Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows Klavye Tuşları

Microsoft Windows

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Neden bilgisayar klavyelerinin harfleri alfabeye göre dizilmez?

Bu sorunun cevabını ilk araştırdığımda, bulmuş olduğum cevaptan ar-ge'nin önemini anlamıştım. Her dilin kendine ait bir parmak izi vardır ve bu harflerin kullanım sıklığı ile belirlenir. Kriptolanan yazıların çözümünde de bu mantık kullanılır. Kriptolu türkçe bir yazıda en çok tekrar eden harf ya da blog büyük olasılıkla "A" harfine ait olacaktır. Bu harf kullanım sıklığının kriptolu metinleri çözmek amacıyla bulunduğunu ve klavyenin harf dağılımının da bu arge çalışmasının sonucuna göre tasarlandığını düşünüyorum. F'den Q'ya geçiş hikayesini arkadaşlar anlatmış.

tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_alfabes. . .
Aralık 2013

Siboş, bir soruya yanıt verdi.

Neden bilgisayar klavyelerinin harfleri alfabeye göre dizilmez?

Bunu bilmek sizi de şaşırtacak, ancak dünyada Q klavye olarak bildiğimiz tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği ilk günden beri değişmedi. Neden tuşların bu şekilde dizildiği konusunda da çeşitli rivayetler olmasına rağmen şimdilik en yaygın kabul gören hikaye şu: Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de cihazın patentini alarak ilk çalışan örnekleri ortaya koyduğunda cihazın tasarımından kaynaklanan mekanik bir sorunla karşılaşır. İcat ettiği yazı makinesinin harfleri kağıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kolları, kapalı bir kutunun içinde yer almaktadır ve iki kol birden kağıda doğru havalandığında içerde sıkışmaya neden olmaktadır. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar. Daha sonra bu cihazın üretim hakkını satın alarak 1874'te seri üretime geçen E. Remington & Sons firması aynı harf dizilimini kullanmaya devam eder ve cihaz bu harf dizilimiyle tanınır. Erken kalkan yol alır misali, bu dizilim bir daha değişmez.

Tabii bu konuda anlatılan başka efsanevi hikayeler de var. Örneğin bu hikayelerin bir diğeri şunu iddia eder: İlk üretilen yazı makinesinin adı "Sholes & Glidden Type Writer" olarak geçer. Buradaki "Type Writer" kelimelerini oluşturan harflerin tamamı Q klavyenin en üst sırasında yer almaktadır. Böylece satıcılar, bir kağıda kolayca "Type Writer" yazarak ürünlerinin yeteneğini karşılarınmdakine gösterme şansı bulmaktadırlar.

Bu arada, tarih boyunca Q klavyenin daha iyi alternatifleri olabileceğini düşünenler de olmamış değil. Örneğin Washington State Üniversitesinden Prof. Dr. August Dvorak, 1932 yılında İngilizce'de çok kullanılan harflerin klavyenin en kolay ulaşılabilir yeri olan orta sırasına toplandığı bir klavye dizilimi önerir. Dvorak'ın araştırmalarına göre, sekreterlerin parmakları gündelik yazı işleri sırasında Q klavyede 16 mil yol alırken Dvorak klavyesinde sadece 1 mil yol almaktadır. Ancak daktilo ustalarının Q klavyeye olan mevcut alışkanlıkları ve piyasanın Q klavye tarafından çoktan istila edilmiş olması nedeniyle Dvorak'ın klavyesi yayılamaz ve kaybolup gider.

Q klavye dışında, Türkçe için kullanılan F ve diğer bazı ülkelerde kullanılan A klavye dizilimleri de mevcut. Bunlar da Dvorak'ın yapmaya çalıştığını temel alarak, kullanıldıkları ülkelerin diline göre yaygın kullanılan harfler elin nispeten kolay ulaştığı merkez konumlara yerleştirme amacı taşıyorlar ve bu sayede yazım hızını artırmayı hedefliyorlar.

Kasım 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Neden bilgisayar klavyelerinin harfleri alfabeye göre dizilmez?

Bu soru aynı zamanda "F klavye nasıl ortaya çıkmıştır? " sorusunun da cevabı:

F klavye bilgisayardan önce daktilolarda bulunuyordu. Daktilolardaki F düzeni dizilişin nedeni ise harf vuruşlarının birbirleriyle çakışmamasını önlemekti. Daktilo zamanları da hızlı yazma olayı vardı ve daktiloyu hızlı kullananlar yan yana bulunan iki harfe bastıklarında iki harfin vuruş çubukları birbirleriyle çakışıyor, yazıda hata oluyor veya işi aksatıyordu. F klavyenin dizilişi bu problemin çözülmek istenmesiyle ortaya çıktı. Uzun yıllar böyle kullanılınca bilgisayarda da klavye değişmedi. F klavyeler bilgisayarda da kullanıldı.
Haziran 2013

Boraq, bir soruya yanıt verdi.

Laptop tuşu basılı kalıyorsa, tuş tek olarak onarılabilir mi yoksa bütün klavyenin değişmesi mi gerekir?

Kullandığım laptopın tuşları ayrı olduğundan (macbook gibi) başta cesaret edemedim ama sonunda elime bir tornavida alıp birazcık zorladım ve düzgün bir biçimde çıkarttım tuşu. Sanırsam, zamanla tuşun içindeki silikonun ezilmesiyle oluşan bir problem oldu.
Haziran 2013

Hakan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2013

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Laptop tuşu basılı kalıyorsa, tuş tek olarak onarılabilir mi yoksa bütün klavyenin değişmesi mi gerekir?

İlk olarak içi açılır tuş takımındaki basılı kalan tuş ayarlanabilir ise ayarlanır ve sorun kalkar tabi bu sizin verdiğiniz zarara bağlı.
Haziran 2013

Ömer Arkın, bir soruya yanıt verdi.

Laptop tuşu basılı kalıyorsa, tuş tek olarak onarılabilir mi yoksa bütün klavyenin değişmesi mi gerekir?

Laptop'ınızın tuşu onarılabilir, sorun tuşun altındaki slikondan kaynaklanıyordur büyük bir ihtimal. Notebook onarımı ve parça satan dükkanlardan da tuşu temin edebilirsiniz.
Haziran 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Laptop tuşu basılı kalıyorsa, tuş tek olarak onarılabilir mi yoksa bütün klavyenin değişmesi mi gerekir?

Laptop'un tek tuşunu değişmek mümkündür. Tek tuşun satış fiyatı 4 lira civarı. işçilikle en fazla alacakları da 10 liradır tek tuş için. Ancak bilgisayarınızın klavyesine uygun tuş her yerde bulunur mu onu bilemiyorum. Belki başka bir tuş ile ikame edilebilir. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız, Kadıköy'de bulunan Yazıcıoğlu iş hanını tavsiye edebilirim bu iş için.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Gündüz Ayar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Windows Klavye Kısayolları

Windows işletim sisteminde mouse ile ya da program menülerinden yaptığınız birçok işlemi bazı basit klavye kombinasyonlarıyla da yapabilirsiniz. Bunlara kısayol denir ve Mouse kullanımını azalttığı için çok daha hızlı ve kolay bilgisayar kullanmanızı sağlar.

Windows Klavye Tuşları

Hayatınızı kolaylaştıracak bazı klavye kısayolları:
 • CTRL+C: Kopyala (Seçilen metni ya da öğeyi kopyalar)
 • CTRL+X: Kes (Seçilen metni ya da öğeyi başka bir konuma taşınmak üzere keserek kopyalar)
 • CTRL+V: Yapıştır (Kopyalanan ya da kesilen öğenin istenen konuma yapıştırılmasını sağlar.)
 • CTRL+Z: Geri Al (Herhangi bir program üzerinde yapılan işlemi geri alır ya da masaüstünden silinen öğeleri geri masaüstüne taşır.)
 • CTRL+P: Geçerli sayfayı yazdırır.
 • DELETE: Sil (Seçilen yazı veya öğelerin silinmesini sağlar. Bunu Word’de imlecin sağındaki yazıları silmek için de kullanabilirsiniz.)
 • SHIFT+DELETE: Seçilen öğeyi ya da öğeleri kalıcı olarak siler.
 • F2: Seçili öğeyi yeniden adlandırmanızı sağlar.
 • CTRL+Ok tuşları: İmleci satırlar arasında sağa, sola ya da yukarı aşağı taşır.
 • SHIFT+CTRL+Ok tuşları: İstediğiniz satır veya kelimeleri seçmenizi sağlar.
 • CTRL+A: Yazı programlarında ya da internet sayfalarındaki metinler ve diğer öğelerin tümünü seçmenizi sağlar.
 • F3 tuşu: Windows arama menüsünü açar.
 • ALT+ENTER: Seçili öğenin özelliklerini görüntüler.
 • ALT+F4: Ekranda açık olan pencereyi veya programı kapatmayı sağlar.
 • CTRL+F4: Aynı program içindeki açık sekmeyi kapatmanızı sağlar.
 • ALT+TAB: Açık programlar arasında geçiş yapar.
 • CTRL+ESC: Windows Başlat menüsünü görüntüler.
 • F5 tuşu: İnternet browserları veya açık olan klasörleri yeniler.
 • ESC: Geçerli görevi iptal eder.
 • CTRL+TAB: Aynı program içindeki sekmeler arasında gezinti yapmayı sağlar.
 • Windows tuşu: Başlat menüsünü gösterir veya gizler.
 • Windows+D: Masaüstünü gösterir.
 • Windows+M: Çalışır durumdaki tüm pencereleri küçültür.
 • Windows+SHIFT+M: Küçültülmüş pencereleri geri yükle.
 • Windows+E: Bilgisayarım menüsünü açar.
 • Windows+R: Çalıştır menüsünü açar.
 • END: Etkin pencerenin en alt satırını göster.
 • HOME:(Etkin pencerenin en üst satırını gösterir.
 • PAGE UP: Geçerli pencere bir ekran yukarı çıkar.
 • PAGE DOWN: Geçerli pencere bir ekran aşağı iner.
 • CTRL+HOME: Sayfa başına gider.
 • CTRL+END: Satır sonuna gider.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.