Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaratıcı Yazarlık

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2015

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Yaratıcı yazarlığa başlangıç aşamasında olanlar için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Yoga gibi konsantrasyon isteyen düşünme ve beden yetinizi geliştirici sporlara yönelmenizi tavsiye ederim.
Nisan 2015

Canan Unalan, bir soruya yanıt verdi.

Yaratıcı yazarlığa başlangıç aşamasında olanlar için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Klasik bir cümle olacak ama bol bol okumalı , araştırmalı , gözlem yeteneğinizi ön plana çıkartmalı sorgulamalı , film seyretmeli ve hatta fotoğraf çekmeli bunların sonucunda da günlük tutmaya başlamalısınız .
Nisan 2015

Canan Unalan, bir soruya yanıt verdi.

Senaryo ve roman karakterleri arasında ne gibi farklar vardır?

Senaryo karakterleri daha çok şablonlanmış ve günün koşullarına göre şekil verilebilen karakterlerdir.. Fakat romanda daha geniş bir çerçeveden detaylı olarak olaylara bakma, kurgu yapma ve karakterlerle okuyucuyu buluşturma vardır.
Şubat 2015

Onur Özbey, bir soruya yanıt verdi.

Yaratıcı yazarlığa başlangıç aşamasında olanlar için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Yazmadan önce büyük bir araştırma yapılmalı.
Amatör çalışmalarınızı daha akıcı bir şekilde yeniden yazmalı.
Ekim 2014

Cem Turan  yeni bir  gönderide  bulundu.

POPÜLER DERGİCİLİKLE BİLİMİ HALKA İNDİRMEK: TÜBİTAK VE DİĞERLERİ

990

Genetikçiler uzun yıllar, insan davranışlarında genetik faktörlerin belirleyici olduğunu ispata kendilerini adeta vakfetmiş olsalar da geldikleri nokta; ezici bir çoğunlukla son sözü, çevresel etkinin şekillendiriciliğinin söylediği idi.

Ne güzel olurdu kimine göre; evimizin sigorta kutusunu açıp kapatmak gibi DNA kutusunun kapağını açıp gen sigortalarını indirip kaldırarak davranışları şekillendirmek ama iyiki öyle değil: Çevre çok önemli ve biz toplumun her kesimine ve özellikle genç ve çocuklara gelişim için uygun çevresel koşulları sağlamak zorundayız.

Bir ülke düşünün, popüler yenilikler, bilim insanlarının tartışmaları mahalle kahvelerinden gazetelerinin manşetlerine kadar yer buluyor. Tezlerin karşılıklı düellosu arenalardan inmiyor, futbol holiganlığı yerine ortaya atılan görüşlerden inandığını destekliyor insanlar ya da kendileri yenilerini ileri sürüyorlar... Söylemeden geçememki; en kötü fikir, fikirsizlikten bin kat daha yeğlenendir çünkü fikirler çarpıştırılarak bilenir.

Ve diğer ülke: Adına okuma salonu (kıraathane) dedikleri yerlerde duman altı olup, adeta pineklemenin adresi olmuş bu mekanlarda hayatlar çürüyor, gençlikler tüketilip içkiye, kumara, uyuşturucuya alıştırılıyor. En popüler konular, gazetelerinin üçüncü sayfalarından değil, daha ilk sayfalarından vıcık vıcık akan popstar, topstar, hopstar, hocastar, holiganizm, vandalizm, emeksiz sosyetik yaşam haberlerinden oluşuyor. Bunları yazanlar ve boğazlarına kadar insanları magazin delisi yapanlar, utanıp sıkılmadan bu rezillikleri halk istediği için yaptıklarını söylüyorlar. En popüler iş; otobüs duraklarından hiç inmeyen kağıtlara yazılmış vasıflı-vasıfsız overlokçu, reçmeci, son ütücü ilanları...

İşte bundan bilim gazeteciliği çok önemli bir toplum için. Aydınlanmanın, düşünce üretmenin, hayatı sorgular yaşamanın ritmcisi, metronomudur bilim üstüne içerik üretmek ve herşey bir ritm vuruşu ile başlar, muhteşem senfoniler böyle yankılanır orkestraların sahne aldığı salonlarda. Ritm olmazsa sessizliktir akıbet, çürümektir, tüketen bir pazar olmaktır, işten yegâne anladığı tüccar olmaktır.

Oysa öyle olmamalıdır: Toplumu meraka, irdelemeye, araştırmaya götüren bir orkestra şefi, fareli köyün kavalcısı olmalıdır, bilim yazarı. Halk diliyle kalem oynatmalı, en karmaşık konuları bile Cin Ali lisanıyla işleyebilmeli, düşünmeyi baldan tatlı resmedebilmelidir. Türkiye'de henüz popüler bilim yazarı, gazetecesi gibi bir uzmanlık yokken benimki de laf-ı güzaf olsa gerek.

İşte o zaman, şimdilerde ağızlara sakız olan inovasyon kelimesi anlamını bulur. Teknolojik oyuncaklara çuvalla kaynak akıtıp evleri, işyerlerini, sınıfları, cepleri bunlarla doldurmak değilki gelişmişlik. Düşünce geliştirmekteki istekle yön bulan bir süreçtir, gelişmek.

Bir TÜBİTAK var son yıllarda bu konuda birşeyler yapmayı dert edinen: Eskiden bir Bilim ve Teknik Dergisi vardı, çocukluğumdan bu yana takip ettiğim. Son yıllarda okul öncesi çocuklar için "Meraklı Minik", İlkokul düzeyi için "Bilim Çocuk" ve şimdi de "Bilim Genç" dergileri ile karşımızda. Eleştireceğim yönleri de olsa, bunlar TÜBİTAK'ın bu hizmetinden duyduğum memnuniyet ve takdiri gölgeleyemeyecek kadar küçükler. Bu yayınlardaki amaç zaten herkesi topyekün profesyonel bilimadamı yapmak değil, iç dünyalarına merak tohumları serpmek, yüreğe aşk ve heves düşürmek. Çünkü herşeyin başı bu güdüler, günümüz insanları arasında en çok fukaralık çektiklerimiz de onlar.

TÜBİTAK bence bu seriye devam etmeli. Daha farklı kitlelere özelleşerek, farklı içerik ve üslupla girmeli kapılarından içeri: Örneğin "Bilim Çiftçi" tarım ve hayvancılık alanında yenilikçi düşünceler konusunda cesaretlendirmeli okurlarını, bu alandaki gelişmeleri bir köy lehçeşiyle vermeli, örnekler köyden olmalı; Hasan ve Ali Ağalar'ın güncel diyalogları ile işlenerek yakın durmalı çiftçiye.

Belki "Bilim Kobi", "Bilim Sanat", "Bilim Tarih", "Bilim Emekli" gibi farklı halkalar eklenmeli halk bilimciliği yayınlarına ve böylece beşikten mezara kadar bilime aşina, bilimi içselleştirerek bir yaşam tarzı, örf, gelenek haline getirmiş bir toplum üretebiliriz, kim bilir. Bilim tarihinden ya da bir biyografiden bir sayfalık farkındalık bile insanı sıradanlık yolundan çıkarmaya yetebilir, kimi zaman. Eksikleriyle kusurlarıyla, bu güzel hizmetin için teşekkürler TÜBİTAK.

Aklıma tek kanallı TRT günleri geldi. Olayı çözüp, kazancı gören müteşebbis ruhun radyo televizyon yayıncılığındaki tekeli kırmak ve kendilerine kanuni bir koridor açabilmek için kullandıkları en önemli malzeme "yayın özgürlüğü ile sağlanacak demokrasi" idi.

Peki ya "bilim özgürlüğü ile sağlanacak gelişme, gerçek bağımsızlık, asıl gurur duyulası demokrasinin besin kaynağı refah" ? Pek ses yok. Ben duyamıyorum, ya siz? Demekki bilim yazım çizmekte gelir görmüyorlar. Belki sadece magazin yayınlarından oluşan dergiciliklerine "bu kadar da olmaz" dedirtmemek için olacak, birkaç uluslararası popüler bilim dergisinin Türkçe versiyonlarını basarak durumu idare ediyorlar. Belliki bilim yazamayacaklarından, özgün bir içerikle sürükleyici olamayacaklarından endişe ediyorlar.

Bir elin parmak sayısını bile bulmayan birkaç özel popüler bilim yayıncılığı girişimini söylememem hak yemek olur. Özellikle bildiğim birisi varki çok uzun yıllardır yayın hayatında. Lakin bilimi avama indirgeme hususunda havanda su dövüyor gibiler. Mükemmelliğiniz, karşınızdakinin sizi anladığı orandadır. Siz okuyan "yahu, bilim de ne menem şeymiş" deyip korkarak kaçmamalı.

Bunca paparazzi medyanın içinde halk diliyle popüler bilim yayıncılığına teveccüh edecek birisi olsa, önce ben gönüllü yazmak isterdim ama halen lüks bir rüya gibi, demlenmesi gereken bir düşünce hala, atı alan Üsküdar'ı çoktan geçse bile.

Umutvar olunmalı, umutlar korunmalı. İyi gelişmeler alkışlanmalı, yanlışlar eleştirilmeli. Bir de taşın altına el koyanlardan olup, topluma karşı sorumluluklarınızın bilinciyle hareket ettiniz mi gerisi kaymaklı ekmek kadayıfı gibi leziz olur.

Cem TURAN

Makale orjinali: turancem.blogspot.com.tr/2014/10/populer. . .
Ağustos 2014

Canan Unalan, bir soruya yanıt verdi.

Kitap yazmak için ne yapılmalıdır ve püf noktaları nelerdir?

Hergün yemek yemek , su içmek gibi yazı yazmaya vakit ayırmak, kendini bir süreliğine dış dünyadan izole etmek, aklında biriken hikayeleri daha önceden yazılı olarak taslak haline getirmek, güzel, akıcı temiz bir Türkçe ile yazmak, ilginç konuları cazip gelecek şekilde yazmak...
Bunlar yapılırsa zaten iyi bir kitap konusunda yol alınmış demektir
Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Kitap yazmak için ne yapılmalıdır ve püf noktaları nelerdir?

Önce okuman gerekıyo, ayrıca önüne gelen kitap yazıyo bul matbaa nı bas parayı önce 10-15 ya da 50 baskı yap cevrene dağıt duruma göre pratik yapa yapa geliştirirsin ama yok ben roman yazcam dıyosan bıraz hayal gücü ile pratiği iyi birleştirmen gerekıyo aksı halde gunlukten farksız olur
Aralık 2013

Çağla Doğru, bir soruya yanıt verdi.

Kitap yazmak için ne yapılmalıdır ve püf noktaları nelerdir?

Kitap yazmanın en önemli püf noktaları bunlar olmalı diye düşünüyorum:
  1. Kitabın ismi ve kapağı ilginç olmalı ve ilgi uyandırmalı
  2. Çağın anlayabileceği dilde olmalı
  3. Betimleme kabiliyeti yüksek olmalı
Kasım 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Kitap yazmak için ne yapılmalıdır ve püf noktaları nelerdir?

Birikmesi lazım öncelikle. Öyle ki keçiboynuzu gibi öğütüldüğünde kitap yazacak kadar ''öz'' kalabilmesi lazım.

İnsanlar ilk insandan bu yana, yok olup gittikten sonra dahi geriye bir şey bırakmak isterler, içgüdüsel bir şey, ölmek ama unutulmamak... Herkes unutmuşsa gerçekten ölmüş, hiç yaşamamış gibi olmuş olursun. Eh ölüme çare bulamayan insan bari hiç yaşamamış olmayayım diye, bir şeyler bırakmak ister geriye. Hani vardır ya; John was here... Ahmet burdaydı... Vay şerefsiz güzelim tarihi eseri napmış diye rahmet de okutulabilir...

Yazıyı bulmuş insan, sonra yaşadığı dünyayı önce diğer insanlara sonra gelecek nesillere anlatmayı öğrenmiş.

Kitap yazmak çok genel bir başlık... Makale ya da yazılarını toplayıp kitap yapıyorlar mesela. O başka bir şey derleme gibi... Hikaye, roman yazmak diye özelleştirilmesi lazım. Roman yazmak malum bu işin son halkası, öyle hemen olmuyor, ufak ufak hikayelerle, çocuk romanlarıyla filan başlıyorlar. Bildiğim kadarıyla bazı teknikleri var okuyucuyu sonuna kadar etkilemek, bağlamak adına. Lakin asıl ikinci mevzusu da bu işin çok iyi bir gözlemci olabilmekte yatıyor. Çok iyi gözlemlendi, birikti, sıra geldi kurguya, nasıl bir kurgu olmalı, buna karar verilmeli. Son olarak da kelimelere geldi sıra. Edebi güç, söyleme sanatı, konuşulan dili etkin, zengin ve ustalıkla kullanma meselesi. O da ayrı bir mevzu, araç ama, mevzunun özüne ilişkin bir araç. Çok okumakla, kelimelerle oynayarak gelişiyor.

Çok zaman gerekli, bu zaman nasıl yaratılır, bu herkesin kendine ait çözümlerine bağlı. Ekseriyetle bu işi yapanlar, sadece bu işi yapıyorlar, dingin, sakin huzurlu bir ortam kullanıyorlar. Zor iş.
Eylül 2013

Senaryo Ekibi  yeni bir  gönderide  bulundu.

İnternet üzerinden Roman Yazarlığı Atölyesi başlıyor.

Online Roman Atölyesi
Türkiye'nin ilk ve tek "Online Roman Yazım Atölyesi" Senaryoekibi.com'da verilmektedir.
Online Roman Yazarlığı Eğitimi 3 Ekim 2013 Perşembe günü başlayacaktır. 5 hafta sürecek ve her hafta perşembe akşamı 20. 00-22. 00 saatleri arasında 2 saat ders yapılacaktır.

25 Eylül'e kadar %10 Erken Kayıt indirimli kaydolabilirsiniz!

Atölye programı**sayfanın sonuna eklenmiştir.

Dersler interaktiftir, hocamız kamera ve mikrofonu açık şekilde canlı olarak ders anlatmaktadır. Katılımcılar da ister webcam’leriyle, ister mikrofonlarıyla, isterlerse sadece yazarak katılabilirler.

Not: Kurban Bayramı haftasında ders yapılmayacaktır. Bir sonraki hafta derslere devam edilecektir.
Sorularınız ve kursa katılmak için lütfen [email protected]adresine e-mail atınız.
İnternet üzerinden verilen Online Roman Yazarlığı Atölye Derslerimiz bir web platformu üzerinden düzenlenir. Sizin herhangi bir program kurmanıza gerek yoktur, e-mail adresinize ders saatinden 15 dakika önce gönderilecek link'e tıklamanız yeterli olacaktır.
Bu platform üzerinde hem sesli iletişim kurulabilmekte, hem de yazı yazılabilmektedir. İsterseniz webcam'inizi, isterseniz mikrofonunuzu kullanabilir yazılı, sesli veya görüntülü olarak katılabilirsiniz.
Beyaz tahta üzerinde çizimler, anlatımlar yapılabilecektir, görsel malzemeler kullanılacak, videolar izlenecektir. Platform hocamızın kontrolünde olacak, söz isteyen kullanıcı izin verildiği anda konuşabilecektir. Sorularınızı, projelerinizi tartışabileceksiniz.
Hocamıza e-mail ile her zaman sorularınızı iletip, cevaplarınızı alabileceksiniz.
Derslerimiz pratik ağırlıklıdır.
Online Roman Yazarlığı Kursu
Bu atölye temel yazarlık kavramını oturtmuş kişilerin yazarlık deneyimlerini bir adım ileri taşıması için tasarlanmıştır. Yazdıklarını yalnızca öyküyle sınırlamak istemeyen, romana ilgi duyan herkesin de katılabileceği pratik bir atölyedir.


5 Haftada Roman yazmak öğrenilir mi?


Yazarlık öğrenilmez! Türü ne olursa olsun yazma tekniği öğrenilebilir ama kurslarla yazar olunmaz. Roman türü gereği öyküden çok daha basit ve amatör yazarları daha rahat gizleyebilecek bir edebi türdür. Roman yazmak sanıldığının aksine, öykü yazmaktan çok daha kolaydır. Bu atölye roman tekniklerine fikri sahibi olmanızı amaçlamaktadır, sizi roman yazarı yapmak değil!

ONLINE ROMAN YAZARLIĞI KURS PROGRAMI**
1. Hafta
Roman
Niçin Yazıyoruz?

Fikir üretme ve ilham alma

Dergi makalesi yazma

Blog yazarlığı

2. Hafta

Çocuk kitabı yazarlığı

Masal

3. Hafta

Romana giriş

Karakter yaratmak

Romanda zamanı kullanmak: Neden – Sonuç ilişklisi

Romanda mekânlar kullanmak

4. Hafta

İnandırıcılık mevzusu

Çatışma ve/veya dönüşüm

Karakterin seçenekleri ve seçimi

Romanda “Gizli Bilgi”

“Bardak Telefonu”

5. Hafta

Bazı yazarları tanıyalım

Yazarların haya öyküleri

Yazarlık süreçleri

Bazı eserlerini inceleme

Online Roman Eğitiminin Avantajları:
  • Dünyanın her yerinden katılabilirsiniz.
  • Katılamadığınız dersin vidyosunu izleyebilirsiniz. Hatta geçmiş vidyoları defalarca izleyerek bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.
  • İstanbul'da yaşayanlar için trafik problemi olmaz. Evinizde ders dinlemenin rahatlığını hissedersiniz. Kursa gitmek için birkaç saatinizi yolda geçirmezsiniz.
  • Yüz yüze kurslara göre çok düşük ücretlidir.

Eylül 2013

Senaryo Ekibi  yeni bir  gönderide  bulundu.

İnternet üzerinden Online Yaratıcı Yazarlık Eğitimi 30 Eylülde başlıyor.

Dünyanın her yerinden katılabileceğiniz Türkiye'nin tek Online Yaratıcı Yazarlık Eğitimi'ni almak ister miydiniz ?
Online yaratıcı yazarlık eğitimi 30 Eylül 2013 Pazartesi günü başlayacaktır. 5 hafta sürecek ve her hafta pazartesi akşamı 20. 00-22. 00 saatleri arasında 2 saat ders yapılacaktır. Dersler interaktiftir, hocamız kamera ve mikrofonu açık şekilde dersi anlatmaktadır. Katılımcılar da ister webcam’leriyle, ister mikrofonlarıyla, isterlerse sadece yazarak katılabilirler.
20 Eylül'e kadar %10 Erken Kayıt indirimlikaydolabilirsiniz!
Atölye programı** sayfanın sonuna eklenmiştir.
Not: Kurban Bayramı haftasında ders yapılmayacaktır. Bir sonraki hafta derslere devam edilecektir.
Ödemeler sadece havale/EFT ile alınmaktadır, kayıt olmak için lütfen [email protected] adresimize dönüş yapınız.
Atölyeden Ne Beklemeliyiz ?
Yazmak isteyip de yazamama durumunu aşmayı,
Çeşitli teknikler hakkında bilgi edinmeyi,
Dil ve tarz konusunda becerilerinizi geliştirmeyi,
Çokça yazma pratiği yapmayı,
Geri bildirim vermeyi, almayı beklemeliyiz.
Ne beklememeliyiz ?
Ders boyunca konu anlatımı
Roman yazmayı öğrenmeyi
Edebiyat dersi
Senaryo yazmayı öğrenmeyi
Edebi eserlerin derinlemesine incelenmesini

Neden Online Yaratıcı Yazarlık Eğitimi ?

İnternet üzerinden verilen Online Yaratıcı Yazarlık Atölye Derslerimiz bir web platformu üzerinden düzenlenir. Sizin herhangi bir program kurmanıza gerek yoktur, e-mail adresinize ders saatinden 15 dakika önce gönderilecek link'e tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu platform üzerinde hem sesli iletişim kurulabilmekte, hem de yazı yazılabilmektedir. İsterseniz webcam'inizi, isterseniz mikrofonunuzu kullanabilir yazılı, sesli veya görüntülü olarak katılabilirsiniz.
Beyaz tahta üzerinde çizimler, anlatımlar yapılabilecektir, görsel malzemeler kullanılacak, videolar izlenecektir. Platform hocamızın kontrolünde olacak, söz isteyen kullanıcı izin verildiği anda konuşabilecektir. Sorularınızı, projelerinizi tartışabileceksiniz.
Hocamıza e-mail ile her zaman sorularınızı iletip, cevaplarınızı alabileceksiniz.
Derslerimiz pratik ağırlıklıdır.
Avantajları:
  • Dünyanın her yerinden katılabilirsiniz.
  • Katılamadığınız dersin videosunu izleyebilirsiniz. Hatta geçmiş videoları defalarca izleyerek bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.
  • İstanbul'da yaşayanlar için trafik problemi olmaz. Evinizde ders dinlemenin rahatlığını hissedersiniz. Kursa gitmek için birkaç saatinizi yolda geçirmezsiniz.
** ONLİNE YARATICI YAZARLIK KURS PROGRAMI

1. Hafta:
Tema: Görmek

· Tanışma
· Kısa atölye tanıtımı
· Not tutmak üzerine
· Değerlendirm formatı
· Konu anlatımı: Yazının ögeleri
· Bir yazar olarak görme deneyimi
· Ödev 1

2. Hafta:
Tema: İşitmek

· Bakış açısı ve anlatıcı sesi
· Anlatma göster metodu
· Rüyanı anlat oyunu
· Olay örgüsü
· İşitme deneyimi üzerine olay örgüsü alıştırması
· Betimlemeler
· Ödev 2

3. Hafta:
Tema: Tatmak

· IQ ve ilişkilendirme üzerine
· Nesne çalışması
· Çağrışım oyunu
· Dokunma Deneyimi Egzersizi
· Ödev 3

4. Hafta:
Tema: Dokunmak

· Yazar Tıkanması - Writer’s Block
· Kurmaca dışındaki yazı türleri
· Fikir yazıları üzerine
· Kendini tanımak
· Ne yazacağını bilmek
· Yazdığını düzenlemek
· Odaklı iletişim çalışması

5. Hafta:
Tema: Koklamak

· Ders yok, onun yerine ödev var. Bireysel olarak soru sormak isteyecek kişiler için hocamız yine online olacak.

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.