Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yerli İnternet Girişimleri

Türk internet girişimcileri ağı

Mayıs 2016

Talklag @talklag

Mart 2015

Ömer Seven @omerseven

İnternet girişim projesinde yazılım altyapısını yapacak ekip mi kurmalı yoksa mevcut firmalar ile mi çalışılmalı? Her iki şekilde de projenin sizden önce başkası tarafından yapılmaması için nasıl önlemler alınabilir?

Türkiye'deki kültür eksikliği hızla iyiye doğru gidiyor bu konularda. Ben fikrinizin çalınacağını düşünmüyorum. Her ne kadar ekip kurmanın uzun vadede çok doğru olduğunu düşünsem de, iyi ve profesyonel olarak bu işi yapan ve fikrinizi dış kaynak olarak sizin adınıza hayata geçirerek ekiplerin/firmaların de artık varolabildiğini biliyorum. Bir firma ile çalışıyorsanız da ekip kuruyorsanız da, kendinizi iyi hissetmek adına, fikrinizin kişi veya firmalar tarafından kullanılamayacağını ve bunun sınırlarını ana hatları ile anlatan resmi bir sözleşme ile bunu sağlayabilirsiniz.

Benim size en önemli tavsiyem, "bu iş tutar" dediğiniz fikirlere değil "ben bu işi tutturabilirim" dediğiniz fikirlere yönelmeniz. Kendi kendine tutan fikir yoktur, modeli başarıya ulaştırılabilen fikirler vardır.

O kadar çok insan ile konuşuyor ve fikir dinliyorum ki inanın herkes fikrine aşık ve onu kimse ile paylaşmak istemiyor ama iş hayatında böyle aşklara yer yok :).
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Girişimde şirketleşme ne zaman yapılmalı? Şirketleşmenin belirli bir zamanı var mı?

Fatura kesmeniz gerekene kadar bekleyebilirsiniz bence.
Yaptığınız işe göre birkaç ay fatura kesmeyebilir (yasal değil tabi kide ama devlet sağ olsun hiç iş yapmasanız da vergi ve bağ kur giderlerini vs yoluyla size direk köstek olabiliyor :)) ya da fatura kesebilen bir arkadaşınız üzerinden bu işleri de halledebilirsiniz.

Bu biraz da sizin ciddiyetinizle alakalı. İşinize güveniniz tam ise bir an önce markanızı tescillemeli, ortaklarınız olacak ise önce nasıl bir şirket türü kuracağınızı belirlemelisin.

Tabi yine de sermayeniz sizi başa baş noktasına taşıyacak kadar yetecek mi? Bunu bir düşünmek iyi bir fizibilite yapmakta fayda var.
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Bulut bilişimle yeni tanışan ve yönetmeyi bilmeyen biri bu sistemi ne sürede ve nasıl öğrenir?

Sorunuzun tam cevabı mıdır bilmiyorum ama burada (turkcell.com.tr/akademi) bir giriş eğitimi daha var.

Sevgilerle... .
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

ekle.com hakkkında ne düşünüyorsunuz?

İçerik, yazılım, kullanılabilirlik açısından kesinlikle inploidin seviyesine ulaşamayacağını düşündüğüm bir girişim olmuş. Hitap ettiği seviye ve çalıştığı ana mantık inploid gibi görünse de çok daha altında diye düşünüyorum.

Sevgilerle... .
Mayıs 2013

Yavuz Arslan @yavuzarslan

Quup.com ileride yaygınlaşabilir mi?

Hani herhangi birşeyin sırasına girersin, şark kurnazı, güleryüzlü bitirim adamlar, abim ablam diye yanaşır ya yanına, kaşlagöz arasında kaynak yaparlar ya sıraya onlara benzetiyorum bu tip işleri.

Adamlar facebook, twitter, friendfeed, google+ iki tur atmış, onun headerı, bunun footer'ı, derken ortaya karışık birşey çıkarmışlar ama tokuz be canım.
Ağustos 2011

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

Mayıs 2012

Nazmi Okbaz @gasteci

Sosyal.es İnternet Filozofları Projesi Tutar mı?

Proje bloggerlara prestij ve kazanç sistemi sağlamayı hedefleyen bir portal / grup blog projesidir. Proje bloggerların sistemde yazı yazması ve kendi yazılarının reklamını kendi çevrelerine reklam yaparak aynı çalışmayı yapmış başka bloggerların okuyucularına yazılarını okutmayı amaçlar. Örnek vermek gerekirse ortalama 100 takipçisi olan bir blogger bu sistem sayesinde aynı ortalamaya sahip 20-30 bloggerın takipçilerine (30 x 100 = 3000 gibi) ulaşmasını sağlar. Genel olarak blog yazarlarının sıkıntıları geniş kesimlere hitap edememektir. Bu sayede yazıları daha çok trafiği olan bir sitede yayınlanarak okuyucularını arttırabilir. Proje yazar odaklı çalışmaktadır. Yani yazar kendi sayfalarının reklamını ve özelikle kişisel reklamlarını kolaylıkla yapabileceklerdir. Ayrıca proje başlangıç olarak prestij kazandırmayı amaçlasa da yapılan fizibilite çalışmalarında ileriye dönük yazarlara kazanç kapısı açmayı da hedeflemektedir. Örneğin fotoğraf makinaları hakkında yazılar yazan birisinin bir fotoğraf markasından reklam alması muhtemeldir. Yada internet dizileri çeken bir grubun daha fazla kitlelere yayın yaparak çektiği dizilere reklam alması mümkündür. Proje yazı tabanlı olarak başlasa da ilerleyen dönemlerde internet dizileri, anlatım videoları (sanal kurs) ve interaktif organizasyonlarla genişleyebilecek ve sosyal medya sektöründe ki yerini kalıplara uygun olarak genişletebilecektir. Projenin web tasarımı şuanda yapılmakta proje ortakları geldikleri zaman sadece tanıtım ve içerik bazlı çalışacaklardır. Başlangıçta herhangi bir maliyet görünmemekte. Ancak proje geliştikçe alakalı kurumlardan yatırımlar ve destekler alarak ilerleyebilecektir. 
Kasım 2011

İlginc Adam @ilgincadam

İşin başında olan bir internet girişimi hukuki açıdan hangi bilgilere ihtiyaç duyar?

Bence liste özetle şu şekilde olmalıdır:

  1. Marka ve marka haklarının koruma altına alınması ile alakalı işlemler
  2. Eğer fikir bir donanım ile entegre çalışan bir yazılım ise Türkiye'de patent başvurusu yapılabilmektedir. (Yazılımlar Türkiye'de ancak donanımsal bir entegrasyon var ise patentlenebiliyor, Amerika'da ise direk yazılıma patent başvurusu yapabilirsiniz)
  3. Fikrin üzerinize zimmetlenebilmesi için, fikir özetini içeren bir dökümanı noterden kendi adınıza tescil ettirebilirsiniz. Tabi bu size sonsuz bir koruma sağlamayacaktır. Bence bundan daha etkili yol, fikri hayata geçirmektir. Böylelikle fikrin size ait olduğu her şekilde ispatlanabilir.
  4. Şirket içi hukuksal durumlar için ise klasik iş hukuku bilgisi (eleman çalıştırıyor iseniz onunla alakalı temel bilgiler) gerekebilir.

Bunlar dışındaki tüm farklı noktaları yaşayarak, tecrübe ederek, zamanı geldiğinde araştırıp öğrenerek ilerleyebilirsiniz.


Bunun yanısıra, her zaman fikir danışabileceğiniz bir avukat olabilmesi mümkünse çok yerinde ve faydalı olabilir. Biz, bir çok zaman avukat dostumuz @Redeye'dan çeşitli konularda fikir almışızdır. Yeri gelmişken teşekkürler @Redeye

Nisan 2012

Özgür Şahal @ozgursahal

ArtisiEksisi.com projemizi değerlendirebilir misiniz?

Fikir olarak beğendim. Arayüz anlamında birkaç fikrimi şöyle belirteyim:
  • Sayfaya ilk geldiğimde artı ve eksi kısmına takıldı gözlerim ve (neyin artısı/eksisi oldugunu anlamam zaman aldı) renklerle belirginleşmiş bu kısım zaten o yüzden ürün yazısı ile aynı font boyutunda olmasa tipografi açısından daha iyi olabilir
  • Etiketler yorum yaptıkca alta kaydıgı icin dallanmayı engelliyor ve fon ile cok benzer renkte olmuş
  • Yolla butonları simetri icin ters taraflara yerleştirilmiş ancak kullanım açısından zorluyor (netekim sıralama butonlarında da tam tersi var)
  • Yüzdelik gösterimi tam ortaya koyup üstüne de yine ortada ürün ismini koyarsanız ortaya odakladığınız kullanıcı yukarıdan aşağıya doğru ürün, artı/eksi oranı, nedenleri gibi bir mantık sıralamasını da yakalamış olur

Tabi bunlar ilk kullandığımdaki şahsi görüşlerim, kurcaladıkca belki şu anki yapı daha da incelenebilir.


Aralık 2011

Semih Sefer Keskin @murtazarp

Bir internet girişimi yazılımcı çalışanlarının şirketin yazılım felsefesini ve ürünün misyonunu anlayabilmesi için ne kadar süre tanımalıdır?

Sadece bir Yazılım Geliştiricinin değil herhangi bir profesyonelin iş hayatında yeni başladığı şirkete adapte olması için gerek ve yeter süre bence 1 aydır. 

Bu süre içinde şirketin genel bakışı, yaptığı iş ya da işler ve bunların hikayesini algılamalı ve benimsemelidir. Yaptığı işi benimseyen insan, o işin parçası olmaktan zevk duyar. 

Internet girişim şirketlerinde bu süreç biraz daha farklı işleyebilir. Bence yine maksimum 1 ay adaptasyon için yeterlidir. Ancak, internet girişimleri ve yazılım projeleri, özellikle Türkiye'de uzun soluklu ve sabır isteyen işlerdir. Dolayısıyla, takıma dahil olan kişilerin girişimi benimsemesi ve özümsemesi kısa sürede mümkün olsa da, motivasyonlarını maksimum seviyede tutmaları çok önemlidir. Çünkü, eğer bir internet girişimcisi iseniz, projeye inancı ya da motivasyonu düşük ekip üyeleri projenin yaşaması zorunlu olan evrelerine katkı yerine zarar verebilir. 

Sonuç olarak, toplam 1 aylık süre yeterlidir bence. Tabi tüm bu süreç içinde, tüm takım içindeki iletişimin pozitif yönde olduğunu varsayarak söylüyorum.
Kasım 2011

Mesut Baran @mesut

İstanbul'da bir internet girişiminde çalışacak yetenekli yazılım geliştiriciler ile tanışabilmek için nerelerde bulunmalıyım?

Direk olarak önerebileceğim bir yer belirtemem ama yetenekli yazılımcılar genellikle topluluklar ya da oluşumlar içinde çok fazla bulunmuyorlar. Yani, biraz daha açacak olursam, internet girişimciliği üzerine Türkiye'de bir miktar oluşum var. Bunlar, girişimcileri bir araya getiriyorlar ve onlara sorularını yöneltebilecekleri ve girişimcilik macerasında nasıl yollarına devam edebilecekleri konusunda fikir verebilecek insanlarla buluşturuyorlar. Bu tarz oluşumlarda genellikle internet girişimleri açısından bir çok alandan insanlar oluyor. Yazılımcılar, tasarımcılar, iş geliştiriciler veya buna benzer insanlar. Ancak, yazılımcıların bunların içindeki oranı kıyasla daha az.

Yazılımcılar genellikle günlük mesailerini daha çok yaptıkları iş üzerinde harcıyorlar doğal olarak ve onlara ulaşmanın en kolay yolu bence internet. İnternette çeşitli oluşumlar/platformalarda onlarla karşılaşabilirsin. Aslında, inploid'de de çok yetenekli yazılımcılar var :) Onlarla iletişime geçmek ve biraz daha yakından tanıyabilmek için sorulara verdikleri yanıtları inceleyebilirsin. Benzer şekilde, diğer platformlarda da onları takip edebilir ve aradığın özelliklere uygun kişilerle iletişime geçebilirsin.

Tüm bunlar dışında yapabileceğin, CV'lere erişmek. Profesyonel kariyer sitelerinden bir yada birkaçına ilan vererek arayışını o yöntemle de sürdürmen her zaman mümkün.
Daha fazla

386 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Vikitap

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Ekşisözlük

24 Kullanıcı   2 Soru   14 Yanıt

Biletix

1 Kullanıcı   1 Soru   5 Yanıt

Hesaplabakalım

4 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Gamester

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Toplanzi (Toplanzi.com)

0 Kullanıcı   1 Soru   6 Yanıt