Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yerli İnternet Girişimleri

Türk internet girişimcileri ağı

Mayıs 2016

Talklag @talklag

Mart 2015

Ömer Seven @omerseven

İnternet girişim projesinde yazılım altyapısını yapacak ekip mi kurmalı yoksa mevcut firmalar ile mi çalışılmalı? Her iki şekilde de projenin sizden önce başkası tarafından yapılmaması için nasıl önlemler alınabilir?

Türkiye'deki kültür eksikliği hızla iyiye doğru gidiyor bu konularda. Ben fikrinizin çalınacağını düşünmüyorum. Her ne kadar ekip kurmanın uzun vadede çok doğru olduğunu düşünsem de, iyi ve profesyonel olarak bu işi yapan ve fikrinizi dış kaynak olarak sizin adınıza hayata geçirerek ekiplerin/firmaların de artık varolabildiğini biliyorum. Bir firma ile çalışıyorsanız da ekip kuruyorsanız da, kendinizi iyi hissetmek adına, fikrinizin kişi veya firmalar tarafından kullanılamayacağını ve bunun sınırlarını ana hatları ile anlatan resmi bir sözleşme ile bunu sağlayabilirsiniz.

Benim size en önemli tavsiyem, "bu iş tutar" dediğiniz fikirlere değil "ben bu işi tutturabilirim" dediğiniz fikirlere yönelmeniz. Kendi kendine tutan fikir yoktur, modeli başarıya ulaştırılabilen fikirler vardır.

O kadar çok insan ile konuşuyor ve fikir dinliyorum ki inanın herkes fikrine aşık ve onu kimse ile paylaşmak istemiyor ama iş hayatında böyle aşklara yer yok :).
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Girişimde şirketleşme ne zaman yapılmalı? Şirketleşmenin belirli bir zamanı var mı?

Fatura kesmeniz gerekene kadar bekleyebilirsiniz bence.
Yaptığınız işe göre birkaç ay fatura kesmeyebilir (yasal değil tabi kide ama devlet sağ olsun hiç iş yapmasanız da vergi ve bağ kur giderlerini vs yoluyla size direk köstek olabiliyor :)) ya da fatura kesebilen bir arkadaşınız üzerinden bu işleri de halledebilirsiniz.

Bu biraz da sizin ciddiyetinizle alakalı. İşinize güveniniz tam ise bir an önce markanızı tescillemeli, ortaklarınız olacak ise önce nasıl bir şirket türü kuracağınızı belirlemelisin.

Tabi yine de sermayeniz sizi başa baş noktasına taşıyacak kadar yetecek mi? Bunu bir düşünmek iyi bir fizibilite yapmakta fayda var.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Haziran 2014

Mehmet Ali Arslan @memoliarslan

Türkiye'de son 5 yılda hayat bulan internet girişimleri şimdi ne durumdalar?

Geliyoo 2010'da hayata geçti henüz geliştirme süreci devam ediyor, alt yapı güçlendirmesinden sonra grafik ve tasarım yenilemesi ile Türkiye'de hızlı bir giriş yapacak. Bugüne kadar "arama motoru" algoritması geliştirilerek yapılandırılmıştır. Öncelik teknolojiyi geliştirmeye yönelikti bu yüzden görsel ve yazınsal (Türkçe çeviriler vs.) yapılanmadaki eksiklikler ikinci planda tutuldu. Bu aşamada Geliyoo arama motoru yatırımcıya kapılarını açmış durumdadır. geliyoo.com
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Yemeksepeti'nden verilen siparişler restorana nasıl iletiliyor?

Yemeksepeti ilk kurulduğu yıllarda aldığı siparişleri faks ile iletiyordu. Tabi bu yöntem kısa bir süre uygulandıktan sonra yerini daha modern bir sisteme bıraktı. Şu anda da kullanımda olan sistemde üye restoranlara Yemeksepeti tarafından özel olarak hazırlanmış bir sipariş iletim ekipmanı veriliyor. Bu donanım küçük bir yazıcı gibi çalışmakta ve müşteri ile restoran arasında Yemeksepeti üzerinden veri alışverişi sağlıyor.

Sipariş Yemeksepeti internet sitesi, telefon veya tablet uygulaması üzerinden verildiğinde, sipariş ile ilgili tüm detaylar bu donanım yazıcısı üzerinden restorana iletiliyor. Restoran sipariş bilgilerini alarak ürünleri hazırlıyor ve müşteriye teslim ediyor.

Bildiğim kadarı ile Yemeksepeti bu altyapıya geçerken yüklü miktarda yatırımlar yaptı. Hatta yanlış anımsamıyorsam (kazanca geçerken) ilk 3-4 yıl kazandıkları parayı neredeyse tümüyle altyapıya yatırım yaparak harcadılar. Sonrasında ise büyümeye devam ettiler. Benim bildiklerim bu şekilde.
Şubat 2014

Sercan Bozkurt @srcnbzkrt

Türkiye'de bence inploid.com gibi birçok güzel girişimler yapılıyor. Bence birçoğunun fikirleri çok iyi ve orijinal düşünceler. Fakat bu girişimlerin çoğunluğu yurtdışına açılmıyor. Bunun sebebi nedir? Türkiye'den niçin çok dilli internet siteleri çıkmıyor?

Türkiye'de bir internet girişiminin yurt dışına sonradan açılması gibi bir durum aslında genel olarak iş modeline biraz bağlı ve nadir gerçekleşen bir durum. Esasen internet girişiminin kendisi ile daha çok ilgili bir şey bu. Mesela, eğer girişiminiz bir oyun projesi ise Vietnam'da da olsanız (Flappy Bird) dünyaya kısa sürede yayılabilirsiniz. Ancak, projeniz bir gayrimenkul kiralama üzerine ise (AirBnb) ülke ülke bu girişleri zamanla gerçekleştirmeniz gerekir ve bu uzun bir sürece yayılır çoğunlukla. Yani; projenin önündeki engeller çok farklı parametrelere bağlıdır ve yaptığınız işin yapısı gereği model değişecektir.

Soruda esas sorulan şey aslında "Neden Türkiye'den dünya çapında ses getiren projeler çıkmıyor veya az çıkıyor? ". Bunun esasen nedeni, Türkiye'deki şartlar ve ülkenin genel yapısı. Çok kısa bir örnekle; eğer Facebook veya Twitter ilk olarak Türkiye'de ortaya çıksaydı, şu an bulundukları konuma gelmeleri imkansız olurdu. Çünkü, ne bunun için gereken yatırım, para ne de talep aynı biçimde olmayacaktı. Karşılaşılabilecek yasal süreçleri veya diğer engelleri saymıyorum bile.

Türkiye'den dünya çapında girişim çıkmıyor mu? Elbette çıkıyor, Yemeksepeti, Markafoni, Maçkolik, Hepsiburada, Gittigidiyor, Sahibinden ve bunun gibi projeler var. Bunların bir kısmı satıldı, bir kısmı ise yatırım alarak devam ediyor. Örneğin; Yemeksepeti geçtiğimiz yıl 44 milyon USD yatırım aldı ve son dönemde bir çok ülkeye daha giriş yaptı ve yayılmaya devam ediyorlar. Yatırımdan önce de başka ülkelere giriş yapıyorlardı ve diğer taraftan Türkiye'de de büyümeye devam ediyorlardı. Ancak, yatırım sonrası şirketin elde ettiği nakit güç bu büyümeyi hızlandırdı doğal olarak. Yine Gittigidiyor'un Ebay ile ortaklığı ve sonrasında satın alınması bir başka başarı hikayesi.

Türkiye'de inploid'in bulunduğu konumu güçlendirmesi ve sonrasında başka ülkelerde sistemini kabul ettirebilmesi gerekiyor. Yapısı gereği inploid, içerik tabanlı bir işlevi olduğu için, öncelikle bulunduğu yerde katılımcı kullanıcılara ulaşmalı ve elde ettiği içeriği büyütmeli. Bugün inploid arayüz olarak Türkçe dışında İngilizce de kullanılabilir. Ancak, İngilizce soru soran, yanı veren, yazı yazan veya tartışma açan kullanıcılarınız olmaz ise bunun bir anlamı yoktur. Bu da zamanla oluşan bir şey. Aynen Türkçe olarak üretilen içeriğin ihtiyaç duyduğu şeyler gibi.

Eğer inploid'i başarılı buluyor iseniz bence yapacağınız en iyi şey burada aktif olmak ve sizin gibi aktif olabilecek arkadaşlarınızı, meslektaşlarınızı ve bilgili olan kişileri buraya davet edip onların da burada aktif olmalarına katkıda bulunmak olmalı veya inploid'de karşılaştığınız ve faydalı bulduğunuz eşsiz içeriği internette paylaşmak olmalı bence : )
Ocak 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

İnternet girişimciliği adeta bir furya haline gelmeye başladı. Yakın gelecekte yolda dökülenler olacak mı?

Şu anda da yolda dökülenler var. 'Girişimcilik' etrafında bir ekonomi oluştu, insanlar girişimciliğe teşvik ediliyor, ama 'girişmek'le 'başarmak' arasında çok yol var, her aşamada dökülen çok oluyor.
Şu andaki istatistiklere de bakarsanız zaten yarısından fazlası başarısız oluyor. Başlıyor, ama devam edemiyor, ya da bir süre devam edebilse de bir süre sonra havlu atıyor.
Çoğu 'girişimci' zaten ayağını yorganına göre uzatamadığı ya da baştan yorganı kendine göre almadığı için yolda parası bitiyor...
Ocak 2014

Emre Sönmez @eemre

Prensip olarak yazılımcı ortak modeliyle çalışmaya sıcak bakan kimse var mı?

Ortak bulmak gerçekten çok zor. Çünkü hem kendi alanında yetenekli olacak, hem girişimci ruhlu olacak ama üzerinde çalıştığı bir girişimi olmayacak ve sizin girişiminizi sevecek ve son olarak da tam bu zamanda önünde en az 6ay-2yıl gibi bir zamanı tüm haftasonları ve akşamları feda etmeye hazır olacak. Gerçekten zor ben de çok üzerine çok düşmesem de özellikle satış, pazarlama ve iş geliştirme konularında beni tamamlayabilecek bir ortak aradım ama ya mobili ve sosyal ağları çok sevmedi ya sevgilisi vardı işi yoğundu haftasonları vakti yoktu ya da cesaret edemedi... Bir de girişimci olmayı çok eğlenceli bir aktivite sanan hevesliler var onları artık gözünden anlıyorum : )

neyse, teknik bir ortak arıyorsanız tavsiyem özellikle bu sene iyice yaygınlaşan codathon (kodcu diyelim) aktivitilerine katılıp bu insanlara direk ulaşmanız ve tanışmanız ki bu adamların en iyileri ya da en azından en heveslileri burada. Bir de venturro.com diye bir girişim var onlar da ortak arayan insanları buluşturuyor orayı da bir yoklayın.

diğer alternatifler de şunlar olabilir, yönetmesi çok zor ama iyi yönetilebilirse online freelancer siteleri üzerinden, özellikle hintli, yazılımcılar ile inanılmaz düşük fiyatlara projenizi geliştirebilirsin. Diğer bir önerimde genç ve yetenekli üniversite öğrencilerini bulmaya çalışabilirsin.

umarım tez zamanda aradığın ortağı bulursun.

saygılar
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Köşedeki beta işaretinin siteye avantajı dezavantajı nedir?

Kısaca şu demektir: "Bir sıkıntı çıkarsa ne bileyim gönder butonu çalışmazsa, site bir süreliğine açılmazsa, ertesi gün geldiğinde hesabının ve onur puanlarının yerinde yeller esiyorsa 'Hacı kusura bakma beta sürümüydü, daha her şey yerine oturmamıştı, hallediyoruz sırayla, sen de az anlayışlı ol idare ediver. ' demektir. "

Önceden uyarmış olursun muhtelif sorun hakkında. Bir dezavantajı var mı bana sorarsanız Gmail 5 sene betada kaldı bir sıkıntı olmadı kendisi için.

Bir avantajı da şu olabilir: "Bak bu kadarını yaptık, betadan çıkalım sen şekli o zaman gör. " demek te olabilir.
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Bulut bilişimle yeni tanışan ve yönetmeyi bilmeyen biri bu sistemi ne sürede ve nasıl öğrenir?

Sorunuzun tam cevabı mıdır bilmiyorum ama burada (turkcell.com.tr/akademi) bir giriş eğitimi daha var.

Sevgilerle... .
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

ekle.com hakkkında ne düşünüyorsunuz?

İçerik, yazılım, kullanılabilirlik açısından kesinlikle inploidin seviyesine ulaşamayacağını düşündüğüm bir girişim olmuş. Hitap ettiği seviye ve çalıştığı ana mantık inploid gibi görünse de çok daha altında diye düşünüyorum.

Sevgilerle... .
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Girişimciler güvendikleri projeye neden yatırım arıyorlar da kredi çekmiyorlar? Zaten para getirecek bir proje ise kredi neden olmasın?

Bahsettiğiniz şey çoğunlukla söz konusu olmuyor, ancak bu durum yaptığınız işe göre değişir. Yani eğer 20.000-30.000 TL gibi bir sermaye size yetiyor ise ve banka size kredi veriyor ise ve de işiniz ile kredi ödemelerinizi yapabilecek durumda iseniz çekebilirsiniz. Ancak gerçekte durum çoğunlukla böyle değildir.

Bir internet projesi kurmak için ihtiyaç duyacağınız para da çok değişkendir. Eğer bir e-ticaret işi kuruyor iseniz çok ciddi paraya ihtiyacınız olacaktır. Diyelim ki e-ticaret işinizi kuracak, duyuracak, satışlara başlayacak ve başa baş noktasına gelebilecek süreye kadar 200.000 TL'ye ihtiyacınız var. Böyle bir parayı size hangi banka kredi verir? Eğer bankalardan bu kadar kredi alabiliyor iseniz bir nakit akışınız vardır, hatta belki de o kadar krediye bile ihtiyaç duymaya bilirsiniz.

Girişimciler çok yüksek oranda, parası projesine yetmeyen kişilerden oluşur. En azından Türkiye'de durum genellikle böyle. Yatırım ve para bu sebeple gereklidir esasen. Para işinizi daha hızlı büyütmeniz, daha hızlı sonuca gidebilmeniz için bir araçtır. Yani, 1 yılda kendi başınıza alacağınız yolu, bir yatırım ile 6 ayda alabilirsiniz ve bu çok büyük avantajdır. Kısaca durumun özeti böyle.
Daha fazla

386 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Vikitap

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Ekşisözlük

24 Kullanıcı   2 Soru   14 Yanıt

Biletix

1 Kullanıcı   1 Soru   5 Yanıt

Hesaplabakalım

4 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Gamester

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Toplanzi (Toplanzi.com)

0 Kullanıcı   1 Soru   6 Yanıt