Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yemek

Gıda, yemek veya yiyecek, canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli maddelerdir. Yaratıldıktan beri insanlar, hayvanları avlayarak, balık tutarak, ekim yaparak, tohum, meyve, sebzeler toplayarak gıda ihtiyaçlarını temin etmişlerdir. Yüzyıllar boyunca birçok tarım aletleri ve teknikleri keşfedilmiş ve geliştirilmiştir. Sulama ve selektif üretim (belli bitki üzerinde çalışılması), insanlara gıdalarının kalite ve miktarını arttırmasına yarayan yeniliklerden sadece ikisidir. Terkib (Muhteva): On dokuzuncu asırdan beri gıdaların üç tip moleküler grup ihtiva ettiği bilinmektedir: Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler.

Nisan 2021

Mert Murathan, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2019

Asım Remiz, bir soruya yanıt verdi.

Değişik bulgur pilavı tarifleriniz neler?

Etli Siyez Bulguru Pilavı (Kastamonu), Domatesli🍅 Bulgur Pilavı🍚 Tarifi, Kuru Börülceli Bulgur Pilavı🍚, (Gaziantep, Adana) Mercimekli Bulgur Pilavı (Müceddere) (Kilis, Hatay) yapılabilecek bulgur pilavları arasında yer alıyor. Fakat kolay bir başlama noktası için: Kolay sade bulgur pilavı isabet olabilir. Profilimdeki sitenin Pilav Makarna bölümünde hepsinin gerçekten de yapılmış resimli tariflerini bulabilirsiniz.
Kasım 2017

İşbarahan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kelecoş

Kelecoş, bir yemek türüdür. Türkiye'de Iğdır, Sivas veya Elazığ yörelerine ait olduğu iddia edilmektedir. Ancak hangi yöreye ait olduğu ile ilgili bir kaynak bulunmamaktadır. Bazı Doğu Anadolu şehirlerinde de yapılmaktadır.

Yapılışı:

Malzemeler:

1 paket çabuk maya (instant), 1 adet yumurta, 1 adet yumurta beyazı, 1 su bardağı süt, 1,5 çay baradğı sıvıyağ, 1 tatlı kaşığı tuz, alabildiği kadar un.
İçi için: 1 demet ıspanak, 1 adet kuru soğan, 3 çorba kaşığı sıvıyağ, 1 dilim beyaz peynir
Yapılışı
Peskutandan yapılan bir yiyecektir. Tencereye üç dört soğan halka halka doğranır kıyma ve sade yağ konur ateşte soğanlar pembeleşince suda özenmiş peskutan katırlır. Bazı evler salçada koyar, birlikte pişer. Çorba kıvamındaki bu yiyecek pişince şöyle servis yapılır. Tabaklara kuru ekmekler küçük parçalar halinde doğranıp pişen kelocoş ekmekleri ısıtılacak kadar dökülür. Üzerine dövülmüş ceviz ve sarımsak ekilir.
Aralık 2016

Tufan Erkaya, bir soruya yanıt verdi.

Süt demir eksikliği yapar mı?

Sütte bolca kalsiyum vardır ve kalsiyum ile demir aynı anda bağırsaklara ulaştığında kalsiyum demirin emilmesini engeller. Çünkü kalsiyum ve demiri yiyeceklerdn çekip alan mekanizma bağırsaklarda aynıdır ve demir miligram olarak ölçülen çok az miktarlarda yiyeceklerde bulunduğu halde kalsiyum gramla ölçülen çok daha büyük miktarlarda almaktayız. Bu yüzden ortamda kalsiyum varken demire pek sıra gelmez. Bir demir atomuna karşılık, yüz kalsiyum atomunun bağırsaklardan kana geçiş noktalarına yığıldığını hayal edin... İşte bu yüzden kalsiyum demire izin vermemektedir. Şimdi siz demir içeren et yediğinizde ve üstüne kalsiyum içeren sütü içtiğinizde bu durum ortaya çıkmaktadır. Ama sütü başka zamanlarda içerseniz süt demir eksikliği yapmaz. Ayrıca demir eksikliğinin sütten başka birçok sebebi de olabilir, mesela demir içeren gıdaları yememek. Et ve iyi pişirilmiş bakliyat yemiyorsanız, ister sütü için ister içmeyin, demir eksiliği riski yüksektir.
Kasım 2016

Merve Kaya , bir soruya yanıt verdi.

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Egoistlik ve bencillik başta geliyor kesinlikle
Kasım 2016

Çılgın Student, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2016

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

ÖNERİLER VE İPUÇLARIYLA BÜTÜN BALIK PİŞİRMEK ÜZERİNE NOTLAR

Genel olarak dünyada, özel olarak Türkiye’de su ürünleri pişirme yöntemlerinin içinde bütün olarak pişirmek de yer alıyor. Pişirilecek olan ürün bir balık olarak düşünüldüğünde, balığın farklı bölgelerinde yer alan ve farklı besin maddelerini barındıran etlerle kemikler, tek bir pişirme işlemine tabi tutulduğunda daha az kayıp yaşanıyor. Bütün balık pişirmek, hem daha az masraflı hem de daha az zahmetli oluyor.
Bütün olarak balık pişirmeden önce, pişireceğiniz balığın doğru pişirme yöntemini bilmenizde fayda var. Bu bilgi, balığın doğru şekilde pişirilmesi ve pişirildikten sonra tüketilme aşamasındaki lezzetinin korunması için önem taşıyor.

7740

Ortak bir pişirme gereksinimi olarak düşünüldüğünde, bir balığın bütün olarak pişirilmesinden hemen önce karnının balığın fizyolojik özelliklerine uygun bir şekilde açılarak iç organlarının tamamen temizlenmesi gerekiyor. Balığın beslenme davranışı sonucunda bünyesinde biriken besin ve sindirilmiş besin artıkları, bağırsaklar ve çeşitli enzimler barındıran diğer organlar, pişme işlemi sırasında balığın etinin tadını bozan başlıca faktörler arasında geliyor.

Özellikle bazı büyük balıkların sırt, karın yada yanal yüzgeçleri gerçekten çok sert olabilir. Bu da balığı tüketen kişinin küçük bir dikkatsizlik anında bu yüzgeçler yüzünden yaralanması ihtimalini yükseltir. Yaralanma ihtimaline karşı pişirmek istediğiniz balıkların sert yüzgeçlerini ve mümkünse kılçıklarını temizlemenizde fayda var. Ama tüketen kişiler bu konuda dikkatli davranacaksa, bazı balıkların kılçıkları ile pişirilmesinde fayda var.

Balık pulları, her ne kadar suyun içinde parıl parıl ve harika görünse de, balıkların pişirilmesi esnasında balığın pişmesini geciktirir – ki bu da daha fazla enerji harcamanızı gerektirir, ve balık etinin lezzetini bozabilir. Bu yüzden balığı pişirmeden önce pullarını temizlemeniz önemlidir. Sert bir bıçakla balığın kuyruğunan kafasına doğru balığın etine zarar vermeden pullarını tersten temizleyin. Eğer kafadan kuyruğa doğru bıçağı sürterseniz saatlerce uğraştığınız halde pulları temizleyemeyebilirsiniz.

7740

Bütün balık, Türkiye’de genellikle ızgara, buğulama ve haşlama gibi pişirme formları ile hazırlanıyor. Yağlı balıklar ızgara ve mangalda pişirmek için uygunken daha az yağlı olanlar buğulama ve haşlamada kullanılabilir. Doğru pişirme yöntemleri ile balık pişirmek, pişirimin yapıldığı yerlerde istenmeyen ve rahatsız edici balık kokularının oluşmasını da minimize eder. Doğru pişirme yöntemleri içine, pişirme aracının sıcaklık ayarı da dahildir. Eğer kullanacağınız fırını çok ısıtırsanız balık etiniz fazla kuruyabilir yada haşlama suyunu yeteri kadar kaynatmazsanız balığınız çiğ kalabilir.

Eğer balıktan çorba yapılmak isteniyorsa ayrılan kemikler, kılçıklar ve yüzgeçler daha sonra süzülerek muhteviyattan ayrılmak üzere çorbalık materyal olarak kullanılabilir.
7740

Hangi yöntemle olursa olsun, bütün balık pişirirken balığın yan taraflarına pişirmeden önce bıçakla bir kaç derin olmayan çizik atmak, etin daha iyi pişmesine yardımcı olurken balığın pişirilmesi sırasında kullanılan baharatların ve sosların ete daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Bu kesiklerin sayısı balığın büyüklüğüne göre belirlenmeli ve çok derin olmamalıdır. Balık eğer çok küçükse bu kesiklere gerek yoktur, çünkü balık pişerken eti parçalanabilir yada yanabilir.

Hangi balıkları bütün olarak pişirebilirsiniz?

Türkiye’de pazara çıkan hemen hemen tüm balıklar tüm olarak pişirilebiliyor fakat pişirme metodlarını belirleyen etmenlerin başında biraz da balığın ekonomik değeri de geliyor. Palamut, kırlangıç, barbun, sinarit, alabalık, çipura ve levrek gibi ekonomik değeri yüksek olan balıkların ülkemizde bütün olarak pişirilme alışkanlığı var. Ayrıca Amerika ve Avrupa’da bütün olarak pek bulunmasa da somon gibi balıklar da bütün olarak servis edilebiliyor. Hamsi ve sardalya gibi tek seferde kilo bazında fazla alınan ve göreceli olarak daha düşük fiyata sahip olan balıklar da yalnızca iç organları temizlendikten sonra pişirilip hızlı şekilde tüketime hazır hale getirilebiliyor.

Özellikle Avrupa ve Amerika’da, hangi formda olursa olsun, elde edilen balıkların kaynağının açıkça belirtilmesi davranışı yaygınlaşıyor ve insanlar, balıkların geldiği yerden avcılık metodlarına kadar pek çok farklı parametreyi değerlendirerek satın alma eğilimlerini yönlendiriyor ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş su ürünlerinin pazardaki talebi ve ihtiyacı artıyor…

Bu ve benzer yazıları denizdenbabamciksa.com adresinden takip edebilirsiniz.
Eylül 2016

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

SARIM TEKNİKLERİNE GÖRE EN ÇOK BİLİNEN SUSHİ ÇEŞİTLERİ

7740

Sushinin temel bileşeni sirkede pişirilmiş yada fermente edilmiş pirinçtir, fakat türevleri arasında doldurmak için kullanılan malzemeleri, çeşitleri ve hazırlama şekilleri bakımdan farklılık gözlenir. Geleneksel ve modern sushi hazırlama teknikleri kullanılarak, çeşitli malzeme ve metodlarla sınırsız sayıda sushi çeşidi hazırlanabilmektedir.
  • Chirashizushi (Barazushi) : Bir tutam pirincin üzerine konulan sashimi ve garnitürler ile hazırlanan sushidir. Chirashizushi yapımında kullanılan malzemeler çiğdir ve pirincin üzerinde sanatsal bir sunuş biçimi ile sıralanırlar. Kamsai-style adını taşıyan bir varyetesinde ise pişmiş ve pişmemiş etler bir arada bulunabilir. Set oluşturmada herhangi bir geleneksel kural gözlemlenmez ve iş, seti hazırlayan ustanın kişisel taktirine, zevkine yada talebe kalmıştır. Hazırlanması diğer sushi türlerine göre daha kolay olduğu için tüketimde sıklıkla tercih edilen bir sushi türüdür.
  • Inarisuzhi: Bir topak kızartılmış tofunun (soya peyniri) yalnızca pirinç ile servis edilmesi ile hazırlanır. Bununla birlikte bazı varyetelerinde yeşil fasülye, havuç ve gobo ismindeki bir otun üçgen sarılması ile de tüketildiği görülür.
  • Makizushi: Bildiğimiz sushiye en yakın olan sushi çeşididir. Sarılmış sushi anlamına gelir. Bambu bir mat ile sarılan hali ise ‘makisu’ olarak bilinir. Makizushi, genelde nori olarak bilinen bir çeşit deniz yosununa sarılır. Fakat bazen omlet, soy kağıdı, salatalık yada parilla ile de sarıldığına rastlanır.
  • Futomaki: Geniş sarılmış makizushiye denir. 5 – 6cm çapında sarılabilir. 3 yada daha fazla malzeme kullanılarak renkler ve tatlar da göz önünde bulundurularak sarılır. Malzemeler arasında deniz mahsülleri başta olmak üzere bitkisel kaynaklara da yer verilebilir.
  • Hasomaki: İnce sarılan makizushiye verilen isimdir. En fazla bir 2,5 – 3cm kalınlığında sarılır. Genel olarak tek malzeme kullanılır sarılırken. Sıklıkla ton balığı, havuç yada salatalık, bu sushi çeşidinin malzemeleri arasındadır.
  • Temaki: Elle sarılır. Pirincin içine konulan malzemeler, elle düz bir zeminde yuvarlanarak sarılır. 10cm’den daha kalın olanları vardır ve chopsticks ismindeki çubuklarla yenmesi makbuldür. Temaki sarıldıktan sonra, sushinin sarıldığı norinin kuruma ihtimaline karşı hızla tüketilmesi beklenmektedir.
  • Uranmaki: Norinin pirincin içinde kalan şeklidir. 2 yada daha fazla malzeme kullanılarak hazırlanır. Ortada kalan norinin üzerinde bir kat pirinç vardır ve içinde de malzemeler. Genellikle servise hazırlanırken susama batırılır. Ton balığı, salmon, yengeç yada karidesle birlikte hazırlanabilir. Avokado ve salatalığa da sıklıkla yer verilebilir.
  • Narezushi: Fermente edilmiş malzemelerle hazırlanan geleneksel sushinin bir formudur. Sushinin temel malzemesini oluşturan soyulmuş ve temizlenmiş balık, ahşap bir kasede tuzla birlikte uzun süre saklanır. Günden güne dokularındaki suyu kaybeden balık, 6 ay içinde tüketilebilir hale gelir. Eğer yetersiz geldiyse yada daha da lezzetli bir sushi talep ediliyorsa bir 6 aylık periyoda daha muhattap bırakılabilir. Narezushinin en ünlü varyetesi, Biwa Gölü’ndeki yaşayan bir çeşit sazan balığı olan C. auratus grandocolis kullanılarak yapılan funazushidir.
  • Nigirisuzhi: Eli ile bastırılarak yapılan bir sushi çeşididir. Aşçının ellerinin iç kısmıyla bastırarak hazırladığı pirinç, küçük bir kutu üzerinde sunulan az miktarda wasabi ile birlikte servis edilir. Wasabi ile birlikte sunulan malzemeler, somon, ton yada başka bir denüz ürünü olabilir. Ayrıca bu malzeme ahtapot, deniz / tatlısu yılan balığı yada yumurta da olabilir. Nigiri, genellikle çiftler halinde hazırlanarak servis edilir. Eğer bir set hazırlanıyorsa da, her bir sushinin farklı malzemeler kullanılarak hazırlanması iyidir.
  • Gunkanmaki: Bu sushinin temel özelliği, elle biçimlendirilen oval şeklidir. Sushinin etrafına sarılan malzemeler arasında istiridye, seaurchin, mayonezli mısır ve çeşitli yöntemlerle pişirilip ince ince kesilen quaill sayılabilir. Aynı şekilde hazırlanan sushinin küre formlu olanına temarizushi ismi verilir.
Eylül 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

Pecan pie nasıl yapılır?

Soru için araştırma yaparken aşağıdaki linki buldum.
Dilerim yardımcı olur ;

kakaolupasta.blogspot.com.tr/2010/05/nih...
Eylül 2016

Hülya Alkan, bir soruya yanıt verdi.

Dışarıdan, kısa süreli eğitim ile aşçılık öğrenebileceğim kurslar hangileridir?

Le cordon blue bakmanı tavsiye ederim. Uluslararası gecerlılıği olan bır program

314 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Fast Food

16 Kullanıcı   9 Soru   14 Yanıt

Kokoreç

10 Kullanıcı   1 Soru   10 Yanıt

Pilav

5 Kullanıcı   3 Soru   8 Yanıt

İskilip Dolması

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Sos Tarifleri

9 Kullanıcı   12 Soru   21 Yanıt

Makarna

9 Kullanıcı   9 Soru   19 Yanıt

Un (Beyaz Un)

1 Kullanıcı   3 Soru   2 Yanıt

Ev Yemekleri

5 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt