Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazıcı

Donanım

Yazıcı - Bilgisayar donanımı

Ekim 2016

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

CANON mu? HP mi? (Yazıcı)

Ofisimizdeki yepyeni iki Canon plotter'dan biri sürekli olarak servisi bekliyor. Canon'a güvenim kalmadı. Bugüne kadar onlarca HP yazıcı ve birkaç da plotter'la haşır neşir oldum. Hiçbir HP ile bir problemim olmadı. Yazıcı alacak olsam ilk seçeneğim HP olurdu. Bitmeyen kartuşlu dediğiniz model çıktıda muhakkak daha fazla ekonomi sağlayacaktır. Günümüzde artık kartuş ile ya da toner ile aldığınız çıktının fiyatı çok da farklı değil, ikisi de yaklaşık 15 kuruş eğer orijinal kartuş ya da toner kullanırsanız ki çakmasında da oran değişmeyecektir. Tabi gerçekten çok baskı alıyorsanız biraz keseyi açıp lazer yazıcı almayı da düşünebilirsiniz sonuçta lazerler diğerlerinden en az beş kat hızlılar.
Ekim 2016

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

CANON mu? HP mi? (Yazıcı)

Merhabalar, düzenli olarak renkli ve siyah beyaz çıktı almam gerekiyor, bunun için kartuşlu yazıcıların daha uygun olduğunu düşünüyorum lakin ”bitmeyen kartuşlu” mu yoksa normal ”kartuşlu” mu alsam bilemedim. Bütçem 130tl hangi marka ve modeli önerirsiniz? (fotokopi ve tarayıcılı)
Haziran 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Üç boyutlu yazıcıların, tıpkı kâğıda baskı yapan iki boyutlu yazıcılar gibi masalarımızda yer alacağı günler pek de uzak olmasa gerek.

How Does 3-D Printing Work? - WSJ.com

From the digital file to the finished object, a primer on simple, desktop 3-D printing.
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Yazıcı alırken mürekkep püskürtmeli mi yoksa lazerli mi tercih etmeliyim?

Fotoğraf basmayacaksanız lazer tercih etmelisiniz.
 • Lazer hızlı, mürekkepli yavaş
 • Lazerleri bilgisayarınız her zaman tanır, mürekkepli arada sırada sorun çıkartır.
 • Lazer kartuşları da dolar, mürekkepliler de.
 • Lazeri bir kez doldurduğunuzda 1000-3000 arası baskı alabilirsiniz, mürekkeplinin baskı adeti birkaç 100'de kalacaktır.
 • Lazer yazıcı ucuz, mürekkepli pahalı
Mürekkeplilerin de avantajlı olduğu durumlar var tabii.

 • Mürekkepli yazıcı hemen yazmaya başlar, lazer yazıcı sadece başlarken mürekkepliden yavaştır ama 5-10 sayfa bile yazdırsanız mürekkepliyi arkasında bırakacaktır.
 • Mürekkepli fotoğraf yazıcılarıyla doğru kağıt da kullanırsanız fotoğraflarınızı basabilirsiniz, lazerler henüz o kalitede baskı alamıyor, zaten teknolojisi de fotoğraf kağıdı kullanmaya elverişli değil.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Kimler lazer yazıcıları tercih etmelidir? Normal yazıcılara göre farkları nelerdir?

Ben evde de ofiste de lazer yazıcı kullanıyorum. Evimdeki basit siyah beyaz küçük bir yazıcı. Lazerler evlerde az baskı alanlar için de tercih edilmelidir. Mürekkepli yazıcıları bir iki ay kullanmadığınızda mürekkep kurur, kartuşlar kullanılamaz hale gelir. Mürekkepli yazıcılar nedendir bilmem bilgisayarla iletişimde zorluk çekerler, laser yazıcıyı ne zaman bilgisayarınıza taksanız anında yazmaya hazır olur. Mürekkepli kartuşlar çok pahalıdır, doldurtursanız da bir yığın problem çıkartırlar, laser yazıcı kartuşları da toplamda mürekkepliler gibi pahalıdır ama doldurttuğunuzda yeni bir yazıcınız olmuşçasına güzel çalışırlar. Tek bir sayfa çıktı almak mürekkepli yazıcıda daha hızlı olur, laser yazıcıların intikal süresi daha uzundur ama 10 sayfa ve yukarısı çıktı aldığınızda laser yazıcı mürekkepliyi oldukça geride bırakır.

Peki mürekkeplilerin hiç mi avantajı yok derseniz. Vardır, laser yazıcı teknolojisi hala fotoğraf baskısı almakta yetersizdir, en güzel fotoğraf baskılarını mürekkepli fotoğraf yazıcılarından alabilirsiniz.
Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Toner nedir? Neden biter ve neden bu kadar pahalıdır?

Tonerin ne olduğu açıklanmış, pahalı olmasının nedenine gelince yazıcınızın elektrik aksamı hariç tüm mekanik parçaları toner dolu silindirin çevresinde mevcuttur. Yani o parçalar yazıcınızın yarısından fazlasıdır ki bu da fiyatı açıklar. Pahalı olan içe konulan tozdan ziyade parçanın kendisidir.
Kasım 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Yazıcıdan etiket çıktısı nasıl alınır?

Bu konuda Word kullanarak sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz:
 1. Word'u açın.
 2. Karşınıza çıkan şablonlar ekranından Etiketler sekmesine tıklayın.
  Yazıcı
 3. Karşınıza çeşitli etiket sayfalarının şablonları çıkacak. Kullanım alanına göre ister CD etiketi ister toplu posta etiketleri için bir şablon seçin. Yazıcı
 4. Karşınıza çıkan pencereden Oluştur butonuna tıklayın. Belgeniz oluşur. Gerisi sadece etiketlere adresleri veya bilgileri girmek. Yazıcı
  Yazıcı
Ağustos 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Yazıcı alırken mürekkep püskürtmeli mi yoksa lazerli mi tercih etmeliyim?

Yazıcı
Bunu amacınıza göre belirlemeniz gerekir. Daha doğrusu yazıcıyı ne sıklıkla kullanacağınıza ve ne kadar butce ayırdığınıza bağlıdır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıların baskı kalitesi lazer yazıcılardan daha iyidir. Fakat püskürtmeli yazıcıyı sıklıkla kullanmayı düşünmüyorsanız tam verim alamayacağınız kartuşlar sizin için ekstra masraf olacaktır. Çünkü mürekkep püskürtmeli yazıcıyı uzun süre çalıştırmamanız durumunda kartuşun donması gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Ayrıca sürekli besleme sistemi adı verilen bir teknoloji ile yazıcının dışında bulunan mürekkep tankları ile sorun yaşama ihtimalinizi ve kartuş maliyetinizi azaltmanız da mümkündür. Kısaca haftada birden fazla kez baskı düşünmüyorsanız lazer yazıcılar sizin için daha uygun bir tercih olacaktır.

Lazer yazıcılar mürekkeplilerden farklı olarak sıvı mürekkep değil toz halinde bir madde kullanır. Püskürtmeli yazıcılara göre daha pahalı olan lazer yazıcılar yazdırma işlemini daha hızlı gerçekleştirir. Bu yüzden daha çok ofis ortamlarında idealdir. Fotoğraf basmak için uygun değillerdir.

İki yazıcının da en belirleyici özelliği uzun vadede karşınıza çıkaracağı masraflardır. Kartuş ve tonerler için ayırdığınız bütçe, kısa bir sürede yazıcı için verdiğiniz parayı aşacaktır. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların kartuşları, lazer yazıcılarda kullanılan kartuşlara göre çok daha makul fiyatlara sahiptir.

10 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ecofont

13 Kullanıcı   1 Soru   6 Yanıt