok severek kullandığım bir özellik, aşağıdaki linkten daha detaylı inceleyebilirsiniz.

cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2. . .
Kasım 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Windows'ta seçilen sistem geri yükleme noktalarını saklamanın yolu nedir?

Ömer Abanoz (@omerabanoz) Yanıtınız için teşekkür ederim.

Sistem geri yükleme noktası bayağı yer kaplayan bir şey. Benim sistemimde parça başı 800MB kadar.

Dün Windows'u kurdum, bir geri yükleme noktası oluşturdum, ardından sürücüleri kurdum ve yeni nokta oluşturdum, ardından iş yazılımlarımı kurdum ve yeni nokta oluşturdum, ardından gerekli bulduğum tüm yazılımları kurup yeni bir nokta oluşturdum. Tümünü de elle oluşturdum. Yalnız bu arada Windows da yüzlerce kritik güncelleme yaparak benim noktaları sildi.

Bunun da bir nedeni var. Başlat/Sistem Geri Yükleme Noktası Oluştur, ardından da Sistem Koruması tabına girerseniz orada Yapılandır Tuşu ile sistem geri yüklemeye ne kadar bellek atfettiğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

Microsoft Windows

Ben zaten biraz büyüterek 5 GB (%5) bellek ayırıyorum. Dikkat bunu sistem diskinizden (C:'den) ayırıyorsunuz.

Microsoft Windows

Bu 5GB bellek de şekilde görülen kadar (6 adet) geri yükleme noktası kaydetmeme yetiyor:

Microsoft Windows

Bu demektir ki Windows kritik güncellemeleri geldikçe benim son geri yükleme noktamı da silinecek.

Şimdi burada Microsoft yazılımcısının sallamış olduğunu görüyoruz. Ben bir mühendisim ve tedbir ala ala yürümeyi seviyorum. Windows ne hakla benim elle oluşturduğum noktaları siler, yani silsin tabii de önce sorsun, hafıza yetmiyor, hangisini sileyim diye. Windows kadar ileri bir yazılımdan bir mühendis olarak işimi berbat edeceğine bunu sormasını, buna dikkat etmesini beklerim. Sahi Microsofta'da sadece programcılar mı çalışıyor, yok mu ürünü test edecek, sınırlarını deşecek mühendisleri? (Retorik değil o nedenle soru işareti var, yanıtını bilen lütfen yazsın.)

Mesela yukarıda gördüğünüz resimdeki tek "El ile" yapılmış (yaptığım son nokta, henüz silinmedi, diğerleri silindi) geri yükleme noktasını başka bir yere kaydedip, istediğim herhangi bir anda geri yükleme imkanım nasıl olur diye sormuştum.

Şimdi Windows, 5 güncelleme daha yaptıktan sonra elle oluşturduğum son noktayı da silecek. Bunu engellemenin yolunu bilen var mı? Daha fazla harddisk alanı ayırmak da istemiyorum, çünkü ne güncellemelerin ne de ayrılan alanın sonu olmayacak.

Güncellemeleri herhangi bir programcının vb. tavsiyesiyle kapatmayacağım, üstüne fazladan para ödeyerek aldığım Profesyonel Windows'umun performansından memnunum ve Microsoft'un beyan ettiği üzere güncellemeler güvenlik açıklarının kapatılması için gerekli.

Bir de anımı yazayım araya. XP dönemleriydi, 90'lı yılların sonu. Service Pack 1 yeniydi ve onun da güvenlik için olduğunu beyan etmişlerdi. Dolayısıyla önce Windows'umuzu ardından Service Pack'imizi kurmamız gerekiyordu. Bir gün ben Windows'u yanlışlıkla İnternet'e (Kablo İnternet kullanıyordum) bağlı olarak kurdum ve daha Service Pack CD'sini yerine takamadan masa üstüne linkler yağmıştı. onuçta kabloyu çıkartıp baştan kurum, ardından da Service Pack'i. Siz siz olun herhangi biri otomatik güncellemeleri kapatın dedi diye kapatmayın. Herhangi biri derken de Microsoft yazılımcısı olmayan herhangi biri demek istiyorum, yani deyyub bile dese kapatmayacaksınız...

Bir de şu var, güncellenmemiş Windows'la işlemcim 6,8 puan alabilirken güncellenmişiyle 7,2 puan alabiliyor. Güncellemelerin işletim sisteminin donanımınızla iletişimi açısından çok önemi var. Aman diyorum ortalıkta güncelleştirmeleri cool bulmayan yazılımcılar dolanıyor, siz onlara kanmayın, sonuçta güncellemeleri elzem bulan Microsoft yazılımcıları da var ki güvenecekseniz en azından uzmanlığı ispatlı olana güvenin.

Sonuçta gerekenler:
  • El ile kaydedilen noktanın dosyası bulunmalı (Windows içinde herhangi bir yerde) ve o ayrıca saklanmalı (kopyalayıp başka bir sürücüye yapıştırıyoruz, sadece saklama amaçlı, turşusunu falan kurmayacağız, olduğu gibi kaydedip, geri yükleme ihtiyacı olduğunda gereken yere kopyalayıp kullanmayı düşünüyoruz) çünkü yazılımcı uyumuş, silerken sormuyor.
  • Sonradan o dosya yeniden gereken yere kopyalanmalı ve sistem geri yüklenmeli.
  • O ayrı bir dosya mıdır?
  • Nerededir?
  • Adı nedir?
  • Kopyalarsam ve geri kopyalarsam yukarıdaki listede görülür olur mu?

Toplamda 5GB olan tüm klasörü bile yedekleyebilirim, ama o klasörün hangisi olduğu ve bir önceki cümlede yazdıklarımı soruyorum.

!!!!!!!!!!!!! Dikkat, herhangi bir şey tavsiye etmeden kendi bilgisayarınızda bir durumu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kontrol edin, bu soruların yanıtı sizde gerçekten var mı, !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!bu soru bir uzman sorusu...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Keşke siz de açıp baksaydınız, ne zamana kadar geri yükleyebildiğinize. Zahmet etmenize gerek kalmazdı.
Kasım 2014

Ömer Abanoz, bir soruya yanıt verdi.

Windows'ta seçilen sistem geri yükleme noktalarını saklamanın yolu nedir?

Saklamanın yolu derken tam olarak bir açıklama yapmadığınız için sorudan yola çıkarak genel bir yanıt vereyim. Bilgisayarınızın ilk kurulumundan sonra yani tüm driver ve programlarını kurduktan sonra yapmanız gereken sistem geri yüklemeyi açarak daha sonra istediğiniz bir isimde bulunduğunuz tarihe sistem geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz. Bilgisayar bunu kendi hafızasında format atmadığınız sürece tutacaktır. Daha detaylı bilgi için ve detaylı sistem geri yükleme noktası oluşturmak için Microsoft'un kendi sitesinin link : windows.microsoft.com/tr-tr/windows7/cre... tıklayarak bu konuda gerekli bilgiye sahip olabilirsiniz.
Mart 2014

Hakan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Windows 7 DNS Ayarlarını Değiştirme İşlemi

İlk olarak bilgisayarımızı açıyoruz. Ardından “Başlat“a tıklayıp “Denetim Masası“nı açıyoruz. Denetim Masası’nı açtıktan sonra Ağ ve İnternet bölümünden “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle”ye tıklıyoruz.


341

Daha sonra karşımıza ekranın sol tarafında bulunan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin”e tıklayın.

341

Açılacak yeni ekrandan Ağ bağlantınıza sağ tıkladıktan sonra “Özellikler”e tıklayın.

341
Ağ bağlantınızın özelliklerine tıkladıktan sonra gelen sayfadan “İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4) ” bölümüne bir kez tıklayın. Ardından “Özellikler” butonuna tıklayın.

341

İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4) özelliklerine tıkladıktan sonra gelen sayfadan “Aşağıdaki DNS sunucularını kullan” seçeneğini seçiyoruz. Sonrasında kullanmak istediğimiz DNS’leri ya da resimdeki DNS’leri yazıyoruz ve Tamam seçeneğine tıklıyoruz. Windows 7 işletim sisteminde DNS değiştirme işlemi bu kadar.

341

Hepsi bu kadar.
Mart 2014

Victor Tomaili, bir soruya yanıt verdi.

Windows programlarında ilk dikkatinizi çeken işlevsellik midir yoksa görsellik midir?

Görsellik önemli, aynı zamanda kullanılışlık. işlevsellik olmazsa, görsellik ve kullanılışlık işe yaramaz. Her şekilde bunların dengesini kurmak gerekiyor.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Windows programlarında ilk dikkatinizi çeken işlevsellik midir yoksa görsellik midir?

Windows programı derken işletim sisteminden bahsediyorsanız ben klasiğe çevirip kullanıyor ve yeni yaratılan, bilgisayarımın performansını çalacak, zaten arka planda kalıp göremeyeceğim görsel ögelerin tümünü kapatıyorum. Bence sadece işletim sistemlerinde değil her türlü yazılımda işlevsellik yani ergonomi görsellikten daha önemli.
Ocak 2014

Hüsnü İşleyen, bir soruya yanıt verdi.

Windows 8 ile bilgisayarlar arası kablosuz ağ nasıl açabilirim?

"Connectify" programı ile kablosuz ağ kurulabiliyor. İnternet paylaşımı yapılabiliyor.
Ocak 2014

Oktay, bir soruya yanıt verdi.

Windows7'de IP adresinin değiştirilmesini nasıl engelleyebilirim? gpedit.msc'den olmuyor. Yardım edebilir misiniz?

Gpedit.msc User Configuration | Administrative Templates | Network | Network Connections | prohibit TCP/IP advanced configuration bölümünü disabled'e cekmeniz yeterli olacaktır.
Ocak 2014

Çağrıhan Aydın, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarımda 2 farklı disk alanı var ve bu 2 alanı sorunsuzca, risksiz, hata ve veri kaybı yaşamadan nasıl birleştirebilirim ve tek disk alanı oluşturabilirim?

Buna Ek olarak windows dışı yardımcı program olarak; Auslogics Disk Defrag 4.4.1.0 Disk Birleştirme programını önerebilirim. İndirme bağlantısı: tamindir.com/auslogics-disk-defrag
Daha fazla

46 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.