Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır. Yazılım, elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isimdir. Bir başka deyişle, var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünüdür.

Mart 2014

Ozgur Ciftci @ozgur_live

Sanal Santral - Bulutfon

Sanal Santral Nedir?
Sanal santral kurulum, bakım ve teknik destek maliyeti olmayan internet üzerinden çalışan firmanızın bütün haberleşme ihtiyacını karşılayan teknolojik bir hizmettir.

Bulutfon Nedir?
Arama yapma ve karşılama, raporlama, ses kaydı, dahili ve grup oluşturma, robot operatör, konferans, sesli mesaj, telesekreter mesajlarının email atılması vb. Özellikleri sunan bir servistir.

Telekominikasyon

30 saniyede sanal santralinizi kurun, tüm dünya ofisiniz olsun

Tüm ayrıntılar Bulutfon A. Ş. bulutfon.com
Mart 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Microsoft'ta, Teknolojiyi Değiştirmek İsteyen Beş Kadın

Microsoft News Center'da yayınlanan bu yazıda, Microsoft kadın çalışanlarından örnek gösterdiği beş kişiyi tanıtıyor. Çevirip, özetlemek dahi uzun sürecek ama 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün yaklaştığı şu günlerde yazının başlarında şu dikkati çekiyor: "Ulusal Bilgi Teknolojileri ve Kadın Merkezi verilerine göre ABD'deki bilgisayar bilimlerine dayalı işgücünün 'yalnızca' %25'ini kadınlar oluşturuyor ve MS ABD kesiminde bu oran %24" Burada "yalnızca" kelimesi, okuyucuda, bu orandan memnun olunmadığı, daha da artması gerektiği izlenimi uyandırıyor.
İlgili yazıya şu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz: spr.ly/6010g6B8
Nisan 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

MICROSOFT'UN WINDOWS XP ve OFFICE 2003'E DESTEĞİ BUGÜN SONA ERİYOR


thenextweb.com/microsoft/2014/04/08/micr...

Şirket,
bu iki yazılım için güvenlik güncellemesi yayınlamayacak. Bu
yazılımları kullananların yeni sürümlere geçmeleri öneriliyor.

Neden bugün? Microsoft, güvenlik
güncelleştirmelerini(yamalarını) ayın ikinci Salı günleri yayınlamayı
adet edinmiş. Bu yüzden ayın ikinci Salı günü 'Patch Tuesday' (Yama
Salı'sı) olarak adlandırılıyor. Microsoft, adı geçen iki ürün için bugün
son yamalarını yayınladıktan sonra (eğer yayınlarsa) bundan sonra bu
ürünler için sorumluluk kabul etmeyecek. Patch Tuesday hakkında daha
fazla bilgi için:
en.wikipedia.org/wiki/Patch_Tuesday


Başta link'i verilen yazıda 'bulmacanın küçük bir parçası hâlâ
duruyor' deniyor. Bu da Microsoft'un, Windows XP için güvenlik
güncelleştirmelerini 15 Temmuz 2015'e kadar yayınlayacağını duyurması.
Fakat Microsoft yine de kullanıcılarına düzenli olarak güvenlik
uyarıları gönderecekmiş.


Nisan 2014

Resul Genç @mahoni

Ben yazılım geliştirirken Motivasyon

Biz yazılımcılar için benim yazılım geliştirirken motivasyon için dinlediğim parçalardan birini sizlerle de paylaşmak istedim.
Nisan 2014

Resul Genç @mahoni

inploid design

inploid bayadır login gerçekleştirmediğim için geliştirmeleri yeni gördüm, tamamı ile çok harika bir görünüme sahip ve sade, şık 10 üzerinden 9
Mayıs 2014

Resul Genç @mahoni

Kitap Yazmak İstiyorum.

Kitap yazmak isteğim bayadır kafa mı kurcalayan bir konu, ancak nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum.Sosyal ağlarda bir çok takip ettiğim ve etmediğim insanlar uzman olmasa da ilgili olduğu meslek ile ilgili kitap yazdıklarını gördüm ve neden bende bir kitap yazmayayım diye düşündüm. Yazmak istediğim kitap yazılım üzerine olacak.Sizlerden gelen tavsiyeler benim için değerli lütfen bu konuda düşüncelerinizi veya daha önce kitap yazmış birisinin tavsiyelerine çok ihtiyacım var.Saygılarımla
Ağustos 2014

Ceyhun Çakar @ceyhuncakar

Codepen - Kare Karalamaca - İlk Projem

İstemci tarafı programcılar için bir çeşit sosyal ağ. Codepe.io oldukça hoşuma gitti. Kullanılmasını tavsiye ederim. Ben de bir proje ekledim. Beğenir ve paylaşırsanız sevinirim.

codepen.io/cakarceyhun/pen/xidDk
codepen.io/cakarceyhun/
Ekim 2014

Ömer Abanoz @omerabanoz

Asp.Net Directory Kullanımı

Makalemi Okumak ve Asp.Net Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İçin Tıklayınız : goo.gl/wgh1f8
Ekim 2014

Ahmet Özgenel @ahmetozgenel

Tersine mühendislik nedir?

2*3 kaç eder? Elbette 6
Peki ya 3*2?

Tersine mühendislik (Reverse Engineering, RE)
bir aygıtın, objenin veya sistemin; yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme analiziyle keşfedilmesi işlemidir. Makine veya mekanik alet, elektronik komponent, yazılım programı gibi) parçalarına ayrılması ve çalışma prensiplerinin detaylı şekilde analizini içerir.

Amerika Birleşik Devletleri dahil diğer birçok ülkede bir sanat eseri veya bir süreç meslek sırlarıyla korunsa dahi, bunların tersine mühendisliği yasal olarak elde edildiği takdirde yapılabilir. Patentler, diğer taraftan, Buluşların kamusal ifşasını gerektirir, ve böylece patentli parçalar üzerinde araştırma yapmak için tersine mühendisliğe ihtiyaç duyulmaz. Tersine mühendislikle uğraşanların bir genel motivasyonu rakiplerin ürünlerinin patent koruması veya telif hakkı koruması taşıyıp taşımadığıdır.

Tersine mühendislik, sıklıkla, diğer milletlerin teknolojilerini, aletlerini, bilgilerini veya sahada sıradan askerler tarafından toplanan veya haberalma operasyonlarıyla toplanan bilgi parçalarını kopyalamak için, ordu tarafından sık sık kullanılır. İkinci Dünya Savaşı’nda ve Soğuk Savaş’ta sıkça kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan çok bilinen örnekler şunlardır:
  • Jerry bidonu: İngiliz ve Amerikan kuvvetleri Almanların Jerry can denen ve mükemmel bir tasarıma sahip olan benzin bidonlarına sahip olduklarını fark ettiler. Bu bidonların kopyaları üzerine ters mühendislik uyguladılar. Bu bidonlar popüler olarak “Jerry can” olarak bilinirler.
  • Tupolev Tu-4: Japonya görevi sırasında birçok B-29 Superfortress bombardıman uçağı Sovyetler Birliği’ne (SSCB) inmek zorundaydı. Böyle stratejik bir bombardıman uçağına sahip olmayan Sovyetler B-29’u kopyalamaya karar verdiler. Birkaç yıl içinde neredeyse mükemmel bir kopyası olan Tu-4'ü geliştirdiler.
  • V2 Roketi: Sovyet ve yakalanmış Alman mühendisler, daha sonra R-7 Semyorka’nın öncüsü ve uzay programının başlangıcı olan, kendi klon roketleri R-1 i yapmak için ele geçirilen dökümanlardan yola çıkarak, yeni teknik dökümanlar ve planlar oluşturdular.

YAZILIMDA TERSİNE MÜHENDİSLİK

Özellikle günümüzde yazılım sektöründe bu yöntem kullanılarak bir çok kopyalama işlemi yapılmaktadır. Bu örnekleri sadece kopyalama gibi düşünmemek gerekir. Örneğin java yazılım dilinde bir programı çok beğendiyseniz kaynak kodlarına inerek tersine mühendislik yöntemiyle bu programın nasıl yazıldığını dahi öğrenebilirsiniz.

Yazılımda tersine mühendislik terimi sadece kaynak kodlar ele geçtiğinde bu kodların ne işe yaradığını öğrenmek için yapılan işlemlere denmez. Aynı zamanda kaynak kodlarına ulaşılamayan fakat bu yolda izlenen yöntemlerde ters mühendislik olarak adlandırılır. Birçok yazılımcı 2. Yönteme aşina olsa da asıl tersine mühendislik görevini bilmediğiniz kod bloklarını silerek onların ne işe yaradığını öğrenmek ve bu blokların hepsini birleştirerek sistemi çözmektir. Eyfel kulesini tasarlayanlar en alttan başlayarak üstüne üstüne koya koya gitmişler öyle değil mi ? Evet siz de bunu en üstten başlayarak en alta doğru gidiyorsunuz işte bu da tersine mühendisliğe örnektir.
Kasım 2014

Resul Genç @mahoni

Silikon vadisi yine dünyayı değiştirecek bir buluş daha :)

dizilab.com/silicon-valley

kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim yazılımcı arkadaşlara ilham açıcından.
Kasım 2014

Yavuz Gedik @yvzgdk

Programlama Süreci

Programlama denildiği zaman direk kodlama gelir bir çok insanın aklına ancak işin aslı pekte öyle değildir.

Programlama yapabilmeniz için belli aşamaları gerçekleştirmeniz gerekir. Bunlar şart mı? Tabii ki değil ancak kaliteli bir yazılım ortaya çıkarmak istiyorsanız bu aşamaları önemsemelisiniz.

1. Problemin Belirlenmesi
Problemin çözülebilmesi için öncelikle iyi bir şekilde tanımlanmalıdır. Problemin ihtiyaçları belirlenmeli ve ilgili tüm sorular sorulup, cevapları bulunmalıdır.

2. Gerekli Analizlerin Yapılması
Problemin belirlenmesinin ardından problemle ilgili analizler yapılmalıdır. Bu noktada en önemli iki analizler vardır. İlki, kullanıcı analizleridir. Kullanıcı istekleri doğru belirlenen uygulamalar her zaman daha başarılı olmuştur. İkinci ise, maliyet analizidir. Yazılım için gerekli harcamaların planlamasıdır.

3. Yazılım Mimarisinin Yapılması
Bu aşamada yazılımın algoritması belirlenir.

4. Yazılımın Kodlanması
Belirlenen algoritma doğrultusunda herhangi bir yazılım dilinde program kodlanır.

5. Yazılımın Test Edilmesi
Kodlama aşaması ile birlikte devam eden bir süreçtir. Kodlamanın her adımında test yapılacağı gibi, sonunda da yapılabilir. Bazen test aşaması kodlamada aşamasında daha uzun sürebilir. Kodların hataları belirlenir.

6. Dokümantasyon Yapılması
Program hakkında detaylı bir açıklama yapılır. Dokümantasyon içeriğinde kod açıklaması, programın nasıl kullanacağı, hangi amaç için yazıldığı ve hangi veriler kullanıldığı yer alabilir. Dokümantasyon projeye dahil olabilecek yeni kişiler ve kullanıcılar için çok önemlidir.
Kasım 2014

Yavuz Gedik @yvzgdk

Yazılım Paradigması

Yazılım,elektronik cihazların çeşitli görevleri yerine getirebilmesi ve kendi aralarında haberleşmelerini sağlamaları için hazırlanmış (cihazların kullanımlarını geliştiren) makine komutlarıdır. Programlama, yaşadığımız gerçek dünyadaki problemlere ilişkin çözümlerin bilgisayarda ifade edilmesidir.

Yazılım Paradigması

Paradigma, bir bilim dalında zihinsel bir resmin, gerçekliğin algılanması, kavramsallaştırılmasını sağlayan modele denir. Programlama paradigmaları program yapma stili veya yoludur. Bazı diller bu işi kolaylaştırırken bazıları zorlaştırır. Programlama paradigması, programlama dilinin nasıl kullanılacağına dair mantıksal bir yaklaşımdır.

Emirsel Programlama Paradigması (Imperative)

Bir durum üzerine programlama ve durumu değiştiren komutlar üzerine kurulu bir paradigmadır. Emirsel ya da zorunlu programlar, bilgisayarın gerçekleştireceği sıralı komutları ifade eder. Hesaplamanın “nasıl? ” yapılacağı önemlidir. Bilgisayarın donanımına en uygun olan paradigmadır. Tüm bilgisayarın donanımı makine koduna uygundur. Makine kodları zorunlu programlama paradigmasını temel alır.

Emirsel (zorunlu) paradigmayı kullanan dillerden bazıları: C, Pascal vb.

Nesne Yönelimli Programlama Paradigması

Her programın etkileşim içerisinde bulunduğu birimler ve nesneler kümesinden oluştuğunu varsayan bir paradigmadır. 1960lı yıllarda donanım ve yazılımın karmaşıklaşmasıyla, yazılım kalitesinin korunabilmesi ve yeniden kullanılabilirliği artırmak için oluşturulmuştur. Bu paradigmanın temeli eylemler ve bu eylemlerin mantığından çok nesneler ve verilerdir. Nesneler metodlar (methods) ve nitelikler’den (attributes) oluşur. Nitelikler, nesnelerin sahip oldukları verilere, metodlar ise bunlar üzerinde yapılabilecek işlemlere karşılık gelir. Nesne, kendisini işleyecek kod kesimini kendisi ile birlikte tanımlayan ve taşıyan ve kendi tanımladığı biçimden daha farklı amaçlarla kullanılamayan veri türü olarak yorumlanabilir.

Nesne yönelimli paradigmayı kullanan dillerden bazıları: C++, C#, Java vb.

Kaynaklar
Ocak 2017

BğR BğR @bgrbgr

Zaman çizelgesi

S. A arkadaşlar verdiğim örnek bağlantıdaki gibi zaman çizelgesini nasıl yapabilirim tr.m.wikipedia.org/wiki/%c3%96zel: histor...
Daha fazla

3046 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

.NET

1621 Kullanıcı   85 Soru   216 Yanıt

Logo Yazılım

98 Kullanıcı   1 Soru   31 Yanıt

Antivirüs Programları

77 Kullanıcı   12 Soru   35 Yanıt

Yazılım Geliştirme

1272 Kullanıcı   177 Soru   608 Yanıt

Programlama Dilleri

587 Kullanıcı   87 Soru   288 Yanıt

Açık Kaynak (Open Source)

109 Kullanıcı   20 Soru   32 Yanıt

Korsan Yazılım

59 Kullanıcı   6 Soru   46 Yanıt

Javascript

233 Kullanıcı   50 Soru   139 Yanıt

Bulut Bilişim

139 Kullanıcı   45 Soru   82 Yanıt

Veritabanı

99 Kullanıcı   40 Soru   81 Yanıt

Web Servis

84 Kullanıcı   13 Soru   30 Yanıt

Dataset

40 Kullanıcı   3 Soru   3 Yanıt

JQuery

195 Kullanıcı   21 Soru   47 Yanıt

Yazılım Eğitimi

22 Kullanıcı   9 Soru   33 Yanıt

MCPD (Microsoft Certified Professional Developer)

5 Kullanıcı   2 Soru   10 Yanıt

Virüsler (Bilgisayar Virüsü)

19 Kullanıcı   12 Soru   32 Yanıt

Derleyici (Compiler)

3 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt