Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yarış

Yarış; birden fazla sayıda sporcunun bir taşıtla, hayvanla veya yayan olarak belirli bir mesafeyi en kısa sürede tamamlamaya çalıştığı veya belirli bir zamanda en fazla mesafeyi katetmeye çalıştığı müsabaka çeşidi. Tazı yarışı gibi, hayvanların binicisiz olarak birbirleri ile mücadele ettiği yarış türleri de mevcuttur. Bazı yarışlarda sporcuların mesafe katetmenin yanı sıra belirli engelleri aşmaları veya belirli görevleri yerine getirmeleri de gerekebilir.Dünyada popüler yarış türleri arasında koşu müsabakaları, otomobil yarışları, motosiklet yarışları, bisiklet yarışları ve at yarışları sayılabilir.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Haziran 2014

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

BİNALAR DEPREME DİRENİYOR, AYAKTA KALAN KAZANIYOR

Türkiye’de ilk kez Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın finali İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Yarışmada, 39 takım kendi tasarladıkları bina maketleriyle depreme meydan okuyor. Birinci olan takım, üniversitesine depremi simüle eden sarsma masası kazandırırken dereceye giren her üç takımın üyeleri para ödülünün sahibi olacak. DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın amacı, geleceğin inşaat mühendislerinde depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirerek depremin yıkıcı hasara yol açmayacağı bir yapı stoğunun oluşmasına katkı sağlamak.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda büyük final başladı. Finalde 39 takımın 5 ayda hazırladığı bina maketlerinin depreme dayanıklılık performansları, depremi simüle eden sarsma masasında ölçülüyor. İnşaat mühendisliği öğrencilerinden oluşan takımların Maslak’ta bir iş kulesi olarak tasarladıkları bina maketleri, finalde farklı şiddetteki 3 depreme karşı direniyor. Yarışma finalinin açılışını Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik ile DASK Koordinatörü İsmet Güngör yaptı.

Depreme dayanıklı binaların depreme hazır bir Türkiye için önemli olduğunu söyleyen Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş şunları ifade etti: “Depremi engellememiz mümkün değil. Ancak depremin yarattığı can ve mal kayıplarını en aza indirebiliriz. ‘Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’ bu amaca hizmet eden bir proje. Bundan sonraki yıllarda da bu yarışmanın gelişerek devam etmesini diliyorum. Toplumda önlem alma bilincini geliştirmek ve doğru tasarlanmış sağlam binanın önemini anlatmak bakımından bu tür çalışmalara ihtiyacımız var. Alınan önlemlere rağmen yine de oluşan bazı maddi kayıplar varsa, bunları da sigorta mekanizması ile gidermemiz gerekir. ”

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, İstanbul Kongre Merkezi’ndeki final açılışında DASK’ın kuruluşundan beri pek çok önemli sosyal sorumluluk projesine imza attığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu yarışmayı düzenlemekteki temel amacımız, güvenli yapılaşmaya dikkat çekmek, depreme karşı farkındalığı artırmak ve deprem sigortası yaptırmayı teşvik etmektir. Bunu yaparken ilgi çekici temalar bulmaya ve toplumda olumlu yönde davranış değişikliği meydana getirebilecek projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu yarışmayı her yıl geliştirerek düzenli olarak yapmayı planlıyoruz. ”

Yarışmaya ilk yılında büyük ilgi

ABD’de 11 seneden beri düzenlenen yarışmayı Türkiye’ye getirerek bir ilke imza attıklarını söyleyen DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik de şöyle konuştu: “Yarışmamıza 28 üniversiteden 49 takım proje dosyalarıyla başvurdu. Bu takımlardan 42 tanesi finale kalma başarısını gösterdi. Bugün ise maketini tamamlayan 39 takım yarışacak. İnşaat mühendisi adayı üniversite öğrencilerimizin ve onlara danışmanlık yapan değerli akademisyen arkadaşlarımızın yarışmamıza gösterdiği yoğun ilgiden büyük mutluluk duyuyoruz. ”

Büyük ödül, depremi simüle eden sarsma masası

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın finali bina maketlerinin teknik değerlendirmesi ve takımların proje sunumlarıyla başladı. Final etkinliğinin üçüncü gününde ise bina maketlerinin sarsılmasına start verildi. 17 Haziran akşamı sona erecek yarışmada teknik şartnameye uygunluk, sunum ve depreme dayanıklılık performansına göre üç takım dereceye girmeye hak kazanacak.

Birincilik ödülünü almaya hak kazanan takım, üniversitesinin inşaat mühendisliği bölümüne eğitim amaçlı kullanılmak üzere depremi simüle eden sarsma masası kazandıracak. Ayrıca birinci takım 10 bin TL, ikinci takım 5 bin TL, üçüncü takım 3 bin TL değerindeki para ödülünün sahibi olacak. DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda dereceye giren takımlar daskbinatasarimi.com adresinden duyurulacak.

Haber için: ishansigorta.com.tr/binalar-depreme-dire... .
Mart 2014

Hilal Korkmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ayrton Senna

Ayrton Senna

21 Mart 1960, Brezilya\ Sao Paulo

Boy: 1.75

Formula 1 Dünya Birinciliğini 3 Kez kazanır. Babasının büyük desteği ile genç yaşlarda başlamıştır yarışçılığa.

21 yaşında üniversite eğitimini yarıda bırakır ve İngiltere' ye gider otomobil yarışlarına katılmak için. 1981 yılında katıldığı 18 Formula Ford yarışından 13'ünü kazanır.

Ayrton Senna

Michael Schumacher ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi F1 pilotu olarak kabul edilir.


1988, 1990, 1991 yıllarında Formula1 Şampiyonu olmuştur. Ayrıca bunu başaran en genç sporcu ünvanını da almıştır.


Çevresi tarafından 'Sihirbaz' lakabıyla da anılırdı. Çünkü arabada sürekli aynı hızı koruyabiliyordu.

Ayrton Senna


İtalya' da düzenlenen Formula 1 yarışında geçirdiği bir kaza sonucu hayata veda eder. ~1994~

Şubat 2013

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Go kart araçları ne kadar güvenlidir?

Motorlu tüm taşıtlar tehlikelidir. Bunu biraz daha açmak gerekirse hepimizin duyduğu ama ne anlama geldiğini pekte bilmediğimiz beygir (hp) gücünden bahsetmek gerekiyor 1 beygir gücü 75kg'lık bir yükü bir saniyede 1 metre hareket ettirme gücü demek oluyor.

Buradan hareketle 2-3 beygir bile olsa üretilen gücün ne kadar büyük bir güç olduğunu kavramak lazım.

Örnek olarak 4 beygir gücündeki motorun gücünü 4 tekerli bir araca yük olarak dağıttığınızda o makine 75 x 4= 300kg yük çekebilecektir.

Makine ve Fizik Mühendisleri bunu daha net açıklar ancak vatandaş ağzıyla şöyle demekte fayda var; 75 kg'lık bir insan için 1 sn'de 1 metre hareket edeceksek, 1 beygir yerine 4 beygir gücü 4 metre hareket ettirecektir. Bunun karşılığı üzerimizde ki G kuvveti en az 0.9 olacağına göre, yerden 1 metre yükselip tekrar yere düşersek ağırlığımız x 4 x 0.9 yani 75 x 4 x 0.0.9=270 kg hızla yere çarpacağız demektir.

Motorlu tüm makineler ciddiye alınmalı ve tüm emniyet tedbirleri dikkatle kullanıcılar tarafından uygulanmalıdır.

AKSİ HALDE ÖLÜRSÜNÜZ.
Şubat 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Go kart araçları ne kadar güvenlidir?

Son olaylardan sonra düşündüren bir soru gerçekten.Go kart araçları gerektiği gibi kullanıldığında güvenlidir.Ne yazık ki gördüğümüz gibi bazı işletmelerin ihmalleri olabiliyor.Bu yüzden karting yapacak olanların dikkat etmesi gereken şeyler var.Karting yaparken mutlaka saç toplanmalı,atkı,şal,kemer gibi aksesuarlar çıkartılmalıdır.Ayrıca topuklu ayakkabı giymemekte de fayda var.

Go Kart
Ekim 2012

Anıl, bir soruya yanıt verdi.

Ralli sporu Türkiye'de niye tam olarak gelişemedi?

Türkiye'de Rally'nin de F1'in de gelişmeme sebeplerinin başında insanların gelirlerinin yeterli olmaması gelmektedir. Ülkemizde kişi başına düşen ortalama gelirin yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu tür sporların gelişebilmesi için bu sporu izleyecek, destekleyecek insanlara ihtiyaç var. Oysa ülkemizde sinema, tiyatro, opera gibi faaliyetlere bile bilet alırken pek çok kişinin bütçesi zorlanmakta bu tür sosyal ve kültürel faaliyetlere yeterince para ayırılamamaktadır. Hal böyleyken F1 bileti almak, tribünde yarışları seyretmek çok daha yüksek meblağlar ile mümkün olmaktadır.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.