Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaz Depresyonu

Yaz Depresyonu Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Temmuz 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yaz Depresyonu

Depresyon

Depresyon psikolojik olarak olduğu gibi fizyolojik olarak da sağlığa zarar vermektedir.
Yaz aylarında mevsimin tadını çıkarmak yerine hiçbir şeyden keyif almama, dikkat dağınıklığı uykusuzluk ve iştah kaybı gibi belirtiler depresyona işaret ediyor olabilir.
Son yıllarda yapılan araştırmalar, melatonin hormonunun az salgılanması gibi biyolojik etkiler ve psikolojik faktörler nedeniyle yaz mevsiminde de depresyonla karşılaşıldığını gösteriyor.
Yaz depresyonunda olan kişi hayattan zevk alamamaya başlayabilir. Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü yaşar, eskiden mutlu olduğu şeylere ilgi duymaz, yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı, motivasyon kaybı, cinsel isteksizlik, uyku bozukluğu, aşırı alınganlık, duygusallık, sabırsızlık, iştah kaybı, kilo verme ya da aşırı iştahla kilo alımı görülebilir. Bu durum içe kapanma, saldırganlık, yaşamı değersiz bulma ve intihar düşüncelerine kadar gidebilir.
Kışın uyku yazın uykusuzluk baş gösterir. Bu nedenle kış dönemindeki depresif belirtilerden farklı olarak, yaz depresyonunda uyuma süresi ve iştahta artış yerine azalma, kilo alımı yerine de kilo kaybı yaşanabilir.
Depresyon
Gecelerin uzaması ve konser, festival gibi eğlenceli aktivitelerin ön planda olduğu yaz aylarında kişi depresif ruh haliyle başa çıkmak için daha çok alkol ve madde kullanabilmektedir. Yaz depresyonu üzerinde yapılan bir araştırmada yazın çıkan depresyonda intihar riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunlara ek olarak yaz depresyonu diyebilmek için rahatsızlığın mevsimsel olması ve belirtilerin en az iki haftadır görülüyor olması gerekmektedir.
Kışın hava kapalı olduğu için depresyon yaşanmadan kısa süreli mutsuzluk ve depresif belirtilerin görüldüğü ancak yazın hava kapalı olmamasına rağmen kişide yorgunluk, bitkinlik, sıkıntıyla uyanmak gibi belirtiler varsa bu durum depresyonu ifade eder.
Depresyon
Yazın ortaya çıkan olumsuz duyguların nedeni ve bu duygularla başa çıkma önerileri:
Yaz mevsiminin gelişiyle bireylerin beklentileri, aktiviteleri ve eğilimleri değişmektedir. Kişinin yıl içinde yapamadığı tatili yaza ertelemesi, aldığı kararları yazın uygulamak zorunda kalması, devam eden sorunları tatil dolayısıyla rafa kaldırmaya çalışması gibi yaz mevsiminden farklı beklentileri olmaktadır. Hatta bazı bireyler yeni başlangıçlar için tatil beklemektedir. Ancak beklentilerimiz gerçekliğin ötesinde ise hayal kırıklığı yaratabilir.
Depresyon
Bu dönemde gerçekçi beklentiler ve planlar önemlidir. Ertelenen işleri yapmak için yazın geçmesini beklenmeden problemler çözüme ulaştırılmalıdır. Kişi yaşamın üzerine gitmeye, yaz aktivitelerinin tadını çıkarmaya ve yeni beklentiler oluşturmaya odaklanmalıdır. Yaz mevsiminde de mutsuz, keyifsiz olunabileceğini kabullenmek gerekir.

Bunun yanında bu depresyondan kurtulmak için:
  • Uyku düzenini sağlamak,
  • Sağlıklı beslenmek,.
  • İhtiyaca uygun destek gıdalar seçmek.
  • Doğal yollardan faydalanmak.
  • Sportif çalışmalar yapmak.
  • Hobiler geliştirmek.
  • Işıktan faydalanmak.

Eğer bu ruh hali kişinin günlük işlevlerin yerine getirmesine engel oluyorsa mutlaka psikolojik desteği alınması gerekmektedir.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.