Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yahudilik

Dinler

Yahudilik ya da Musevilik (Arapça yahūdī Yehud kavmi ve dini; Latince Iudaismus; İbranice yəhūdī) , ilk olarak İbranilerin Kutsal Kitabı (Tanah) ile gelen, ardından da Talmud'da ve diğer kutsal metinlerde daha da kapsamlı bir şekilde incelenip yorumlanan inanç, felsefe ve yaşam biçiminine ait uygulamalar bütününe verilen ad. Musevilik, dini Musevilere göre, İsrailoğulları (daha sonra da Yahudi ulusu) ile Tanrı arasındaki akde dayalı ilişkinin dışavurumudur. İlk tek tanrılı din ya da dinlerden biri olarak kabul edilmekte ve hâlen günümüzde uygulanan en eski dinî gelenekler arasında yer almaktadır. Tarihi, ilkeleri ve etiği ile Hıristiyanlık ve İslamın yanı sıra, kimi İbrahimî olmayan dinleri de etkileyen Museviliğin dini metinleri ve geleneklerinin birçoğu diğer İbrahimî dinlerin de merkezinde yer alır. Batı Hıristiyanlığının temelini oluşturan Musevilik, birçok yönü ile laik Batı kavramları olan etik ve medeni hukukla da benzerlikler gösterir. Gerek sonradan bu dine geçen gerekse doğuştan Yahudi ulusuna mensup olan (laikler de dahil), Yahudiliğin takipçilerine Yahudi adı verilir. Yahudi topluluğu, kutsal metinlerinde bir dinin takipçilerinden ziyade, bir ulus olarak tanımlanmalarından ötürü bir dinsel etnik grup olarak kabul edilir. 2007 yılı itibariyle, dünya üzerindeki Yahudi nüfusunun, yüzde 41'i İsrail'de, yüzde 40'ı ise Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere 13,2 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Diğer bütün tek tanrılı dinlerde de olduğu gibi, Yahudilikte de farklı mezhepler vardır. Bunların en genişleri arasında, Ortodoks Yahudilik (Haredi Yahudilik ve Modern Ortodoks Yahudilik), Muhafazakar Yahudilik ve Reformist Yahudilik bulunur. Bu mezhepler arasındaki farklılığın temeli, Halaha’ya (Yahudilik kanunları) yaklaşımlarıdır[kaynak belirtilmeli]. Ortodoks Yahudiliğe göre, Tevrat ve Halaha ilahidir, sonsuzdur, değiştirilemezdir ve her ikisine de sıkıcı itaat...

Mart 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2016

Umut Solmaz, bir soruya yanıt verdi.

Neden adı tarihe geçmiş bilim adamlarının çoğu Musevi kökenlidir?

Herşey yahudilerin yönetiminde olduğunden istediklerini istedikleri mevkii ye çıkarıp layık olanlarıda o mevkiden indirme gibi bir güce sahip olduklarındandır.
Şubat 2016

Umut Solmaz, bir soruya yanıt verdi.

Yahudilik neden babadan değil sadece anneden geçer?

Yahudiler uyanıktır.
Yahudi kadınları dinlerine örf ve adetlerine daha bağlıdırlar.
Yahudi erkekleri ise para için herşeylerini satarlar dinlerinide değiştirebilirler korkusuyla
bu şekilde dinlerini devam ettirmeye çalışıyorlar
Şubat 2016

House Md, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Neden adı tarihe geçmiş bilim adamlarının çoğu Musevi kökenlidir?

Kesin bir liste çıkmadan 'çoğu' kavramanı kullanmak yanlış olur ama en radikal tezleri ortaya atan bilim adamları arasında Museviler var. Bunlar Freud ve Einstein. O kadar radikal görüşleri savundular ki, örneğin Einstein yıllarca anlaşılmadı, anlaşıldığı zaman ise olay oldu. Freud ise bugün hâlâ bilimle uğraşmayan veya uğraştığını sananlar tarafından dışlanıyor. Gelin görün ki Freud hâlâ ayakta, kitapları hâlâ basılıyor, satılıyor, görüşleri öğretiliyor.

Yahudi olmayan radikaller de var tıpkı Darwin gibi. Hemen yüzünü ekşitenler olabileceğini tahmin ediyorum ama önemli olan şu ki, Darwin ölünce Kraliçe Viktorya'nın İngiltere'nin en önemli mabedi olan Westminister Abbey'de onun için dini tören düzenletmesidir. Bugünkü İngiltere'yi İngiltere yapan Kraliçe Viktorya'dır desem herhalde yanlış olmaz.
Kasım 2015

Dilara  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2015

Dilara  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kasım 2014

Hakan Özerdem, bir soruya yanıt verdi.

Semavi dinlerin ortak özellikleri nelerdir?

Dünyada onca topluluk ve lokasyon varken hepsinin nokta atışı aynı bölgeye inmiş olması da ilgi çekicidir.
Eylül 2014

ksa, bir soruya yanıt verdi.

Neden adı tarihe geçmiş bilim adamlarının çoğu Musevi kökenlidir?

Doğru zaten bizim İbni Sina'mız bir Mimar Sinanımız yok, Akşemsettin bakterilerin virüslerin ne olduğunu mikroskopun icadından 200 sene önce demesi, İbni Sina'nın Tıp ın kanunlarını belirlemesi, büyük kaşiflerimiz ve nicesinin zaten önemi yok.

Galileoda dan asırlar önce kuranı baz alıp dünya yuvarlaktır dediği için şeriat tarafından öldürülen din alimleri felan unutulmalı onlar kim ki.

İslam alimlerinin içine dalmaya cüret dahi edilememesinin sebebi ve sebebleride budur.

Daha önce merak edip de hiç Müslüman kökenli bilim adamları diye aratmamak ve buraya direk bunları yazmak tam bir bilim adamı objektifliğine göre.

Aynı daha adını ilk defa duydukları isimleri google dan bulupda buraya yazanlar gibi.

Ancak işin doprusu sizede hak veriyorum, son zamanların özellikle 18. YY dan sonraki çoğu atılımı bunlar yapmıştır ve ancak bu Müslümanlığın değil Müslümanların acizliğidir.

Ve unutmamak gerekir ki, musevi alimleri de zamanında kendi din adamlarıyla cakışmıştır.
Eylül 2014

Hakan Özerdem, bir soruya yanıt verdi.

Neden adı tarihe geçmiş bilim adamlarının çoğu Musevi kökenlidir?

Tarih kelimesi ile belirli bir dönemi kastetmediğin sürece soru çelişkili bir halde zira belirgin bir çoğunluğun Musevi olması, veya Yahudi kökenli olması durumu tüm tarih boyunca yapacağın araştırmada karşına çıkmayacaktır.

Dahası Musevilik popüler dinler arasında en eski din olarak kabul görmesine rağmen Musevi bilim adamlarının yükseliş dönemi daha yakın tarihlere dayanmaktadır.

Ufak bir ekleme daha yapayım, Musevi olmak ile Yahudi kökenli olmak farklı olgular. Musevi olmak o dinin mensubu olmaktır, ancak köken olarak kabul görmez zira Yahudi olmak için Museviliği kabul etmek yeterli değildir.

Soruyla ilgili Şaman Bayyurt güzel bir cevap yazmış aslına bakarsanız. Ben sadece bir kaç detaya dikkat çekmeyi uygun gördüm.
Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Neden adı tarihe geçmiş bilim adamlarının çoğu Musevi kökenlidir?

Hayat şartlarının onlara bahşettiği... Fırsatı... kendilerini evrime adapte ederek başarılı olmuşlardır... Diğer milletler içinde... ancak erimeden var olmak... Vs... Vs... .
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay, bir soruya yanıt verdi.

İsrail ile Filistin arasındaki husumetin altında yatan gerçek sebepler nelerdir?

Aşağıda ki haritada, yeşil boyalı kısımlar Müslümanların yaşadığı toprakları o yeşillerin ortasında ki kırmızı boyalı küçük alan ise Yahudilerin yaşadığı toprakları göstermektedir.
İsrail

Bu haritayı inceleyerek sorunuzun yanıtını arayalım.

İsrail ile Filistin arasında ki husumet bitmez. Çünkü ABD, AB ve Rusya'nın enerji politikaları Müslümanlara ait topraklarda huzursuzluğun bitmemesini gerektiriyor. Bu huzursuzluğu en iyi sağlayacak olan ülke, kendisini "Kutsal Topraklar" hayaline saplamış olan bir kısım Yahudiler.

Tarih boyunca Yahudilerin, bulundukları yerden sürgün edilmesi ve sürgün olan Yahudilerin yerleştikleri yeni yerlerde ekonomik bir güç haline gelmesi ve bunun doğal bir sonucu olan lobi faaliyetleri de; "Büyük İsrail" hayaliyle yanıp tutuşan İsrail Devleti'ne ABD, AB ve Rusya'nın desteğinin devamını sağlamaktadır.

Yahudilerin -muharref de olsa- dinlerine ve davalarına sahip çıkışları, ABD, AB ve Rusya'nın ise ulusal çıkarları adına her şeyi yapamaya hazır kararlılıkları sayesinde İsrail - Filistin arasında ki husumet devam edecektir.

Not: Yahudiler davalarına ne kadar sahip çıksa ve ne kadar lobi yapsalar da İsrail'in bölgeye tam olarak hakim olması ABD, AB ve Rusya'nın işine gelmediği için oradaki savaş kıyamete kadar bitmeyecektir.
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay  yeni bir  gönderide  bulundu.

MUAMMER KADDAFİ

Yahudi olduğu iddia edilen devrik ve öldürülmüş ortadoğu liderlerinden biridir Muammer Kaddafi.

Muammer kaddafi'nin protokol müdürü olan Nuri Mismari, Kaddafi'nin annesi Ayşe Kaddafi'nin Yahudi kökenli bir kadın olduğunu iddia etmiş. Malumunuz Yahudilik anne soyundan devam ettiği için Muammer Kaddafi'de Yahudi sayılıyor doğal olarak.

Sonuç?

Sonuç kocaman bir hiç!

Sanırım, her türlü reklamı çok seven yahudilerin "bakın ulan, aslında herkes bizden ve bize çalışıyor... Korkun bizden! " soslu uydurmalarından biri daha. Ne de olsa insanlık, komplo teorilerine gerçeklerden daha çok önem veriyor değil mi! Adamlar müşterilerini de çok iyi tanıyor.

O değil de bir insan Yahudi olsa ne olur; Ermeni olsa ne olur, Rum olsa ne olur, Kürt olsa ne olur, Türk olsa ne olur? Nedir bizlerdeki bu ırk takıntısı?

Kaddafi köküne kadar Yahudi olsa da, olmasa da hiç bir şey fark etmez! Ne olduğuna değil ne yaptığına bakılmalı.
Daha fazla

13 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.