Bilmek istediğin her şeye ulaş

X Kimdir?

X Kimdir? Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Ağustos 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Aliya İzzetbegoviç kimdir?

X Kimdir?Bosna Hersek'in kurulmasında büyük emeği geçen ve Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı olan devlet adamıdır.

1925'te Bosna-Hersek'in kuzey batısında bulunan Bosanski Samac kasabasında doğdu. Ailesi müslümandı. Lisede zeki ve göze batan bir öğrenciydi. 16 yaşında arkadaşlarıyla Mladi Muslimani (Müslüman Gençler Kulübü) adını verdikleri bir fikri kulübü kurdu. Bu kulüp fikri kulübünden sıyrılarak hayır ve eğitim faaliyetlerine öncelik veren aktif bir kulüp haline geldi. İkinci dünya Savaşı sonrası komünist Yugoslavya rejiminde müslümanların hakkını fikri ve eylemlerle korumaya çalıştı. Sonucunda yönetimin İslam'a karşıt uygulamalarında yumuşamalar gelişti. Verdiği demeçler ve yazdıkları yüzünden 14 yıl hapise çarptırıldı. Hapisten çıktığında komünist devletler çökmeye yüz tutuyorlardı. Bu çökme ve dolayısıyla federallerde ortaya çıkan bağımsızlık fikri ile İzzetbegoviç Bosna'nın bağımsızlığı için çalıştı. Seçimlere adaylığını koydu ve Bosna cumhurbaşkanı oldu.

Bu olaylar neticesinde Bosna Hersek 1 Mart 1992'de bir referandumla bağımsızlığını ilan etti. Referandumda halkın % 62,8'i bağımsızlığı tercih etmişti. Ancak Sırplar hemen arkasından Bosna-Hersek yönetiminde söz sahibi olan Müslümanlara karşı savaş açarak bir katliam hareketi başlattılar. Sırplar Bosna-Hersek'in önemli şehirlerini işgal ettiler. Bu işgal hareketi bir milyona yakın müslümanı göçe zorladı. Sırplar işgal ettikleri yerlerde hem katliam hem de yıkım gerçekleştiriyorlardı. Özellikle camileri ve İslami izler taşıyan tarihi eserleri yıkmaya özen gösteriyorlardı.

Sonuçta AB ve ABD'nin gerekeni yapmaları gerektiği halde bu iki güç sadece olanları izledi. Bosna Hersek'te bir soykırım yaşandı. İzzetbegoviç'in daha fazla müslüman kanının dökülmesini engellemek için 1995'te ABD tarafından dayatılan Dayton Anlaşması'nın imzalamasıyla savaş sona erdi.

Bilge Kral olarak anılan İzzetbegoviç 2003 yılında vefat etti.

Detaylı Okuma:
Ağustos 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Lokman Hekim kimdir?

Lokman Hekim, Kuran'da adı geçen veli biridir. Hz. Davut döneminde yaşamış olup, peygamber olup olmadığı konusunda ihtilaflar vardır. Çoğu İslam alımı peygamber olduğunu kabul etmez. Kuran'da Lokman Suresi'nde kendisine Allah tarafından hikmet verildiği ve çocuğuna yaptığı öğütlerden bahsedilir:

"And olsun, biz Lokman'a "Allah'a şükret" diye hikmet verdik. Kim şükrederse ancak kendisi için şükretmiş olur. Kim de nankörlük ederse, bilsin ki Allah her bakımdan sınırsız zengindir, övülmeye layıktır." (Lokman Suresi, 12)

"Hani Lokman oğluna öğüt vererek şöyle demişti: "Yavrum! Allah'a ortak koşma! Çünkü ortak koşmak elbette büyük bir zulümdür."" (Lokman Suresi, 13)


"Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüneni sevmez." (Lokman Suresi, 18)

"Yürüyüşünde tabi ol. Sesini alçalt. Çünkü seslerin en çirkini herhalde eşeklerin sesidir!" (Lokman Suresi, 19)


Lokman Hekim Anadolu'da da sıkça adı geçen velilerden birisidir. Çeşitli hastalıkları iyileştiren, hatta ölümsüzlüğü bile bulduğu söylenen bir hekimdir. Türkülere, manilere konu olmuştur.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Mehmet Akif Ersoy kimdir?

Mehmet Akif Ersoy
1873'te İstanbul'da doğan Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nın milli şairidir. İlkokuldan itibaren Arapça ile dil öğrenimine başlamış ve yaşamının geri kalanı boyunca dil öğrenmeye meraklı olmuştur. Arağça, Farsça, Fransızca bilir. Güreş öğrenir; yüzme, gülle atma, koma gibi çeşitli sporlarda yarışlara katılacak kadar kendini geliştirir.

Şiire başlaması okulunun bitmesine iki yıl kala oldu. Çeşitli memuriyet, öğretmenlik görevlerinde bulundu. Edebiyat öğretmenliği sırasında Resimli Gazete, Servet-i Fünun gibi dergilerde şiir ve yazılarını yayımlıyordu.

Milli Mücadele'nin çıkmasının ardındna mücadeleyi desteklemek için Ankara'ya gitti. 1. dönem meclise Burdur milletvekili olarak girdi. İstiklal madalyası ile ödüllendirildi. Ardından İstanbul'da vefat etti.

Mehmet Akif Ersoy
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.