Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yemeksepeti

Web Siteleri

Evde yemek pişirmeyenlerin en büyük kurtarıcısı!

Ekim 2018

Karadeniz Pidecisi, bir soruya yanıt verdi.

Yemeksepeti.com'a nasıl üye işyeri olunur?

Ben nasıl işyerimi üye yaparım
Mart 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Olumsuz hava şartlarında hizmet vermeyecekse kurye sistemi neden var?

Diğer zamanlarda da dışarı çıkmak istemeyen çok insan var ve yemeklerini dışarıdan getirtiyorlar. Muhtemelen olumsuz hava şartlarında kuryeyi çıkartıp kaza yaptırınca oluşan maliyet dışarıya satış yapmayınca oluşan maliyetten yüksek olacağı için satış yapmıyorlardır. Ticari bir işletme tabii ki müşterisini el üstünde tutmaya çalışır ama sonuçta el üstünde tutma da ticari bir hamledir, getiri-götürü hesabı yapılır neyin getirisi fazlaysa o yoldan gidilir. Unutmayın ki ticaretin temel kurallarından biri sadece kar getiren işleri yapmaktır. Angarya da yapılır ama oluşan müşteri memnuniyeti dolayısıyla kar oluşuyorsa, yoksa yapılmaz.
Ekim 2014

Hakan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yemek Sepeti'nin yeni reklam filmi güzel olmuş :) youtube.com/watch?v=q0_2elrjaek

Yemeksepeti Televizyon Reklam Filmi - 2014 "Telefon Adam"

Yemeksepeti Reklam Filmi - 2014. Yemeksepeti Televizyon Reklam Filmi İzle.
Nisan 2014

Hakan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Yemeksepeti'nden verilen siparişler restorana nasıl iletiliyor?

Yemeksepeti ilk kurulduğu yıllarda aldığı siparişleri faks ile iletiyordu. Tabi bu yöntem kısa bir süre uygulandıktan sonra yerini daha modern bir sisteme bıraktı. Şu anda da kullanımda olan sistemde üye restoranlara Yemeksepeti tarafından özel olarak hazırlanmış bir sipariş iletim ekipmanı veriliyor. Bu donanım küçük bir yazıcı gibi çalışmakta ve müşteri ile restoran arasında Yemeksepeti üzerinden veri alışverişi sağlıyor.

Sipariş Yemeksepeti internet sitesi, telefon veya tablet uygulaması üzerinden verildiğinde, sipariş ile ilgili tüm detaylar bu donanım yazıcısı üzerinden restorana iletiliyor. Restoran sipariş bilgilerini alarak ürünleri hazırlıyor ve müşteriye teslim ediyor.

Bildiğim kadarı ile Yemeksepeti bu altyapıya geçerken yüklü miktarda yatırımlar yaptı. Hatta yanlış anımsamıyorsam (kazanca geçerken) ilk 3-4 yıl kazandıkları parayı neredeyse tümüyle altyapıya yatırım yaparak harcadılar. Sonrasında ise büyümeye devam ettiler. Benim bildiklerim bu şekilde.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Nisan 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Dominos Pizza SMS'lerinden kurtulma yolları nelerdir?

Karl Engelpert (@karlengelpert) 'in yöntemini çok sevdim. Benim başım pizzacılarla bu şekilde belaya girmedi ama Carrefour mesajlarını bir mesaj daha gelirse bir daha onlardan alışveriş yapmayacağım tehdidiyle çözmüştüm. Vatan Bilgisayar problemini TeknoSA ile tehdit ederek çözdüm. En güzeli Vodafon mesajları olmuştu bende. Bir pazar sabahı yine mesaj geldi ben de açtım telefonu "Bu telefona sizden bir mesaj daha gelirse anında AVEA'ya geçiyorum" diyerek gayet güzel çözmüştüm. Neyse ki artık numara engelleme var ve hiçbir yaramaz mesajı almak zorunda kalmıyorum.
Mart 2014

Pelin Şen, bir soruya yanıt verdi.

Yemeksepeti'nde çalışmak nasıl bir duygu?

Bir Yemeksepeti çalışanının gözünden:

"Pek çok arkadaşımın da değindiği gibi ‘Yemeksepeti’, ‘yemek yemek’ demektir. Gün içerisinde defalarca zikredilen yemek isimlerinin ardından bilinç altı tarafından ele geçirilen zavallı çalışanın kendini kaybedercesine yemek yemesi, tüm mutfakları tatma arzusu yahut stres, kutlama veya sırf güneş açtı diye kollektif olarak siparişe asılma sorunsalı, bünyemize yeni katılan restoranları yer yer şımartması, yapılan promosyonlarla (ki pişirdiği yemeği yiyemeyen annelerden öte yaptığı promosyonları yiyememe sıkıntısı olan editör problemleri bir yana) restoranları daha nicelerine teşvik etmesi için keyfî yeme saatleri yaratılması sadece yeme arzusunun günahını paylaşmaktan mütevellittir…"


kaynak: blog.yemeksepeti.com/index.php/2011/03/1... .
Haziran 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Yemeksepeti.com'a nasıl üye işyeri olunur?

Yemeksepeti

Yemeksepeti'nin ilk zamanlarında üye olmak için bir başvuru yapmak gerekmiyordu. Bizzat Yemeksepeti iş yerlerine gidip ortaklık teklif ediyordu. Tabii zamanla gelişti, büyüdü. Bugün Yemeksepeti'ne üye işyeri olmak için üç yol var:
 1. En yoğun kullanılan bu yöntemde kullanıcılar hizmet vermesini istedikleri restoranları tanımlıyor. Ardından Yemeksepeti satış ekibi bu restoranla temasa geçiyor. (istanbul.yemeksepeti.com/tr/restoran-tavsiye/r.ys)
 2. Üye işyeri olmak için Yemeksepeti'ni telefonla arayabilirsiniz. (+90 212 359 18 00)
 3. Bu yöntemde Yemeksepeti sizin iş yerinize başvuruyor. Eğer etrafta fazla duyulan ve meşhur olmaya başlayan bir restoranınız varsa Yemeksepeti satış ekibi yine size teklif gönderiyor.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Yemeksepeti.com nasıl kurulmuştur?

1999 Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Nevzat Aydın, MBA yapmak ve e-ticaret eğitimi almak için ABD'de University of San Francisco'ya gitti. O sırada aklında olan internet üzerinden paket yemek servisi fikri için MBA eğitimini yarıda bırakıp Türkiye'ye döndü. 2000 yılında yemeksepeti.com'u kurmaya başlayan Cem Nufusi, Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş 150 bin dolarlık bir sermayeyle e-ticaret dünyasına adım atmış oldular. Ancak 2000 yılında yaşanan krizden onlar da finansal olarak etkilendiler. Fakat projelerine olan güven sonsuzdu ve 2001 yılında hizmete girdiler. Şu an sadece İstanbul'da yarısı operasyon merkezinde olmak üzere 56 kişilik bir ekiple çalışıyorlar. Siteye kayıtlı 2500 restoran bulunuyor. 350000 üyeye sahipler ve günde ortlama alına yemek siparişi sayısı 30000. Puanlama sistemine sahip siteden şikayetler üzerine atılan restoran sayısı 880. Siteye giren ziyaretçilerin %41'i sipariş vermekte ve şu ana kadar en çok sipariş veren üyeyin toplam sipariş miktarı 2712!!!

Bu modeli belirleyen ana faktörler restoranların ve kullanıcıların istekleriydi. Restoranlar tanımadıkları bir site için kazanmadan bir şey ödemek istemiyorlardı, kendi ürünlerini kendileri götürüp teslimde de paralarını almayı tercih ediyorlardı. Ürün kalitesine güvensizlikleri, şikayeti kime yapacakları, siparişin yanlış gelmesi, güncel olmayan menüler konularında da soru işaretleri vardı. Tüm bu sorunları gidermek için üyelerden herhangi bir ücret alınmayan, sipariş geldiğinde kapıda ödeme yapmalarına olanak sağlayan, markalı ürünlerin bulunduğu, şikayetlerin direk kendilerine yapıldığı ve en güncel menülerin bulunduğu, restoranlardan ise aldıkları sipariş üstünden komisyon ücreti alan, siparişlerin fax yada telefonla bildiren bir sistem kurdular. Böylece hem kullanıcıların memnun kalması hem de restoranların işine ve zamanına minimum müdahale edilmesi sağlandı.
Mart 2013

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Nevzat Aydın nasıl bir iş adamıdır?

Soruda iş adamı olarak sorulmuş ama daha genel bir sıralamayı şu şekilde yapabilirim:
 • Birlikte çalıştığı insanlara sorumluluk vermeye çalışır (almak isteyene).
 • Zor sinirlenir ama bazı konularda hassastır ve sinirlendi mi iyi sinirlenir. Hatta ofiste kendi fotoğrafının kullanıldığı bir tabela var ve üzerinde "Aşırı Yanıcı Madde" yazıyor.
 • Sürekli aklında birşeyler düşünürken yakalarsınız iş konuşurken ama size dikkatini verdiğini sorduğu sorularla ve yorumları ile anlarsınız aniden.
 • Zamanını iyi kullanmayı sever. Özellikle toplantılarda sonuç odaklı ve gündem maddeleri ile hızlıca ilerlemek ister.
 • İş hayatında geçirdiği seneler boyunca edindiği tecrübe, sizin günlerce düşünüp tarttığınız bir işin geleceği hakkında "bu olmaz" demesi ile sizin beyninizde de vuku bulur.
 • Genel olarak bir çok konuda bilgilidir ve rakamlarla arası iyidir.
 • İş modelleri ve "gelecek" hakkında sağlam fikirleri vardır ve bu konularda içgüdüleri ve düşündükleri genelde doğru çıkar.
 • Yemeksepeti örneğinden de anlaşılacağı üzere adımları ve basamakları iyi ve sabırla planlar.
 • Genelde sonuç odaklı ve hedef odaklı ilerler işinde. Şunu gerçekleştirmeliyiz. Şunu şu rakama çekmeliyiz, gibi hedefler koyar.
 • Medyada genelde gülümsemeyen (sert görünümlü) fotoğrafları vardır ama bolca gülümser de :)

  Nevzat Aydın
 • U2 fanıdır (ileri derecede), müzikten anlar :).
 • Bir de ona "her yer Trabzon"'dur :)
Ocak 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Nevzat Aydın nasıl bir iş adamıdır?

Gerçekten risk almış bir iş adamıdır. 2000 yılı gibi internetin yaygın kullanılmadığı bir yılda yemeksepeti gibi bir fikri hayata geçirmiş ve başarıya ulaşabilmiştir.
Ekim 2012

Kartal Gündüz, bir soruya yanıt verdi.

Dar gelirliliğin alemi yok deyip, eve yemek söyleme sıklığın nedir?

İş yerine haftada 1-2, eve ayda 1-2 diyelim. Bunu dar gelirlilik için demeyelim de evde yapılamayan, mutfağın ve yeteneğin yetersiz geldiği yerde ağız tatlandırmak için başvurulan bir yol diyelim.
Daha fazla

16 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.