Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yayınevi

YÖNLENDİRME Yayıncılık

Ekim 2014

Barış Ekinci @barisekinci

E-Kitap nasıl yazılır?

İçeriği üretmek elbette sizin elinizde ancak e-kitap formatına getirme aşamaları bu linkde gayet detaylı anlatılmış incelemenizi tavsiye ederim.

sosyalmedyacci.com/2013/05/e-kitap-nasil...
Şubat 2014

Murat Ali Seven @murataliseven

Ücretli e-kitapların dağıtımı nasıl engelleniyor?

D&R'da çalışan bir arkadaşım, D&R'da satılan e-kitapların 1 kez indirildikten sonra kopyalanamadığını belirtmişti. Kopyalanmaya karşı farklı şekillerde korunuyor olmalı.
Aralık 2013

Hasan Yaşar @hasanyasar

Dergi yayımlamak için gerekli evrak ve formlar nelerdir?

Daha önce şöyle bir yanıt vermiştim bunun için: inploid.com/t/basili-dergi-cikarmak-ici... Umarım işinize yarar. Şimdiden kolay gelsin... .
Aralık 2013

epileptikatak.tumblr.com'>Goul Chakir Katsapoulos @kibritcikiz

Kitap için telif hakkı nasıl alınır? Telif hakkı olan kitap izin olmadan basılıp satılırsa nasıl dava açılır?

Günümüz dünyasında eserler, insan hayatını yaşamaya değer kılan bir güvencedir. Telif Hakkının doğması için tescile gerek yoktur. Fikir ve sanat eserleri üzerindeki haklar eserin üretilmesiyle birlikte doğar. Telif hakları soyut niteliğe sahiptir. Telif hakları ile koruma altına alınan, insan düşüncesinin yarattığı maddi olmayan mallardır. Telif hakları somutlaştığı maddeden ayrı ve bağımsız bir varlık ve hukuki değere sahiptir. Telif haklarında ülkesellik ilkesi geçerlidir. Koruma hangi ülkede talep ediliyorsa koruma şartları o ülke mevzuatına göre belirlenir. Buluşlar ve sanat eserlerini korunmasını sağlamak, dikkatle izlenmesi gereken bir görevidir. Fikir ve sanat eserlerinin tescilinin yapılmış olması onların korunduğu anlamına gelmez. Bu surecin profesyonel bir ekip tarafından yürütülmesi hak sahiplerine her zaman fayda sağlar. Telif hakkı ile ilgili aşağıdaki link size yardımcı olacaktır. duzceteknopark.com.tr/index.php?option=... linkinde mevcut.
Kasım 2013

Ayhan Şimşek @zindoz98

0-12 yaş grubu kategorisinde deneyimlediğiniz ve önerebileceğiniz çocuk kitapları veya yayınevleri hangileridir?

  1. Tom Sawyer
  2. Çocuk Kalbi
  3. Ömer Seyfettin Hikâyeleri
  4. Bazı Dünya klasiklerinin sadeleştirilmiş yayımları (örneğin Robinson Crusoe)
  5. Jules Verne Hikâyeleri
Şubat 2013

Kamil Demir @geek362

Türkiyede bulunan yayınevleri nelerdir?

Binlerce yayınevi bulunmaktadır.
Nisan 2012

Aykut Kardaş @unknow

Bir edebi eserde çevirmenin önemi nedir?

Bana kalırsa sinemada dublaj neyse, edebi eserde de çeviri odur. İyi olanı esere değer katarken, kötü olanı berbat edebilir.


Aralık 2011

Aykut Kardaş @unknow

Kitap basmak için, yayıncı ve yazar anlaşmaları ne şekilde ve ne şartlar ile gerçekleşiyor?

Kitap bastırmak çok kolay artık günümüzde, bazı yayın evleri yazarın yapması gereken herşeyi yapıyor artık. Ben bu konuda 2 firma tavsiye edeceğim;
  1. Cinius Yayınları ciniusyayinlari.com/
  2. İkinci adam yayınları ikinciadamyayinlari.com.tr/
Bu firmalar profesyonel çalışıyorlar. Hazırlamış olduğun bir taslak var diyelim, bunu yayın evine götürüp incelettirebilirsin. Taslağını editör inceledikten sonra gerekli imla hataları veya cümle düşüklüğünü görevli diğer arkadaşlar düzeltirler. Basım aşamasına geldiği zaman gerekli hazırlıklar yapılır. Kitabın fiyatını hemen hemen sen belirlersin. Yalnız bu fiyatın %60'ı yayın evi, dağıtım şirketi ve satıcı arasında pay edilir. Sana %40'lık bir pay kalır.

Kitapların genellikle sayfa sayısı, kullanılan malzeme ve basılacak olan adetine göre fiyatları değişir. Bir çok yayın evi yazara gerekli desteği verir, yeterki yazdıkların kayda değer bir şey olsun....
Ocak 2010

Sedef Fulda Daren @fulda

Kitap alırken yayınevine dikkat eder misiniz?

Bazı seçkin yayıncılar sadece çok özel ve etkileyici buldukları kitapları basmayı seçiyor. Bu mutualist bir yaklaşım aslında, seçkin yayınlar sayesinde yayınevi de bir ünvan kazanıyor ve o yayın evinde yayınlanan kitaplara da bir referans olmuş oluyor.

Bazı zamanlar dikkat ederim ve bir kaç yayınevini yakından takip edip, son basılan kitaplarından satın alırım çoğunlukla.

16 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.