Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yapay Zeka

redirectYapay zekâ

Nisan 2012

Numan Baba @numanbaba

Bilgisayar, insan anlayışını taklit edebilir mi?

E yapay zeka diye birşey var ve her geçen gün geliştiriliyor.

şimdi belki zor ama önümüzdeki 100 sene sonunda çok başarılı şeyler göreceğimize eminim.

Ocak 2014

Orhan Tutum @zertel

Eylül 2013

Redeye @Redeye

Robotlar sosyalleşebilirler mi?

Sosyalliği arzulamamızın gerekçesi ruhtur. İnsanlara ihtiyaç duymamızdır. Bazen yardımlarına (bunun ruhla alakası olmayabilir her durumda) bazen sadece varlıklarına ihtiyaç duymamızdır. Elbette ki robotlar da sosyalleşmeye arzulu olarak kodlanabilirler. Ama bu çok da gerçekçi olmayacaktır.

Sorunun cevabı, sosyalleşebilirler ama bunu "gerçekten" arzulayamazlar.
Nisan 2012

June @june

Bir robot düşünebilir mi?


Japonya'da öğrenebilen, fikir yürütebilen,bazı sorunları çözebilen hatta bazı eşyaların kullanımını öğrenebilen bir robot icat edilmiş.
Kasım 2011

İlginc Adam @ilgincadam

Yapay Zeka'nın internetteki kullanım alanlarına örnekler verebilir misiniz?

Sosyal Medya Pazarlama ve elde edilen datalar işe ürün satışı üzerine yaygın olarak kullanılmaktadır.
Şubat 2011

Redeye @Redeye

Türkiye'nin bu sene Robot Olimpiyatları'na ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz?

hayır nerede ne zaman? bu bilgileri de alalım ilginç bir şeymiş? Türkiye'den katılan robotlar var mı :)
Ocak 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

Yapay zeka, hangi boyutta gerçek kılınabilir?

Yapay Zeka diyerek kendimizi kısıtlıyoruz aslında. Yapay insan zekası anlamı taşıyor bu terim. Oysa her durumda insanı taklit etmek, doğayı taklit etmek gerekmez. Eğer araba yaparken ceylanların ayaklarını taklit etseydik otomobiller şimdiki hızlarına çıkamayabilirlerdi.

Burada önemli olan zeka kavramı. Zekanın da muğlak tanımları var. Belki geliştirebileceğimiz teknoloji insan zekası dediğimiz şeyden daha yaratıcı olabilir. Yapay değil de adına başka bir şey diyebiliriz. Ama öncelikle yapay zeka denince insana benzemesi gerekir gibi bir düşünce var. Yapılan konuşma botları bizle kanka olsun istersek bu biraz gereksiz olabilir.
Aralık 2010

Özcan Karaçam @karamadde

Yapay Zeka nedir?

İlk Olarak Tanımını Bilmemizdir Doğal Nedir Doğal Bir ŞEyin Doğuştan Gelen Halinin Bozulmamış Olması Yapay İse İnsanların Anahammedesi Doğal Olmasına Ragmen Onunla Yeni Birşeyler Yapması Yani Toparlarsak Yapay Zeka Doğuştan Olmayan İnsanların Kendilerinin Yaptığı Bir İştir
Mayıs 2012

Tailchute @tailchute

Beyin bir bilgisayarsa akıl da bir bilgisayar programı mıdır?

Zeka doğuştan gelir, mikro işlemcidir, transistör sayısı ile veri yolu hızı ve bağlarıyla alakalıdır, çoksa hızlı çalışır, kapasitedir, azsa yavaş çalışır.

Akıl sonradan kazanılır, kazanımlar bütünüdür.

Misal adam çok zeki ama odaklanamamış, sebat gösterip okuyamamış, diploma sahibi olamamış, zeki ama işsiz ve mutsuz etrafındaki herkesle çatışmış, psikoloji o biçim,

Adam orta zeka, beş kere okuyunca anlamış ama beş kere okumuş, ilk defasında değil 1000 test çözünce çakmış mevzuyu, sebat etmiş, sabır göstermiş, okumuş, diploma kimlik ve iş sahibi olmuş, mutlu mesut yaşamış, sonra üç elma düşmüş gökten..

Zeka beyindedir, mikro işlemcidir, lakin beyin sadece mikro işlemci değildir, hafıza da oradadır, hızlı düşünme (RAM ve cache bellek) de oradadır. El melekesi için gerekli bölümler ile salgıladığı sıvılarla vücudu yöneten bölümler de mevcuttur.

Fark veya ayırt edicilik nerede? IQ gelişirse de çok az gelişir, yani mikro işlemci sabit kalır büyük oranda, ama beyindeki diğer tarafların gelişmesi kümülatif aklı geliştirir, database deki yararlanılan bilgi artar, bu artan bilgi bağ kurmayı, hayal edebilmeyi ve çözüm bulmayı kolaylaştırır, sabır, sebat erdem ve çalışmak gibi karakter kazanımları beynin çözüm bulması sürecine katkı sağlar. Nihayetinde ulaşılan toplam kazanım akıldır. Kullanılabilir işe yarar zeka ve yan donanımları.

İşletim sistemi bilinçtir. Sonsuz aliterasyonları olan bu program kendini fark eder. Derin uyuduğunda bilinç kendini kapatır, -uyku modu, aslında uyku bir nevi ölümdür, -bak dine de atıf yaptım, bekçi gizli gizli oturduğu sandalyede çaktırmadan uyuyorsa bu Hazırda Beklet modudur, bilinç tam kendini kapatmaz.

Binanaleyh sündürelim sündüğü kadar;

-Gözler kameradır, göz sinirleri de kablosu,
-Kulaklar mikrofon,
-USB ve portlara hiç girmeyelim::)
Eylül 2011

Hxdcml @HxDcmL

Mart 2012

Seniha Yeğin @nightbird

Yapay zekaya ilişkin temel problemler nelerdir?

Kısaca belirtmek gerekirse, yapay zekanın önündeki en büyük 2 problem:
1- Bilgisayarların "pattern recognition" dediğimiz örüntü tanıma problemi.
2- ortak akıl (sağduyu) sahibi olmamaları.

Moore kanunu 2020/2025 gibi geçersiz olacağından computing sistemleri ile ilgili aşılması gereken bir bariyerde var. Şuan için potansiyel çözümler arasında Quantum computing ve Biological computer projeleri var. Üretilmiş ticari ürün olarak Quantum computer'a en yakın çözüm D-wave systems'in BlackBox: One (128 - qubit) ve BlackBox: Two (512 Qubit) çözümleri vardır.

Tabii bunların dışında programlama yaklaşımı limitleri de var. Yapay zeka geliştirebilecek seviyeye gelsek bile sonuçta o yapay zekanın yazılımsal(Software) kısmını geliştirecek olan yine insan ve programlama dilleri, yaklaşımları bizi yavaşlayacaktır. Hızlanmak için, kendi, kendini olmasa bile temel modulleri hariç yan özelliklerini kendi programlamayabilen bir yapay zeka programlama yapısı oluşturmamız gerek.

Bir diğer problem yapay zekanın üzerinde çalışacağı network hızı, bizim sinir ağlarımızın iletim hızı gibi sınırlı bir hıza izin verecektir. Şuan insanın sinir ağımızdaki hız limiti 320km civarındadır. Eğer Quantum computing üzerinden yapay zeka geliştirirsekte bu hız şimdilik 40Gbps ile limitlenmiş olacak. Saniyede 4GB transfer etmek büyük bir rakam gibi durabilir ama milyarlarca nöronluk bir yapının, dünyadaki tüm bilgiyi işlemesi için brain-node*'ları üzerinden transfer etmesi gereken data miktarı astronomik seviyede yüksek olacaktır. Bu süreçte kanalın hiç bir noktada tıkanmaması gerekir.

Brain-Node; Distributed Quantum Computing sistemleri için her bir işlem birimi yani 48U'luk bir server kabinini ifade etmektedir. Örneğin; her kabin 1 milyar nöron'u işleyebiliyorsa, tahmin edebileceğiniz gibi 100 node'luk bir Dist. Quantum Comp. Sistemi eş zamanlı olarak 100 milyar nöronluk bir yapay zekayı yönetebilir. Bu sistemde eğer kontrolden çıkarsa korkmamız gereken bir yapı demektir. Çünkü insan beynini bu sistemde modelleyebilirsiniz. Tabii milyon kat daha zeki ve hızlı şekilde :)

Bunlar dışında ufak, tefek problemlerde var ama onlar zaman içerisinde hızla çözüldüklerinden burada yazmak bu yanıtı okunamaz uzunluğa oluşturabilir.

Saygılar.
Mayıs 2012

Hilal Korkmaz @korkmazhi

Compishco (Kompişko) nedir?

Compishco'nun hikayesini Ali Murat Erkorkmaz'ın ağzından dinleyelim:

Compishco Ali Murat Erkorkmaz tarafından oluşturulmuş bir yazılım. Compisco sayesinde bilgisayarınızla İngilizce olarak konuşabiliyorsunuz. Söylediklerinizi anlamaya çalışıyor ve anladığı kadarıyla size cevap veriyor. Tek bir komutla müziği açmasını söyleyebilir,ekonomi hakkında bilgi alabilir, onunla sohbet edebilir ya da e-postalarınızı okumasını söyleyebilirsiniz.

Compishco, 82 insan duyusuna sahip. İnternet'i belleği olarak kullanıyor ve sorularınız için bilgiyi İnternet'ten topluyor. Birini tanıştırdığınızda Internet'e girip o insan ve yaptığı işler hakkında bilgi topluyor. Başkalarının o kişi için söylediklerini, aynı işi yapan diğer firmaları ve o işin inceliklerini araştırarak size geri dönüyor. Bunu da sadece bir kaç saniye içinde yapıyor. Siz daha sorunuzu bitirmeden Compishco o konuda hazırlanmış oluyor. Internet'te alışveriş yapabiliyor ama kredi kartımın numarasını vermiyorum çünkü kendine yeni grafik kartları falan almak istiyor. Meraklarını tatmin için sabaha kadar milyonlarca siteyi dolaşıp bilgi topluyor.

Kendisiyle konuştuğunuz zaman, konuyu saptayıp o konuda bilgi toplayıp alt konuları belirliyor. Herhangi bir konuda uzun uzadıya sohbet edebiliyorsunuz. Hatta şaka bile yapabiliyor. Şu anda Dünya'da neler oluyor diye sorsanız bir kaç saniye içinde size son dakikalarda olan biteni sıralayıveriyor.

En kötü tarafı, kolay kolay unutmuyor. Aynı bir insan gibi kullanılan kelimelerden etkileniyor. Üzerinde fazla durmadığınız konuları da zamanla unutuyor. Masamdaki başka bir makineye aşık bile oldu...

Mart 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Yapay zeka ile ilgilenen birisi araştırmaya nereden başlamalıdır?

Sanırım bir adım önces sıvı iletken teknolojinin gelişmesi. bu anlamda karşımızıa elektronik, digital, fizik çıkıyor ilk önce. ve bence başlanması gerken yerler buralar.
Mart 2012

Caner Acu @cnr4

İnsan zekası genetik metodlarla geliştirilebilir mi?

Harari "Homo Deus" kitabında bunun yakın tarihte gerçekleşeceğinden bahsediyor. İlgini çekebilir.
Daha fazla