Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yarışma

Yarışma, insanların belirli bir hedefe ulaşmak için sergiledikleri mücadelelerin toplamı. İnsanların doğumu bile bir yarışma ile başlar. Binlerce spermin arasında galip gelen sperm yumurtayı döller ve hayatın başlangıcı vukuu olur. Yarışma ve yarışmalar insanlar için vazgeçilmez bir olgudur. İnsanın içerisindeki bencillik duygusu ve hırs duygusu insanın kodlarından gelen yarışma duygusunun ortaya çıkmasına neden olur. Aile içerisinde kardeşler arasında mücadele, okulda öğrenciler arasında mücadele, işte çalışanlar arasında mücadele hep insanın içinde sahip olduğu yarışma duygusundan kaynaklanır. Sistemin getirdiği bazı kurallar da insanın içerisindeki yarışma duygularını tetikler. Örneğin; ÖSS, OKS, KPSS gibi sınavlar öğrencilik hayatında insanın benliğinde derin izler yaratır ve yarışma psikolojisini üzerinden atamamasına neden olur. İnsanın benliğinde sahip olduğu kazanma ve başkalarını ekarte etme çabası, günümüzde yarışma sektörünün doğmasına neden olmuştur. Günümüzde özellikle televizyon yarışmalarını yapan organizatörler, insanın içerisinde sahip olduğu çeşitli duyguları kullanarak yarışma üretirler. Bu konuyu örneklendirir olursak da. Adıyaman Vilayetin de hala yaşamakta olan Yalçın Akarslan adın daki genç bir şaiirin hayat öyküsünü verebiliriz. Ozan Tura Yayınlarının Şiir yarışmasına 1012 şiir ile katılmış ve 100 ödüle layık görülerek Şiir Kitap ı Türkiye geneli baskısı tamamlanmıştır.Bu şaiir bahsini ettiğim başarı aksanına göre zora bir yarışmada ki başarısının insanlarda ki başarı ve becerme seviyesini en güzel bir şekilde ıspaatlamıştır. Yarışmaları şöyle kategorize edebiliriz: Resmi ve çok katılımlı müsabakalar; Spor müsabakaları Seçimler Bireysel müsabakalar; Sınavlar Televizyon yarışmaları Güzellik yarışmaları Radyo yarışmaları Şans yarışmaları Seçimler İlgili Siteler: Yarışma Haberleri * www.sonkatilim.com Yarışma Fabrikası * [1]

Haziran 2014

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

BİNALAR DEPREME DİRENİYOR, AYAKTA KALAN KAZANIYOR

Türkiye’de ilk kez Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın finali İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Yarışmada, 39 takım kendi tasarladıkları bina maketleriyle depreme meydan okuyor. Birinci olan takım, üniversitesine depremi simüle eden sarsma masası kazandırırken dereceye giren her üç takımın üyeleri para ödülünün sahibi olacak. DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın amacı, geleceğin inşaat mühendislerinde depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirerek depremin yıkıcı hasara yol açmayacağı bir yapı stoğunun oluşmasına katkı sağlamak.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda büyük final başladı. Finalde 39 takımın 5 ayda hazırladığı bina maketlerinin depreme dayanıklılık performansları, depremi simüle eden sarsma masasında ölçülüyor. İnşaat mühendisliği öğrencilerinden oluşan takımların Maslak’ta bir iş kulesi olarak tasarladıkları bina maketleri, finalde farklı şiddetteki 3 depreme karşı direniyor. Yarışma finalinin açılışını Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik ile DASK Koordinatörü İsmet Güngör yaptı.

Depreme dayanıklı binaların depreme hazır bir Türkiye için önemli olduğunu söyleyen Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş şunları ifade etti: “Depremi engellememiz mümkün değil. Ancak depremin yarattığı can ve mal kayıplarını en aza indirebiliriz. ‘Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’ bu amaca hizmet eden bir proje. Bundan sonraki yıllarda da bu yarışmanın gelişerek devam etmesini diliyorum. Toplumda önlem alma bilincini geliştirmek ve doğru tasarlanmış sağlam binanın önemini anlatmak bakımından bu tür çalışmalara ihtiyacımız var. Alınan önlemlere rağmen yine de oluşan bazı maddi kayıplar varsa, bunları da sigorta mekanizması ile gidermemiz gerekir. ”

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, İstanbul Kongre Merkezi’ndeki final açılışında DASK’ın kuruluşundan beri pek çok önemli sosyal sorumluluk projesine imza attığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu yarışmayı düzenlemekteki temel amacımız, güvenli yapılaşmaya dikkat çekmek, depreme karşı farkındalığı artırmak ve deprem sigortası yaptırmayı teşvik etmektir. Bunu yaparken ilgi çekici temalar bulmaya ve toplumda olumlu yönde davranış değişikliği meydana getirebilecek projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu yarışmayı her yıl geliştirerek düzenli olarak yapmayı planlıyoruz. ”

Yarışmaya ilk yılında büyük ilgi

ABD’de 11 seneden beri düzenlenen yarışmayı Türkiye’ye getirerek bir ilke imza attıklarını söyleyen DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik de şöyle konuştu: “Yarışmamıza 28 üniversiteden 49 takım proje dosyalarıyla başvurdu. Bu takımlardan 42 tanesi finale kalma başarısını gösterdi. Bugün ise maketini tamamlayan 39 takım yarışacak. İnşaat mühendisi adayı üniversite öğrencilerimizin ve onlara danışmanlık yapan değerli akademisyen arkadaşlarımızın yarışmamıza gösterdiği yoğun ilgiden büyük mutluluk duyuyoruz. ”

Büyük ödül, depremi simüle eden sarsma masası

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın finali bina maketlerinin teknik değerlendirmesi ve takımların proje sunumlarıyla başladı. Final etkinliğinin üçüncü gününde ise bina maketlerinin sarsılmasına start verildi. 17 Haziran akşamı sona erecek yarışmada teknik şartnameye uygunluk, sunum ve depreme dayanıklılık performansına göre üç takım dereceye girmeye hak kazanacak.

Birincilik ödülünü almaya hak kazanan takım, üniversitesinin inşaat mühendisliği bölümüne eğitim amaçlı kullanılmak üzere depremi simüle eden sarsma masası kazandıracak. Ayrıca birinci takım 10 bin TL, ikinci takım 5 bin TL, üçüncü takım 3 bin TL değerindeki para ödülünün sahibi olacak. DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda dereceye giren takımlar daskbinatasarimi.com adresinden duyurulacak.

Haber için: ishansigorta.com.tr/binalar-depreme-dire... .
Şubat 2014

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

inploid'de bilgi yarışması olsa nasıl olurdu?

Soruların da cevaplarının da inploid külliyatından hazırlanmış bir bilgi oyunu olabilir.
Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

inploid'de bilgi yarışması olsa nasıl olurdu?

Adam asmaca, kelime oyunu gibi özellikle dil ağırlıklı bir yarışma çok hoşuma giderdi.
Şubat 2014

Rasih Uğur Uyanık  yeni bir  gönderide  bulundu.

Villa Méditerranée by Boeri Studio

Komşusu Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi gibi Villa Mediterranee de Akdeniz bölgesindeki tarih kültür birikimine adanmıştır ve açılışı Marsilya’nın 2013 Avurpanın Kültür Başkenti olmasıyla çakışmaktadır.Bina su kenarında konumlanmıştır ve Stefano Boeri tarafından “fiziki olarak denizi kucaklayan düşünce ve araştırma yeri” olması için tasarlanmıştır.

Deniz istasyonları, silolar, gözlem kuleleri ve kuru rıhtım yapılarına olan ilgisini “bende her zaman liman mimarisi saplantı olmuştur. ” diye açıklayan Boeri yapısını; “Villa Meditarranee liman altyapıları ve deniz aşırı yapılarıyla sivil mimariyi kombüne eden bir konstrüksiyondur. ” Diye açıklıyor.

Mimar, binanın açısal yapısını oluşturmak için betonarme ve çelik bir arada kullanılmış.

2004 yılı Uluslararası Mimari Proje Yarışmasının galibi bu proje, new centre regional de la Mediterranee de rıhtıma bakan çok fonksiyonlu bina öngörmektedir. Yaklaşık olarak 9000 m2 büyüklüğünde olan yapı kültürel etkinlikler, araştırma faaliyetleri, Akdeniz Medeniyeti dokumanlarını barındırması için planlanmıştır.

Deniz projenin ana öğesidir. Deniz suyu 36 metrelik konsol ve yer altına konumlandirilmış konferans salonu çıkış noktalarını barındırır.

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Neden bunu paylaştın diyecek olursanız, ilk madde olarak, bu coğrafyada örneği az olan bir yapı elde etme biçimi ve sonuç ürün olduğu için. Ülkemizde sene bazında açılan yarışma sayısı ne yazık ki hala bir elin parmaklarını geçmez. Teamül olarak ilan edilen sonuçlarda birinci ilan edilen proje ola ki inşaa edilecekse, genelgeçer kurallara uygun (örnekte olduğu gibi 36 metre çelik konsolu olmayan, yapı maliyeti kısa vadede düşük, iddalı bir söz sölemek yerine abilerinin, hocalarının yolunda ilerleyen, özgünlükten uzak) olan proje seçilir, ikinci olan proje de gönüllerin birincisi olarak imkan doğrultusunda hafızanın tozlu raflarında yerini alır. Bu arada ilan edilen birinci projenin inşa edilme oranı da gene çok düşüktür. Bu doğrultuda bu proje yarışması ve jurisi bana sorarsanız görevini fazlasıyla yerine getirmiş. İkonik değeri yükseki ve tutarlı bir tasarımı ödüllendirebilmiş.

İkinci olarak da yapının kendisi. 36 metrelik konsolu ve neredeyse yarısı suyun altında olan bir yapının hayata geçmesi bizim taraftan bakınca gerçekten inanılmaz gelmiyor mu size de?

Üçüncü olarak; yapının taşıyıcı iskeletinin aslında mekanın yani oradaki yaşamı kurgulayan, oluşturan ana unsur olması, sonucunda ortaya çıkan konsoldan daha kıymetli olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Mimarın birincil görevlerinden biri olan konstrüksiyon tasarımına çok iyi bir örnek teşkil ediyor. Oluşturulacak herhangi bir prizmanın ayakta durabilmesi için alalade yerleştirilmiş kolonlardan daha fazlasını, tasarımsal olarak kasıtlı bir tercih olduğunu fark etmemiz gerekiyor.

Projenin dördüncü kıymetli tarafı konsolun altında yaratılmış olan boşluk ve deniz ile kurduğu ilişki. Tahmin ediyorum ki mimar önce bir kare bir kutu tasarlamış ve o kutudan tekrar bir kutu çıkartarak konsolun altındaki boşluğu yaratmış, dolayısıyla yapının kendisinden çok aslında boşluğu tasarladığını söyleyebiliriz. O boşluk sayesinde deniz ve de deniz kıyısı yapıyı tamamlayan öğelerden biri haline gelmiş.
Yapı, bina her nasıl adlandırırsak adlandıralım sadece kendisi ile tamamlanmıyor.

Girişi çevresi altı, üstü, cehpeleri, çatısı, akla gelen her öğesi ve de en önemlisi çevresi ile beraber ele alınması gereken bir organizma, dolayısıyla tasarım elemanlarını zenginleştirmek adı altında elle tutulmayan, maliyeti hesaplanamayan, google'a yazılınca örneği kolaylıkla bulunamayacak bir eleman ile karşılaşıyoruz. Boşluğun tasarımı ile karşılaıyoruz.

Projenin açıklama yazısın da dikkatimi çeken bir aralığa daha değinmek istiyorum. 2010 yılında İstanbul'un Kültür Başkenti olmasından bizim aklımızda, aklımızda kalandan vazgeçtim, elimizde ne kaldı.

Son olarak mimarın web sayfasını eklemek isterim.
stefanoboeriarchitetti.net
Ocak 2014

Barişcan Sapanci, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2014

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

KADIN GÖZÜYLE HAYATTAN KARELER FOTOĞRAF YARIŞMASI

Yarışma (Televizyon)

Anadolu Hayat Emeklilik'in bu yıl sekizincisini düzenlediği 'Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması'na başvurular başladı. Türkiye'nin dört bir yanından kadınların katılabileceği yarışmaya başvurular 12 Mart'a kadar devam edecek.

'Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması'na ilk düzenlendiği 2007 yılından bu yana 7 binden fazla kadın 32 bini aşkın fotoğrafla katıldı. Kadınların hayata ve dünyaya bakışlarını fotoğraf kareleriyle yansıtacakları bir platform yaratmak amacıyla düzenlenen yarışma Türkiye'nin en çok ilgi gören fotoğraf yarışmalarından biri haline geldi.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) danışmanlığında 'Hayata Dair' teması ile düzenlenen yarışmaya 18 yaş ve üzeri tüm amatör ve profesyonel kadın fotoğrafçılar en fazla beş adet fotoğrafla katılabiliyor. Bu yılki seçici kurulunda Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler Ertan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihal Kafalı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oktay Çolak, Fotoğraf Sanatçısı İsa Çelik ve Anadolu Hayat Emeklilik İletişim Müşaviri Nihan Güney yer alıyor.

Sonuçları 2 Nisan tarihinde Anadolu Hayat Emeklilik'in web sayfasında yayınlanacak olan yarışmanın birincisi 5. 000 lira, ikincisi 3. 000 lira, üçüncüsü ise 1. 000 lira ile ödüllendirilecek. Ayrıca sergilenmeye değer bulunan her esere de 250 lira telif ödenecek. Yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan eserler İstanbul'daki ve Anadolu'daki çeşitli mekanlarda fotoğrafseverlerle buluşacak.

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler fotoğraf yarışması hakkında daha detaylı bilgi anadoluhayat.com.tr adresinden veya 0212 317 70 25 numaralı telefondan edinilebilir.

Haber için:ishansigorta.com.tr/kadin-gozuyle-hayatt... .
Ağustos 2013

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

Mimarların şu anda katılabileceği yarışmlar nelerdir?

Şu andaki ulusal mimari yarışmaların takip edilebileceği en iyi site önerilmiş zaten ama bu bahaneyle aklımdaki bir kaç cümleyi söyleyeyim. Son yıllarda kişisel fikrim ulusal yarışmaların çok ciddi erozyona uğradığıdır. Özellikle tahmin ediyorum ki şaibeli gayrimenkul ödüllerinin ( avrupanın en iyi avm si, dünyanın en ışıltılı parkı..) basında bolca yer alması ve ödüllü mimar anlayışının dejenere edilmesi, yarışmalar sonunda 1. ödülü alan yapının yarışmayı açan kurum tarafından ya projelendirilmeye başlamaması ya da çok ciddi revizyonlar sonucu, binanın özünde aşırı değişikliklerle uygulanmaya başlaması, politik olarak bir propaganda aracı olarak açmış olmak için veya yanlış bir durumu meşrulaştırmak için (çamlıca cami proje yarışması) ilan ediliyor olması yarışma olgusunu etkilemiştir. Bu yüzdendir ki ulusal yarışmalar yerine uluslararası yarışmaların daha ciddi olduğunu ve emek karşılığının daha verimli alındığını düşünüyorum. Uluslararası yarışmaların hangi sitelerde yayınlandığını ne yazık ki tam anlamıyla bende keşfedemedim.
Ağustos 2013

Iç Mimar, bir soruya yanıt verdi.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.