Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Geliştirme

Yazılım

Yazılım geliştirici, yazılım geliştirme işini meslek edinmiş kimse. Bu terim genelde yazılımın kodlarını yazan kişiler için kullanılsa da, yazılımın nasıl oluşturulacağını planlayan proje liderleri de bu grubun içinde yer alır.

Temmuz 2020

Türker Tunalı, bir soruya yanıt verdi.

Bir yazılım dili öğrenmenin en etkili yolu hangisidir?

Günlük hayatının içine bir şekilde o dili alman gerekir. Aklına yatan bir proje bulman ve her gün yavaş yavaş geliştirmen bence en ideali. Tabi öncesinde kişisel öğrenme metoduna uygun bazı kaynaklardan bilgiler alman gerekir ama asıl amacın bir proje geliştirmek olmalı. Buna "uzmanmış gibi" değil de "iş çözmek için" gibi düşün. Şuan milyon dolarlık yazılım projelerinin de ilk versiyonları teknik olarak çok geri olmasına rağmen ilgili sektörde çok önemli bazı işleri çözüyordu.

Ben deneme yanılma yönteminin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Her gün hata yap, her gün sor, her gün geliş. Bence piyasada yazılım geliştirici olarak işe başlamak için 6 aylık temel bir süre yeterli.
Mart 2018

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Bir yazılım dili öğrenmenin en etkili yolu hangisidir?

Eskiden olsa kitap falan filan derdim ama gecti o gunler. Sanirim 15 sene olmustur hala da ogreniyorum. Tecrubelerime gore iki sey yapmalisin: okumak ve yazmak hepsi bu. Temel seviyede dili ogrenip(her dilde olan data yapilari, donguler, sinif, degisken tanimlamalari) sonra hemen kucuk programciklar yazmalisin ve vakit kaybetmeden Github'daki o dile ait projelere bakip, gozune kestirdigine katki saglamalisin. Ilkten projeyi indirip kurcalayacagin icin bircok sey ogreneceksin. "Bu ne yaa" derken bulucaksin kendini hep. Bu senin bilginin yatay olarak genisledigi anlamina gelir. Sonra o projeyi cozdukten sonra, basitten baslayarak projenin issue'larini cozmeye baslayacaksin. Bu sekilde de dikey olarak derinlesmeye baslarsin. Cok hizli gelismek istiyorsan surekli farkli bir projenin kodlarini okumalisin ve uzerine denemeler yapmalisin. Baska yolu yok. Ben kendim kod yazayim ilerleyeyim dersen bayagi zaman gecer. Bak mesela benim 15 senem gecmis :) Bir de makale(ileri ki seviyelerde paper) okumalisin. Makale icin medium.com gayet basarili. Paper icin de scholar.google.com uzerinden arastirma yapabilirsin.
Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hakikaten, Programlama Nedir?

Bilgisayar programlama, kodlama, programlama dili, yazılımcı vs… Peki hakikaten programlama nedir? Bu yazıyı programcı olmayanlar için yazıyorum, eğer zaten programcı iseniz okumanızda bir fa…
Kasım 2017

Ersin Tümay, bir soruya yanıt verdi.

Bir yazılım projesinde; karşılaşılan hata üzerine gitmek mi yoksa kodu baştan yazmak mı daha faydalıdır?

Bence kodları okumak yazmaktan daha kolay o yüzden bu bir kaçış yolu xd üstelik yeniden yazıldığında hatanın tekrarlanmama garantiside yok yazılmış kodları revize etmek daha mantıklı geliyor genel itibariyle ek olarakta "OOP" ta işler biraz değişebilir.
Mart 2017

Ali Suat Tunçel, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2016

Sadık Dereköy  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kanban iş akışının devamlılığını ve sürekli teslimatı, çıktıyı vurgulamaktadır. Anlık olarak sürecin bir adımıyla ilgili yapılan işlerin sayısını kısıtlayarak akışın tıkanmamasını sağlamaya çalışır. Organizasyonlarda süreçleri görsel hale getirerek , israfı önleyerek üretkenliği artıran 2. nesil çevik (Agile) yöntem olarak da adlandırabiliriz... sadikderekoy.com/2016/12/yazlm-gelistirm...

Yazılım Geliştirme Yöntemi Olarak Kanban ve Kullanılma Sebepleri | Sadık Dereköy

description
Aralık 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

ClickOnce ile uygulama dağıtımı nasıl gerçekleştirilir?

Mantık, senin sabit olarak vermiş olduğun bir adresi (http ya da ftp)yazılım her açıldığında kontrol eder ve yeni sürümünü gördüğünde sadece yeni ya da değişen dosyaları indirerek yazılımı güncel haliyle çalıştırır. Eski sürümlere geçiş imkanı sağlar. Setup işleriyle uğraşmana gerek kalmaz. Proje üzerinde sağ tık> publish yaptığında adımları takip etmen yeterli olacaktır. Kullanımı oldukça basittir.
Kasım 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Programcı mantığını kavramak, programlama dilinden bağımsız olmak nedir ve bu nasıl yapılır?

Ben programcı mantığının sadece cümle kurma yapısı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Kısaca örnek vermek gerekirse, "Masada ki bardağı mutfağa bırak" işinde/cümlesinde, programcı mantığı şöyle oluyor.

1. Masa var mı?
2. Masanın üzerinde alabileceğim bir bardak var mı?
3. Bardakla birlikte kapıdan geçebilir miyim?
4. Mutfak var mı?
5. Mutfakta bardağı bırakabileceğim bir yer var mı?
..
..
..

Ne kadar detaylı cümle kurabiliyorsanız. O kadar iyi programcı olacaksınızdır. Siz ilk sorunun "Masa var mı? " olduğunu bildiğiniz sürece emin olun ki bunu istediğiniz programlama dili ile nasıl yazıldığını öğrenebilirsiniz. Bence programlama dilinden bağımsız olmak, doğru soruları sorabilmektir. Doğru sorular her zaman doğru cevapları getirecektir.

Ben bu mantığın doğuştan kazanıldığına kesinlikle inanmıyorum. Bu bir süreç ve sonu yok. Hangi yaşta başlanılırsa başlanılsın, bu yetinin kazanılabileceğine inanıyorum.

Mart 2016

Ahmet Ari, bir soruya yanıt verdi.

İnternetten programcılık öğrenebileceğim siteler hangileridir?

İnternet'ten de tabii ki öğrenebileceğiniz bir sürü kaynak var fakat kursa gitmenizi öneririm. Bilen birisinden dinlemek ve uygulamak mantığı anlamanız açısından başlangıc diller için daha faydalı olur.

İSMEK her semtte var ve emin olun size yardımcı olurlar ama ne istediğinizi net bilmelisiniz İSMEK'te çünkü oradaki görevliler pek bir şey bilmiyor :)
Ocak 2016

Decim, bir soruya yanıt verdi.

İnternetten programcılık öğrenebileceğim siteler hangileridir?

Anasayfada gördüm Google'dan gelecekler için 2 Türkçe kaynak vereyim.

Turkcell Geleceği Yazalnlar (HTML - CSS - Javascript - Android) ve Microsoft Açık Akademi (HTML - CSS - Javascript - C# - .Net ve bir kaç şey daha olabilir)
Ocak 2016

Arslan Giray, bir soruya yanıt verdi.

İnternetten programcılık öğrenebileceğim siteler hangileridir?

İstihza.com python programlama dilini en açık haliyle öğretiyor.
Ocak 2016

Turan Karatuğ  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ocak 2016

Turan Karatuğ  yeni bir  gönderide  bulundu.

Titan Mini Framework için soru-cevap destek platformu açıldı. sorucevap.titanphp.com

Sorular - Titan Mini MVC Framework

1149 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

PHP

533 Kullanıcı   103 Soru   288 Yanıt

Java

335 Kullanıcı   51 Soru   167 Yanıt

Third Party Contoller

3 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Web Sitesi Performansı

33 Kullanıcı   7 Soru   17 Yanıt

Freelance Yazılım

10 Kullanıcı   7 Soru   32 Yanıt

Github

9 Kullanıcı   7 Soru   15 Yanıt

BDD (Behaviour Driven Development)

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt