Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yabancı Dil Bölümü

Yabancı Dil

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mart 2015

Ömer Faruk Özcan, bir soruya yanıt verdi.

İngilizce öğrenmenin temelinde ezberlemenin yeri nedir?

Arkadaşım ezberlemek tamamen gereksiz olan bir şey. Ezberlenen unutulur. Tekrar olursa daha geç unutulur. Bunu refleks haline getirmek gerekiyor. Biz doğduğumuzdan bu yana duyarak öğreniriz yaşayarak öğreniriz. Bunun için başka bir dili öğrenmek istiyorsan o dili hayatına sokman gerekir. Attığın adımı bile o dili öğrenene kadar o dilde düşüneceksin. Konuştuğun herşeyi ingilizce düşün. Ve level 1 den başlayarak hikaye kitaplarını okumaya başla kelime öğrenmende sana faydalı olacak en iyi şey. Grammer o kadar önemli değil. Önemli olan Refleks haline getirebilmek. Bol bol kitap oku. Kelime ezberlemekle olmaz bu iş. Kelimeleri öğrenmeyle olur. Kolay gelsin umarım faydalı olur. Başarılar.
Mart 2015

Yektagülen, bir soruya yanıt verdi.

İngilizce öğrenmenin temelinde ezberlemenin yeri nedir?

Anadilinizi öğrenirken ezberlemenin yeri her ne kadarsa, İngilizce öğrenirken de o kadardır.
Mart 2015

Sinem Oz, bir soruya yanıt verdi.

İngilizce öğrenmenin temelinde ezberlemenin yeri nedir?

Ingilizce ezberle ogrenilecek bir dil degildir. Tabiki de tek tek kelimeleri ezberleyip ogrenirsiniz ama ingilizce yi iyi konusmak icin ingilizce bilen birileriyle sohbet halinde olmalisiniz. Grammer cok farkli ingilizcede.
Şubat 2015

Ahmet Caner Sönmez, bir soruya yanıt verdi.

İngilizce öğrenmenin temelinde ezberlemenin yeri nedir?

İlk önce ezberin tam anlamıyla ne olduğunu irdelemeli.
Ezber aslında tu kaka ilân edilmesini şu açıdan istemediğim bir şey. Çünkü iki çeşit olduğunu düşünüyorum. İlki "iyi yönlü ezber", ikincisi "kötü yönlü ezber".
Soruda ilkinin kastedilmediğini biliyorum ancak konuyu açmak istedim yalnızca.
İlk durum olan "iyi yönlü ezber" hakkında bir şeyler açıklayayım:
"Her öğrenci, ustasını taklit eder. " felsefesi malûmunuz. Bu yüzden ustaların taklit edilmesi "öğrenmeye azmetmek" için gerekli. Yani aslında doğanın kendisinde zaten kendinden öncekini "ezberlemek" diye bir şey var. İyi bir İngilizce hocasından, iyi bir müzisyenden ya da matematikçiden kullandığı söylemler, notalar şeklinde etkilenirsiniz. Her öğrenci etkilenir. Doğal olarak o "yöntemler" taklit edilir ve ilk başta ezberlenir. Her ustanın (öğretmen de desek olur) öğretiş biçimi de farklıdır bu arada elbette.
Önemli olan, öğrencinin ilk izlenim olarak hafızasına aldığı, yani ezberlediği bu tarzlardır. Öğrencinin daha sonra kendi başına tercih ettiği çalışma/tekrar etme yöntemleri ise bence tamamiyle eğitim sisteminin bir sorunudur. Yani yukarda bahsettiğim ikinci tür ezbere zemin hazırlar ya da hazırlamaz. Eğitim sistemleri, hangi branşta olursa olsun, öğrenciyi kendi kendisiyle başbaşa bıraktığında satır satır ezbere yönlendirmemeli, yaratıcı ve sevdirici çalışmalara yönlendirmelidir. Eğitimin esası budur.
Ancak bizim ülkemizde ve eğitimde bilimi kıstas edinmemiş diğer memleketlerde de olduğu gibi öğrenciler çoğunlukla sıkılmakta, ders yoğunluğu, öğreticinin kafa yapısı ve materyal eksikliğinden şikâyet etmekteler.

İngilizce

Ezber şöyle bir şey. Her öğretmen de birer öğrenci olduğu için, en başta eğitici-öğretici ezberle değil severek yapacak işini. Böylelikle öğrencisine vereceği ilk izlenim, yani tarzı "yaptığı işi, ustası olduğu dersi sevmesi"dir. Bunu yapan öğretici başta kendisi de öğrencilerle "öğrenmeye dayalı" bir diyalog kurar. Yani ezber anlatımdan olabildiğince uzaklaşır. Tabi ki örgün eğitimde belli bir ders işleme yolu-konu sırası izlenecektir ancak bu yola ve konu sırasına sadık kalmak ezbere yol açmamalı. Einstein'ın dediği gibi, "eğer bir şeyi yeterince sade ve açık anlatamıyorsanız siz de iyi anlamamışsınız demektir. "

Konuyu bağlıyorum, her eğitimin başında "iyi yönlü ezber" yani eğitici-öğreticiden etkilenmek, onun tarzını kopyalamak diye bir gerçek vardır. Bunun için kendisine "öğretmen, eğitmen, üniversite hocası" diyenler ilk önce kendilerini tartmalı, öğrencilere aktaracakları bilgiyi severek önce kendilerine anlatmalılar.
Kötü yönlü ezbere yol açan her türlü eğitim sistemi hatası da ezberci öğrenci yaratacaktır.
İngilizce örneğinde de elbette bazı ezberler vardır. Telâffuz gibi, bazı fiil öbekleri gibi.
Müzikte bir nota sırasını veya bir ritmi ezberlemeye (içselleştirmeye) benzer bana göre. İşte bundan gerisi ayrıntıdır ve severek çalışmaya dayalıdır. Kimi öğrenci yeteneklidir daha bir sever, kimisi yeteneksizdir istese de sevemez.İşte burada eğitim sistemine düşüyor görev. Sevmeyen, sevemeyen öğrenciye de asgari düzeyde br şeyler öğretebilmek.
Kendimden örnek verecek olursam, İngilizceme güvenmeme ve İngilizceyi severek çalışmama rağmen, şimdi sözlüğe rastgele yazdığım, daha önce (sanırım) rastlamadığım "put over" fiil öbeğinin (phrasal verb) "kandırmak", "demir atmak", yutturmak", "ötelemek" anlamlarına geldiğini öğrendim.
Burada kolay kolay bir mantık yürütemezsiniz, "put" ile "over" nasıl yanyana gelmiş de "kandırmak" anlamı çıkarmış ortaya diye. Eğer yürütmeye kalkarsanız iş uzar gider. İşte aksilik biraz da burada.
"İngilizce'nin önemli bir zorluğu keyfiyetinin yüksek oluşu. " demişti saygıdeğer bir hocam.
Bu keyfiyet, biraz dilin hâkimiyeti ile de alâkalı ve yeni kelimeler türetmekte yaratıcılık da sağlayabiliyor. Bir bakıma iyi bir şey. Ancak anadili olmayanlar için bu durum işi zorlaştırıyor. Önce az biraz ezberlemek var, tamam kabul. Amam asıl ve en önemli iş: Okuya okuya, yaza yaza, dinleye dinleye, konuşa konuşa, uygulaya uygulaya geliştirmek,çalışmak, çalışmak, çalışmak...
Yaratıcılığın, gerçek öğrenimin körükleyicisi, her öğrenim konusu için budur.
Şubat 2015

Sedef Say, bir soruya yanıt verdi.

İngilizce öğrenmenin temelinde ezberlemenin yeri nedir?

Ezber her turlu alanda teknik olarak 'günü kurtaran' bir yontemdir.Gecicidir. Kalici olarak ogrenmek ve dah verimli olabilmek icin kelimeleri ve kurallari belirli bir baglamla ogrenmek gerekir. Gorsel isitsel ve yazinsal kaynaklarla desteklenmelidir; aksi takdirde test formatindaki sinavlardaki anlam ya da ceviri sorularinda ya da canli diyaloglarda sikinti cekersiniz. Kısacasi ezber ogrenmek degildir sadece ezberdir.
Şubat 2015

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

İngilizce öğrenmenin temelinde ezberlemenin yeri nedir?

Doğru kişiye yöneltilmiş doğru soru.Fransızca öğretmenliği eğitimi aldım . Ezber yabancı dilin olmazsa olmazıdır.Bize öğretilen öncelikle diyalog ezberletin . Sonra sözcüklere inin şeklindeydi.Ki gerçekten daha 12 ya§ında ezberlediğim diyalog hala aklımdadır.
Şubat 2015

Ferhat Orhan, bir soruya yanıt verdi.

İngilizce öğrenmenin temelinde ezberlemenin yeri nedir?

Öğrenme dediğimiz şey bildiğimiz bir şeyle, bilmediğimiz şey arasında bağlantı kurmaktır.

Mesela elimizde Türkçe anlamı zindan olan
dungeon (okunuşu dan-cın) kelimesi olsun. Bunu nasıl ezberlersiniz? Sürekli dungeon-zindan, dungeon-zindan, dungeon-zindan diyerek mi? Çok zor ve anlamsız.

Fakat dungeon kelimesini bildiğiniz bir şeye benzetirseniz o zaman işler kolaylaşır.
Hadi deneyelim;
Zindanda oturmaktan sıkılmış olan arkadaşımız, bulduğu küçük bir taş parçasıyla, su borularına vurup dan çın,dan çın diye sesler çıkarıyor, hem vakit geçiriyor, hem de eğleniyor.


Bu metodu internette Melih Duyar sayesinde öğrendim. İşe yarıyor. Tavsiye ederim.
Temmuz 2014

Burcu Sönmez  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Arkadaslar merhaba,

Bu sektörde daha önce yillarca calismis yanlıisları görerek ve ögrencilerin ne istedigini bildigimizi düsünerek kendi yerimizi açtik. Gowest Yurtdisi Egitim Danismanligi olarak sizlere yardimci olmak isteriz.

Sorulariniz için web sitemizi ziyaret edebilir, form doldurabilir, bizi direk 0232 422 50 52'den arayabilir ya da [email protected]gowest.com.tr'den ulasabilirsiniz.

gowest.com.tr
Nisan 2014

Hüseyin Akmaz, bir soruya yanıt verdi.

Yabancı Dil bölümü öğrencisiyim, üniversiteye gitmeme 1 sene kaldı daha iyi olmak için neler yapabilirim?

Dil öğrenmenin en iyi ve en kolay yolu o dilin konuşulduğu ülkede yaşamaktır. Hiçbir şey yapmasanız bile bir şekilde öğreniyorsunuz. Başka ülkede yaşama imkanınız yoksa internet üzerinden dinleyerek ve okuyarak öğrenebilirsiniz veya öğrenmek istediğiniz yabancı dili konuşan bir arkadaş bulup sürekli onunla konuşarak pratik yapabilirsiniz.
Daha fazla

17 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.