Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Mühendisliği

Meslekler

Yazılım mühendisliği (İngilizce: software engineering), yazılım geliştirme ile ilgilenen bilim dalıdır. Yazılım mühendisliği tanımı ilk olarak 1968 yılında gerçekleştirilen NATO toplantısında İtalya'nın başkenti Roma'da gündeme gelmiştir. Yazılım mühendisliği tanım olarak "karmaşık yazılım sistemlerinin belirli bir hedefe ve sisteme dayalı olarak ve işbölümü yapılarak, belirli prensipler, yöntemler ve araçlar kullanılarak geliştirilmesidir." Yazılım mühendisliği belirli aşamalardan oluşmaktadır. Yazılım geliştirmenin yanında yazılımı işletmek de yazılım mühendisliğinin en önemli görevlerindendir

Ocak 2019

Ertan @laistragon

Sizce yeni bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi herhangi bir projenin içerisinde yer alması için ne tür yollar izlemeli?

Sektörden birisi olarak bahsetmem gerekir ki, diploma sorulan en son sorulardan birisi ve ben daha önce bana hiç sorulduğunu hatırlamıyorum. Akademik olarak vasat birisiyim. Alelade iki yıllık bir okuldan mezunum.(Bazen hiç gitmeseydim diyorum.) Sektör senin şimdiye kadar neler yaptığını ve şimdiden sonra neler yapabileceğine bakacaktır. Bugün öğrendiğin yazılım dillerinin bir kaç yıl sonra hiçbir anlamı kalmayabilir. Benim için qbasic ile başlayan bu macera şimdi .net core'lar, web socketler, mobile app'ler, wpf'ler olarak devam ediyor. Hatta programlama mantığı bile değişiyor. MVC'ye hâlen adepte olmaya çalışan birisi olarak diyebilirim ki umarım ben bunu öğrenmeden bir sonraki aşamaya geçilmez. Biraz arabesk olacak ama "Yolun sonuna geldiğimizde, yolun başında olduğumuz kişiyi unuttuk. " Zaman acımasızca teknolojileri harcıyor ve yeniliyor. Burada tecrübe etmen gereken şey, proje oluşturma, geliştirme, fikir sunup katma değer sağlamakla ilişkili olmalı... Senin bilgisayar mühendisi olarak yapman gereken, gözlemlediğin şeyleri makinelere anlatmak, en basit, en sade ve en hızlı şekilde anlatmak. Birden bir milyona sayıların toplamını, bir döngü ile değil matematiksel formül ile anlatmak. Şimdi birazcık daha derine girecek olursak, sektörde sorulan 2. Aşama sorularını aktarmak isterim. Banka ödeme sistemleri üzerinde çalıştınız mı? Uzaktan izleme sistemleri üzerinde çalıştınız mı? Oyun geliştirdiniz mi? Herhangi bir toplulukta aktif rol aldınız mı? Mobil uygulama deneyiminiz var mı? Vs gibi belirli bir alandaki özel deneyimlerini sorgulayacaklar. İlla kod yazmakta demek değil aslında, dinlediğini anlayabiliyor mu? Arkadaşlarına aktarabiliyor mu diye de bakacaklar. Tecrübe kazanmak günümüz şartlarında çok basit, SevgiliUğur Çakmak (@ugurcmk) 'ın dediği gibi, github var. Parasız çalışabileceğin bir yığın iş yeri var. Unutma senin şu an için paradan ziyade tecrübeye ihtiyacın var ve kesinle bedavaya çalıştığını düşünme... Biraz uzun bir yazı oldu ama son tavsiyem de bol bol kitap okuman... 200-300 hatta 2000-3000 yıl öncesinde yaşamış kişilerin fikirlerini özümsemen, fikir havuzunu genişletmen, bakış açını değiştirmen ve geliştirmen senin için uzun vadede daha iyi olacaktır. Soru sorma hevesini hiçbir zaman kaybetme, yeterince kişiye sorarsan mutlaka fikirleri ile seni aydınlatacak kişilere denk geleceksindir. Geri kalan sorunlar bir şekilde hallediliyor.
Mart 2017

Ertan @laistragon

Lise 3. sınıf öğrencisiyim. Yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Fakat her Türk vatandaşında olduğu gibi iş bulma kaygısı yaşıyorum. Sizce bunu dert etmeli miyim? Yazılım mühendislerinin ortalama olarak maaşları ne kadardır?

Eğer yapacak olduğun işi maaş kriterine göre arıyorsan, kişisel düşüncem yanlış yolda olduğun. Çünkü aldığın paraya göre iş yapmazsın. Yapmış olduğun işe göre para alırsın.(Bunun tüm sektörler için geçerli olduğunu düşünüyorum.) Bu ikisinin arasında çok fark var. İş bulma konusunda endişe etmeli misin? Bence etmelisin. Aldığın diplomanın hakkını veremediğin sürece, diploma sana kesinlikle işi garantileyemeyecektir. Git bir kaç yazılım firmasına, bir kaç gün yanınıza gelip gidebilir miyim diye sor. Yazılım uzaktan bakıldığında, her ne kadar basit bir iş gibi görünsede, işin içindeyken, o kadar da basit olmuyor. Kısacası bu işi sevmiyorsan, yapman mümkün değil. Bu işte tutunabilmek için, iş haricinde de hobi olarak mesleki araştırma içerisinde olman gerekecek. Tatmin edici bir iştir. Sürekli kendini yenilediğini hisseder ve bir şeyleri başarabilmiş olmanın haklı gururunu yaşarsın.
Ocak 2016

Gizli Kullanıcı

dev/random ve dev/urandom hangi algoritmayı kullanır? Bu algoritmanın rastgeleliği sağladığı kod nasıl yazılır?

Tüm bilgisayar programları sahte-rastgele-sayı-üreteci (pseudo-random-number-generator) algoritmalarından birini seçer ve kullanır. Wikipedia sayfasında yaygın olanlar var:en.wikipedia.org/wiki/Pseudorandom_numb...

tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B6zderastlan...

Mersenne-twister'i çok hızlı yazabilirsin.

Bilgisayar gerçek rastgele sayı üretemez (Determinist bir sistemdir). Ama rastgele bir dış etken kullanılarak (örnek olarak bir termometrenin son bitleri) gerçek bir rastgele sayı üretmesi sağlanabiir. Bunun için random.org sitesine bakabilirsiniz.
Temmuz 2015

Deniz Özçıkrıkcı @denizBJK

Geleceğin meslekleri nelerdir? Bilgisayar ve yazılım mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Açıkçası kendi mesleğim üzerinden ben geleceğin gerçek mesleklerini teknoloji tabanlı olarak düşünüyorum. Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği tarzındaki meslekler geleceğin rağbet gören meslekleri olacaktır şahsi düşüncem. Ki kişisel olarak düşündüğüm bir diğer hususta bayan arkadaşların bu tarz bilgisayar, yazılım, grafik üzerine meslek seçimleri yapmasını tercih ederdim, isterdim doğrusu. Daha önceki sorularada da bu isteğimi belirtmiştim. Farklı düşüncelerin birleşmesiyle hep farklı yenilikler geldi bu dünya da. Ve teknoloji'nin gelişmesi bir kenara yaygınlaşması ve daha özgün şeylerin ortaya çıkmasında bayanlarında bu sektörlere giriş yapması gerektiğini düşünüyorum. Bilgisayar ve yazılım mühendisliği hakkında tavsiyem şudur; Eğer sen bu işi yapan kişilerin videolarını izlediğinde, teknolojiyi hayal ettiğinde, geleceği şekillendirebilirim yön verebilirim duygusunu hissediyorsan o kodları ne bileyim bilgisayar dünyasını düşündüğünde sen heyecanlanıyorsan ve her şeyden önce sen gerçekten içinden gelerek ben bunu severek yapabilirim pes etmem hedeflerim olabilir diyorsan bence hiç düşünmeden bu yönde bir meslek seçimi yapmalısın. Artık açıkçası bilgili, gerçekten benim kadar tutkulu bayan arkadaşları bilgisayar dünyasında görmek istiyorum beyin fırtınaları yapmak istiyorum, atılımlar görmek istiyorum, tek şekilde kalıplaşmış değil çok farklı şekillerde de tartışıp, konuşmak istiyorum. Çevremde kim var kim yoksa hep teşvik ettim ama nedense garip ve korkutucu bir şeymiş gibi yaklaşıyorlar yapamam, anlamam tarzında. Eğer dediğim gibi o tutkuyu hissedebiliyorsan kendine güvenebiliyorsan şayet bu tarz meslek seçimini düşünebilirsin, neden yapamayacakmışsın ki 6 lı yaşlarda okuma yazmaya ne kadar hevesli olduğumuzu düşünün okuma/yazma bilmiyorduk öğrendik falan. Tutkuda işinde başarılı olmanı sağlayacaktır, çünkü hedeflerin vs. olacaktır amaçlar edineceksin bu arzun, isteğin sayesinde bunları sağladığında zaten bir 5/10 yıl sonra göreceksin ki yaptığın iş sadece bir meslek değil para kazandığın bir sektör değil de daha farklı bir şeye dönüşmüş. Daha bu konuda çok duygumu, düşüncemi, hissettiklerimi anlatabilirim ama kısaca bilgisayar ve yazılım hakkında düşündüklerim böyle benim.

İlgili olduğum bir kısım olduğu için bilgisayar ve yazılım üzerinden bilgim dahilinde düşüncelerimi paylaştım. Daha bir çok geleceğin mesleği var tabi ki, bilim insanı olabilirsin vs. meslekten ziyade ben daha çok insanlığa katkımız olsun diyen taraftayım biraz. O yüzden düşüncelerim sana ya da başkasına sıcak gelmeyebilir saygı duyarım, düşüncelerime de saygı duyulmasını isterim.
Mayıs 2015

Yakup Yiğit @yakupyigit

Yazılım projelerinin dökümantasyon süreçlerinin yürütülebileceği araçlar nelerdir?

Doxygen bana biraz düzensiz geliyor. Daha modern ve daha detaylı bir dokümantasyon oluşturabileceğiniz, ister online oluşturabileceğiniz, ister kendi sunucunuzda host edebileceğiniz Read the Doc'u tavsiye ederim.

Web Site:readthedocs.org/
Örnek:docs.sylius.org/en/latest

Edit: İmla. TeşekkürlerAhmet Tekelioglu (@ahmettekelioglu)
Kasım 2014

Hayrettin Gökalp @hayrettingokal

Türkiye'de Bilgisayar Mühendisliği mi yoksa Yazılım Mühendisliği mi daha geçerlidir?

Üretim yoksa mühendislik de yoktur. Bilgisayar ve parçaları üretimi yok ama yazılım çok. Tabii ki yazılım mühendisliği.
Temmuz 2014

Furkan Şahin @swoorr

Yazılım mühendisliği okumak istiyorum, web'le işe başlamış ve işini tamamen severek yapan ayrıca yazılıma çok meraklı biri olarak bu fakültede veya okul bittikten sonra, meslekten (korkmak) uzaklaşmak gibi endişelerim var. Tecrübesi olanlardan bölüm ile ilgili fikir alabilir miyim?

Biraz uzun bir yazı oldu ama insan dertlerini anlatmaya başlayınca nerede duracağını pek bilemiyor demek ki =)

Öncelikle, böyle ciddi bir kararı verme aşamasında, kimsenin üzerinde etkim olsun veya yanlış yönlendirmeye sebep olmak istemem. Ancak bu meslekte ve üniversite eğitimi aşamasında karşılaşma ihtimali yüksek bazı olumsuzlukların olduğu ise bir gerçek. Bu olumsuzluklar konusunda bilgi vermemek, uyarmamak da haksızlık olur diye düşünüyorum. -Ki kişinin önceden hazırlıklı olabilmesi ve bu sıkıntıları yaşamaması, yine kişinin kendi tercihleri ve çabaları ile sağlayabileceği bir durum. Yani bahsedeceğim olumsuzluklar herkes üzerinde aynı etkiyi yaratmaz. Kimisi baş edemez, kimisi ise çok rahat kaldırabilir.

 • Soruda bahsedildiği gibi; bilgisayarları, yazılım geliştirme konularını sevmek, ilgi duymak, en azından ucundan bir iki satır web sayfası veya ufak bir uygulama geliştirmiş olmak gereklidir. Hatta kesinlikle şarttır! ... Evet... Ancak yeterli değildir, hem de hiç yeterli değildir. Bu ilgi veya deneyim ancak programlama veya veri tasarımına ilişkin derslerde başarılı olmayı "belki" sağlar. Ancak 4 yıl boyunca okuyacağın derslerin büyük bölümü, ileri seviye matematik, fizik gibi genel mühendisliğe ilişkin teknik dersler ve yazılımla çok ilgisi olmayan, bilgisayar ağları ve elektronik içerikli donanım dersleri olacak. Herkes için aynı değildir belki bu durum, ama benim için, programlama dışındaki bu dersler oldukça zor ve yıpratıcı geçti. Daha ilk iki senede hevesimi kırdılar diyebilirim.
 • Bu bölümü hangi üniversitede okuyacağının önemi var mı? Hem var, hem yok... İyi üniversite/kötü üniversite değerlendirmesine iki farklı konuda bakmak gerekir. Birincisi; mezuniyet sonrası iş bulmaya etkisi... Yüksek seviyede bir üniversitede okumak, mezuniyet sonrasında iyi firmalarda işe girme olasılığını ciddi derecede arttırır. Bu okullardan mezun olabildiysen, mesleği hakkıyla öğrenip öğrenmemiş olman çok dert değildir. Daha 3'üncü sınıfı okurken iş teklifleri sana gelmeye başlar zaten. İşçi haklarını sömürmekle uğraşmayan, düzgün disiplinli çalışan firmalarda, iyi bir ücretle ilk işine başlayabilirsin. Düşük seviyede bir üniversiteden mezun olduğunda ise; eğer tanıdıklar vasıtasıyla iyi bir firmaya girememişsen, birkaç ay, hatta belki bir yıllık bir süre iş bulmakta güçlük yaşayabilirsin. Çalışmaya başlayacağın kötü veya orta seviye firmalarda, 3 kuruş maaş alıp bir de üzerine tamirci çırağı muamelesi görme ihtimalin ise kaçınılmazdır. İlk işlerin, uzun süreli olmayıp sadece deneyim kazanma amaçlı olacaktır. Yıl ve yıl deneyim kazandıkça, "iyi üniversitede okumadım ama ben bu işi biliyorum" dediğinde, artık iş verenler sana inanmaya başlayacaktır. Diğer ikinci konu ise; üniversitenin mesleği öğrenmene ne kadar yardımcı olabileceği mevzusudur. İşte bu mevzuda iş, üniversiteden çok sana düşmektedir. Eğer esas amacın, mezun olduğunda haşin bir coder olmaksa, "çatır çatır yazmak, fütursuzca kodlamak istiyorum, hatta kendi işimi kendim kurarım, alemin kralı olurum" diyorsan, nerede okuduğunun çok fazla bir önemi yok. Düşük seviye bir üniversitenin bu konuda sana direkt katkısı en fazla %5 ise, iyi seviye bir üniversitenin katkısı da en fazla %20'dir diyebiliriz. Geriye kalan %80-95'lik kısım, ancak kendi azmin ile elde edebileceğin bir şey... Yazılım geliştirmeyi öğrenmenin tek ve yegane yolu kişisel çabalardan geçer. Boş zamanlarında sağda solda gezinmek, eğlenmek, oyun oynamak, film/dizi izlemek gibi aktiviteler yerine, iyi veya kötü, mantıklı veya mantıksız fark etmez, aklına gelen projeleri geliştirmekle, 7/24 kod yazmakla uğraşmak gerekir. Okuldan arta kalan zamanı iyi değerlendirebilirsen, mezun olduğunda kendine ait, pazarlayabileceğin veya işletebilceğin bir yazılım ürünü çıkartmış olabilirsin.
 • Meslek eğitimi için üniversiteye büyük hayallerle gidip, küçük başarılarla mezun olma riski vardır. Bu bölüme girmeye karar vermekte çoğu insanın çıkış noktası, işin erbabı olup, dünya çapında ünlü firmalarda iş bulabilme hayalleridir. Oyuncular için Blizzard, sistemciler için Microsoft, Web'ciler için Facebook benzeri şirketlerde işe girebilme hayalleri klişedir. Ya da hacker olacağım, ünlü olacağım hayali vardır bir de... Bunların hepsi %98 ihtimalle hüsran ile sonuçlanacak hayallerdir. Eğer yeterince çaba sarf edememişsen, okuldan en son "Hesap Makinesi" programı yazabilecek bilgi ile mezun olursun...
 • Belli bir firma altında, başka insanlar için çalışmak, kurumsal uygulamalar geliştirmek bambaşka bir dünyadır. Evde hobi amaçlı veya ek iş amaçlı olarak kişisel uygulamalar geliştirmeye hiç ama hiç benzemez... Her şeyden önce, yaptığın güzel işlerin farkında olmayan veya farkında olsa da gerekli övgüyü/saygıyı göstermeyen, buna karşılık kırk yılda bir gözden kaçırdığın en küçük bir hatada ise direkt sana beceriksiz muamelesi çeken bir patron/müdür başında olacaktır. Buna ek olarak, yazılımın gerçekten nasıl olması gerektiğinden, nasıl daha kullanışlı olabilceğinden habersiz müşteri/kullanıcı sınıfı olacaktır. Bu sınıf, gerekli gereksiz, sürekli seni boş işlerle meşgul edecek, "şuranın fontu farklı olsun, bu buton yukarda değil aşağıda olsun" benzeri isteklerle, asıl yapmayı istediğin işleri yapmaktan seni alıkoyacaklardır.
 • Mesleğin sosyal hayata ve kişisel gelişime olumsuz etkileri var. Gerek üniversite eğitimi sırasında, gerekse mesleğe girildiği zaman, sürekli bilgisayar başında olmak, insanlarla olan ilişkileri zayıflatıyor. Yıllar içinde dış dünya git gide daha yabancı bir hal alıyor. Konuşabilme kabiliyetinde ve hafıza becerisinde ciddi gerileme gözlemlenebiliyor. Burada "hafıza" ile "zeka"yı birbirine karıştırmayalım. Kodlama yapmak, sürekli matematik sorusu çözmek gibidir. Problem çözme becerinizi, yani zekanızı arttırabilir. Ancak herşey değişkenlerdem, parametrelerden ve işlemlerden oluştuğu için ve okuyarak, anlayarak beyinde saklanması gereken yazılı bir bilgi olmadığı için hafızayı köreltir. Nerede okumuştum hatırlamıyorum; bu meslek için, 10 yıldan daha fazla aktif kod geliştirme görevi önerilmiyor. Belli bir süre sonra mesleği bırakmayı veya kod geliştirme dışında, daha çok yönetim amaçlı pozisyonlara geçmeyi öneriyorlar. Meslek, öyle sanıldığı gibi masa başında oturup kolay yoldan para kazanılan bir meslek değil. Kafa yorgunluğu, sinir ve stresi bol bir meslek...
 • Sağlığa olumsuz etkisi var. Boyun düzleşmesi, mesleğin kaçınılmaz sağlık sorunudur. Boyun ve omuzlar sürekli taş gibidir... Ayrıca sürekli oturmak, hareketsizlik ve düzensiz beslenme sonucunda göbek ve kıç bölgesinde kontrolsüz gelişim de aynı şekilde... Obeziteye kadar yolu var. Göz sağlığı da cabası... Üniversite öncesi sadece tek gözüm 0.75 derece miyop iken, üniversitede 3 yılda 3.5 derece astigmat vurgunu yedim. Bir 4-5 sene sonrasında da 4.5 dereceye kadar çıktı.
Daha saymakla bitmez aslında ama uzun lafın kısası şöyle:
Eminim ki bu mesleği seçip, mesleğini severek yapan ve hayatından memnun bir çok insan vardır. Anlattığım problemlerin üstesinden bir şekilde gelmişlerdir, belli bir düzeni rayına oturtmuşlardır ve mutlulardır. Ancak ben mesleğimde mutlu değilim, yıllardır da olamadım. Ben de bilgisayarlara ve yazılıma çok büyük heyecanla, büyük heveslerle, büyük hayallerle başladım. Ama hayattan umduklarımı yerine getiremedim. Çünkü bu meslekle birlikte kolay değildi, belki de imkansızdı... Mesleğimde başarısız birisi olduğumu söylemiyorum. Mütevaziliği biraz kenara alarak, iyi seviyede ve aranan bir yazılım geliştirici olduğumu çekinmeden söyleyebilirim. Ama geçmişe geri dönme fırsatım olsa tekrar bu mesleği asla seçmezdim. Ve en az mesleğini sevenler kadar, benim gibi mesleğinden nefret eden yazılım geliştiriciler olduğundan da eminim.

Ayrıca şu başlıkta anlatılanlar da işinize yarayabilir:
inploid.com/t/turkiyede-ki-yazilim-sekto...
---
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Günlük hayattan örnek verebileceğiniz iyi bir optimizasyon tekniği veya algoritma analizi kullanılarak yapılmış bir sistem var mı? Varsa hangi metodlarla yapılmış ve sisteme katkısı nasıl olmuştur?

Navigasyon cihazlarının harita üzerinde en uygun yolu bulmaya çalışması günlük hayattaki en yaygın optimizasyon uygulamalarından biridir. Algoritması ürüne bağlı olmakla birlikte gezgin satıcı progleminin A* algoriması ile çözümüne benzer algoritmalar kullandıklarını tahmin ediyorum.
Mayıs 2014

Furkan Demir @furksndemie

Yazılım mühendisi olmaktan memnun musunuz?

Yazılım mühendisliği eğitim almadım lakin programcı olmaya 12 yaşında karar vermiştim ve gerçekten zevk aldığım işi yapıyorum
Mayıs 2014

Uğur Mumcu Yilmaz @mumcu74

Aralık 2013

Nhgh Hhgh @cbahar55

Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği okuyabileceğim en iyi ülkeler nerelerdir?

Ayrıntıya girmeden direkt soruya cevap verecek olursam: Massachusetts Institute of Technology, nam-ı diğer MIT bu eğitimleri alabileceğin en iyi yerdir ve bilindiği üzere Amerika'dadır. Sanırım maliyet olarak bütçeyi zorlamayacak bir yerler arıyorsun ama bana kalırsa Amerika ya da Avrupa'da (İngiltere, Almanya, Fransa başta olmak üzere) orta seviyeli birçok üniversite ihtiyaçlarına cevap verebilecektir. Zaten eğitimi aldığın yer kadar kişisel çaba ve yeteneklerin de önem arz etmekte.
Ekim 2013

Aybike Büşra Gürsal @aybikebusragur

Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği bölümlerini istiyorum, sizce seçmeli miyim? Biraz bilgi verir misiniz?

Geçen yıl aynen senin gibiydim. Çok düşünüyordum araştırıyordum bu konuları. Şu an Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde okuyorum. Bölümümden de gayet memnunum. Eğer istediğin bu bölüm ilgi alanlarını kapsıyorsa kesinlikle tavsiye ederim. Yazdığın en basit programda bile Dünyayı kurtarmışsın gibi mutlu ediyor insanı bu bölüm ki mesleğe geçildiğinde başarılara ulaşıldığında yaşanılacak mutluluğu hayal bile edemiyorum. Umarım başarılı olursun.
Temmuz 2013

Nhgh Hhgh @cbahar55

Günümüzde en çok öğrenilmesi gerekli programlama dili hangisidir?

Bu konuda bence iş ilanlarının incelenmesi gerekir. Bir ülkedeki iş ilanları incelendiğinde o konuda sektör nasıl eğilim gösteriyor, bu net bir şekilde görülebilir. Cevap olarak C# ve Java. Bu iki dil kabaca sektörün %90'na hakim diyebilirim. Yalnız artık projelerde tek bir dil kullanılmıyor. Artık şirketler statik bilgisi olan insanları değil dinamik her yeni teknolojiye, projenin gerektirdiği dile uyum sağlayabilecek, kendini geliştirebilen insanlar arıyor.
Temmuz 2013

Nhgh Hhgh @cbahar55

Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır?

Farklı bir bakış açısı olması açısından Fırat Üniversitesi'ndeki iki bölüme de ait ders listesini paylaşmak istedim.
Haziran 2013

Deniz Eğilmez @denizegilmez

Yazılım/Programlama/Bilgisayar alanında geçen ilginç iş mülakatları ve sorularından canlı örneklerinizi paylaşabilir misiniz?

 • Bir otobüse kaç golf topu sığar?
 • A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?
 • Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

 • Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir blender içine atıldınız ve 60 sn. içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız?
 • Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?
 • Dolabında o kadar tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. Daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın?
 • Bir köyde her 100 evli çiftin birinde koca, karıyı aldatıyor. Her kadın kendi kocası dışında hangi erkeğin aldattığını biliyor. Köyde zina yasak ve kadına kocasının aldattığını ispatladığı anda öldürme yetkisi veriyor. Hiçbir kadın bu kurala karşı koyamıyor. Bir gün kraliçe köyü ziyaret ediyor ve en azından bir erkeğin zina yaptığını söylüyor. Ne olur?
 • Hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. Erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. Bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir?
 • Bir otoyolda 30 dk. içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0.95 ise 10 dakikada rastlama oranı nedir?
 • Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)
 • Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Biri 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?
 • Bir partidesin. Sen ve arkadaşlarınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin?
 • Dünyada kaç piyano akortçusu var?
 • Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta fakat bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece 2 defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?
 • 5′ den 1′ e doğru azalan rütbelerle beş korsanın var. En rütbeli korsan toplam 100 altının nasıl bölüşüleceğine karar verme hakkına sahip. Ancak diğerleri de onun kararına oy veriyor ve yarısından azından oy alırsa öldürülüyor. Kendi payını en fazla tutup hayatta kalması için nasıl bir paylaşım yapmalı? (İpucu: Korsanlardan biri altının yüzde 98′ ini alır.)
Daha fazla

488 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.