Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yerçekimi

Yerçekimi, Dünya'nın kütleçekimidir. Dünya yüzeyinde veya yakınındaki nesneleri etkiler ve onlara yerçekimi ivmesini kazandırır. Yerçekimi ivmesi, g ile gösterilir. Dünya'nın yüzeyinde, bulunduğumuz konuma bağlı olarak değişir. Standart yerçekimi ivmesi 9.80665 m/s2 (32.1740 ft/s2) olarak bilinir. SI birim sisteminde Yerçekimi ivmesinin birimleri: m/s2 m·s-2 N/kg N·kg-1.

Nisan 2016

Gizli Kullanıcı

Yer neden çeker?

Yer çekmesi ile sözü edilen eğer toplumumuzda yaygın olan "taş çeker" deyimindeki anlam ise, bedenimizin iyi bir ısı iletkeni olmasından ötürü, beden ısımızın bir kısmının toprağa/taşa/metale aktarılması ile beden ısımızın düşmesi ve sonrasında bedenimizin aynı ısıyı korumak için daha çok çalışması, bu çalışma artışı sırasında dışarıdan gelen virüs ve bakteri saldırılarına karşı savunmada daha güçsüz kalması nedeniyle hastalığa neden olması bu deyimi doğurmuştur.

Eğer ki yer çekiminden söz ediliyorsa, yer çekimi diye bir şey yoktur. Özünde kütle çekimi denmelidir ancak kütle çekimi deyimi de tümüyle yanlıştır. Hiç bir kütlenin çekim yeteneği yoktur. Aynştayn'ın (Einstein) da bulduğu gibi evren uzay-zaman denen çok boyutlu bir dokudan oluşmaktadır. Kütlelerin yeteneği bu dokuyu bükmektir. Bütün kütleler uzay-zaman dokusunu bükerler. Bunu 2 boyutlu olarak canlandırırsak gergin bir çarşafın üzerine konmuş bir bilye olarak düşünülebilir. Bilye çarşaf ne kadar gergin de olsa çarşafı eğecek, bulunduğu yerde çukur oluşturacaktır. Eğer çok daha küçük kütleli bir bilyeyi büyük bilyenin oluşturduğu çukurun yeterince yakınına bırakırsanız, küçüğün bu çukura kapıldığını göreceksiniz. Burada bilinmesi gereken doğada hiçbir kuvvetin çekme işlevi görmediği, bütün kuvvetlerin itme etkisi yarattığıdır. Çeken hiçbir kuvvet olamaz, tüm kuvvetler iticidir. Dolayısı ile bizi çeken kütle değil, bizi iten uzay-zaman dokusudur. Uzay-zaman dokusu bizi kütlelerin eğip büktüğü merkezlere iter. Örneğin Güneş uzay-zamanı o kadar bükmüştür ki, güneş sistemindeki tüm nesneler bu bükümden kurtulamazlar. Dolayısı ile kütlelerin çekim etkileri (elbetteki bizim çekme olarak algılamamız nedeniyle, aslında uzay-zamanın itme etkileri) oluşur. Daha ayrıntı istersen Youtube üzerinden Miçiyo Kaku'nun (Michio Kaku) izlencelerini (ing. video) izlemeni öneririm.
Eylül 2015

Insan @insanevladi

Evrendeki kanunlar nasıl oluştu? Yoksa bu kanunlar hayat ve bilinç ortaya çıkarmak için mi oluşturuldu?

Evrendeki kanunların nasıl oluştuğunu ya da big bangdan önce de var olup olmadıklarını bilim malesef bilemiyor. Sadece var olanı tanımlama çabası var. Bunun için de kendi tanımladığımız sayıları kullanıyoruz. Ve enteresan bir şekilde deneyler tutarlılıkla sonuçlanıyor ve basamakların tümünü çıkamasa da bir kaç adım daha çıkıp bize yeni ufuklar gösteriyor. Buna rağmen tanımladığımız kanunlara da doğru diyemiyoruz. Onlar sadece bilimi bir tık daha öteye götürmeye yarayan araçlar. Onlar gidecek yenileri gelecek bilemiyoruz... Ayrıca kanunlar hayatın oluşması için güzel bir ortam hazırlamıyor. Evrende bildiğimiz tek bilinç var o da biliyorsun dünyada.
Kanunların kendine kendine oluşmak için fazla mükemmel olduğunu düşünüp onu koyan daha mükemmel birine ihtiyaç duymayı da doğru bulmuyorum. Küçük algımızla küçük şeyleri görüyor bilmeye çalışıyoruz. Algılarımıza güvenmeye çalışıyoruz. Belki de başka bir evrendeki bir grup bilinçli yaratığın laboratuvar deneyiyiz. Bilemiyoruz. . .
Ağustos 2011

B. Arslan @matrax

Ekim 2012

Duygu Avcı @punkoala

Sadece yerçekimi kullanılarak elektrik üretilebilir mi?

Bence üretilebilir. Manyetik alan içerisinde hareket ettirilen bir iletkenin 2 ucu arasında indüklenmeden dolayı bir akım oluşur. Bu da elektrik demektir.
Yanlış hatırlamıyorsam Çin'de kaldırımlardaki döşeme taşların altına yerleştirilen ufak mekanizmalarla bayağı büyük bir enerji elde edildiğini duydum. İnsan çok olduğu için caddeler yoğun kaldırımlarda büyük bir yük ve hareketlilik var. Bunu farkettikten sonra kaldırım taşlarının altında konulan sistemler sayesinde her adım atıldığında sitem bir darbelik enerji üretiyor ve bunu elektronik devreler vasıtasıyla kullanılabilir hale getiriyor.
En basitinden yer çekimi ile çalışan bir sistem : )
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Nisan 2013

June @june

Yerçekimi bulutları neden düşürmüyor?

Bulutlar her ne kadar yerçekiminden etkilenmiyor gibi gözükseler de aslında etkilenirler. Yer çekimi sayesinde bulutların şekli ve büyüklüğü değişir, bu da kar ve yağmura neden olur. Soğuyan hava su buharını içinde barındıramadığı için fazla gelen sular yerçekiminin yere çektiği su damlaları veya buz kristallerine dönüşür.

Yerçekimi

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.