Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yetiştiricilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2016

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

Entegre Multitropik Su Ürünleri Yetiştiriciliği

7740

Kanada’da devlet ve özel sektör desteği ile birlikte yürütülen Entegre Multitropik Su Ürünleri Yetiştiriciliği (IMTA) dökümanı, projenin detaylarını, işleyişini, amaçlarını ve projenin uygulanması neticesinde ortaya çıkacak olan sonuçları ortaya koyuyor. Türkçe’ye adapte edilen döküman, IMTA’nın farklarını, yararlarını ve kapsamını anlatması bakımından dünyadaki pek çok ülkeye örnek olacak nitelikteki temel bilgileri ve hedefleri içeriyor.

IMTA dökümanının Türkçe’ye adapte edilmiş halini bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin.

denizdenbabamciksa.com/entegre-multitrop. . .
Mart 2016

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

Amerika kıtasının en büyük balık çiftliği projesi güvenli olacak mı?

Rose Canyon Fisheries, kıta Amerikası kıyılarında, San Diego kenti açıklarında kıtanın en büyük balık çiftliğini kurmayı planlıyorlar. Hemen hemen herkesin; çevreciler ve donanmanın da dahil olduğu büyük bir grup ve hatta San Diego kentinin kendisi bu çiftliğin güvenli olup olmayacağını merak ediyor.

Her şeyden önce Rose Canyon Fisheries'in geçmişine biraz göz atmakta fayda var. Rose Canyon Fisheries, Hubbs-Sea Araştırma Enstitüsü ve Cuna del Mar ismindeki bir şirketin özkaynakları ile oluşturulmuş bir proje. Hedefinde ise, Pasifik Okyanusuna kıyısı olan San Diego kentinin açıklarında yaklaşık 29.000 metrekarelik bir balık çiftliği olma fikri var. Bu fikrin gerçekleşmesinin ardından ise Rose Canyon 45 Milyon liralık sarı kuyruklu jack ve levrek balığı üretmeyi planlıyor.
denizdenbabamciksa.com/2016/03/amerika-k...
Aralık 2015

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

İskoç Somon Yetiştiricileri Birliği, temizleyici balıklara yönelik yeni gelişmeleri ele aldı.

7740

Temizleyici balıklara yönelik yeni gelişmeler, İskoç Somon Üreticileri Birliği'nin öncülüğünde Inverness özel atölyesinde ele alındı. Deniz bitleri (Sea lice - Caligidae sp.) salgınları ve bunların somon çiftliklerine verdikleri zarar düşünüldüğünde, temizleyici balıkların İskoçya'daki somon çiftlikleri için önemi bir kez daha ortaya kondu.
Somon çiftliklerinin karşılaştığı belki de en büyük problemlerden birisi olan deniz bitlerinin çiftliklerin etrafından ekolojik olarak temizlenebilmesi, su ürünleri sektörüne yatırım yapanlar için büyük miktarlardaki sağaltım maliyetinden kurtularak tasarruf etmelerini sağlamanın yanında, doğaya verilen antibiyotik ve diğer maddelerin azaltılarak dengenin korunmasına yardımcı olduğu son derece açık.

Inverness konferansı, deniz balığı yetiştiriciliği yapılan çiftliklerde, temizleyici balık kullanmanın yarattığı avantajlara dair farkındalık yaratmak, konu hakkında tartışmalar oluşturmak ve sektöre özgü konular hakkında bir dizi sunumu ve iş birliği raporunun sonucunu da kapsadı.

Birleşik Krallık'tan akademisyenler ve sektörden isimlerin de aralarında olduğu 100.000'e yakın katılımcı ile birlikte gerçekleşen konferansta ayrıca somon yetiştiriciliğine dair hizmet veren kişi ve kuruluşları da bir araya getirdi.

İskoç Deniz Çiftlikleri'nden John Rea tarafından açılan atölye, temizleyici balıkların üretim, kuluçkahane, ıslah ve kullanımı ile ilgili pratik bilgileri, tarifleri ve tavsiyeleri sunması bakımından son derece önemli ve ilgi çekiciydi. Atölyenin sonraki aşamalarında aktif olarak somon üretimi yapan çiftçiler, kendi çiftliklerinde temizleyici balık kullanımlarına dair deneyimlerini paylaştı.

Dünya genelindeki üretim metodları, artık daha doğal ve doğala yakın şekilde tasarlanmaya ve uygulanmaya çalışılıyor. Doğanın dengesini bozabilecek hemen hemen tüm etmenler, artık doğanın kendi içindeki oyuncularla giderilmeye çalışılıyor. Bunun bir benzeri, Amerika kıyılarındaki fazla azotun kabuklu su ürünleri ile elimine edilmesiydi. Bu gibi mücadelelerin biyolojik faktörlerle yapılması, insan eliyle tahrip edilen doğanın kendini toparlaması için belki de en iyi fırsat.

Peki temizleyici balık nedir?

Ekolojik beslenme alışkanlıkları içinde, iki farklı canlı türünün karşılıklı yarar sağlaması modeline dayanan mekanizmaya mutualizm denir. Temizleyici balık, bir başka balık türünün ve bazen de memelinin (balina, yunus yada orka gibi) vücudu üzerindeki ölü derileri yada parazitleri tüketerek beslenir. Yada, İskoçya'daki somon yetiştiriciliğindeki gibi, somonların bulunduğu su ortamında bulunan ve deniz biti adı verilen canlıları tüketerek bitlerin somonları etkilemesini önler.

Temizleyici balıklar, farklı su özelliklerine göre farklı türlerden seçilebilir. Örneğin cichlid türü bazı balıklar, kedi balıkları ve pipete benzeyen borazan balıkları belirli türler için temizleyici balık olarak kullanılabilir. Akvaryum yetiştiricliğinde sıklıkla kullanılan vatozlar ve çöpçü balıkları, temizleyici balıklara verilebilecek en önemli örnekler arasında.

Benzer yazılar için denizdenbabamciksa.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından yazılmıştır.
Kasım 2015

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

Genetiği değiştirilmiş ilk somon balığı FDA onayını aldı

7740

Amerika menşeili somon balığı firması, AquaBounty Technologies, AquAdvantage ismini taşıyan somon balığının üretimi, satışı ve tüketimi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden izin aldığını duyurdu.

Şirket tarafından Atlantik somonu üzerinde geliştirilmiş olan balık (genetically modified - genetiği değiştirilmiş organizma), Atlantik somonundan daha kısa süre içinde pazar boyuna ulaşıyor. AquaBounty Technologies'in CEO'su Ronald L. Stotish, üretilen AquAdvantage somonunun, canlının doğal ortamına ve çevresine zarar vermeden tüketicilere sağlıklı ve besleyici gıda temininde önemli bir oyuncu olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kara tabanlı işletmeler kullanılarak protein ve diğer besinler yönünden son derece zengin olan bu kaynağın sürdürülebilir bir şekilde daha büyük kitlelere ulaştırılabileceğini de sözlerine ekliyor.

Su ürünleri üretimi yapan tesislerde, balıkların pazar boyuna mümkün olduğu kadar kısa süre içinde ulaştırılması, ekonomik olarak büyük önem taşıyor ve tesislerin şartları, balıkların istenilen ağırlığa bir an önce gelmelerini sağlamak için özel olarak tasarlanıyor. İstenilen boya gelen balıklar, pazarda kendilerine daha kolay alıcı buluyor ve bu alıcılar vasıtasıyla son tüketiciye ulaşıyor.

Amerika'da tüketilen su ürünlerinin %90'ının ithal olduğu ve bu oranın büyük bir kısmını Atlantik somonu oluşturuyor. AquaAdvantage somonu, yerli üreticiler için taze ve ekonomik bir yetiştiricilik ürünü olarak ciddi bir fırsat sunmayı hedefliyor. Daha kısa süre içinde daha verimli ve aynı zamanda sürdürülebilir bir üretim modeliyle balıkların pazara sunulma süresi kısaldığı için yetiştiricilik operasyonları ve bu operasyonların çevreye verebilecekleri olumsuz etkilerin de azalması durumu söz konusu oluyor. Su ürünleri sektörü içinde doğru yem içerikleri, doğru yemleme metodları, su ürünlerinin yemden mümkün olduğunca fazla ve yüksek verimle faydalanması ile yem kayıplarının tesislere verdiği maddi zararlar ve bunların çevre etkileşimleri, sektörde halen üzerinde fazlaca çalışılan ve araştırılan konuların başında geliyor.

Genetiği değiştirilmiş ilk somon balığının FDA onayını alan AquaBountry Techologhies firması ile ilgili daha fazla bilgi almak için aquabounty.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından denizdenbabamciksa.com için Türkçe'ye adapte edilmiştir.
Kasım 2015

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kapalı devre su ürünleri yetiştiriciliği sistemlerindeki azotlu bileşiklerin miktarını anlık olarak ölçmek artık mümkün.

7740

Norveç merkezli su ürünleri araştırma firması Nofima, sudaki azotlu bileşiklerin seviyesini ölçmek için tam otomatik bir sensör geliştirdi.

Nofima'nın geliştirdiği bu sensör, su ürünleri yetiştiriciliği için gerekli olan hassasiyette çalışan ilk ürün olma özelliğini ve bundan önce geliştirilen teknolojilerin bu amaç doğrultusunda adapte edilemediği göz önüne alındığında büyük bir önem taşıyor.

Dünya üzerindeki su ürünleri yetiştiriciliğinin günden güne daha fazla kapalı sistemlere odaklandığı düşünüldüğünde, Nofima'nın yeni sensörü gibi teknolojilerin önemi de artıyor. Suyun tekrar kullanıldığı sistemlerde, suyun kalitesi ve bu kalitenin korunması, bu devrelerin belki de en önemli kriteri.

Geliştirilen bu sensör, özellikle bir azot bileşiği olan nitritin su ürünleri yetiştiricilik sistemi içindeki miktarının ölçülmesinde büyük önem taşıyor. Bugün, herhangi bir ölçekte su ürünleri üretimi yapan tesislerin neredeyse hepsinde canlıların azot barındıran atıklarını nitrit yada nitrat tuzlarına çeviren biyofiltreler var. Fakat, sistemin içinde fazla miktarda var olan azotlu bileşikler ve amonyak, bu filtrelerin doğru şekilde çalışmasını engelleyebiliyor ve bu durum, suyun kalitesinde gözle görülür değişmelere neden oluyor. İşte bu nedenle, suyun içindeki azot bazlı toksik etkili bileşiklerin miktarının ve ne kadarının parçalanarak etkisiz hale getirildiğin bilinmesinin önemi artıyor.

Su ürünlerinin beklenildiği gibi büyütülmesi için yaşam alanlarını oluşturan suyun kalitesinin optimum derecede iyi tutulmasının önemini vurgulayan bilim insanı Jelena Kolarevic, bu çalışmasını, meslektaşı Bjørn-Steinar Sæther ile birlikte Avrupa Birliği projesi olan Aquality kapsamında gerçekleştirdi.

AQUAlity

Avrupa Birliği'nin 7. Çerçeve Programı tarafından desteklenen, su kalitesinin izlenmesi ve bu kalitenin korumasının bir standarda oturulması için geliştirilecek olan teknolojinin geliştirilmesini destekleyen bir programdır. Bu program sayesinde, su ürünleri üretimi yapan tesislerin maliyetlerini ve personellerin tesisler içindeki uzmanlık ihtiyacın da azaltılması hedefleniyor. Geliştirilen bu sensör, tesisin içindeki suyun taşıdığı potansiyel toksik bileşenleri konusunda güvenilir okumalar vermesi bekleniyor. Bu ürün, Nofima'nın Philips ile birlikte gerçekleştirdiği girişimlerin yalnızca bir sonucu.

Geliştirilmiş olan bu sensöre dair bilgiler, projenin konsorsiyum ortağı olan ve su ürünleri yetiştiriciliğinde oksijen ölçümü için kullanılan OxiGuard'a aktarıldı. Sensör, şu an için devir daim suyunun kalitesini ölçmenin yanında, aynı anda 8 parametreyi daha kontrol edebiliyor. Bu sistemi kullanan personel suyun içindeki toplam azot bileşenlerinin, pH'ın, tuzluluğun, oksijen düzeyinin, karbodioksit düzeyinin, toplam gaz doygunluğunun ve sıcaklığın kontrolünü anlık olarak yapabiliyor.

Kaynak:goo.gl/jwOFW3

Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından denizdenbabamciksa.com için Türkçe'ye adapte edilmiştir.
Kasım 2015

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yosun ormanları, su kalitesinin düzeltilmesinin yanında pek çok fayda sağlayabilir.

7740

Denizel ortamların asiditesinin deniz yaşamına olan etkisinin büyüklüğünün farkına varılmasının üzerinden yaklaşık on sene ve bu durumun incelenmesine dair standartların geliştirilmesinin üzerindense beş sene geçti.

2007 yılında yapılan bir çalışma, asiditenin mercan resifleri üzerine olan etkisinin sanayileşme öncesi döneme göre iki kata kadar daha fazla etkili olduğu ve bu durumun, mercanların iskelet oluşumlarını %40'a yakın bir oranda etkilediği ortaya kondu. Bununla birlikte bazı mercan türlerinin bu duruma daha az hassasiyet gösterdiği da görüldü.

Dünyanın en büyük su ürünleri üreticilerinin başında gelen Çin'de yapılan bir araştırma, suların asiditesini normal koşullarda tutmak için bazı deniz yosunu türlerinin kullanılabileceğini gösteriyor.

Kuzeydoğu Çin'deki Lidao Town şehrinin kıyı sularının bulunduğu bölge, tüketilebilir bir su yosunu türü olan Laminaria japonica'yı yetiştirmek için son derece uygun koşulları barındırıyor. Bölgede, 500 kilometre karelik bir alanda deniz yosunu yetiştiriciliği yapılıyor ve yıllık 400.000 tonluk bir verimle ürün alınıyor.
7740

L. Japonica, hızlı büyüme özelliği gösteren bir deniz yosunu ve hızlı büyümesi, bulunduğu suyun içindeki koşulları "normal şartlar altında" tutmasına yardımcı oluyor. Çünkü, kısa zamanda fazla miktarda üreyebilen yosun, fotosentez yoluyla bulunduğu ortamdaki karbondioksidi alarak bünyesinde tutuyor bunu kullanıyor.Suyun asiditesini düzenleyerek kabuklu canlıların bünyelerindeki kalsiyumun çözünmesini engelleyerek bu canlılar için aynı zamanda korunaklı bir alan sağlıyor.
Çin'in başka bir kısmında ise Laminaria japonica ile birlikte yetiştiriciliğe deniz tarakları da alınıyor. L. japonica ile birlikte kültüre alınan taraklar, yosunun gövdesine tutunarak orada güvenli bir büyüme alanı yakalıyor.

Yosunların, büyüme ve karbodioksidi absorbe ederek ortamdan uzaklaştırma yeteneklerinin karadaki bitkisel kökenli canlılardan daha fazla olduğu biliniyor. Yosunların yetiştiriciliğini yapmanın global ölçekte başka bir yetiştiricilik yapmaktan neredeyse 600 kat daha iyi olduğu ifade ediliyor, çünkü bu tür yosunlar tıptan tüketime kadar pek çok alanda kendine kullanım alanı bulabiliyor. Ayrıca yosun çiftlikleri, içinde bulundukları suların kalitesini ve koşullarını göreceli olarak iyileştirdikleri için diğer canlıların da bu alanlarda yaşam ihtimali ve oranı artıyor.

Yapılan bir çalışma, yosun yetiştiriciliği ile yılda 12 milyar ton biyometan elde edilebileceğini ifade ederken yılda 19 milyar ton gibi büyük miktardaki bir karbodioksidin de tutulumunun sağlanabileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca yıllık 34 milyar tonluk bir biyometan eldesinin mümkün olabileceğinin altını çiziyor.

Bütün bunlar, dünyadaki tüm su yüzeyinin yalnızca %9'luk bölümünün yosun ormanlarıyla kaplanması sayesinde gerçekleşebilir. Bugün, bir yılda atmosfere çıkan karbodioksit miktarının 53 milyar ton olduğu biliniyor ve insanların elinde, fosil yakıtlardan elde ettikleri yakıt enerjisi ihtiyaçlarını biyometandan elde ederek emisyonlarını dengelemek için harika bir fırsat var.

7740

Yosun ormanlarının dünyada üzerindeki tüm faydaları bununla da sınırlı değil. Büyük miktarlardaki balık stokları için doğal bir ortam olarak kabul edilebilecek yosun ormanları, sürdürülebilir programlar dahilinde balık popülasyonlarının artışı ve bu artıştan elde edilecek protein kaynağı için de mükemmel ortamlar.

Küresel ısınmanın ve suların git gide artan asiditesinin artmasının önüne geçmek için yosun ve alg teknolojileri önümüze benzersiz fırsatlar sunsa da, bugün bu sistemlerden faydalanmak için bir hayli çalışarak yol almamız gerekiyor. Dünya üzerindeki aşırı avcılık, kıyı suları ve açık denizlerde meydana gelen fiziksel ve kimyasal kirlilikler deniz çayırları ile yosunların yaşam alanlarını tehdit ediyor. Bütün bu çalışmalara başlamadan önce, denizel kirliliklerin engellenmesinin yollarının da araştırılması gerekiyor.

Kaynak: goo.gl/ItRBFB
Bu yazı, denizdenbabamciksa.com için Kaan Uğrasız (@travego) tarafından Türkçe'ye adapte edilmiştir.
Kasım 2014

Kaan Uğrasız, bir soruya yanıt verdi.

Stok yoğunluğu hâlen tehlikede olan bir türü (balık ya da başka bir canlı) pazara sunmalı mıyız?

Ticari kaygılar bir yana, doğadaki yaşam dengesini yeniden kurabilmesi adına, sunmamalıyız.
Ekim 2014

Bora Hug, bir soruya yanıt verdi.

Balık hallerinde, serbest piyasa şartlarında, fahiş fiyatlarla satış yapanlarla yasal zeminde nasıl mücadele etmeliyiz?

Fahiş fiyatlarla satış yapanların olduğu yerde fiyatları normal olanlar muhakkak vardır. Balıkları o normal fiyattan satanlardan alabiliriz. Yasal zeminlerde bu gibi durumlarda yapılabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum...

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.