Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım İpuçları

Kullandığımız yazılımları kolaylaştıran, fonksiyonelliğini artırabilecek ve hızlandırabilecek tüm ipuçları...

Mart 2013

A. Sakin @abdullahkaratas

Uzantısı Bilinmeyen Bir Dosya Nasıl Çözülür?

Merhaba arkadaşlar. Bazen internet üzerinden indirdiğimiz dosyaların uzantısı olmadığını görürüz ve çift tıklayınca karşımızda direk Birlikte Aç ekranı görülür. Özellikle bilinmeyen kaynaklardan indirilen dosyalarda buna sık sık rastlamaktayız. Dosyanın bir video, ses, resim vb. birçok uzantısı olması muhtemeldir ve türünü bilsek bile uzantısını tespit edemediğimizden bunları açmak bizi uğraştırır. Mesela indirdiğimiz dosyanın bir video dosyası olduğunu bilsek bile en sık kullanılan yaklaşık 30 video uzantısı vardır ve bunları teker teker denemek bayağı zaman alacaktır. Bu problemi çözmek için güzel bir yazılım tanıtacağım. Öncelikle kullanacağımız yazılımın adı TrIDNet, buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İkinci olarak da programın kullanacağı veri tabanını buraya tıklayarak indirelim. Bu arada şunu unutmayalım: Verdiğimiz programın sisteminizde çalışması için .NET Framework yüklü olması gerekiyor. Yoksa buradan tıklayarak
yükleyebilirsiniz.

Şimdi, önce ikinci indirdiğimiz “triddefs_xml” isimli arşivdeki dosyaları bir klasöre çıkaralım. Sonra programımızı açalım ve üstteki Browse butonu yardımıyla uzantısını bilmediğimiz dosyayı seçelim. Son olarak alttaki “Definitions path” kısmında yer alan Browse butonuna basarak arşivden çıkardığımız dosyalardan herhangi birini seçelim. Soldaki Rescan Defs butonuna bastığımızda dosyamızın uzantısı sapma oranıyla birlikte artık önümüzde duruyor.
Nisan 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Yeni Başlayanlar İçin Basit Rötuş

Merhabalar, bu yazımızda fotoğraflarınızda yüzünüzü daha güzel gösterecek bir ipucu vereceğiz. Üstelik kullanacağımız program fotoğrafçılık devi Photoshop olacak.
Photoshop’ta rötuşun kendimce sınıflandırdığım iki türü var: Birisi profesyonel rötuş, diğeri basit rötuş. Biz basit olanını işleyeceğiz. Ayrıca başlamadan önce Photoshop CS3 versiyonunu kullandığımı fakat anlattıklarımın diğer versiyonlarda farklı olmadığını belirtmemde fayda var.

Önce fotoğrafımızı seçiyoruz ve Photoshop’la birlikte açıyoruz. Soldaki araç kutusundan “Healing Brush Tool” aracını seçiyoruz (Kısayol olarak J ‘ye basın yeter. Resim 1):

Photoshop

İşleme başlıyoruz şimdi. Bir sivilceyi, akneyi, cilt lekesini –artık neyse- gözünüze kestirdiniz. Şimdi fırçanızı, seçtiğiniz lekeli bölgeye en yakın temiz bir cilt bölgesi üstüne getiriyorsunuz ve önce Alt tuşuna basıyorsunuz sonra da farenizin sol tuşuna tıklıyorsunuz (Resim 2):

Photoshop

Evet, aslında tüm işlem burada bitti. Yaptığımız işlemin mantığına gelince: Cildin temiz olan bir bölgesinden fırçamızın yuvarlak sınırları içinde bir doku örneği alıyoruz ve bu temiz doku örneğini kirli dokunun üzerine yamalayacağız :)

Eğer temizlemek istediğimiz bölge büyükse ve fırçamızın boyutu burada küçük kalıyorsa fırça boyutunu büyütmek için sağ tıklıyoruz ve “Diameter” yazısı altındaki barı kullanarak fırça boyutunu ayarlıyoruz (Resim 3):

Photoshop

Ayrıca aynı yerdeki “Hardness” değerini 0’a düşürmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü 100’lük değer, fırça konturlarının gözükmesine neden olabilir ve hoş bir görüntü oluşmaz.

Tüm bu işlemlerden sonra kirli bölgeyi tıkladığımız gibi artık temiz olduğunu göreceğiz. Aynı şekilde diğer lekelere de bu işlemi uygulayacağız ve ortaya daha temiz bir görüntü çıkacak. Lekelerin büyüklüğü ve küçüklüğüne göre fırça boyunuzu ayarlamayı unutmayın!

Daha iyi anlamanız için aşağıdaki video klip yardımcınız olacaktır:

Temmuz 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Photoshop'ta Temel Yazı Efektleri

Photoshop'ta etkileyici yazı stilleri oluşturmak aslında zor değildir. Bunu yapabilmeniz için sadece yazılara hangi efektleri verebileceğinizi veya bu efektlerin ne işe yaradığını öğrenmeniz gerekir. Bu yazımızda Photoshop'ta kullanılan temel yazı efektlerini madde madde göreceğiz. Pencerelerde kullanacağımız ayarların altına açıklamalarını yazdım tabi ama neticede kendiniz deneyerek öğrenirsiniz. Farkı da görürsünüz zaten. Önce yazı nasıl oluşturulur bunu öğrenelim:
 • Photoshop'ta yazı eklemek istiyorsanız soldaki araç kutusundan Photoshop aracını kullanırsınız.
 • Yazının boyutu, hizalaması, tipi ve büyüklüğü gibi ayarlamaları yazı aracını seçtiğinizde üstteki bulunan araç çubuğundan ayarlarsınız:Photoshop
Yazıyı Efektlendirme

Yazıya efekt vermek için Layer>Layer Style>Blending Options menüsü kullanılır.Photoshop

 1. Yazıya gölge vermek için Drop Shadow sekmesine tıklayın.Photoshop
  Photoshop
 2. Yazıya dış ışıma efekti vermek için Outer Glow sekmesini kullanın. Bu sekme gölgelendirmeye benzese de merkezi olarak yazıdan bir ışıma çıkaran efekttir. İçerdiği opacity, noise, spread, size gibi seçenekler gölgelendirme efektindeki gibidir.
  Photoshop
  Photoshop

 3. Yazıya kabarıklık efekti vermek için Bevel and Emboss seçeneğini kullanacaksınız. Bu efektle yazıya hafif bir üç boyut efekti verilebilir. Konturlar gölgelendirilmiş gibi durduğu için yazıda kabarıklık, hatlarda baskınlık meydana gelir.PhotoshopPhotoshop
 4. Yazının içini degrade kaplamak için Gradient Overlay seçeneği kullanılır.PhotoshopPhotoshop
 5. Yazının dış hat çizgisini/konturunu ayarlamak için Stroke kullanılır. PhotoshopPhotoshop
Eylül 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Mükemmel Bir Slayt Programı: Proshow Producer

Bu yazımızda Powerpoint'ten sıkılan ve daha farklı sunum hazırlamak isteyen kullanıcılar için hem bir tanıtım hem de kullanım göstereceğiz. Kullanacağımız program şahsımca en mükemmel sunum programlarından biri, kullanımı kolay ve birçok fonksiyonu var: Proshow Producer.


Öncelikle program hakkında biraz bilgi verelim. Proshow, ABD'li Photodex şirketinin bir ürünü ve tanınan bir yazılım. Sunumlarınızda resim, video ve müziği bir arada kullanabiliyorsunuz. Her üç multimedya ürününde kırpma, efekt verme gibi size gerekli olabilecek asgari fonksiyonlar mevcut.

Şimdi Proshow'u temel olarak nasıl kullanacağımızı görelim. Öncelikle programda neyin ne olduğunu gösterelim, ardından neyi nasıl yapacağımızı görelim.
Slayt

 • Resim, Video ve Müzik Nasıl Eklenir?

  Öncelikle ekleyeceğiniz resimleri veya videoları seçin ve aşağıdaki gibi programdaki Slides yazan kareye sürükleyin:Slayt

  Resim/video eklediniz. Sıra müzik eklemeye geldi. Müziği de aynı şekilde seçip sürükleyin fakat sürüklediğiniz yer farklı, resim karelerinin altında yer alan Soundtrack kısmına sürükleyeceksiniz:Slayt
Resim/Video Geçiş Efekti Nasıl Verilir?
 • Geçiş efekti vermek çok basit. Efekt vermek istediğiniz resmin yanındaki küçük kutuya tıklayın, karşınıza kategorize olarak 514 tane efekt çıkacak. Bunlardan birisini seçtiğinizde efekt seçtiğiniz resme uygulanacak. Eğer birçok resminiz varsa ve hepsine teker teker efekt vermek istemiyorsanız efekt penceresinin sol atında bulunan Slayt butonuna tıklayın. Program her resme otomatik efektler dağıtır.Slayt
 • Resim/Video'nun kendisine efekt nasıl verilir?
  Proshow'un en sevdiğim özelliğinden birisi bu. İsterseniz resmi gösterim süresi içinde gittikçe yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz, isterseniz üzerine farklı bir resim ekleyebilirsiniz. Bu, sunumlarda önemli bir özelliktir çünkü sunuma derinlik katar. Diğer programlarda resim olduğu gibi durur ve diğer resme geçilir. Burada ise tamamen sizin isteğinize göre resim gittikçe yakınlaştırılabilir (zoom in) veya uzaklaştırılabilir (zoom out):

  Bu efekti vermek için efekti uygulamak istediğiniz resme çift tıklayın. Karşınıza çıkan pencereden Effect sekmesine gelin. Burada iki kare var. Bu karelerden resmin ilk hali ve ikinci hali var. Resmin gittikçe nasıl bir değişim geçirmesini isterseniz ikinci kareye tıklayın ve resmi yakınlaştırıp uzaklaştırın, isterseniz yönünü eğikleştirin, isterseniz resme tek bir ton verin.
  Slayt

  Bu işlemin sonunda ilk karedeki resim oynatınca ikinci karedeki hale gelecektir. Bakalım işlem sonucunda nasıl bir efekt oluyor:


 • Resme/Video'ya Yazı Nasıl Eklenir?
  Yazı eklemek istediğiniz resim/video'nun üzerine çift tıklayın. Açılan pencerede soldaki Slayt başlığının yanındaki
  Slayt butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan yeni pencereden yazınızı oluşturarak gölge efektinden karakter aralığına kadar her şeyi ayarlayabilirsiniz.
  Yazıya efekt vermek için Slayt sekmesine tıklayın. Karşınıza yine iki kare çıkacak. Az önceki gibi yazının gittikçe nasıl bir şekle dönüşmesini istiyorsanız ikinci kareden ayarlayın. Metnin kendisine giriş, çıkış ve vurgu efekti vermek için de Caption Behaviours başlığındaki seçeneklerden ayarlayabilirsiniz.
Genel olarak Proshow Producer'i kullanmayı öğrendiniz. Sadece bunları bilmeniz bile mükemmel slaytlar hazırlamanıza yetiyor. Kullandıkça da geliştirebilirsiniz. Son olarak nasıl bir çıktı alabileceğinizi gösterelim.

Proshow'da sunumuzu ekran koruyucu olaraktan tutun da .exe uzantılı yazılıma kadar birçok dosya biçiminde kaydedebilirsiniz. İsteseniz ekran koruyucusu için limitli kullanım belirleyebilir, kullanıma deva etmek için bir serial koyabilirsiniz. İsterseniz .exe uzantılı çıktı alarak ve içine menüler ekleyerek güzel bir sunum arayüzü yapabilirsiniz. Projenizi tamamlayıp çıktıyı almak için ana pencerenin sağ üst köşesinde yer alan Publish seçeneğini tıklayın.

Slayt

Bu listede hangi çıktının neye yaradığını en sık kullanılanlara göre sıralayalım:
 • Blu-Ray: Sunumunuzu bir Blu-ray diskine yazmak isterseniz bunu kullanın. En yüksek kalitede görüntü ile Blu-ray diske yazılır. Bir altındaki DVD çıktısı da bunun gibidir, sunumunuzu DVD'ye yazar.
 • Video for Web, Devices and Computers: Sunumunuzu video formatında kaydetmek için bunu seçin. .AVI, FLASH, MPEG gibi çeşitli uzantıları destekler. Video kalitesi ve özellikleri ile ilgili her şeyi tamamen kendiniz ayarlayabilirsiniz.
 • Youtube/Facebook/Vimeo/SmugMug: Oluşturduğunuz sunumu direkt Youtube, Facebook, Vimeo gibi birçok sosyal hesabınızda paylaşabilirsiniz.
 • Executable: Sunumunuzu .exe uzantısında kaydeder. Yani bir yazılım olarak kaydeder. Bu çıktıyı alırken isterseniz oluşacak dosyanın ikonunu kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Adobe Flash: Web sitelerinin içine gömmek için Flash olarak çıktı alabilirsiniz.
 • Screen Saver: Sunumunuzu ekran koruyucu olarak kaydedebilirsiniz.
Tüm bu çıktıları ve daha fazlasını alabilirsiniz. Almak istediğiniz çıktının üstüne tıklayınca Slayt butonu ortaya çıkar ve buna tıkladığınızda karşınıza gelen seçenekte opsiyonel olarak çıktıyı kendinize ayarlayabilirsiniz. Mesela bir video dosyası olarak çıktı alacaksanız çözünürlüğünü, codec tipini; .exe uzantılı alacaksanız iconunu, başlarken ön yükleme çubuğu ve yazılarını belirleyebilirsiniz.
Ekim 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Bir İnternet Sitesine Giriş Nasıl Engellenir?

Çeşitli nedenlerden ötürü kişisel bilgisayarınızdan erişilmemesini istediğiniz internet siteleri olabilir. Bu nedenle bilgisayarınıza engellemek istediğiniz internet sitesini tanıtmalısınız. Bu yazımızda bir internet sitesine girişin kendi bilgisayarınızdan nasıl engellenebileceğini işleyeceğiz.
 1. Tüm Windows işletim sistemlerinde bir hosts dosyası vardır. Bu dosya XP, Vista, 7 veya 8 gibi farklı sürümlerde farklı dizinlerde yer alabilir:
  Windows 7= C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
  Windows Vista= C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
  Windows XP= C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
  Windows 2K= C:\WINNT\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
  Win 98/ME = C:\WINDOWS
  Hosts dosyası bilgisayarın adres defterine benzer. Bir internet sitesine erişilmek istendiğinde bilgisayar bu sitenin IP'sinin bu dosyada olup olmadığına bakar. Varsa direkt siteye bağlanır. Yoksa internet servis sağlayıcınızdan ister.
 2. Şimdi, hosts dosyasını hangi işletim sistemini kullanıyorsanız yukarıdaki dizine göre bulun.
  Microsoft Windows
 3. Dosyaya sağ tıklayın ve "Birlikte Aç" seçeneğini seçin. Ardından dosyayı Not Defteri ile açın. Microsoft Windows
 4. Açılan dosyanın en altında 127.0.0.1 localhost şeklinde bir yazı göreceksiniz. Engellemek istediğiniz siteyi bu satırın altına # 127.0.0.1 siteadi.com şeklinde yazın. Mesela Facebook'u engellemek istersek 127.0.0.1 facebook.com şeklinde yazalım. Microsoft Windows
 5. Ardından dosyayı kaydedelim ve bakalım Facebook'a girebiliyor muyuz. Microsoft Windows
NOT: Eğer birden fazla site ekleyecekseniz her siteyi bir satıra gelecek şekilde yazın. Mesela:
# 127.0.0.1 facebook.com
# 127.0.0.1 youtube.com
# 127.0.0.1 google.com
# 127.0.0.1 mynet.com
Kasım 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Android'de Nasıl Dosya Gizlenir?

Android'de bilmediğimiz bazı özellikler bizi özellikle şaşırtıyor. Bunlardan birisi de dosya gizleme. Evet, Android'de dosya gizleyebilirsiniz. Fakat bu gizlilik cihazınızın içinde oluyor, cihazınızı bilgisayar ortamında açarsanız dosya görünür şekilde karşımıza geliyor. Yine de telefon veya tabletinizi meraklı gözlerden uzak tutmak istiyorsanız bu yöntemi mutlaka bilmelisiniz.
 1. Öncelikle ana menüden Dosyalarım uygulamasını açın.
  Android
 2. Listeden Tüm Dosyalar seçeneğini, ardından telefon hafızasını seçin.
  Android
 3. Karşınızda uygulamalar ve dosyalarınız listelendi. Şimdi gizlemek istediğiniz dosyanın üzerinde parmağınızı birkaç saniye basılı tutarak açılan pencereden Yeniden Adlandır seçeneğini seçin. Android
 4. Dosyanın ismini başına sadece ". " işareti koyun. Arada boşluk bırakmayın. Ardından Tamam'a basın.
  Android
 5. Gördüğünüz gibi dosya gizlenmiş vaziyette:Android
Kasım 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Açılışta Numlock'u Etkinleştirmek

Bazen bilgisayar kullanımında küçük detaylar yüzünden zamanla çıldıracak gibi oluruz. Bunlardan en basit örnek açılışta Numlock tuşunun kapalı olması nedeniyle çoğu kez şifreli girişlerde sorun yaşamamızdır, zaman kaybettirir. Bu nedenle yazımızda Numlock'u açılışta nasıl etkin yapacağımızla birlikte Capslock, Scrolllock tuşunun da ayarlanmasını göstereceğiz.
 1. Başlat> Çalıştır'a tıklayın. Kutucuğa regedit yazın.
  Microsoft Windows
 2. Kayıt defteriniz açıldı. Buradan sırasıyla HKEY_USERS> . Default> Control Panel> Keyboard sekmelerini açın.
  Microsoft Windows
 3. Ardından InitialKeyboardIndicators değerine çift tıklayın.
  Microsoft Windows
 4. Burada Değer Verisi'ne vereceğiniz sayılar sizin tercihinize bağlı:
  1 yazarsanız sadece Capslock açık olur.
  2 yazarsanız sadece Numlock açık olur.
  3 yazarsanız sadece Capslock ve Numlock açık olur.
  4 yazarsanız sadece Scrolllock açık olur.
  5 yazarsanız sadece Capslock ve Scrolllock açık olur.
  6 yazarsanız sadece NumLock ve Scrolllock açık olur.
  7 yazarsanız hepsi açık olur.
 5. Yukarıdan seçtiğiniz değeri kutucuğa yazın ve ardından Tamam'a tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorun çözülmüştür.
Aralık 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Windows 7-8 İçin Birkaç İpucu

Bu yazımızda Windows 7 ve 8'de pek bilinmeyen, faydalı özellikleri göreceğiz. İşletim sistemini daha kişiselleştirmek ve isteğe göre şekil vermek isteyenler için okunması gereken bir yazı.

PİL ANALİZİ YAPIN
Windows 7 ve 8'de ilginç bir pil analiz özelliği var. Yazacağınız bir iki komut sayesinde bilgisayarınızın son üç gün içinde tüm pil geçmişini öğrenebiliyorsunuz. Bunun için:
 • Windows tuşu Windows 7 +R tuşlarına basın.
 • Satıra CMD yazın ve Tamam'a tıklayın.
 • Komut satırı penceresine powercfg/batteryreport yazın ve Enter'a basın.
 • Kullanıcı belgeleri klasöründe oluşan HTML dosyasından detaylı raporu inceleyebilirsiniz.
PENCERE KENARININ KALINLIĞINI DEĞİŞTİRİN
Pencerelerinizin kenarlarını isterseniz çok daha inceltebilirsiniz. Bunun için:
 • Windows tuşu Windows 7 +R tuşlarına basın.
 • Satıra regedit yazın ve Tamam'a tıklayın.
 • Açılan kayıt defterinden sırasıyla HKEY_CURRENT_USER> Control Panel> Desktop> WindowMetrics sekmelerini açın.
 • BorderWidht komut dizinine çift tıklayın ve kalınlığı piksel bazında ayarlamak için 0-50 arasında bir değer girin. Ardından Tamam'a tıklayın.
 • Sonra kayıt defterini kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
VARSAYILAN PROGRAMLARI AYARLAMAK
Özellikle PDF dosyalarını ve resim dosyalarını Windows 8'de açmak alışamadığımız ve sevmediğimiz bir durum. Bilgisayarımızda Adobe Reader veya Picasa yüklü olmasına rağmen belgeler Windows Metro ara yüzünde açılıyor. Bu sorunu çözmek için bilgisayarınızın varsayılan program ayarlarını değiştirin:
 • Denetim Masası'nı açın.
 • Varsayılan Programlar'ı seçin.
 • Varsayılan programlarınızı ayarlayın seçeneğine tıklayın.
 • Burada bilgisayarınızdaki bütün programları göreceksiniz.
 • Mesela resimlerinizi açmak için Picasa'yı kullanmak isterseniz listeden Picasa'yı bularak üzerine tıklayın, ardından sağ taraftaki Bu programı varsayılan olarak ayarla butonuna tıklayın. Aynı şekilde PDF, MP3 gibi uzantılar için de kullanmak istediğiniz programları seçerek bu işlemi yapın.
 • İşlem bittikten sonra Tamam'a tıklayın. Bilgisayarınız artık dosyalarınızı sizin istediğiniz programla açacaktır.
DOSYA FİLTRELEME SİSTEMİ
Windows Gezgini, 7 ve 8'inci versiyonlarda daha güzel geliştirilmiş. Aranılan dosyaya daha çabuk erişebilirsiniz. Gruplandırma ve sıralama ölçütleri daha gelişmiş. Mesela bir klasörde yüzlerce sayıda hem video hem resim hem müzik olduğunu düşünün. Sadece resimleri seçmeniz gerekiyor. Bu durumda:
 • Fareyi klasörün boş bir kısmında sağ tıklatın.
 • Gruplandırma ölçütü> Tür seçeneklerine tıklayın. Ardından Windows klasördeki öğeleri video, resim, müzik şeklinde gruplandıracaktır. Böylece dosya seçiminiz ve aramanız daha kolay sonuç bulacak.
KISA KISA...
 • Windows 8'de her ne kadar başlat menüsü olmasa da bunun yerine Windows tuşu Windows 7 +X kombinasyonuyla Denetim Masası, Görev Yöneticisi, CMD gibi hizmetleri açabilirsiniz.
 • Windows 8'de aldığınız ekran görüntüsünün direkt bir dosya olarak kaydedilmesini isterseniz Windows tuşu Windows 7 +PrintScreen kombinasyonunu kullanın. Dosya Resimlerim klasöründe olacak.
 • Windows 8'de ekranın sağ altına geldiğinizde açılan Charms çubuğu hızlı geldiği için sorun oluyorsa bunu halledebilirsiniz. Kayıt defterinden HKEY_Current_USER\Software\Microsoft\Windows\Shell anahtarına gidin. "EdgeUI" altında yeni bir DWORD (32-bit) değeri oluşturun ve adını DisableCharmsHint olarak ayarlayın. Şimdi bu değere çift tıklayın ve değer verisini 1 olarak ayarlayın. Charms çubuğu artık fareyi sadece sağ üst köşeye götürdüğünüzde değil, onu sağ üst köşeye götürüp aşağı çektiğinizde açılacaktır.
 • Windows 8 metro ara yüzünden masaüstüne hemen geçmek için Masaüstü kutucuğunu en başa taşıyın. Böylece Enter'a bastığınızda direkt Masaüstü açılır.
Ocak 2014

Gündüz Ayar @applesafari

Linux Mint'te Chrome Oturum Açma Sorunu Nasıl Çözülür?

Chrome en çok kullanılan tarayıcı şu anda. Gerek mobil, gerek bilgisayar alanında cihaza kurulan ilk programardan birisi. Bazı Linux sürümlerini kullananlar da bunu yaparken Google senkronizasyonunda sorun yaşıyor. Oturum açma ekranına bilgiler girilip butona tıklayınca sayfa hiç tınlamıyor. Yine aynı sayfa geliyor. Özellikle yer işaretleriniz ve eklentilerinize düşkün bir Linux kullanıcı iseniz, bu sorundan muzdaripseniz küçük bir ayarlamayla bu problemi çözeceğiz.

Öncelikle bu durumun nedeni Chrome'un Türkçe olarak kurulması! Eğer Chrome'un ekran dili Türkçe ise bu sorunu büyük bir ihtimalle yaşadınız veya yaşayacaksınız. Evet, garip bir şey; programı İngilizce diliyle açtığınızda ise oturum açma işlemini tam olarak gerçekleştirebiliyorsunuz, bu daha da garip!

Neyse... Yapacaklarımıza geçelim:
 1. Öncelikle eğer açık ise Chrome'u kapatalım.
 2. Linux'un komut programını açalım. Sürümlerde genelde Konsol, Terminal veya Uçbirim olarak geçiyor. Linux
 3. Aşağıdaki kodu girelim:
  LC_ALL=C google-chrome

  Linux
 4. Ardından komutu verelim. Chrome, karşımıza İngilizce olarak çıkacak.
 5. Oturum açma ekranından bilgilerinizi girin ve oturumu sorunsuzca açın. Sık kullanılanlarınız ve eklentileriniz 1-2 dk. İçinde Chrome ile senkronize olacaktır.
 6. Senkronizasyondan sonra Chrome'u kapatın ve normal olarak açın.
NOT: Eğer Chromium kullanıyorsanız yukarıdaki komutu
LC_ALL=C chromium-browser 
şeklinde girmelisiniz.
Nisan 2014

Gündüz Ayar @applesafari

Yanıt Vermeyen Programlara Kesin Çözüm

Burada anlatacağım normal kullanıcılara yönelik bir olay. Genelde bilgisayarımız bazı yazılımlarda kasılır, yazılım bir türlü kapanmaz. Nitekim Windows 7 ve 8'e bu konuda güvenmemize rağmen hala daha bazı uygulamaların inatla RAM'i meşgul ettiğini görüyoruz. Burada anlatacağımızı öğrenmeniz gerçekten sizi bazen eziyet verici bu işten kurtarabilir.

Senaryo üzerinden gidelim. Bir yazılımı çalıştırdık. Diyelim ki bu yazılım Photoshop oldu. Öylece kalmış durumda ve kapanmıyor.
 1. Crtl+Shift+Esc tuşuna basarak Görev Yöneticisi'ni açın.
 2. Donan programın üzerine sağ tıklayın ve menüden İşleme Git... seçeneğini seçin.
  341
 3. Burada Windows’un programa verdiği yansıma adı vardır. Resimde görüldüğü gibi Photoshop’un ismi photoshop olarak geçiyor. Burada yazan yansıma ismini aklınızda tutun.
  341
 4. Yeniden Uygulamalar sekmesine gelin ve Yeni Görev... butonuna tıklayın.
 5. Karşınıza çıkan pencereye cmd yazarak komut istemini açın.
  341
 6. Komut istemi açıldıktan sonra gireceğiniz komut şu şekilde olmalıdır:
  tskill photoshop341
  Sizin bilgisayarınızda hangi program donmuşsa onun yansıma ismini anlattığım gibi öğrenin ve komutta Photoshop ismi yerine o ismi yazın. Enter'a tıkladığınız anda program kapatılır.
 7. Program kapatıldıktan sonra bazen başlat menüsü, görev çubuğu ve masaüstü kaybolup sadece duvar kağıdı görülebilir. Yaklaşık 2-3 saniye sonra geri gelir. Eğer geri gelmezse aşağıdaki kodu yazıp Enter'a bastığınızda geri gelir:
  start explorer
Nisan 2014

Hakan Köse @hakank

URL Parse ile ilgili ipucu [C# ve ASP.NET]

Web uygulaması geliştiricilerin ara ara ihtiyaç duyduğu şeylerden bir tanesi URL parse işlemidir. Bu konuda ihtiyacınızı giderecek bir ufak ipucu paylaşmakta fayda var (bilmeyenler için) :

URL'nin sadece ilgili bölümünü alabilmek için 1. yöntem:

var url = new Uri("http://www.examplesite.com/default.aspx?qs1value=hello&qs2value=world");
string path = String.Format("{0}{1}{2}{3}", url.Scheme, Uri.SchemeDelimiter, url.Authority, url.AbsolutePath);
//OUTPUT: "http://www.examplesite.com/default.aspx"

URL'nin sadece ilgili bölümünü alabilmek için 2. yöntem:

var url = new Uri("http://www.examplesite.com/default.aspx?qs1value=hello&qs2value=world");
string path = url.GetLeftPart(UriPartial.Path);
//OUTPUT: "http://www.examplesite.com/default.aspx"

Aslında her iki kod da aynı işi görüyor ancak görebileceğiniz üzere 2. yöntem çok daha basit ve akılda kalıcı bir yöntem. Sıklıkla acaba URL parse ederken yanlış bir işleme sebep verir miyim diye şüphe duyanlar için 2. yöntem çok kullanışlı.

Faydalı olması dileği ile.

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.