Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yamaç Paraşütü

Sıra Dışı Sporlar

Yamaç paraşütü, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980'li yılların başlarında bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya olanak sağlayan bir ekstrem spor türü. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girer. Yamaç paraşütü, çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen havacılık sporudur. Paraşütün sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının az olması nedeniyle bazı dağcılar tarafından dağların zirvelerinden inmek için de kullanılır. Yamaç paraşütünü, belirli sağlık koşullarına uyan hemen herkes yapabilir. Birçok kulüp, dernek, kurs vb. kuruluşlar bu sporun eğitimini vermektedir. Türkiye'de bu sporun eğitimini veren yaklaşık 40 civarında da üniversite kulübü bulunmaktadır. Kullanılan malzemelerin ithal ve özel olması nedeniyle maliyeti oldukça yüksektir. Ancak yine de diğer havacılık sporlarıyla karşılaştırıldığında uçmanın en ucuz yolu olduğu görülür. Yamaç paraşütü genellikle "tehlikeli" olarak bilinse de, kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alınarak yapıldığı takdirde "tehlikesiz"leşmektedir. Türkiye’de yamaç paraşütü ile 4000-5000 m. yüksekliklere çıkılabilmekte, 100-200 km. arasında mesafelere gidilebilmektedir. Türkiye mesafe rekoru 232 km'dir.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca yamaç paraşütü akrobasisi, diğer dallara göre daha çok manevra içerir.

Aralık 2015

Erkan Karaca, bir soruya yanıt verdi.

Yamaç paraşütü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Profesyonel kişiler eşliğinde yapmak gerek. Uçmak gibisi var mı? Motor özgürlük derler... Ya uçmak?
Eylül 2014

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Yamaç paraşütü hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlk denediğimde bir kişinin ağaçların üzerine düştüğünü gördüm ama yine de vazgeçmedim. Uçmak her zaman harika bir duygu zaten, yapanlar bilir bir kere deneyince vazgeçemiyorsunuz. :)
Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

İkinci öğretimi seçmek mantıklı mı? Seçtikten sonra karşılaşılan sorunlar nelerdir?

Uyku derdin yokta azizim ah şu harçlar olmasa tek sorun harç. Ama örgünde sabahtan gidip 12-1 gibi cıkman da müthiş gün boyu kafan rahat
ama örgün olcakken düşün öğretim görevlileri var sabahları zayıflamak maksatlı keten tohumu 2 bardak su ıcıp sınıfa giren ağızlarında sanarsın kasap var ölü ölü kokuyolar bazıları arkalara oturmaya calıs ama iö lerde böyle bir sorun yok
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2014

Ankra Hkuk, bir soruya yanıt verdi.

İkinci öğretimi seçmek mantıklı mı? Seçtikten sonra karşılaşılan sorunlar nelerdir?

İkinci öğretimin en olumsuz yanı harç parasının normal öğretime göre çok daha fazla ve dişe ciddi anlamda dokunur olmasıdır. Onun haricinde, derslerin akşama doğru olması, sabah erken kalkma zorunluluğu olmaması iyi bir şey gibi görünse de, öğleden sonra uyanmaya alışan bireylerin beyinleri aptallaşıyor ve günü yaşayamıyor. Günlerin kısa olduğu kış aylarında güneş ışığını görmeden haftalar geçiren öğrenciler biliyorum. Son olarak, eğer bölümde devam zorunluluğu yoksa, harç parası haricinde hiçbir fark olmuyor, isterseniz normal öğretim derslerine de girebiliyorsunuz.
Aralık 2013

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Yamaç paraşütü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yükseklik korkum var ve yaptım iyi ki de yapmışım : ) Yalnız arabayla dağa çıkarken çok korktum çünkü bir arabalık yol var ve camdan baktığınızda sadece uçurumu görüyorsunuz.
Nisan 2013

Burak Ercan, bir soruya yanıt verdi.

İkinci öğretimi seçmek mantıklı mı? Seçtikten sonra karşılaşılan sorunlar nelerdir?

Aldığın puanla istediğin bölümün örgün eğitimi tutmuyorsa ve illa o bölümü o şehirde, o üniversitede okumak istiyorum diyorsan mantıklı. Ve elbette harç parası benim için sorun teşkil etmez diyorsan ikinci öğretim iyidir. Şöyle ki: derse geç kalma problemin yok, part time çalışma imkanın var, vize ve finallerde örgünlere çıkan soruları alabilirsin (bazen farklı da sorsa hoca, çoğu zaman ya aynısını ya da benzerini sorar), yazın akşam serinliğinde ders işlemenin tadı başkadır. Kötü tarafları ise harç parası vardır. Üniversite etkinlikleri genelde gündüz olur, kaçırabilirsin. Sen dersteyken kantin kapanabilir, kahve içemeyebilirsin. Yemekhane de kapanır tabii. Otobüs, vapur bulamayabilirsin.
Aralık 2012

Bahtiyar Akbaş, bir soruya yanıt verdi.

Mobil uyumlu web siteleri nasıl yapılıyor?

Css ile

if(browser == mobile)
mobile.csselse

web.css
Aralık 2012

June, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de en iyi yamaç paraşütü eğitimi nerede alınır? Katılım şartları nelerdir?

Yamaç paraşütü yapabilmek için alt yaş sınırı 16, üst yaş 55'tir. Üst yaş sınırı için sağlık durumuna göre esnek olunabilir. Kilo sınırı en az 40 kg, en çok 130 kg'dır. Epilepsi, astım, kalp, bel ve omurga rahatsızlıkları olanlar yamaç paraşütü eğitimlerine katılamazlar. Yamaç paraşütü eğitimine katılmak için sağlık koşullarının uygun olduğu beyan eden bir form doldurulur.

Kursa Katılım Şartları
 • Yaş: 15 Yaşını bitirmiş 16 yaşından gün almış olmak
 • Tahsil: En az ilköğretim okulu mezunu olmak
 • Boy: En az 1.55 m, en fazla 2.00 m boyunda olmak
 • Kilo: En az 45 kg, en fazla 100 kg ağırlığında olmak

Yamaç Paraşütü İlerleme Kursu Katılım Şartları

 • Tahsil: En az lise veya dengi okul mezunu olmak
 • Boy: En az 1.55 m, en fazla 2.00 m boyunda olmak
 • Kilo: En az 45 kg, en fazla 100 kg ağırlığında olmak
 • Yamaç paraşüt İlk Aşama Sertifikasına sahip olmak....


Yamaç paraşütünün geçmişi çok yenidir. 1980'lerin başında birkaç yenilikçi havacı, farklı bir paraşütle yamaçlardan koşarak uçmaya başlamış. Bakmışlar ki bu iş güvenli ve zevkli, hadi bir spor dalına dönüştürelim demişler. Zamanla paraşütlerin aerodinamik yapılarının gelişmesiyle birlikte, performansları da artmış. Planör, delta kanat gibi amacı uçuş olan bir alet haline gelmiş. Günümüzde pilotların da tecrübesine bağlı olarak, yamaç paraşütü ile küçük tepelerden kalkılıp, yüzlerce metre yukarılara çıkılabiliyor. Saatlerce havada kalıp, kilometrelerce uzağa uçulabiliyor. Katlandığında bir sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının çok az olması dağcıların da ilgisini çekiyor. Dağların zirvelerinden yamaç paraşütüyle uçarak inenler var. Uçuşa elverişli yüzlerce noktanın bulunduğu Türkiye'de yamaç paraşütçülüğü hızla gelişiyor. Hemen her şehrin civarında uçuşa uygun bölgeler bulunabilir. Diğer hava araçlarıyla kıyaslandığında, yamaç paraşütünü öğrenmesi daha kolay. Belli sağlık koşulları içerisinde hemen herkes yapabilir.

En iyi 10
 1. Babadağ/Fethiye
 2. Çökelez Dağı/Denizli
 3. Abant/Bolu
 4. Alidağ/Kayseri
 5. Munzur Dağları/Erzincan
 6. Asas Tepesi/Kaş, Antalya
 7. Dinamit Tepesi/Pamukkale
 8. İnönü C Tepesi/Eskişehir
 9. Bozdağ/İzmir
 10. Nemrut/Adıyaman

Babadağ

Fethiye Ölüdeniz’e tepeden bakan Babadağ'dan Ölüdeniz’e 1969 metreden iniliyor. Bu yükseklikten Patara plajını, Dalaman’ı ve hatta Rodos’u bile görebiliyorsunuz. 1700 metre yükseklikteki uçuş noktasına ciplerle gidiliyor. Yol 50 dakika sürüyor. Rüzgar yeterli değilse, 1900 metreye çıkılıyor. Deneyimli pilotlar, yamaç paraşütüyle 3500 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor ve havada 5 saat kalabiliyor. Babadağ, Uluslararası Hava Oyunları’na da ev sahipliği yapıyor. Toplam üç pist var. Yaz sezonu boyunca hava tutarlılık gösteriyor. Babadağ’da yamaç paraşütü hizmeti veren şirketler Aventura, Easy Riders, Focus Turizm ve Extreme Tandem.


Çökelez Dağı
Çökelez Dağı, Denizli merkez'e 30 kilometre uzaklıkta ve atlayış noktası 1650 metrede. Batı ve güneyden esen rüzgarlar hakim. Çökelez Dağı’ndan yapılan uçuşlarda Denizli merkez, Sarayköy, Buldan, Honaz ilçeleri ile Organize Sanayi Bölgesi rahatlıkla görülebiliyor. Çökelez Dağı’ndan havalanan paraşütçü isterse dağın hemen eteğinde inişe geçebilir ya da 100-180 kilometre arasındaki mesafeye kadar iniş yapabilir. Uçuş için tur düzenleyen şirket yok. Ancak, yerel yönetimlerin ve Pamukkale Arama Kurtarma Doğa Sporları Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinlik ve festivallerle tanıtılmaya çalışılıyor.

Abant
Yamaç paraşütü Abant’ın hemen yanında bulunan Örencik Köyü ve Çepni Yaylası’ndaki tepelerden yapılıyor. Türk Hava Kurumu’nun eğitim uçuşları açısından Türkiye’nin en uygun alanları olarak belirlediği Abant’ta, 65 ile 125 metre arasındaki tepelerden yaylaların çimenlik alanlarına iniş yapılırken, 450 ile 750 metre yüksekliğindeki tepelerden yapılan atlayışlarda ise Samat ve Örencik köylerinin boş arazilerine iniliyor. Başlangıç uçuşu, amatör uçuşlar ve uzman uçuşlar için uygun. Uçuş bölgesi kuzey, kuzeybatı, güney, güneybatı yönlerinden rüzgar alıyor. En büyük artısı ise muhteşem manzarası. Üniversitelerin havacılık kulüpleri bölgede sık sık kamp kuruyor.


Alidağ
Alidağ, Kayseri’nin Talas ilçesi sınırlarında. Kente uzaklığı 6 kilometre. 1750 metre yüksekliğe sahip. Profesyonel ve yarı profesyonel yamaç paraşütçüleri için uygun. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatıdan esiyor. Kent merkezine yakınlığı, sporcuların kullanabilecekleri su, tuvalet ve çay ocağının bulunması, olası kazalar için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nin 3 kilometre uzaklıkta olması sporculara ajantaj sunuyor. Alidağ’dan başta Kayseri kent merkezi olmak üzere çevresindeki ilçeler görülebiliyor. Şimdilik tur düzenleyen herhangi bir firma yok. Pilotlar, 150 kilometre hızla Tomarza ve Pınarbaşı ilçelerine iniş yapabiliyor. Ama genellikle, dağın eteklerine iniyorlar. 2004’te Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası burada düzenlendi.


Munzur Dağları
Munzur Dağları Ergan bölgesi, Erzincan’a 7 kilometre uzaklıkta, Yaylabaşı Beldesi üzerinde. Yüksekliği 3 bin 250 metre. Her seviyedeki sporcu için uygun. 3 bin 250 metreden uçuş düzenleniyor. Amatör sporcular için 1300 metrelik Arpalık bölgesinden uçuşlar yapılıyor. Amatörler için rakımları 1300 ila 1500 metre arasında değişen yedi tepe var. Uçarken bölgedeki gölleri, şehir merkezini, bitki örtüsünü görüyorsunuz. Bölge düz olduğundan her yere inilebilir. Erzincan Belediyesi ve Munzur Fırat Doğa Sporları Derneği ortaklaşa tur düzenliyor. Orta Göl mevkiinde konaklayan sporcular, sabah yöresel tulum peyniri, bal ve tandır ekmeği ile kahvaltı ettikten sonra uçuşa geçiyor. Merhum vali Recep Yazıcıoğlu anısına düzenlenen Yamaç Paraşütü Festivali’nin 4’üncüsü burada yapıldı.

Asas Tepesi
1000 metredeki Asas tepesinden pilotlar nezaretinde uçmak isteyenler 100 Euro ödüyor. Kaş’ta Nautilus, SkySports ve Begonville adlı 3 uçuş şirketi faaliyet gösteriyor. Yamaç paraşütü yapacaklarda en az 35, en fazla 110 kilo olma şartı aranıyor. İlçe merkezinden pikaplar ile 45 dakikalık kara yolculuğu sonrası tepeye varıyorsunuz. İniş Kaş limanına yapılıyor. 25-40 dakika arası süren uçuşta, Kaş ilçesi, civar köyler ve Yunanistan’ın Meis adası kuş bakışı görülebiliyor. Pistin irtifası 990 metre. En iyi kalkış rüzgarı, hakim yön olan güneybatı. Pist, 2 paraşütün rahatlıkla sığabileceği genişlikte.


Dinamit Tepesi
Pamukkale Dinamit Tepesi’nde, ılıman iklimi ile yılın her mevsimi uçuş yapılabiliyor. Denizli’ye uzaklığı 21 kilometre. Bulunduğu alan turizm bölgesi olduğundan her türlü ulaşım mümkün. Batı rüzgarının hakim olduğu tepe, özellikle sabah saatlerinde uçuşa elverişli. Uçuş pisti 300 metre yükseklikte. İki paraşütün rahatça kalkış yapabileceği geniş bir alanı var. Tepenin eteklerine veya travertenlerin girişindeki helikopter pistine inebiliyorsunuz. Dinamit Tepesi’nden uçulduğunda antik kentler Hierapolis, Laodikya, Denizli kent merkezi, Denizli Ovası, Pamukkale travertenleri ve Sarayköy’ün bir bölümü rahatlıkla görülebiliyor.


İnönü C Tepesi
Türk Hava Kurumu (THK) İnönü Eğitim Merkezi C Tepesi, Eskişehir kent merkezine 36 kilometre uzaklıkta. THK İnönü Eğitim Merkezi’nin hemen yanında. Yüksekliği 230 metre. Yamaç paraşütü başlangıç eğitimini almış amatör ve uzman paraşütçüler için uygun. Başlangıç eğitimleri C Tepesi’nin hemen yanındaki 130 metre yüksekliği bulunan Yerli Tepe’de veriliyor. Rüzgar kuzey ve kuzeybatıdan esiyor. C Tepesi’nden İnönü ilçe merkezi ile geniş bir ova görünüyor. İniş, THK İnönü Eğitim Merkezi kamp alınana yapılıyor. İniş yeri doğal çim alanı. Merkezde konaklama imkanı var. Türk Hava Kurumu tarafından Yamaç Paraşütü Türkiye şampiyonaları burada düzenleniyor ve eğitimler veriliyor.


Bozdağ
Ödemiş Bozdağ yaylasının Akçakmak ve Güldalan tepelerinde eğitimliler yamaç paraşütü yapabiliyor. 130 metre yüksekliğindeki Eseli tepesinde başlangıç eğitimi alınıyor. Akçakmak paraşüt uçuş pisti, Ödemiş Salihli yolu üzerinde, Ödemiş’e ve Salihli’ye 30 kilometre uzaklıkta. 1100 metre yükseklikte. Güneybatı rüzgarı alan pist, Bozdağ çam ormanlarını ve Küçükmenderes Ovası ile meşhur Gölcük Gölü’nü görüyor. Subatan Yaylası ve Zeytinlik beldesini dolaşarak Birgi top sahasına iniliyor. Tur düzenleyen şirket yok. Emniyet Havacılık Kulübü, 3 Eylül’de yamaç paraşütü şenlikleri gerçekleştirecek. Güldalan Tepesi’nde kuzey rüzgarları uçuş için uygun. Bozdağ yaylasına 3 kilometre uzaklıkta. 1300 metre yüksekliğinde. Bozdağ yaylasının ve çam ormanlarının üzerinden geçerek Bozdağ beldesinin yazlık evleri üzerinde turladıktan sonra, Bozdağ spor sahasına iniliyor.


Nemrut Dağı
Nemrut Dağı 2 bin 200 metre yüksekliğe sahip. Profesyonel ve amatör yamaç paraşütü yapanlar için uygun. Bugüne kadar çoğunlukla gösteri amaçlı uçuşlar yapıldı. Genelde kuzey ve güney rüzgarları hakim. Adıyaman’daki Maceraperest Doğa Sporları Kulübü, zaman zaman yamaç paraşütü kursu düzenliyor. Nemrut’tan uçuş yaparken Atatürk baraj gölünü, uzaktan Adıyaman’ı, Kahta’yı ve Şanlıurfa’nın Siverek ilçesini görüyorsunuz.
Eylül 2012

Serap Temur, bir soruya yanıt verdi.

Fırsat sitesi açmayı planlıyorum, tavsiyeleriniz nelerdir?

Kadinlara satis yaptigin surece kazanirsin bence. Bu ulkede kadinlar tuketiyor herseyi :)
Ağustos 2012

Enes Veziroğlu, bir soruya yanıt verdi.

Fırsat sitesi açmayı planlıyorum, tavsiyeleriniz nelerdir?

Satacağın ürün veya ürün kategorisini iyi seçmelisin internette benzeri satılan bir fırsat sitesi varsa hiç rakip olma ayrıca yazılım iyi olmalı bu ve benzeri gereklilikleri sağladıktan sonra kazançlı bir yatırım olacağını düşünüyorum. dikey e-ticaret türkiyede başarılı bir şekilde ilerliyor
Ağustos 2012

Cetin Kocaman, bir soruya yanıt verdi.

Fırsat sitesi açmayı planlıyorum, tavsiyeleriniz nelerdir?

Dikey bir fırsat sitesi açman rekabet edeceğin alanları daraltacağı için daha hızlı ilerleyebilirsin bence. Zaten yakın gelecekteki trend de bu yonde olacak gibi. Şimdiden başarılar.
Mayıs 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

İkinci öğretimi seçmek mantıklı mı? Seçtikten sonra karşılaşılan sorunlar nelerdir?

İkinci öğretimde genelde dersler 5'ten 8'e kadar sürer.Öğretmenler de akşam 8'den sonra kalmak istemediği için bazı dersleri gündüze alabilirler.Biraz dağınık bir ders programı olur ama rahat olursun.Ben hiç sorun yaşamadım sadece harcı çok fazla.Ama Konya hakkında bir şey söyleyemem tabii :)
Daha fazla

52 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.