Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yerel SEO Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Ekim 2014

Acekse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Seo da başarıyı elde etmek için gerekli olan ipuçları

Günümüzde web sitelerinin başarıya ulaşması için arama motorlarına uygun optimize (Search Engine Optimization) yapılmalıdır. Öncelikle seo konusunda ne kadar bilgili olduğunuzu test ediniz. Aşağıda yer alan maddeleri uygulamaya koymaya başlayınız. Yeterli bilgiye sahip değilseniz yanlış uygulamanız kaçınılmaz olacaktır ve web sitenizi başarıya götürmekten ziyade sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
Sırasıyla uygulamaya başlayınız.

1659

 • Hedef kitlenizi belirleyiniz.
 • Doğru hedef kitleye uygun anahtar kelimeleri analiz ediniz ve kesinlikle başarılı olabileceğinizi düşündüğünüz kelimelere yer veriniz.
 • Anahtar kelimelerinizi tam olarak ifade edecek metinlere web sitenizde yer veriniz. Görsel içerikler kullanmaya çaba gösteriniz.
 • Web Sitenizin sayfalarında basit url yapısını kullanınız. Örneğin : aceksemedia.com/? P=357 yerine aceksemedia.com/web-tasarim bu şekilde kullanırsanız daha başarılı bir url yapısına sahip olursunuz.
 • Web Sitenizin mobil uyumlu kodlama yapısına sahip olduğuna emin olun. Web siteniz internet desteği sağlayan tüm mobil cihazlarla uyumlu olmalıdır.
 • Web siteniz için paravan siteler kurun ve web sitenizle alakalı makalelere ver veriniz.
 • Sosyal paylaşım sitelerine önem veriniz. Siteniz hakkında paylaşımlar yapınız.
 • Geniş kitlelere sahip, temiz içerikli sitelerden referans linkler alınız.
 • Web Sitenizde kopya içeriğe yer vermeyiniz. Sitenizde özgü içerikler hazırlayınız.
 • Ziyaretçilerinizin sitenizde dolaşımını kolaylaştırınız. Hiyerarşik menüler oluşturunuz.
 • Web Sitenizi arama motorlarına tanıtınız. Sitenizi web dizinlerine ekleyiniz.
 • İnternet Sitenizi sık sık güncelleyiniz.

Yukarıdaki sıralamayı uygulamanız web sitesiniz için faydalı olacaktır.
kaynak web sitesi : aceksemedia.com
Ekim 2014

Sefa Gedik, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2014

Sefa Gedik, bir soruya yanıt verdi.

SEO konusunda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Spam sitelerin el emeği göz nuru sitelerimizden önce çıkması!
Ekim 2014

Sefa Gedik, bir soruya yanıt verdi.

SEO'da son günlerde yaşanan belirgin değişiklikler nelerdir?

Google Panda güncellemesi tekrar geldi. Google'da Google Panda diye arattığınızda kareteci bir panda figürü göreceksiniz. Bu resimden bile insan korkuyor. Tedirgin oluyor.
Eylül 2014

Meraklı Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

SEO konusunda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

SEO yerine CEO diyenlerle çalışmak çok zor oluyor.
Temmuz 2014

Hasan Deniz, bir soruya yanıt verdi.

SEO'da son günlerde yaşanan belirgin değişiklikler nelerdir?

Resmi olarak bir açıklama yapılmamış olsada 29/30 haziranda birşeyler oldu.
Günlük 1000 gösterim 3-4 site (birbirinden farklı konsept ve dilde) 6000/4000 gibi gösterime ulaştı. Ama sadece 1 günlük. Sanırım birşeyler test ettiler hummingbird ile ilgili.
Temmuz 2014

mephex, bir soruya yanıt verdi.

Bir web sitesini Google aramalarında üst sıralara nasıl çıkartabilirim?

Bunn klasik cevabı SEO'dur :) fakat SEO yapmanın milyonlarca yolu vardır. Ve seo google'ın belirlediği kurallar çerçevesinde kendi taktiklerinizi geliştirmenizden ibarettir. Ve googlun algoritmasını her geçen gün geliştirdiğinide göz önüne alırsak en mantıklı ve sağlam yol organik seo :) yani özgün içerik. Düzenli güncelleme. Anlaşılır kod yapısı, başlangıç olarak bu şart, zira google bir nevi "arkdaşım senin zaten güncel web standartlarına uygun mükemmel bir site yazmak / tasarlamak görevin" diyor :)
Temmuz 2014

mephex, bir soruya yanıt verdi.

SEO konusunda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Webmaster forumlarında 20 tl'ye SEO yaptığını idaa eden insanlar ve bunlara inanan patronlar
Mayıs 2014

Mehmet Olkun, bir soruya yanıt verdi.

Backlink kazanma yolları nelerdir?

Ülkemizde backlink kazanmanın bir kaç yolu vardır. Birincisi gelen backlinkler sitenize göre şekillenir. Örneğin bir haber sitesi yönetiyorsunuzdur ve ciddi emek harcamışsınızdır, backlink profiliniz kendiliğinden oluşmaya başlar. Bu yine de yeterli değildir.

Ancak bir blogunuz veya düşük hite sahip bir siteniz var ise en güvenilir ve kolay yolu "tanıtım yazısı" satın almaktır. Sitenize benzer içeriğe sahip sitelerden ve güçlü haber sitelerinden uygun bir ücret karşılığında kalıcı backlinklere sahip olabilirsiniz.
Mart 2014

Cihan Çakır, bir soruya yanıt verdi.

SEO konusunda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Sürekli Algoritmaların değişmesinden dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Tam yeni algoritmaya entegre oluyoruz. Bir bakmıssınız yenisi çıkmış.:))
Mart 2014

Cihan Çakır  yeni bir  gönderide  bulundu.

Meta Tag Uygulama

HTML web sayfaları oluşturmak için kullanılan temel koddur. Arama motorları belirli HTML kodlar vasıtası ile verilmek istenen mesajı alırlar. Aşağıda, en önemli meta tag lar verilmiştir.

Title Tag
Title Tag ı arama motorları tarafından ençok önem verilen tag lardan biridir. Site başlığı olarak ta adlandırılır. Bu tag arama motorlarına, hangi konu ile ilgili yayın yapıldığını, bildirirler. Site başlığımız ne kadar düzenli ve anlaşılır olursa, seo açısından o derece faydalıdır. Kısa ve öz anahtar kelimelerinizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Meta Description Tag
Arama motorlarında web sitenizin yapısı ile ilgili bilgi veren açıklama bölümüdür. Bu bölümde web sitenizi kullanıcılara tanıtmak için yazılan slogan tarzında bir yazı olması gerekmektedir. Web site sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de Title tag ve Meta Description larını tüm anahtar kelimeleri ile doldurmak olmuştur. Özellikle google arama motoru bu tür yapıdaki siteleri genelde üst sayfalarda listelememe yoluna gitmiştir.

Meta tag uygulaması site içi seo yu destekleyen bir yapıdır. Tek başına da bir şey ifade etmez. Fakat anahtar kelimelerin belirli bir yapıda spam a kaçmadan meta tag larda kullanılması, o kelimede tıklanma oranınızı artırabilir.

Meta keywords Tag
Web sitenizin hangi anahtar kelime aramalarında çıkmasını istediğiniz ve arama motorlarına bu konuda en net bilgi verdiğiniz tag dır. Bu tag ın kullanımından, arka arkaya aynı anahtar kelime ve varyasyonlarını kullanmak web sitenizi tehlikeye atabilir. Bir çok sitede, bu tag ın kullanımı yanlış yapılmaktadır. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu tag ı bilinçsizce kullanmak web sitenizi arama motorlarının uyguladığı filtrelere sokabilir. Bu filtrelerden etkilenmemek için, uzman kişilerden destek alabilirsiniz
Kaynak: kurumsalseo.com.tr/metatag-uygulama.html
Şubat 2014

Merdo Perdo, bir soruya yanıt verdi.

Backlink kazanma yolları nelerdir?

Ünlü internet sözlüklerinde başlık açmak.

Ekşi Sözlük, İnci Sözlük, İTÜ Sözlük, Uludağ Sözlük.

Hatta Ekşi Sözlük'te yazar olmak zor ve zaman alan bir şey olduğu için insanlar bu fırsatı ticarete dökmüş. Ekşi'de ücretli backlink hizmeti verenler olduğunu görmüştüm.
Şubat 2014

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

SEO konusunda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Küçük işletmeler için hazırladığım internet sitelerinde müşterinin her zaman beklentisi arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmak oluyor.

SEO için olmazsa olmaz temel hamleleri yapıyoruz ancak beklentiyi bu hamleler karşılamıyor.

Sorunlar
 • Müşteri içerik için çalışmıyor. Siteyi hazırlayan da içerik üretme işini üzerine doğal olarak almıyor.
 • Müşteriye SEO konusunda süreci anlatmakta zorlanıyoruz. Çok kısa süre içinde web sitesini arama sonuçlarında en azından ilk 3 sayfada görmek istiyor.
 • İçeriği olmayan veya içerik üretemeyen bir çok işletme var. Bu işletmelerin aramalarda bulunması ve googleda rakipleri ile rekabet etmesi neredeyse imkansız. Müşteri de googleda bulunamadığı için mutsuz.
 • Pek çok SEO işi yapan web ajansı bu tip sitelerin sahiplerine ulaşıp kendilerini arıyorlar sonra müşterimiz de bize dönüp ne yapması gerektiğini soruyor. Bilgi kirliliği oluşuyor. Bu konuda müşteriyi eğitmek, telefonda izah etmek gerçekten çok maliyetli.
 • Ve SEO için para vermek istemiyorlar : )
Daha fazla

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.