Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yapay Zeka

redirectYapay zekâ

Mayıs 2014

Şaman @chamacon

Stephen Hawking'den yapay zeka uyarısı

610

Sarışın ateşli kadın robotların sütyenleri ile etrafa ateş açarak dünyayı yok edebilecekleri yönündeki düşünce artık çok da saçma değil.
Özellikle ünlü fizikçi Stephen Hawking'in yazımına katkı da bulunduğu İngiliz gazetesi Independent'ta hafta sonu yayınlanan yapay zeka ile ilgili makale sonrası.
Cambridge Üniversitesi'nde profesör olarak görev yapamaya devam eden Stephen Hawking, "Yapay zekayı yaratmayı başarmak insan tarihindeki en büyük olay olacak. Ne yazık ki riskleri bertaraf etmeyi öğrenmez isek bu ayrıca sonuncusu da olacak. " dedi.

Makaleye Johnny Depp'in rol aldığı Transcendence (Evrim) filmine atıfta bulunarak başlayan Hawking, bunun "tarihteki en kötü hatamız" olabileceğini de belirtti.
Tabi kötü olan film değil, kötü olan "yüksek zekaya sahip makinaların bilim kurgudan ibaret olduğunu düşünmek. "

610

Kendi kendini süren otomobiller, Siri, Google GOOGL +0.27% Now ve Cortana gibi teknolojik gelişmeleri "eşi görülmemiş yatırımların yapay zeka silahlanmasının semptomları" olduğunu söyleyen Hawking, tüm bunların gelecekte olacakların yanında çok sönük kalan gelişmeler olacağı uyarısında bulundu.
Potansiyel yararlar devasa olduğunu, belki savaşların, hastalıkların ve sefaletin bu sayede ortadan kalkabileceğini belirten Hawking bununla birlikte kötü sonuçları tasavvur etmenin daha kolay olduğunu ifade etti.
Hawking, "Bir kişi, bu tarz bir teknolojinin finansal piyasaları zekası ile alt ettiğini, insanların araştırmalarından daha iyi icatlar çıkardığını, insan liderlerini manipüle ettiğini ve akıl erdiremeyeceğimiz silahları geliştirdiğini tasavvur edebilir. Hepimiz risklerden kaçınarak yararlar elde etme şansını artırmak için ne yapmamız gerektiğini kendimize sormalıyız" dedi.
Transcendence filminin fragmanında Depp'in canlandırdığı karakterin söylediği gibi: "İnsan hissinin tümüne sahip bir makine. Bu makinanın analitik gücü dünya tarihindeki herkesin toplam zekasından daha büyük olacaktır. "

Hollywood'ın büyük ekranlarda bu tarz mesajlar vermesi eğlenceli olabilir. Ancak Hawking gibi birisinden bu tarz mesajlar duymak oldukça korkunç.kaynak: wsj.com.tr/article/SB10001424052702304831304579543290513591548.html? mod=trending_now_1
Kasım 2014

Alper Ozpinar @alperozpinar

Yapay Zeka'nın Geldiği Nokta

IBM Watson , IBM tarafından geliştirilmiş ve günlük doğal konuşma dilinde yapılan konuşmalara yine sesli konuşarak cevap verebilen çok gelişmiş bir yapay zeka uygulamasıdır.
ibm.com/smarterplanet/us/en/ibmwatson
Aralık 2014

Abdullah Gürel @karahandem

Facebook'a öyle bir özellik geliyor ki

Facebook'a öyle bir özellik geliyor ki
Facebook, kullanıcıların sarhoşken çekilen fotoğraflarını paylaşmalarına engel olabilecek bir yazılım üzerinde çalışıyor.

610

Görüntü tanıma özelliği ve yapay zekâ özelliklerinin kullanılacağı sistem, fotoğraflardaki sarhoş ve ayık ifadeleri birbirinden ayırabilecek.
Yeni yazılımda Facebook kullanıcılara, "Patronunun ve annenin bunu görmelerini istediğinden emin misin? " sorusu sorulacak.
Sarhoş fotoğraflara engel olacak sistem, Facebook'un yapay zeka araştırma laboratuvarı tarafından açıklandı.
Wired dergisine konuşan Yann LeCun, 'Facebook'ta dijital asistan' yaratmak istediğini söyledi.
LeCun, bu dijital asistanın gelecekte, kullanıcının izni olmadan başkası tarafından Facebook'a yüklenen fotoğrafların da tespit edilmesine yardımcı olabileceğini ifade etti.

Durum metinleri de incelenecek
Facebook'ta halihazırda yüzlerin tanınmasına ve kullanıcıların fotoğraflarda diğer kullanıcıları etiketleyebilmelerine (tag'leyebilmelerine) yardımcı olan görüntü tanıma teknolojisi kullanılıyor.
Facebook yapay zekâ yazılımıyla bağlantılı teknolojileri giderek daha sık kullanmaya başladı.
Bir sonraki adım da, 'durum (statü) paylaşım metinlerinin' incelenmesi ve uygun etiketlerin otomatik olarak önerilmesi olacak.
LeCun ayrıca, gelecekte bu dijital asistanın 'arkadaşlarla etkileşime aracılık edeceğini' söyledi.
Fakat, kullanıcılar ve gizlilik hakkı savunucuları bu tip servislerin doğrudan dayatılmak yerine kullanıcıların onayı alınarak yapılmasını talep edeceğinden yeni özellikler tartışma yaratabilir.
Ocak 2015

Hakan Özerdem @hakanozerdem

Mario ve Yapay Zeka bir araya gelirse...

Tübingen Üniversitesi, Mario karakterine oyunda yapay zeka kazandırarak biraz abartmışlar.