Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yapay Zeka

redirectYapay zekâ

Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Robotlar Bizi Öldürecek mi?

Yapay zeka ile ilgili en çok korkulan konulardan biridir. Kabaca düşünebilen ve bilince sahip makineler bizi öldürürler mi? Aslında “Yapay Zeka” kavramı biraz ütopik. Yani şuanda gündem…
Nisan 2017

Mustafa, bir soruya yanıt verdi.

Makineler düşünebilir mi?

Düşünme olayını abartıyoruz bence. Hayvanlar düşünemez deriz fakat karşıdan karşıya geçerken sağına ve soluna bakarlar. En basitinden bir bilgisayar 2 nin 1 den büyük olduğunu anlayabiliyorsa bu düşündüğü anlamına gelmez mi? Eğer soru bir insan gibi düşünmeyi ifade ediyorsa. İnsanı diğer varlıklardan ayıran şey düşünmek değildir. Hayal kurmaktır. Bilgisayar insan gibi düşünemez fakat insandan farklı düşünebilir ve insan kadar zeki olabilir.
Nisan 2017

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Makineler düşünebilir mi?

İnsanoğlu henüz bilinç denilen şeyin ne olduğunu açıklayamadığı için, bunu başka alanlara aktarması teknik olarak mümkün değil. Yani sonuç olarak, makineler henüz düşünemez.
Nisan 2017

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

İnsan zekası genetik metodlarla geliştirilebilir mi?

Harari "Homo Deus" kitabında bunun yakın tarihte gerçekleşeceğinden bahsediyor. İlgini çekebilir.
Şubat 2016

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2015

Mustafa Kaplan, bir soruya yanıt verdi.

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?

Tasarımın Zekanın bir ürünü olduğunu kabul ederseniz bu önerme doğru.
Ama..... Zeka Tasarımda kullanılan bir alettir sadece.
Demircinin Sıcak Demiri Soğuk demirle dövüp sulayıp daha sağlam bir çelik yapmasıdır.
Yapay Zekanın İnsan Zekasından ileri olması da böyle bir şeydir.
Yapay zeka insan zekasının bir ürünü değil insan aklının insan zekası ile ürettiği yeni bir üründür sadece.
Ocak 2015

Açılın Ben Fizikçiyim, bir soruya yanıt verdi.

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?

Bir filmden çıkan bilim vakası daha.

Bir makine onlarca haneli hesaplamaları bir saniyede yapabilir. Satranç ustaları, orta seviyede bir bilgisayarı yenemeyebilir. Makinelerin giderek de daha zeki olacağı aşikardır. Bir süre sonra robotlar o kadar zeki olabilecekki, yeni robot üretmek için o robotları kullanacağız. Fakat bir noktayı unutuyorsunuz.

Makinede "ben" yoktur. İnsana en çok benzeyen korkunç robotlar bile kendini bilmez. Bilgisayarların çalışma prensibi şöyledir: "Adın ne? Diye sorulunca XYZ diyeceğim. ". Makine işte budur. Sadece istenileni(programlandığı şeyi) yapar. Yaptığının ne anlama geldiğini bilemez. Düşünemez. Hiçbir makine "ulan bugün çok çalıştım banada yazık biraz dinleneyim" diyemez.

Gelelim sorunun cevabına. Bir makine insandan daha zeki olabilir. Çoğu makinede böyledir. Fakat hiçbir makinede akıl yoktur. Düşünemez, insanlara karşı kin besleyemez. İnsanlara savaş açıp dünyayı ele geçiremez. Sürekli öğrenen makineler vardır fakat bu makineler kendi "çıkarları" için hareket etmez. Onlar için "çıkar" denilen birşey yoktur. Bir makine dünyayı tek başına yönetebilecek kadar zeki bile olsa, eğer mutfak işleri için programlandıysa, bulaşık yıkamaya devam edecektir. Hiçbir zaman "Yeter artık birazda insanlar bana hizmet etsin" diyemez.
Ocak 2015

Aylin Sonmez, bir soruya yanıt verdi.

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?

"Öyle bir şey yaratacaksın ki sendeki eksiklikler/yetersizlikler onda olmayacak. "
Eğer böyle düşünülürse gerçekleşebilir.
Ocak 2015

Portakallı Ördek, bir soruya yanıt verdi.

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?

Daha dolaylı bir cevap vereyim ki kendi düşüncelerini bu konuda geliştir.

Film olarak;

gibi filmler izlemeni (Matrix ve Terminator yazmadım artık en çok bilineni)
Oyunlarla ilgileniyorsan özellikle Mass Effect(Geth ırkı, oyunda kullandığın uza gemisinin yapay zekası EDI), Halo(Master Chief'imizin biricik yardımcısı ve Lumia/Windows Phone'ların Siri'si yerine geçen Cortana) ve Portal serisini oynamanı öneririm.

Bunlarda geçen yapay zekalar insanı dehşete düşürüyor, çünkü gerçekleşme ihtimalleri var. Bir yapay zeka bir çok insanın emeği sonucunda üretilecektir. İçerisindeki mantık algoritma sistemleri insanoğlunun beyninden çok ama çok daha performanslı olarak çalışacaktır. Kaldı ki şimdi bilgisayarlarımızda işlemciler bu kadar hızlı ve mükemmelken, bizim yapamadığımız bir çok şeyi saniyeler içinde yaparken, Quantum Computing gibi bir teknoloji söz konusu gelecekte. Şu anda bile Siri ve Cortana var telefonlarda ve bunlar resmen VI(Virtual Intelligence) Belli bir bilgi sınırları olsa da sorduğun soruyu algılayıp sana cevap verebiliyorlar, sorduğunuz sorulara ve yaptığınız seçimlere göre size öneriler sunabiliyorlar, yani zaten ufak da olsa bir öğrenme fonksiyonuna sahipler. Ha bu onların daha akıllı olduğu veya olacakları anlamına gelmiyor. Bu akıl değil, analiz kapasitesi. Şöyle izah etmeye çalışayım; insan beyni zaten hiç bir teknolojiyle ulaşamayacağımız bir süper bilgisayar gibi. Ama şu da var ki insanoğlunun bir sürü ihtiyacı, endişesi, dikkat dağıtıcı bir sürü öge var. Biz bunu hiç bir endişeye sahip olmayan, hiç bir dikkat dağıtıcının etki etmediği ve sadece analiz üzerine üretilmiş/tasarlanmış aletlerle karşılaştıramayız. Analiz/hesaplama konusunda tabii ki üretilenler bir adım önde olacak hep, ama bu bizden akıllı olduklarını göstermez. Yine zaten bu tasarımlar ancak tasarlayanın koydukları limitler çerçevesinde çalışmalarını sürdüreceklerdir. Ha ileride bir bilinç, vicdan, ahlak geliştirmesinden bahsedersek iş biraz değişir ama yine bunu da insanları analiz ederek, taklit ederek, gözlemleyerek olacak bir şey ve yine iş analize çıkıyor.

Velhasıl; insan beyni dünyevi şeylerle meşgul olduğu sürece tasarlanan zeka insan zekasından her zaman daha hızlı ve kuvvetli olacaktır. (Uzman değilim, sadece bu konuları seven/bu konularla ilgilenen bir insanım ve kendi fikirlerimi söylemek istedim. : D)
Ocak 2015

Serhat Ögeçoğlu, bir soruya yanıt verdi.

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?

Bu soruyu soran kişi zamanla görecektir bunun cevabını. İnsan oglu beyninin %7 sini kullaniyor ise yapay zeka vs vs vs.
Ocak 2015

Hakan Özerdem  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mario ve Yapay Zeka bir araya gelirse...

Tübingen Üniversitesi, Mario karakterine oyunda yapay zeka kazandırarak biraz abartmışlar.
Aralık 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

IBM Builds a Brain-Inspired Chip Using Phase-Change Memory | MIT Technology Review

A new kind of computer memory could help make more capable computer chips that function more like biological brains, say IBM researchers.
Aralık 2014

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Yapay zekaya ilişkin temel problemler nelerdir?

Stephen hawking buna çok güzel bir cevabı var buyrun

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından Profesör Stephen Hawking yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulundu.
BBC'ye konuşan Hawking, yapay zekanın çok geliştiğini ve faydalı olduğunu ancak insan zekasını geçebilecek bir düzeye gelmesinden endişe duyduğunu söyledi.
Hawking, "Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz" dedi.
ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı olan dahi fizikçi de yapay zeka teknolojisi aracılığıyla konuşabiliyor.
Intel'e ait bir akıllı telefon klavye uygulaması olarak çalışan bu teknoloji, Prof. Hawking'in ne düşündüğünü anlayabiliyor ve kullanmak isteyebileceği kelimeleri önerebiliyor.
Herkes karamsar değil
Bununla birlikte, yapay zeka konusunda bilim insanlarının hepsi Hawking kadar karamsar değil.
Nitekim aynı insanlar gibi sohbet edebilen Cleverbot adlı yazılımın yaratıcısı Rollo Carpenter'a göre, insanlar uzunca bir süre daha teknolojinin kontrolüne sahip olacak.