Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeme Alışkanlıkları

Beslenme

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Şubat 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2014

Furkan Okyay, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2014

Rıdvan Bayhan, bir soruya yanıt verdi.

Doyduğumu anlayamıyorum ve aç olmasam bile sürekli yemek yeme ihtiyacı duyuyorum. Bu bir rahatsızlık anladığım kadarıyla. Hangi doktora görünmeliyim?

Aslında tüm bu iştah meselesi, sanıyorum son cümlenizde yer alan "nasıl motive olabilirim? " sorusuyla bağlantılı olabilir. Yani şehir değiştirdiğiniz için düzeninin bozuldu ve tekrar şehir değiştireceksiniz ve yine düzeninin bozulacak. Bu durumda bir kaygı ve motivasyon eksikliği yaşanabilir. Bu işin uzmanı değilim fakat bu aşırı iştah meselesi sadece biyolojik yönden değil de, psikolojik yönden de incelenmelidir diye düşünüyorum.
Eylül 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Doyduğumu anlayamıyorum ve aç olmasam bile sürekli yemek yeme ihtiyacı duyuyorum. Bu bir rahatsızlık anladığım kadarıyla. Hangi doktora görünmeliyim?

Bağırsak Kurdu Belirtileri Hakkında Bilgiler: Bağırsak kurdu denildiğinde akla ilk gelen, solucan şeklindeki organizmaların bağırsakta kımıl kımıl hareket etmesidir.

Devamı: sifamarket.com/hastaliklar/bagirsak-kurd...

Eylül 2014

Furkan, bir soruya yanıt verdi.

Doyduğumu anlayamıyorum ve aç olmasam bile sürekli yemek yeme ihtiyacı duyuyorum. Bu bir rahatsızlık anladığım kadarıyla. Hangi doktora görünmeliyim?

Bu duyguyu tatil zamanı evde uzun süre kaldığımda yaşıyorum duygu dedim çünkü bence yeme ihtiyacım yok. Bu düşünceyide şöyle destekleyim okul zamanı kahvaltı yapmam çay yada içecekler açlığımı okadar bastırıyorki akşam yemeğini bile aramıyorum açlıktan midem bulanıyor ozaman bişeyler yiyorum oderece unutuyorum yemeği :) sabah 8 akşam 10 sadece öğle yemeği yetiyor :) durumun böyle birşey değilde hastalık olarak düşünüyorsan sağlık ocağına kan testi vererek yada doktora danışarak seni yönlendirmesini isteyebilrsin
Eylül 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Doyduğumu anlayamıyorum ve aç olmasam bile sürekli yemek yeme ihtiyacı duyuyorum. Bu bir rahatsızlık anladığım kadarıyla. Hangi doktora görünmeliyim?

Bir süre önce aynı sorunu bende yaşamışım ve eğer yemeni kontrol altına almazsan bunların hepsi sana '' kilo '' olarak geri dönecektir. Bu durumunda yapılması gereken, ortadaki sorunun ne kadar zamandır olduğunu bulmalısın, bu sorunu ne tetiklemiş olabilir bunu da bi düşünmelisin. Belki de açlığın psikolojiktir, bence ilk öncelik bir dahiliye doktoruna gözükmen, yaşın itibari ile hormonsal bir değişiklik buna yol açmış olabilir.
Ekim 2013

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ne kadar süre aç ve susuz kalabilir?

1 hafta sadece su ile beslenen bir profesörün haberini okumuştum. Tabi kendiniz bunu denemeyin demişti.
Eylül 2013

Tutku Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ne kadar süre aç ve susuz kalabilir?

Besin almadan aylarca yaşayabilen insanlar var. Bu durum kişinin genetik özellikleri, vücut ağırlığına, diğer sağlık sorunlarına ve vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı larak değişir. Ama susuz yaşamak bu kadar süre mümkün değildir. Ama yaklaşık olarak aç ve susuz 10- 14 gün içinde bir insan tükenir. ( Yukarıdaki koşullara göre 1-3 hafta arasında değişebilir)
Temmuz 2013

Çağla Yılmaz Bayar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Temiz beslenme için besinleri saklama önerileri

Sağlıklı Beslenme

Burger King ve at eti haberlerini okumayan kalmamıştır herhalde.Ben habere değil de bu haberlere bu kadar şaşırılmasına şaşırdım.Ne yani bilmiyor muydunuz? Ya da Fast Food'un diğer her şeyi tamam da at eti mi problem oldu.Açıkçası Fast Food restaurantlarında yediğimiz hiçbir şey yediğimizi sandığımız şey değil bence.Ben yemiyor muyum? Yiyorum daha doğrusu Yi-yor-dum.Kilo aldırması,yarattığı suni tokluk hissi ve güzel yemeğe olan düşkünlüğüm beni çok uzaklaştırdı.Soslarla lezzetlenmiş suni şeylerden bir tabak makarna çok daha iyidir.
Fast Food yiyecekleri daha çok öğrenciler tercih ediyor bence(şimdi bir kaç araştrımaya bakma fikri gelsede aklıma üşenip bence diyerek noktayı koyuyorum:)).Kolay ulaşılır olması ,uygun fiyatlı promosyonlara bakılınca hak vermemek de elde değil.Bir öğrenci olarak her gün sağlıklı yemek yemek adına güvenilir mekanlara gidip ,yemek yiip bir de doymak pek mümkün değildir.Bir iki gün yersin üçüncü gün paran biter bu böyledir.Sonra kendini Burger King'de arkadaşınla bir alana bir bedava menü alırken bulursun:)Kimi zaman o bile pahalı gelir ya neyse...Ben üniversitedeyken kantinimiz çok kötü,kampüsümüzde Avcılar'da olduğu için çoğunlukla kendi yemeğimi götürüyordum ya da yemekhaneden yerdim.Şanslıymışım ki bu sayede uzak kalabildim.(İçtiğim ne olduğu belli olmayan kahveleri saymazsak...).Kendi yemeğini hazırlamak, hem daha sağlıklı hem de daha ucuz oluyor.Yemekleri taşımak ve muhafaza etmek biraz sıkıntılı oluyor ama onun da basit yontemleri var.Eskiden fast food mu vardı sefer tasları taşınırdı;)


Saklama Kapları;

Sağlıklı Beslenme
Piyasa da bu işler için salata sosu için ayrı bölmesi olan ,ısıyı uzun sure muhafaza eden,sızdırmayan envayi çeşit boy boy saklama kapları var ,çanta boyunuza ,neler taşıyabileceğinize göre bir ya da iki tanesi çok rahat işinizi görebilir.Bir sandviç ve biraz kuru meyve taşımak tüm gün sağlıklı ve tok kalmanızı rahatlıkla sağlar.Ayrıca ailesiyle yaşayanlar ,malzemelerin hepsini evden temin edeceğiniz için paranız da cebinizde kalır;)Ayrı evde yaşayan arkadaşlarım emin olun yemek hazırlamak çok zevkli:)Neyse bu konuya da değineceğim.Bu yöntemin sıkıntısı kapları geri getirip yıkamaktır ki uzun ders günlerinde hiç çekilmeyebilir:)

Pet saklama ambalajları;

Sağlıklı Beslenme

İşte en favori taşıma kaplarım.İstediğinizi koyabilirsiniz saklama kapları kadar taze tutmazlar ve sızdırmama özellikleri yoktur ama bir gün için çok da önemli değil.Bu kaplarla makarna ,salata ,sebze yemeği bir çok şey taşıdım.Yedikten sonra atılması da çok rahat .Düşünüldüğünde maliyetli olacak gibi geliyor ama Eminönünde boy boy şekil şekil kaplar 100 tanesi 1-10 tl arasında fiyatlara satılıyor.Salata sosları için minik olanları da almayı unutmayın,baharat ,soslar soğumuş yemeklerde super kurtarıcı:)
Sağlıklı Beslenme
Folyo ,Streç Film ve Ağzı Kilitli Buzdolabı Poşeti;

Bir diğer basit ve kullanışlı kurtarıcılar!Özellikle streç film ve Folyo tüm sandviç,tavuk göğsü gibi kuru malzemelerinizi saklamanız için ideal.Ağzı kilitli buzdolabı poşetlerini Almanyadayken çok gördüm Türkiye de hiç karşılaşmadam da bu poşetlerle koyu kıvamlı çorba ve yoğurt bile taşınabiliyor.

Sağlıklı Beslenme

Bu malzemeleri kullanmanın bir diğer avantajı da çantalarda fazla yer kaplamıyor olmaları.Bu şekilde hazırladığım öğünleri çantama çok rahat koyabiliyorken kutu veya saklama kabı kullandığım zaman ayrı bir karton poşette taşırdım.Her ne olursa olsun güzel ve sağlıklı bir yemek için değer. Şimdi gelelim bu yöntemlerle nneler hazırlayabiliriz.

Altın kural ısıtma ihtiyacı duymadan da lezzetli olabilen öğünler!
Bir üniversite de mikrodalga fırın olması sık karşılaşılan bir durum olmadığı için öğlen yemeklerimizin yağı donmuş ve adeta beni yeme dercesine durmasını istemeyiz değil mi?
Bu yüzden zeytinyağlı sebzeler,salatalar ve mezeler esin kaynağımız olmalı.
Benim favorim makarna salataları ,yoğurtlu sebzelerdi.

Tüm bunların yanısıra öğlen yemeğiniz yanınızda sizinle vakit geçiriken kendini zehirlememeli de.
Kaş yaparken göz çıkarmayalım değil mi:)Yiyecekleri bir gün önceden hazırlayıp buzdolabımıza koyarsak ,gün içinde yenilecekleri zamana kadar tazeliklerini koruyabilirler.Böylece bozulmuş bir tavuk yememiş oluruz.

Çiğ meyveleri asla ıslak ıslak koymayın.
Özellikle yazın, fermante olan meyveler çok acayip olabiliyorlar:)

Çok fazla koku veren soslar ve yemeklerden kaçının.
Hiç unutmuyorum annem arkadaş toplantısı için bir makarna salatası yapmıştı ben de okula götürmüştüm,çok hafif olan sarımsak gün içinde acayip kötü kokmuştu:)

Destek kuvvetler'in yerini tespit edin.
Yoğurt süt ve ayran gibi hazır destekleri alabileceğiniz kantinlerde ya da marketlerde ,plastik bardak sıcak su (koyu bir çorbayı bu şekilde tüketebilirsiniz),genelde kantinlerde ücretsiz olan plastik çatal,kaşık ve bıçak gibi malzemeleri ne şekilde temin edebileceğinizi öğrenin ve boşuna taşımayın.

Her gün kendi yemeğinizi hazırlayıp götüremeseniz de haftanın 3 gününde kendi öğlen yemeğinizi yemeniz ya da kuruyemiş ve meyvelerle atıştırıp akşam yemeğinizi sağlıklı yemeniz çok fark edecek!Bu sayede gün içinde efor sarfeden zihin ve bedeniniz çok daha kaliteli enerji almış olacaktır.Okulda yemekhaneyi tercih edin ama dışarda yemek zorunda kaldığınızda da güvenilir bir yerde bol salata lahmacun ve Ayran tüm o soslu zehirlerden çok daha iyi bir seçenek;)

Kendinize iyi bakın!Güzel ,iyi bir yemek insanı her zaman mutlu eder.Ve ev yapımı güzel hazırlanmış;domatesli peynirli sandviç de süper bir yemektir;)

Yazının orjınalı içincaglayilmaz.blogspot.com/2013/03/sefer-t...
Haziran 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tatlı Krizleriyle Nasıl Başa Çıkılır?

Tatlı Krizi
Tatlı krizinin belli başlı sebepleri vardır. Bunlar:

Hipoglisemi: Kan şekerinin hızlı düşmesi durumu olarak açıklanabilecek hipoglisemi rahatsızlığında, kişinin ara öğün yapma alışkanlığı yoksa veya uzun süreler boyunca aç kalıyorsa düşen kan şekerine bağlı olarak kişinin tatlı krizine girmesi çok yüksek olasılıktır. Hipoglisemisi olanların, mutlaka günde 2,5-3 saatte bir besin tüketmeleri ve ana öğünlerin arasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeleri gerekir.

Bazı vitamin ve mineral yetersizlikleri: Demir gibi bazı minerallerin yetersizliğinde kişilerin daha sık tatlı krizleri yaşadıkları bilinir. Vücut yetersiz alınan vitamin ve/veya mineralin intikamını tatlı isteyerek alır.
PMS (Adet öncesi sendromu): Adet dönemleri öncesinde aşırı duyarlılık göstermek olarak tanımlanabilecek bu durumda, kadınların aşırı tatlı ihtiyacı duydukları bilinir. Çeşitli beslenme stratejileri ile tatlı krizlerinin önüne geçilmesi mümkündür.
Polikistik Over Sendromu (POS): Polikistik over hastalığı olan kadınların birçoğunda gizli şeker (insülin direnci) eş zamanlı olarak bulunduğundan ötürü, POS’u olan kadınların tatlı krizlerini diğer kadınlara göre çok daha sık yaşadıkları bilinmektedir. POS’u olan kadınların bu durumu aşabilmeleri için doktorları ile gerekli tedavi planını yapmaları, diyetisyenleri ile sağlıklı kiloya inmeleri ve bu kiloyu korumaları ve düzenli egzersiz yapmaları gerekir.
Barsak parazitleri: Barsak parazitleri, barsakta yiyecekten üretilen enerjinin büyük bir kısmını çaldığından ötürü kişinin iştahı açılır ve tatlı isteği artar. Aşırı tatlı isteği duyan ve gece uyurken salya akıntısı olan kadınların, barsak paraziti ihtimalini gündeme getirmesi gerekir.
Duygusal Durum: Kadınlarda tatlı ihtiyacının ortaya çıkmasının en temel nedenlerinden biridir. Üzüntü, mutsuzluk, stres, depresyon gibi sebepler tatlı isteğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Son dönemlerde kadınlarda yaşanan cinsel mutsuzluğunda tatlı isteğine sebep olabileceği gündeme gelmiştir. Evliliklerinde veya cinsel hayatlarında mutsuz olan kadınların, diğer kadınlara göre daha fazla tatlı ihtiyacı duydukları bilinir.

Tatlı krizine engel olmak için:
  • Şekersiz fakat şeker tadı olan aromalı sakızlardan çiğnemek tatlı ihtiyacınızı azaltabilir.
Tatlı Krizi
  • Canınız tatlı istediğinde taze veya kuru meyveler ile bu ihtiyacınızı bastırabilirsiniz.
Tatlı Krizi
  • İş yeri çekmecenizde veya mutfağınızda aşırı kalorili şekerli atıştırmalıklar yerine kuru kayısı, kuru incir, hurma, kuru erik gibi tatlı ama sağlıklı atıştırmalıklar olmalıdır.
Tatlı Krizi
  • Canınız gün boyunca tekrar tekrar tatlı bir şeyler tüketmek istiyor ise odağınızı değiştirmelisiniz. İmkân varsa yürüyüşe çıkmak tatlıyı unutturacak en iyi yöntemlerden biridir. Bilgisayar oyunları, gazete, dergi ve kitap okumak gibi faaliyetler ilk on dakikasından sonra genelde tatlı ihtiyacını ortadan kaldırır. Tatlı istediğinizde evi toplamak, en yakın arkadaşınızı arayıp sohbet etmek hatta günümüz dünyasında sosyal medyada zaman harcamak tatlıyı unutturacak yöntemlerden sayılabilir.
Tatlı Krizi

  • Şeker ve gofretler yerine yoğun kakaolu bitter çikolataları, hamur tatlıları yerine meyveli ve sütlü tatlıları tercih edin. En azından tatlı isteğinize mağlup olduğunuzda,sadece şeker değil, vücudunuz için gerekli olan bazı vitamin, mineral ve diğer besin öğelerini de almış olursunuz.
Tatlı Krizi
  • Uzun süre aç kalmak, ana öğünleri atlamak gibi beslenme yanlışları tatlıya olan isteğinizi arttırabilir. Günde 3 saatten uzun aç kalmayacağınız ve aralarda sağlıklı atıştırmalıklar tüketeceğiniz bir beslenme planı tatlıya olan isteğinizi ciddi anlamda azaltır.
Tatlı Krizi
  • Eğer üzüntü, stres gibi duygusal durum değişiklikleri tatlı krizlerine yol açıyorsa ve bu hayatınızda artık çözümlenemeyen ve sürekli tekrarlanan bir hal aldı ise destek almayı düşünebilirsiniz. Unutmayın ki, hiçbir besin veya içecek hayatınızdaki problemleri çözemez. Hayatınızda ciddi bir mutsuzluk kaynağı var ise onu tatlı yiyerek yenemeyeceğinizin farkına varmalısınız.Tatlının problemi sadece erteleyen anlık bir çözüm olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Tatlı Krizi
  • Canınız her tatlı istediğinde kuru kayısı tüketmek veya en yakın arkadaşınızı aramak gibi aynı yöntemler ile yol almaya çalışırsanız başarısız olabilirsiniz. Bu nedenle canınız her tatlı istediğinde başka bir taktik uygulamaya çalışmalısınız.
Tatlı Krizi

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.