Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yerli İnternet Girişimleri

Türk internet girişimcileri ağı

Nisan 2012

artisieksisi.com'>İlker @ilkersaykal

ArtisiEksisi.com

Artisieksisi.com kullanıcılarına, özellikle ürün ve hizmetler olmak üzere hemen her konu hakkında artı/eksi deneyimlerini paylaşma imkanı verir.

Nisan 2012

Burak Erdem @burakerdem

FİNLANDİYA'DAN BİR BAŞARI HİKAYESİ

1988’de Türkiye’den çalışmak için Finlandiya’ya gidip 1997 yılında kendi fabrikasını kurma yetkinliğine gelme başarısını gösterebilen bir isimden bahsetmek istedim sizlere bu yazımda.
Ceylan GÜZEL
 Çalışma azmi, ileri görüşlülüğü ve liderlik vasıfları Ceylan Bey’i, o yıldan bugüne geçen sürede Finlandiya’nın en büyük hazır döner üreticisi yaptı. 2010 yılının en başarılı gıda firması ödülünü hak etmesi de onun için tesadüfi bir sonuç olmasa gerek.
12 kişilik ekibiyle her yıl 6,5 milyon Euro ciroya imza atan Ceylan Kebab şirketi Finlandiya piyasasının %33’ünü elinde tutma başarısı gösteriyor. Fabrika hazır dönercilik üzerine çalışıyor ve imal ettiği hazır dönerleri oradaki Türk restoranlarına sipariş üzerine dağıtıyor. Buradan ülkede Türk nüfusunun hatırı sayılır miktarda olduğu tahminini yapmakta mümkün.
Sizin gibi ben de merak ettim ve sordum Ceylan Bey’e : ‘Başarınızı etkileyen en önemli faktör nedir?’
Ceylan Bey, bu soruya şu karşılığı verdi: ‘Standart kalite faktörü. Tek başına kalite hiçbir şeyi çözmez. Standart kalite çözer. Örneğin müşteri severek yediği bir döneri bir dahaki sefer gelişinde aynısını yemek istiyor. İşte bu noktada standart kalitenin önemi ortaya çıkıyor. ‘
Ayrıca kendisi, kalitelerinin şirketinin büyümesinde, dilden dile aktarılmasında önemli pay sahibi olduğunu; muhasebede reklam parası diye bir kayıt bulunmadığını aktardı.
Bunun yanında Ceylan Bey hijyenin öneminin farkında olan birisi olarak Hijyen Kartı girişimini hayata geçirdi. Hijyen Kart’ı, Finlandiya’da lokantacılık ve bunun gibi diğer gıda sektörlerinde çalışan her işçinin elinde bulunması zorunlu olan bir belgedir.32 saatlik bir kursun sonunda yapılan sınavda yeterli puanı alan kişiler Hijyen Kart’ını almaya hak kazanmaktadır. Kursun içeriğinde gıda ile ilgili temel bilgiler, mikrobiyolojik bilgiler gibi sektördeki bir işçinin bilmesi gereken bütün incelikler öğretiliyor. Alan dışından gelen herhangi bir insana veriler ön eğitim de diyebiliriz.
Hazır yemekçiliğin (catering) gelecekte hayatımızda daha fazla yer edeceğine, ye-at tarzında ürünlerin artacağına vurgu yapan Ceylan Güzel sektörün geleceğinin parlak olduğunu da söyledi.

Attığı adımlar değerlendirildiğinde örnek insan denilince aklıma gelenler arasında yerini daima koruyacak olan Ceylan Bey, başarılı hayatıyla sizin içinde örnek teşkil edenlerin arasında yer almıştır umarım.

İyi hayatlar…

Temmuz 2012

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

biri bana okusun!

ihtiyaç şu; araba kullanırken, koşarken, temizlik yaparken ya da başka gibi durumlarda aynı anda bir taraftan da her zaman takip ettiğiniz gazete haberlerini, blog yazılarını ya da aklınıza gelebilecek türkçe ya da yabancı haber kaynaklarını nasıl okursunuz?

benim düşündüğüm senaryo şu milliyet.com'da bir haber açtınız, tarayıcı çubuğunda "bir bana okusun'a gönder"'e bastığınız anda link birbanaokusun.com'a (isim ve web alanı uydurmadır!) gönderilir ve sitede daha önce birisi bu içeriği sesli olarak okumuş ise direk sesli olarak içerik okunmaya başlar. Eğer daha önce okunmamışsa bekleyenler listesine alınır ve birisi okuduğu zaman size haber verilir. Bu şekil de daha sonra dinlenecekler listesi oluşturabilir liste tamamlandığında da listeyi toplu olarak dinleyebilirsiniz. Ör. bir haftadır biriktirdiğiniz teknoloji haberleri listesi tamamlandığında koşuya çıktığınız bir zamanda radyo ya da muzik dinlemek yerine okumayı arzuladığınız içerikleri bir taraftan dinleyebilirsiniz.

gelelim gelir modeline, sistem belli bir kota'da sesli içerik dinleyebilmenize olanak veriyor. Daha fazlası için ücretli üyelik gerekiyor. Sesli içerik üreten kişiler de ürettikleri içeriğin kullanılması oranında ücretli üyelikten gelen gelirlerden para kazanabilecekler.

Ayrıca içerik üretenler için bir puanlama sistemi oluşturularak, bir uzmanlık mertebesi de atanacak. Bu sayede uzman okuyucular kurumsal müşteriler için ayrıca sunulacak model ile daha fazla kazanabilirler. ör : milliyet. birbanaokusun.com milliyetin en çok okunan haberlerinin en iyi seslendiriciler tarafından oluşturulmuş içeriklerine ulaşabileceğiniz bir resmi servis olacak.

neyse fazla detaylandırmıyorum, fikir ve önerilerinizi bekliyorum :))

Not: fikiri istediğiniz gibi eleştirebilir, iyileştirebilir, uygulayabilirsiniz.

teşekkürler.
Eylül 2012

Ömer Asım Öztürk @omerasim

Girişimler İçin Dokuz Adım

Daha önce bazı konuşmalarımda bahsettiğim ve Girişim Notlarım’da yer alan ‘Dokuz Adım’ı burada da kısaca yazmak istedim. Dokuz Emin Adım bir girişimci için dikkatli ve emin olması gerektiği dokuz hayati maddeyi içeren bir kavramdır. Özellikle bir girişimde üzerinde durulması ve altının çizilmesi gereken yerlere değiniyor. Bir girişimcinin muhakkak bilmesi gereken “Dokuz Emin Adım” acı ve tatlı bir takım tecrübelerimden yola çıkarak oluşturuduğum bir model. Modeli yeni tecrübelerim doğrultusunda sürekli geliştirmeye çalışıyorum.

Başlıklarda ki yüzdeler o adımın girişimi normal şartlarda ne kadar etkileyeceği yönündeki görüşlerim. Farklı değerler düşünüyorsanız yorum kısmında belirtebilirsiniz. Umarım beğenirsiniz.

Yazının devamı.
Eylül 2012

nejatkozan.com'>Nejat Kozan @nejatkozan

İlk girişimim

nejatkozan.com

Girişimcilik olarak değerlendirilmeyebilir ama kişisel web sitemi yaparak en azından internet işine girişmiş oldum. Sermaye olarak kendimde var olanları kullandım. Sizlerle de paylaşmak istedim. Yorumlarınızı benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

İyi yolculuklar...

Not: Pozitif Oda bir girişim projesidir. : )

Mayıs 2013

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

WhoNear’ın ismi değişebilir!

Her girişimin ilk ve en heyecanlı anlarından biri ona bir isim bulmaktır, bunu bir kaç sefer yaşadığım için bu kadar emin bir şekilde söyleyebiliyorum, gerçekten eğlenceli ve zevkli bir süreç :) Ama bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Öncelikle iyi bir araştırma yapmalı ve kullanacağınız ismin başka firmalar tarafından kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeniz gerekiyor, diğer taraftan kimse kullanmıyor bile olsa ileride başkalarının isminizi kullanıp haksız kazanç elde etmesi ya da markanızı kötü yönde etkileyecek davranışlarda bulunmalarını engelleyebilmek için marka tescili yapmanız gerekiyor. Benim tavsiyem mümkünse anlamsız ama kulağa hoş gelen okuması ve yazması kolay yeni bir isim uydurun..

Daha önceki projelerimde böyle bir bilince sahip değildim ama son projemde böyle bir araştırma yaptım ve WhoNear’ı hayata geçirdikten hemen sonra da marka tescili yaptırdım, bu arada marka tescili ortalama 1-1.5 sene sürüyor ama başvuruyu yaptığınız anda sizi koruyor ve yaklaşık maliyeti 1.500 TL - 2000 TL arasında. Ve tabiki sadece tescil yaptığınız ülkede koruyor :) Eğer global bir girişim kuracaksanız isim konusu çok daha hassas..

Asıl konuya geleyim. Bir sene önce Amerika’dan WhosHere (crunchbase.com/company/myrete) adında bir firmanın kurucularından bir mail aldım WhoNear’ın kendi markalarının haklarını ihlal ettiklerini iddia ediyorlar ve WhoNear’ın ismini değiştirmemi istiyorlardı. Ben iddialarının haksız olduğunu ve değiştirmeyeceğimi belirttim sonra uzun bir süre yazmadılar ta ki 2-3 hafta öncesine kadar. Son olarak onlara yazdığım cevap şuydu "iddialarınızın haksız olduğunu düşünüyorum ve hukuki olarak bunu ispatlayabilecek bir bütçem yok, eğer siz ispatlayabilirseniz ismimi seve seve değiştiririm". Hukuki olarak ispat etmekten kastım şu, benim aslında Amerika ve Avrupa'da da marka tescili başvuruları yapmam ki sadece Amerika'da en az 15-20 bin TL gibi bir masrafı var..

Karşı tarafın ilk yaptıkları şey Microsoft Windows Phone uygulama marketine marka ihlali başvurusu yapmak oldu, bir gün sonra Microsoft’tan mail geldi benden WhoNear’ı 1 gün içinde marketten kaldırmamı aksi halde geliştirici hesabımın kapatılabileceğini ve mailde ilettikleri bir form ile karşı itirazda bulunabileceğimi söylüyordu. WhoNear’ı Windows Phone marketten kaldırdım ve Microsoft'a cevap yazdım. Bir gün sonra cevap geldi, itirazımı karşı tarafa ileteceklerini ve 14 gün içinde bir mahkeme kararı ile gelmedikleri taktirde uygulamamı tekrar (ve belki..) yayınlayabileceğimi söylediler. Ben de seve seve(!) 14 gün bekleyeceğimi söyledim ve ekstra’dan şunu yazdım; "Microsoft gibi bir firmanın, hukuki bir ispatı olmadığı halde uygulamamı marketten kaldırmaya zorlaması büyük bir haksızlık ve bu beni hayal kırıklığına uğrattı.." eminim yüzleri kızarmıştır :)

Neyse 14 gün sonra cevap geldi, adamlar saat gibi çalışıyor, karşı tarafın elinde henüz bir mahkeme kararı yokmuş(!), Microsoft da bundan sonrasına biz karışmıyoruz isterseniz uygulamanızı tekrar yayınlayabilirsiniz dedi. Ben de tekrar yayınladım, bu arada WhosHere da Amerika’da bir dava açacakmış, bu konuyu da avukatımla paylaştım Amerika’da açacağı davadan sorumlu olamayacağımı söyledi en fazla belki marketlerden (Android, Windows Phone vs.) WhoNear’ı kaldırtabilirmiş.. bekleyip göreceğiz..

Bir hafta önce de Google Android markete başvuru yapmışlar, Google’dan da mail geldi tabi ki:) Bu sorunu kendi aranızda çözmenizi tavsiye ediyoruz aksi halde uygulamanız marketten kaldırılabilir gibi sade bir maildi. Onlara da aynı itiraz mailimi yazdım henüz bir cevap yok..

İşte böyle değişik bir tecrübe, herhalde çok fazla yaşayan yoktur diye paylaşmak istedim:)

Ben normalde girişimci arkadaşlarıma isime çok takılmamalarını, önemli olanın insanlara gerçekten fayda sağlayabilcek, gerçek bir problemini çözebilcek ve sevebilecekleri bir ürün yaratmak olduğunu söylüyorum ki bunu başarırsanız isminizi de severler (instagram çok güzel bir isim mi sizce:b) Ama yine de WhoNear ismini sonuna kadar korumaya çalışacağım. Kesinlikle kimsenin markasını, ismini kullanarak bir avantaj ya da haksız kazanç sağlamak gibi bir düşüncem hiçbir zaman olmadı olamaz da, ben haksızlığa uğradığımı düşünüyorum ve bu yüzden sonuna kadar WhoNear ismini korumaya çalışacağım. Ama tabi ki gerçek dünyada gerçekçi olmak da lazım bu nedenle WhoNear’a alternatif bir isim arayışına da girmiştim ve şu anda o isim hazır ama tabi ki açıklamayacağım, eğer WhoNear ismini değiştirmek zorunda kalırsam o zaman öğrenebilirsiniz :)

Not: Benzer bir problemle karşılaşmış ya da ilgilenen arkadaşlar olursa benimle iletişime geçebilirler seve seve yaşadığım süreçle ilgili daha fazla detayı paylaşabilir, hukuki ve marka tescili konusunda da ilgili arkadaşlarıma yönlendirebilirim.

Teşekkürler.

Gökhan Örün
Kurucu
WhoNear
Ocak 2014

Emre Sönmez @eemre

Yazılımcı Ortak

Ayrıntılarıyla ve tüm modülleriyle kağıt üzerinde mevcut olan projem için yazılımcı ortak aramaktayım. Kağıt üzerindeki bir projeye yatırımcı bulmanın zorluğunun yanı sıra ilkel veya prototip bir yazılım ile mevcut bağlantılarımı kullanarak sektördeki tanınmış bir yatırımcıdan ciddi ölçekte destek alabileceğimizi düşünmekteyim. Prensip olarak yazılımcı ortaklık modeline sıcak baktığınız taktirde tüm ayrıntılarıyla projeyi paylaşmak isterim.

Söz konusu proje en genel tabirle online ödeme altyapılı B2B modeli üzerine kurulu sanal mağaza açma modüllü (B2C) özel-konsept bir e-ticaret yazılımıdır. alibaba.com ve n11.com un bir sentezi; servis ve aracılık hizmeti veren konumda bir site olarak düşünülebilir.

İş fikri ve onu destekleyen ilkel veya prototip bir yazılım, girişimci-yatırımcı görüşmelerinde doğrudan satılabilir bir değer olmanın yanında daha mantıklı değerlendirildiğinde belirli bir ortaklık modeliyle sektördeki tecrübeli yatırımcının ekibine ve işletimine de devredilebilir.

Yatırımcılara erişebilme konusunda yeterli bağlantılarım mevcut. Melek yatırımcılar derneği başkanı Baybars Altuntaş veya Nevzat Aydın (yemek sepeti) veya Burak Ertaş (sahibinden)
Mart 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Türkiye’de internet girişimcisi olmak

Sayın Serdar Kuzuloğlu'nun Antalya'da yapmış olduğu bir konuşma.
mserdark.com/turkiyede-internet-girisimc...

Mayıs 2014

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

16 - iPhone Uygulaması

Yeni Proje

Proje İsmi: 16 Numbers
 • Web Adresi: 16Numbers.com
 • Türü: Oyun/Bulmaca
 • Geliştirme Süresi: 1 Hafta
Beyin Fırtınası:
 • Flappy bird ve 2048
 • Evrensel: Zaman, rakamlar, matamatik, (hareket) gesture
 • Bitmeyen oyun: Sürekli bir şekilde, kullanıcıyı bölünmeden, zorluğu artan bir sistem
 • Kullanıcı her oynadığında herhangi bir yeteneğini geliştiriyor (!): Matematik zeka, refleksler, sabır :)
 • ...
Çözüm:
 • Zaman ve rakamları evrensel değişkenlerim olarak aldım
 • Kişisel yetenek olarak hafızayı aldım
 • İmkansız olmayan zor bir hedef belirledim 16 numaranın 1'den başlanıp sıralı olarak hatırlanması
 • Kullanıcının hatırlayabilmesi için gereken zamanı ve bu zaman sonunda tekrar kapalı kutulardan rakamları sıralı olarak hatırlayabilmesi için gereken zamanı yine kullanıcıya bıraktım.
 • Bir kullanıcının alabileceği en yüksek puan 172.000 ve imkasız :) 0 saniyede hafızasına alıp yine 0 saniyede sıralı olarak rakamları açması lazım...
 • Tek ekranlı bir uygulama açıyorsun hafızaya alıyorsun ve tahmib etmeye başlıyorsun.
Ben baya oynadım ama 12'yi geçemedim 3. oyununda 16 yapan arkadaşım var... Benim zaten hafızam kötü :).

Özetle böyle. Denemek isterseniz 16numbers.com
Sevgiler sagılar...

Kasım 2014

Serkan Köse @serkan

How to go from $0 to $75,000/mo. without taking on an investor or hiring a single employee

3465

In case you didn’t know, we (Talkroute) declined our acceptance into a well-known accelerator, and a lot of people thought we were stupid. Even after I published a ridiculously long blog post explaining why we said “no thanks, ” the skeptics remained, well, skeptical.
But today, right here on VentureBeat, I wanted to share a little secret.
Within six months of declining Techstars, we went from $0 to $75,000+ per month with no outside investment and without hiring a single employee.
My cofounder, Eric Howey (yes, we are related), and I worked heads-down on scaling the bejeezus out of Talkroute and, just like Thomas Edison’s lightbulb extravaganza, found 10,000 things that didn’t work — and three things that worked quite well.

Customer Acquisition: A tactic Google hasn’t blocked yet that got us thousands of customers for $0


As you know, Google loves unique and relevant content. So, when the fate of Google Voice was unknown back in May, we seized the opportunity to write a blog post about Google Voice alternatives.
Fast forward to today, that blog post has been read 180,000+ times over five months, resulting in 17,000+ sign-ups. And it still generates 1,000 – 2,000 sign-ups per month.
Oh, and the cool part is that it cost us $0 (we wrote it ourselves), and it took us under four hours to go from random idea in the shower to a real live article on our blog (side note: we used the Yoast WordPress plugin to quickly markup the meta info and make the post a bit more SEO friendly; this only took a couple minutes).
The slow death of old school black-hat SEO tricks actually presents a surprisingly compelling opportunity: For the first time ever, you can feel confident that investing your time crafting unique content that is relevant to recent events in your industry will be justly rewarded by the Google gods!
So, what are the takeaways?
 • A corporate blog can generate a lot of business.
 • Monitor the news and voice your opinion on what is going on in your industry.
 • Small corporate blogs from new startups can actually rank pretty well on Google.
Customer Service: The trick we use to support 5,000+ paying customers for less than one hour a day

3465

Nothing against Tony Hsieh and Zappos’ customer service, but delivering a big bundle full of happiness can send young startups down the wrong path.
Rather than viewing customer service as an inevitable byproduct of having customers and immediately focusing on hiring someone to “handle that stuff, ” we decided to obsess over making our UI and product documentation so awesome that no one needed to ask us anything, ever.
Ok, obviously there are going to be questions from time to time, but the point is, we kept testing and tuning our UI until we reached the lowest number of inquiries possible (side note: had we not bootstrapped our company, I question whether we would have been as incentivized to take this approach).
When we first launched, we only had ~100 beta users, and they were peppering us with 70-80 customer support tickets per day!
Now, with 40,000+ users, we address an average of 40 tickets per day (80% of which are via email), taking an average of 1-2 minutes per ticket to address. And 90% of those tickets are pre-sales questions.
So, what’s the takeaway?
 • You don’t need to Zappify your customer service situation just because that’s what all the cool kids are doing.

3465

Pricing Model: How to increase the price of your service without pissing everyone off

We used to have a multi-tiered pricing structure that started at $9.95 for 500 minutes a month and went up to $199.95 for 10,000 minutes a month.
Pretty much every SaaS startup on planet Earth does tiered pricing, and when we launched we followed industry protocol. Why reinvent the proverbial wheel, right?
Wrong.
When we looked at our conversion funnel, we noticed that people were spending a ton of time on the payment page and that an embarrassingly high number of people decided not to buy.
Long story short (you can read the long story version I posted on our blog if you want more of the details), we learned that a lot of people weren’t converting because they didn’t know which tier to pick — a classic paralysis by analysis predicament.
So we talked to customers, did the math, and launched a $19.95 flat-rate, unlimited-minute plan (with a reasonable use policy for protection), and our conversion rate immediately jumped up.
The thing is, the majority of our original customers were paying $9.95 a month, so how did we break the bad news that we had to increase their price?
Simple. We didn’t increase their price.
We spent a considerable amount of time and energy debating strategies on how we were going to break the bad news until we realized that the incremental dollar value of that disruptive change did not exceed the risk of a few vocal angry customers.
So, what’s the takeaway?
 • Think of your customers as micro-investors in your startup. There are times when it is okay to cut them a deal in order to keep a good working relationship for the long term.


Final words

As cool as it sounds to bootstrap a tech startup from 0 to $75,000+ per month in six months without taking on an investor or hiring a single employee, there were 9,997 mistakes we made in order to end up with those those things we mentioned above that worked out well.
We are proud of our growth, but do you think that being part of an accelerator like YC or Techstars would have allowed us to grow faster?
Let me know in the comments …

Paul Howey is the cofounder of Talkroute, a Chicago-based startup that helps small companies sound like a big companies when customers call.

Orjinali için: venturebeat.com/2014/11/02/how-to-go-fr. . .
Ocak 2015

Serkan Köse @serkan

5 Psychology Studies That Will Help Growth Hackers Achieve Real Results

14697

Growth hacking is widely misunderstood and commonly referred to as simply glorified marketing. Some professionals have gone as far to suggest that growth hacking is BS while others have proclaimed that growth hacking is one of the most important shifts in thinking for marketers since the rise of social media.
After spending time studying the habits of some of the best, I’m not as quick to draw the line in the sand and state that growth hacking is a load of crock. In fact, I’m a believer that the idea of growth hacking and a marketer’s ability to leverage the growth skillset is a differentiator for marketers looking to have a sustainable career in the future.

While marketing and growth hacking might be different by definition,they share one thing in common – driving results. And one of those results more times than not tends to be linked to a marketer’s ability to influence the behavior of humans As distribution and communications channels continue to be reinvented, it’s those that understand how people behave online that will have the power to influence where they end up.

Growth hackers have a unique knowledge of product development, distribution, and the talent to unlock technology-based opportunities for growth that often go beyond traditional expectations. The best growth hackers think like a marketer as it relates to influence but obsess over the idea of driving user growth. And the best marketers of our time lean on psychology to help them influence and convert prospects into paying customers.

In both roles, human psychology plays a big part in achieving success. If you don’t understand how people think, customers’ react and what drives attention – you’re likely to fail as a marketer and a growth hacker. Here are five psychology studies that expose key insights to help growth hackers achieve real results:

1. Regan’s Reciprocity Experiment
Let’s begin with the simple concept of reciprocity. I give something to you and you feel obligated to return the favor. Marketers have been using the idea of reciprocity to influence human behavior or years.
In 1971, Professor Dennis Regan at Cornell University demonstrated the power of reciprocity in an experiment where subject were asked to rate the quality of chosen paintings as part of an experiment on “art appreciation. ” In the experiment, subjects were asked to rate paintings with a partner. Unknown to the subjects, their partner, Joe, was in fact the research assistant.
In each exercise, Joe would behave the exact same, including leaving the room for a brief period of time and returning a little while later. For some, he would bring back a soft drink. For others, he would return with nothing.
At the end of the exercise, Joe asked the subjects to do him a favor and purchase raffle tickets from him for a quarter each. The subjects who had received a soda were far more likely to purchase tickets, even though the tickets were far more expensive than the value of the soda.

Growth Hacking Takeaway
The concept of reciprocity is just as important for growth hacking as it is in marketing. You can do this easily by developing product features that your clients want and using distribution channels that your clients expect, such as social media. Without a value offering, how do you expect to successfully move users through the growth funnel from visitors to active members?
You must first give something of value in order to receive something in return. One reciprocity tactic that works well for growth is the idea of providing a “value add” whenever a user signs up or registers for your product. Once you’ve provided this value, the customer will feel connected and potentially fall into a similar situation as the subjects in the Regan Reciprocity Experiment.
For example, if a user signs up for the free plan associated with your business; take this as an opportunity to provide value they didn’t expect in the form of an eBook or an extra seven-day trial of your product. Communicate this surprise value add either through email or directly on your website when they sign up.

2. Freedman and Fraser’s Compliance Experiment

14697
(Via Persuasion & Influence)

Many years of psychological research demonstrates that when people are asked to make a small commitment first, they are more likely to comply with a larger request down the road. In psychology, this is called cognitive dissonance. Once a person has committed to something it becomes part of who they are, how they see themselves, and how they want others to see them too.

In 1966, Jonathan L. Freedman and Scott C. Fraser conducted one of the first studies that effectively demonstrated the foot-in-the-door method. In this study, researchers contacted California housewives by telephone to ask them to answer questions about the household products they use. Three days later, the researchers called back. This time they asked the same housewives if they could send a number of men to the house for two hours to manually take account of the cleaning products in the home. The women who initially agreed to the smaller request were more than 2x as likely to agree to this larger request.

Growth Hacking Takeaway
When developing growth hacking strategies for your business, think about the customer lifecycle. Consider the moments within the customers’ lifecycle such as considering and develop a content marketing strategy that will deliver requests in the form of emails or call to actions at the end of blog posts. The more frequently a customer opens your emails, downloads your content or goes along with your request, the more likely they are to comply with a larger request like sharing your content & inviting their friends.

3. Kahneman’s Framing Experiment
The framing effect is a good example of cognitive bias. It says that people will react to a situation differently depending on whether they perceive the situation to be a loss or a gain. Daniel Kahneman and Amos Tversky are attributed with discovering the existence of many cognitive biases in the 1970s and 1980s. In one experiment, Tverksy and Kahneman asked two different groups of participants to choose between two treatments for 600 people infected with a deadly disease. In Group 1, participants were told that with Treatment A, “200 people will be saved. ” With Treatment B, there was “a one-third probability of saving all 600 lives, and a two-thirds probability of saving no one.” The majority of participants chose Treatment A because it was guaranteed to save lives. In Group 2, participants were told that with Treatment A, “400 people will die.” And with Treatment B, there was “a one-third probability that no one will die, and a two-thirds probability that 600 people will die.” This time, the results were opposite. The majority of participants chose Treatment B. In both experiments participants were presented with the same outcomes, the only thing that changed was the way in which the outcomes were framed.

Growth Hacking Takeaway
The way your frame your information influences how people will react to it.
Growth hackers will have more success when context is considered and you’re strategic in the language used in your content and messaging. How you frame your product needs to be a key consideration during all aspects of growing your business, from development, to design, to marketing.
An example of this in the wild is the approach LinkedIn takes to onboard their users. During the sign up stage, it’s essentially forced on you to fill out your profile, upload your photo, share your skills, insert your experience and upload or invite your contacts to LinkedIn with the hope of having a 100% completed profile. The growth hacking insight is found in the act of forcing invites before giving a user the 100% completion screen. Framing at its finest.

4. Kahneman, Knetsch, and Thaler’s Loss Aversion Experiment
14697

Loss aversion is another commonly referenced cognitive bias in marketing. Essentially, people tend to feel the negative effects of loss more strongly than they feel the positive effects of equivalent gains.
For example, if you won $500 in a community raffle, you’d be pretty happy. But if instead you lost $500 in a community raffle the level of sadness you’d feel would be more intense than the happiness you’d feel on the flip side. According to Daniel Kahneman, and his colleagues Jack L. Knetsch and Richard H. Thaler, loss aversion can be applied even on small-value goods. In their 1990 experiment on loss aversion, they randomly assigned participants to either a “buyer” or “seller” group. Sellers were each given a mug. Buyers were given nothing. Later, participants were asked to trade with each other. The researchers found that the sellers required significantly more money to part with their mugs (around $7) than the buyers were willing to pay to acquire them (around $3).

Growth Hacking Takeaway
Growth hackers, using their unique knowledge of product and distribution, can use creative technology-based tactics to alleviate a customer’s aversion to either parting with their money, switching to your product, or both. Loss aversion can be achieved by offering risk-free trials, rebates, and pricing products strategically; avoiding additional surcharges, usage fees, and other additional low-cost expectations. Again, it comes back to your responsibility to ensuring the user experience is positive, demonstrating value for your product, and meeting customer expectations. Dissolve their fear of what they might lose by first understanding what those losses might be and creating a product that alleviates those fears from the start.

5. Asch’s Conformity Experiment
14697
Humans are social beings.

We aim to fit in and want to be liked. Psychologists call this conformity.
In a famous 1951 experiment, Solomon Asch showed that group pressure can influence people to make the wrong decision even if the right decision is obvious. Asch had college students participate in a “perceptual” task along with a group of other students, who were actually hired actors.
The participants were shown a card with a line on it, followed by a card with three lines on it, labeled A, B, or C. The college students were asked to say aloud which of the three lines matched the length of the first line that had been shown. In each of Asch’s experiments he instructed the actors to give the wrong answer. The result? A large percentage of participants followed the majority and chose the wrong answer. Only when one acted as a “dissenter” and gave the right answer did the power of the majority influence weaken.

The Takeaway
Growth hackers can use the idea of conformity to their advantage.
Conformity is one of the oldest growth hacking tricks in the book. If people see other people using a product, they are more likely to also consider the product and adopt. For example, when Fab.com was first released in the wild, it was evident in their ability to spark users to send invites with the hope of earning early access that they figured out the right formula. Users from all over the world were sharing Fab.com links and on the hunt for invites. Identify key influencers and industry leaders and get them to use your product. Encourage them to tell their network about the value in your product and take their advice and critiques and make adjustments and improvements as needed. The more authority you can attach to your product the more likely you are to achieve growth from the start.

Conclusion
No matter if you’re looking to acquire users for B2C industries or B2B industries, the fact that you’re speaking to humans cannot be ignored. As such, the study of human behavior and psychology must be understood to truly recognize the opportunities that exist for converting strangers into customers.
Growth hacks that leverage human insight and psychological triggers are those that can result in significant result. The studies we’ve discussed are just the tip of the iceberg as it relates to the other psychological influences that can help a growth hacker go from developing a mediocre idea to developing a great one.

Kaynak:blog.clarity.fm/5-psychology-studies-tha. . .
Daha fazla

386 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Vikitap

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Ekşisözlük

24 Kullanıcı   2 Soru   14 Yanıt

Biletix

1 Kullanıcı   1 Soru   5 Yanıt

Hesaplabakalım

4 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Gamester

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Toplanzi (Toplanzi.com)

0 Kullanıcı   1 Soru   6 Yanıt