Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yemek

Gıda, yemek veya yiyecek, canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli maddelerdir. Yaratıldıktan beri insanlar, hayvanları avlayarak, balık tutarak, ekim yaparak, tohum, meyve, sebzeler toplayarak gıda ihtiyaçlarını temin etmişlerdir. Yüzyıllar boyunca birçok tarım aletleri ve teknikleri keşfedilmiş ve geliştirilmiştir. Sulama ve selektif üretim (belli bitki üzerinde çalışılması), insanlara gıdalarının kalite ve miktarını arttırmasına yarayan yeniliklerden sadece ikisidir. Terkib (Muhteva): On dokuzuncu asırdan beri gıdaların üç tip moleküler grup ihtiva ettiği bilinmektedir: Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler.

Mayıs 12 - 14:19

David Marcelle, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul’un en iyi balık restoranları hangileridir?

İstanbul'da o kadar çok balık lokantası var ki aklımdaki ilk 5.
1.Novas Hagiasophia
2.GRACE Rooftop Restaurant
3. Hagia Sophia terrace Restaurant
4.Gardenia Bistro & Restaurant
5. Rainbow Fish & Meat Restaurant
Gurme restoranlar hakkında daha fazla haber almak istiyorsanız, kontrol et: yummyadvisor.com/
Mayıs 10 - 13:19

Doris Roberson  yeni bir  gönderide  bulundu.

İstanbul'un en ünlü asırlık tatlı dükkanına bir göz atın.

Tatlı yiyecekler için peygamber uzun zamandır peygamberlik etmiştir: Kuran'da ünlü bir pasaj vardır: "Tatlı tadın tadını çıkarmak dindarlığın bir işaretidir. " Bir Türk atasözü de var: "Tatlı yemek, nazik bir kalbe ve tatlı sözlere eşdeğerdir. "
634
Sonuç olarak, tatlı yemek Türkiye'de doğal bir “ulusal hareket” haline geldi. Istanbul'a gelen herkes, cadde ve sokaklardaki muhteşem tatlı dükkanı vitrinlerinden etkilenecek. Pencerede küçük altın kuleler gibi yığılmış her türlü hamur işi var. En popüler "Baklava" dır. Balla ıslatılmış beze, ceviz taneleri olan bir ağustosböceği kanadı kadar incedir ve yeşil antep fıstığı noktalanmıştır. Gelen ve giden yayaları baştan çıkarmak. Sayısız tatlı maddenin birikmesi, insanların ağızlarının bir bakışta tatlı tatlarla dolu olduğunu hissetmelerini sağlar.

HAFIZ MUSTAFA 1864
Türkiye tatlıları ve yemekleri ile tüm dünyada ünlüdür.
İstanbul'da bu lezzetli küçük şeyleri bulmak, en yakın dükkanda veya köşe pazarında durmak kadar basit; ancak tüm çeşitlerin taze olduğu, hizmetin en iyisi, kahvenin en saf olduğu ve personelin çeşitli dilleri konuşabileceği bir tatlı dükkanı bulmak o kadar kolay değil. Hafız Mustafa'nın tatlı dükkanı, İstanbul'un tatlı sektörünün en ünlüsüdür.
1860'da Lincoln, Cumhuriyetçi Partinin lideri olarak cumhurbaşkanı seçildi.
1861'de Rusya reform yaptı ve serfliği kaldırdı.

1862'de Taiping Göksel Krallığı'nın Sadık Kralı Şangay'ı kuşattı

1863'te Londra Metropolitan Demiryolu Birleşik Krallık'ta trafiğe açıldı

1864 Yılında Hafız Mustafa'nın Türkiye'deki tatlı dükkanı açıldı

1865'te İtalya birleşti

1866'da. . . . . .
Bu eski moda Türk tatlı dükkanının ne kadar etkili olduğu görülebilir. Hayatın yüz elli yılı aşkın cilvesi her sakızlı şekerin tatlı ruhuna dönüşmüş ve mağazada sakızlı şekerin hemen hemen tüm lezzetleri ve Türkiye'deki her türlü tatlı yer alıyor.
Başka tatlı dükkanları bulamazsanız, dünyanın en güzel 24 en iyi tatlı dükkanından biri olan "Hafız Mustafa 1864" e gelebilirsiniz. Tüm mağazanın klasik Müslüman dekorasyonu ve ilginç ve sevimli tarif tasarımı neredeyse size bir meze sunuyor.
Tat tomurcukları üzerinde dans eden ballı keklerle sakızlı şekerlerin çeşitli lezzetleri.
Bir sevgili ya da kız arkadaşınızla olsun, ona bir tatlı ekleyeceğinizden şüphe yok.;
Hafız'ın dükkanındaki bir sonraki sakızlı şekerin dolgusunun ne olacağını asla bilemezsin.

MADO
"Türkiye'de Mado'ya gitmediniz mi? ”
Bu kuşkusuz Türkiye'de sıcak hava balonu almamak kadar şaşırtıcı!
634
Mado'nun dünya çapında 250'den fazla şubesi bulunmaktadır. Yirmi yıl önce Türkiye'de zaten 240 restoran ve kafe vardı. Dünyada sadece iki çeşit dondurma var, biri Roma dondurması, diğeri Malash dondurması.
MADO nereden geldi?
Yani Türkiye'deki Maraş ve Türkçedeki Dondurma'nın kısaltmasıdır.
Bu dörtlü pişmiş dondurmanın yanı sıra Mado'da çeşitli lokum, kahve, atıştırmalık, içecek vb. Lezzetler de bulunuyor. MADO sadece bir dondurma istasyonu değil, aynı zamanda çeşitli Türk tatlılarını ve içeceklerini tadabileceğiniz bir eğlence mekanı olan MADO cafe'dir ~ İçindeki yiyecekler her türlü müşterinin iştahını tatmin edebilir.
Devamı burada:yummyadvisor.com
Mayıs 07 - 13:17

David Marcelle, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz balıkçılar (küçük salaş ayak üstü yerler olur farketmez), çin restaurantları ve sürekli gittiğiniz, yemeklerini beğendiğiniz yerleri paylaşır mısınız?

İstanbul, Avrasya kıtasının üzerinde yer alır ve Doğu ve Batı kültürlerini bütünleştirir. Yolda birçok restoran var ve çeşitli mutfakları bulmak zor değil. Google Haritalar'ın derinlemesine bir kullanıcısı olarak, her gün şehirdeki en iyi yemeği bulmaya çalışıyorum. Önerilen her yemek için farklı restoranlara gideceğiz. Aşağıdaki önerilen yerler en az 2 veya daha fazla gittiğimiz yerlerdir ve kesinlikle İstanbul'da gidilmesi gereken restoranlardır! !

Bu restoranda bulabileceğiniz daha birçok gurme restoranı var:yummyadvisor.com/
Nisan 29 - 11:14

Doris Roberson, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul’un en iyi balık restoranları hangileridir?

Marmara Nehri ile Karadeniz'in birleştiği noktadaki önemli konumu nedeniyle İstanbul'un balık kültürü yüzyıllar boyunca kültürel etkileşimlerle zenginleştirilmiştir. Bu zengin kültürün bir tarafı deniz ve balıkçılık, diğeri ise İstanbul mutfağıdır. Çoğunlukla deniz ürünleri servis eden çok sayıda restoran var ve iyi bir tada sahipler. Taze balıklar için önerilen restoran listesini buradan okuyabilirsiniz: yummyadvisor.com/tr-tr-istanbul/7iemkp-f...
Nisan 2021

Mert Murathan, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2019

Asım Remiz, bir soruya yanıt verdi.

Değişik bulgur pilavı tarifleriniz neler?

Etli Siyez Bulguru Pilavı (Kastamonu), Domatesli🍅 Bulgur Pilavı🍚 Tarifi, Kuru Börülceli Bulgur Pilavı🍚, (Gaziantep, Adana) Mercimekli Bulgur Pilavı (Müceddere) (Kilis, Hatay) yapılabilecek bulgur pilavları arasında yer alıyor. Fakat kolay bir başlama noktası için: Kolay sade bulgur pilavı isabet olabilir. Profilimdeki sitenin Pilav Makarna bölümünde hepsinin gerçekten de yapılmış resimli tariflerini bulabilirsiniz.
Kasım 2017

İşbarahan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kelecoş

Kelecoş, bir yemek türüdür. Türkiye'de Iğdır, Sivas veya Elazığ yörelerine ait olduğu iddia edilmektedir. Ancak hangi yöreye ait olduğu ile ilgili bir kaynak bulunmamaktadır. Bazı Doğu Anadolu şehirlerinde de yapılmaktadır.

Yapılışı:

Malzemeler:

1 paket çabuk maya (instant), 1 adet yumurta, 1 adet yumurta beyazı, 1 su bardağı süt, 1,5 çay baradğı sıvıyağ, 1 tatlı kaşığı tuz, alabildiği kadar un.
İçi için: 1 demet ıspanak, 1 adet kuru soğan, 3 çorba kaşığı sıvıyağ, 1 dilim beyaz peynir
Yapılışı
Peskutandan yapılan bir yiyecektir. Tencereye üç dört soğan halka halka doğranır kıyma ve sade yağ konur ateşte soğanlar pembeleşince suda özenmiş peskutan katırlır. Bazı evler salçada koyar, birlikte pişer. Çorba kıvamındaki bu yiyecek pişince şöyle servis yapılır. Tabaklara kuru ekmekler küçük parçalar halinde doğranıp pişen kelocoş ekmekleri ısıtılacak kadar dökülür. Üzerine dövülmüş ceviz ve sarımsak ekilir.
Aralık 2016

Tufan Erkaya, bir soruya yanıt verdi.

Süt demir eksikliği yapar mı?

Sütte bolca kalsiyum vardır ve kalsiyum ile demir aynı anda bağırsaklara ulaştığında kalsiyum demirin emilmesini engeller. Çünkü kalsiyum ve demiri yiyeceklerdn çekip alan mekanizma bağırsaklarda aynıdır ve demir miligram olarak ölçülen çok az miktarlarda yiyeceklerde bulunduğu halde kalsiyum gramla ölçülen çok daha büyük miktarlarda almaktayız. Bu yüzden ortamda kalsiyum varken demire pek sıra gelmez. Bir demir atomuna karşılık, yüz kalsiyum atomunun bağırsaklardan kana geçiş noktalarına yığıldığını hayal edin... İşte bu yüzden kalsiyum demire izin vermemektedir. Şimdi siz demir içeren et yediğinizde ve üstüne kalsiyum içeren sütü içtiğinizde bu durum ortaya çıkmaktadır. Ama sütü başka zamanlarda içerseniz süt demir eksikliği yapmaz. Ayrıca demir eksikliğinin sütten başka birçok sebebi de olabilir, mesela demir içeren gıdaları yememek. Et ve iyi pişirilmiş bakliyat yemiyorsanız, ister sütü için ister içmeyin, demir eksiliği riski yüksektir.
Kasım 2016

Merve Kaya , bir soruya yanıt verdi.

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Egoistlik ve bencillik başta geliyor kesinlikle
Kasım 2016

Çılgın Student, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2016

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

ÖNERİLER VE İPUÇLARIYLA BÜTÜN BALIK PİŞİRMEK ÜZERİNE NOTLAR

Genel olarak dünyada, özel olarak Türkiye’de su ürünleri pişirme yöntemlerinin içinde bütün olarak pişirmek de yer alıyor. Pişirilecek olan ürün bir balık olarak düşünüldüğünde, balığın farklı bölgelerinde yer alan ve farklı besin maddelerini barındıran etlerle kemikler, tek bir pişirme işlemine tabi tutulduğunda daha az kayıp yaşanıyor. Bütün balık pişirmek, hem daha az masraflı hem de daha az zahmetli oluyor.
Bütün olarak balık pişirmeden önce, pişireceğiniz balığın doğru pişirme yöntemini bilmenizde fayda var. Bu bilgi, balığın doğru şekilde pişirilmesi ve pişirildikten sonra tüketilme aşamasındaki lezzetinin korunması için önem taşıyor.

7740

Ortak bir pişirme gereksinimi olarak düşünüldüğünde, bir balığın bütün olarak pişirilmesinden hemen önce karnının balığın fizyolojik özelliklerine uygun bir şekilde açılarak iç organlarının tamamen temizlenmesi gerekiyor. Balığın beslenme davranışı sonucunda bünyesinde biriken besin ve sindirilmiş besin artıkları, bağırsaklar ve çeşitli enzimler barındıran diğer organlar, pişme işlemi sırasında balığın etinin tadını bozan başlıca faktörler arasında geliyor.

Özellikle bazı büyük balıkların sırt, karın yada yanal yüzgeçleri gerçekten çok sert olabilir. Bu da balığı tüketen kişinin küçük bir dikkatsizlik anında bu yüzgeçler yüzünden yaralanması ihtimalini yükseltir. Yaralanma ihtimaline karşı pişirmek istediğiniz balıkların sert yüzgeçlerini ve mümkünse kılçıklarını temizlemenizde fayda var. Ama tüketen kişiler bu konuda dikkatli davranacaksa, bazı balıkların kılçıkları ile pişirilmesinde fayda var.

Balık pulları, her ne kadar suyun içinde parıl parıl ve harika görünse de, balıkların pişirilmesi esnasında balığın pişmesini geciktirir – ki bu da daha fazla enerji harcamanızı gerektirir, ve balık etinin lezzetini bozabilir. Bu yüzden balığı pişirmeden önce pullarını temizlemeniz önemlidir. Sert bir bıçakla balığın kuyruğunan kafasına doğru balığın etine zarar vermeden pullarını tersten temizleyin. Eğer kafadan kuyruğa doğru bıçağı sürterseniz saatlerce uğraştığınız halde pulları temizleyemeyebilirsiniz.

7740

Bütün balık, Türkiye’de genellikle ızgara, buğulama ve haşlama gibi pişirme formları ile hazırlanıyor. Yağlı balıklar ızgara ve mangalda pişirmek için uygunken daha az yağlı olanlar buğulama ve haşlamada kullanılabilir. Doğru pişirme yöntemleri ile balık pişirmek, pişirimin yapıldığı yerlerde istenmeyen ve rahatsız edici balık kokularının oluşmasını da minimize eder. Doğru pişirme yöntemleri içine, pişirme aracının sıcaklık ayarı da dahildir. Eğer kullanacağınız fırını çok ısıtırsanız balık etiniz fazla kuruyabilir yada haşlama suyunu yeteri kadar kaynatmazsanız balığınız çiğ kalabilir.

Eğer balıktan çorba yapılmak isteniyorsa ayrılan kemikler, kılçıklar ve yüzgeçler daha sonra süzülerek muhteviyattan ayrılmak üzere çorbalık materyal olarak kullanılabilir.
7740

Hangi yöntemle olursa olsun, bütün balık pişirirken balığın yan taraflarına pişirmeden önce bıçakla bir kaç derin olmayan çizik atmak, etin daha iyi pişmesine yardımcı olurken balığın pişirilmesi sırasında kullanılan baharatların ve sosların ete daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Bu kesiklerin sayısı balığın büyüklüğüne göre belirlenmeli ve çok derin olmamalıdır. Balık eğer çok küçükse bu kesiklere gerek yoktur, çünkü balık pişerken eti parçalanabilir yada yanabilir.

Hangi balıkları bütün olarak pişirebilirsiniz?

Türkiye’de pazara çıkan hemen hemen tüm balıklar tüm olarak pişirilebiliyor fakat pişirme metodlarını belirleyen etmenlerin başında biraz da balığın ekonomik değeri de geliyor. Palamut, kırlangıç, barbun, sinarit, alabalık, çipura ve levrek gibi ekonomik değeri yüksek olan balıkların ülkemizde bütün olarak pişirilme alışkanlığı var. Ayrıca Amerika ve Avrupa’da bütün olarak pek bulunmasa da somon gibi balıklar da bütün olarak servis edilebiliyor. Hamsi ve sardalya gibi tek seferde kilo bazında fazla alınan ve göreceli olarak daha düşük fiyata sahip olan balıklar da yalnızca iç organları temizlendikten sonra pişirilip hızlı şekilde tüketime hazır hale getirilebiliyor.

Özellikle Avrupa ve Amerika’da, hangi formda olursa olsun, elde edilen balıkların kaynağının açıkça belirtilmesi davranışı yaygınlaşıyor ve insanlar, balıkların geldiği yerden avcılık metodlarına kadar pek çok farklı parametreyi değerlendirerek satın alma eğilimlerini yönlendiriyor ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş su ürünlerinin pazardaki talebi ve ihtiyacı artıyor…

Bu ve benzer yazıları denizdenbabamciksa.com adresinden takip edebilirsiniz.

317 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Fast Food

16 Kullanıcı   9 Soru   14 Yanıt

Kokoreç

10 Kullanıcı   1 Soru   10 Yanıt

Pilav

5 Kullanıcı   3 Soru   8 Yanıt

İskilip Dolması

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Sos Tarifleri

9 Kullanıcı   12 Soru   21 Yanıt

Makarna

9 Kullanıcı   9 Soru   19 Yanıt

Un (Beyaz Un)

1 Kullanıcı   3 Soru   2 Yanıt

Ev Yemekleri

5 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt