Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Önerileri

Yazılım Önerileri Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Haziran 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Yazılımda tekrar kullanım (bir nevi geri dönüşüm) ile hangi alanlardaki çalışmalar eşleştirilebilir?

Bilgi ,sağlık,hukuk konulu alanlarda tekrar kullanım olabilir. Örneğin Bilgi Google inploid .yıllar yıllar sonrada bilgiye hala erişebiliriz .

Mayıs 2012

Resul Genç @mahoni

Çalışırken işe odaklanabilmek için neler yapılabilir?

Belki de zengin ama ciddi zengin olarak doğması gerekenlerden biriydin. belki de çalışma fikri seni bozuyor.

ama ciddi zengin değilsen yapabileceğin çalışma ortamında değişiklikler ve kafanı dağıtan şeylerden uzaklaşmak olabilir.

misal müziğin sürekli açıksa kapat,
ofisin gürültülü bir yol kenarındaysa daha sessiz bir ortam bul,
beraber çalıştığın insanların davranış ve giyim kuşamları dikkatini dağıtıyorsa onları görüş alanından çıkar.
işe sorunlu geliyorsan sorunlarını çözene kadar izin al,
kafanda yaptığın işin haricinde işler varsa ya işinden ayrıl ya da o fikirlerden ayrıl, 

yazdıklarım kendime uyguladığım kıstaslar belki de bir uzman desteğine ihtiyacın var .
Ocak 2012

Beytullah Çiçek @By_2

Tavsiye edebileceğiniz profesyonel video düzenleme programları hangileridir?

Adobe After Effects en iyilerindendir (Final Cut var bir de):
adobe.com/products/aftereffects.html

Daha basit işlemler için Windows Movie Maker işi görür:
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Bilgisayarı kasmayan internet tarayıcıları nelerdir?

Genel olarak tarayıcılara eklenti, vs. yüklemez iseniz normal şartlarda Safari ve Chrome oldukça hızlıdır (Chrome flash gösterimlerde kasabiliyor). Bir de bu konuda oldukça iyi olan maxthon.com'u deneyebilirsiniz. web-browsers.findthebest.com linkinde karşılaştırmaları var buradan da bakabilirsiniz. En çok kullanılan tarayıcıların kaynak tüketimine hızlı bir bakış da aşağıda. Aynı listede popüler olmayan en az kaynak harcayan tarayıcı ise NetSurf (netsurf-browser.org/downloads/) .

İnternet Tarayıcıları
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Winrar alternatifi dosya sıkıştırma programları nelerdir?

Bildiklerim içinde en iyi sıkıştırma programı LZMA'yı destekleyen 7-zip programıdır. 7-zip zip dosyası oluşturabiliyor. En yüksek sıkışıtırma seviyesinde zip'ten ve rar'dan daha iyi sıkışıtırıyor (7z uzantısı kullanıldığında, LZMA'dan dolayı ama tabi ki daha yavaş) . Ama normal sıkıştırmayı zip ile aynı hızda yapıyor. rar ile farkı çok az ama kullanımı rar'dan daha kolay ve açık kaynak. Bu yüzden uzun zamandır winrar kullanmadım.

7-zip.org/

Not: Sıkıştırma için denemeyi birkaç yıl önce yapmıştım. Şu anda durum değişmiş olabilir.
Ekim 2013

Kadircebel @MrgoodCat

SAAS olarak sunulan project management gibi bir proje Türkiye'de hangi tür firmalara veya kişilere nasıl pazarlanabilir?

Ne tür bir proje yönetim servisi olduğunu tam olarak anlayamadım ama benim anladığım Office Project gibi bir yapı ile her türlü iş akışını işleyebileceğiniz bir servisten bahsettiğinizi varsayıyorum.

Saas (Software as a Service) modeli iyi planlandığı ve iyi uygulandığı takdirde çok iyi gelir elde edebileceğiniz bir modeldir. Ancak dediğim gibi, başınız çok ağrımasın istiyorsanız, iyi planlama yapmalı ve servisinizi mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmelisiniz. Bunu sağlamak için "esnek" olmanız gerekiyor. Yani türlü türlü müşterinin, türlü türlü isteklerini iyi değerlendirmeli ve servisiniz onları az veya çok memnun edebilmelidir. Böyle olmazsa tutunma şansınız olsa bile büyüme şansınız azalır. Tüm bunlar esnasında çok iyi konsantre olmanız, efor sarf etmeniz ve sabır göstermeniz gerekir. Ürünü çıkarmak üzere iseniz bunların çoğunu zaten biliyorsunuzdur veya yaşamışsınızdır.

Türkiye'de proje yönetimi için kullanılan yöntemleri (bence) ikiye ayırabiliriz.

 1. Geleneksel Yöntemler: Excel, Word ve not defteri
 2. Profesyonel Yöntemler: Yazılımlar, Süreç Yönetim Sistemleri... Vs. Yani teknoloji
Aslında bundan da ziyade, bu yöntemlerin tümünü de ikiye ayırmak mümkün:
 1. Etkili Yöntemler
 2. Etkisiz Yöntemler
Yani demek istediğim, ekibinizin büyüklüğü, yaptığınız iş, projenin boyutu, şirketin büyüklüğü, hatta şirketin yerel mi yoksa global mi olduğu gibi bir çok parametreye göre ihtiyaçlar değişiyor ve bu ihtiyaçları karşılayan her tür yazılım şu an bulunuyor. Geriye kimin neye ne kadar ihtiyacı olduğu sorusu kalıyor.

Proje yönetimi, bizim ülkemizde (küçük ve orta ölçekli firmalarda) daha çok geleneksel yöntemlerle halledilen bir şey. Yani, çoğu firma akışları not defterinden ve toplantılardan takip ediyor. Bu kolay ve düzensiz bir yol, ama Türkiye'deki bakış açısı ile değerlendirirsek "iş görüyor". Diğer yöntemler ise daha çok büyümüş firmaların kullandığı yöntemler, onlar ise mecburen doğan ihtiyaçlardan ötürü hem geleneksel, hem de teknolojik çözümleri uyguluyorlar.

Bence Türkiye'de hangi tür firmaları hedef aldığınıza göre değişir bu iş. Yani eğer siz orta ölçekli firmaları hedefinize alırsanız, dezavantajınız; onları hali hazırda yürüyen sistemlerinden vazgeçirmek için ikna etmeniz kolay olmayacaktır. Avantajınız ise; servisinizi bir şekilde kabul ettirdiğinizde, iyi bir hizmetiniz var ise, yayılmanız daha kolay olur. Unutmayalım ki, bu ülkede küçük ve orta ölçekli işletmelere yüz binlerce muhasebe yazılımı lisansı satıldı : )

Daha büyük firmalarda ise dezavantajınız onların bu tarz problemleri daha güvenilir ve büyük firmalarla hallediyor olmalarıdır. Yani büyük balık masadadır, sizi de bu şekilde bitirebilir. Maalesef bu noktada bir avantajınızı göremiyorum (en azından ürün hakkında bilgim olmadığı için) .

Her durumda da ben sizin yerinizde olsam, henüz böyle bir yapıya geçmemiş ve ihtiyaç duyan, potansiyel olarak teknolojiye daha yakın durması ihtimal firmalara yönelirdim. Onlarla görüşme yapar ve en azından 2-3 firmaya referans sağlamaları için ne olursa olsun servisimi sunmaya çalışırdım. Hatta, x zaman ücretsiz kullan, sonra beğenirsen aylık y dolar öde. Veya y kişi ücretsiz kullan, eklenen her kullanıcı hesabı için z dolar aylık öde. Hatta hatta, aylık limit x dolar kredi veriyorum, kullanımınız x doları geçince ücretlendirilirsiniz gibi gibi. Buna benzer modellerle ürünü tutundurmak çok faydalı olabilir.

Eğer ürün hakkında biraz daha ayrıntı verebilirseniz, daha spesifik bilgiler verebilirim.

Umarım faydası olur. .
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

En iyi ekran video kayıt programları nelerdir?

ScreenVirtuosoPRO ihtiyaçları karşılayan güzel bir program. Kısaca tanıtayım.

Yazılım Önerileri

 • Video yakalamak istediğiniz ekran alanını Yazılım Önerileri butonuyla seçin. Bununla isterseniz ekranınızın tümünü isterseniz başlat çubuğunu almadan masaüstü çalışma alanını seçin. Video kaydı seçtiğiniz alanda yapılacak. Seçim konusunda da size kolaylık sağlıyor. Fareyi tıklatıp seçimi genişletmek yeterli. Eğer kaydın bir belirlediğiniz bir pencerede yapılmasını isterseniz Yazılım Önerileri , tüm ekranı kaplayacak şekilde yapılmasını isterseniz Yazılım Önerileri butonunu kullanın.
 • Hotkeys sekmesinden programda kaydı başlatmak/durdurmak için kısayol tuşu atayabilirsiniz.Yazılım Önerileri
 • Video sekmesinden kaydedilen ekran videosunun görüntü kalitesini ve frame sayısını vb. özellikleri ayarlayın.
  Yazılım Önerileri
 • Audio sekmesinden ses kaydını etkinleştirebilirsiniz. Video kayıtla birlikte bilgisayarda çalan sesi veya konuştuğunuz sesi kaydedebilirsiniz.Yazılım Önerileri
 • Diğer seçenekler için Notes ve Screencast sekmelerini kullanabilirsiniz. Kaydı başlatmak, durdurmak ve sonlandırmak için üstteki butonları veya kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.Yazılım Önerileri
Mayıs 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Akademik araştırmalarda yardımcı olacak bilgisayar yazılımları nelerdir?

Öncelikle, literatür araştırması olmadan akademik araştırma olmaz. Referanslarınızı düzenli bir şekilde kaydedebileceğiniz, gruplayabileceğiniz, notlar alabileceğiniz Mendeley yazılımı hayat kurtarır:

mendeley.com
Mayıs 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Görüntülediğim web sayfasını resim veya PDF formatında nasıl kaydederim?

Bunun için kulladığınız tarayıcının mağaza uygulamasından küçük eklentiler işinizi görecektir. Kurduğunuz eklenti sayesinde bulunduğunuz web sayfasının görüntüsünü ister resim formatında isterseniz yazılı PDF formatında alabilirsiniz. Şahsen kullandığım programlar:

Google Chrome için: Webpage Screenshot webpagescreenshot.info
Mozilla Firefox için: FireShot getfireshot.com
(FireShot IE ve Google Chrome için entegre edilebiliyor ve çektiğiniz alanı kırpma, sosyal ağlarda paylaşma, görüntü üstüne yazı ekleme gibi pek çok işleve sahip.)
Mayıs 2013

Caner Acu @cnr4

Bilgisayarımda kayıtlı olan yıldızlı şifreleri nasıl görebilirim?

Ufak bir yazılım probleminizi çözer. Bunun yanında bunu yazılımsız da yapabilirsiniz. Yazılımsız yapmak için:
 1. Web sitelerindenki kayıtlı şifreyi bulmak için sitenin login sayfasını açın. Şifre kutusundaki şifreyi seçin ve sağ tıklayarak "Öğreyi denetle"yi tıklayın (Google Chrome tarayıcısına göre anlatıyorum). Karşınıza çıkan kod penceresinde <input type="password"> yazan yerde password'u "text" olarak değiştirip Enter'a basın. Şifre karşınızda!
  Yazılım Önerileri
 2. Programlarda, web sitelerinde kayıtlı şifreleri görmek için ABF Password Recovery, Password Decrypter, Asterisk Password Recovery gibi yazılımları kullanabilirsiniz.
Nisan 2013

Karl Engelpert @karlengelpert

RSS akışı için hangi programları önerirsiniz?

FeedDemon
Kullanımı kolay ve basit bir ara yüzü var. Birçok fonksiyonu var ve Google Reader entegresi bulunuyor.
tamindir.com/feeddemon
Haziran 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Yazılım mühendisliği için en iyi yardımcı kitaplar hangileridir?

Dr. M. Erhan Sarıdoğan -Yazılım Mühendisliği kitabı öneriliyor.

41 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.