Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ygs/Lys

Ygs/Lys Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Ekim 2015

Aleyna Torun @aleynatorun

Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Son sınıfım günde en az kaç soru çözmek gerek ve ben en çok Matematik üzerine yoğunlaştım. Sizce hata mı yapıyorum?

Son sınıftasın, mühendislik okumak istiyorsun. İyi bir üniversiteyi kazanmak istersen, günlük internet kullanım süreni olabildiğince kısa tutup, olabildiğince çok test sorusu çözmeni öneririm. Arada deneme sınavlarına girip eksik olduğun noktaları gör ve çözeceğin testlerle eksiklerini tamamla. Sadece bir konuya odaklanmak hata olabilir.
Şubat 2015

Kerem @keremyc

2016'da sizce sınav sistemi nasıl olacak? Sınav sisteminin kalkacağını düşünüyor musunuz?

Bence Türkiye de adam gibi egitim verilene kadar sınav sistemi kalkmaz.
Eylül 2014

Cahit Ceylan @cahitceylan

Üniversiteye hangi alandan hazırlandığımız önemli mi (MF-TM-TS)? Puana göre istediğimiz alandan tercih yapabiliyor muyuz?

Hayır hangi alandan tercih yapıldığının bir önemi yok. Eğer o alanın puan türüne ait, elinde puanın varsa istediğin gibi tercih yapabilirsin.
Eylül 2014

Cahit Ceylan @cahitceylan

Bu yıl üniversiteye hazırlanıyorum. İstediğim bölümler sayısal alanında fakat sayısalım pek iyi değil. Tavsiye olarak ne önerirsiniz?

İstediğiniz şeyleri gözden geçirmelisiniz. Sayısalınız iyi değilse ve istediğinizi düşündüğünüz meslekler sayısalsa burada bir çelişki var demektir. Sayısalı sevseydiniz ya da ona yeteneğiniz olsaydı zaten sayısal dersleriniz de iyi olurdu. Bence sayısala kasmayıp, gerçekçi olarak hangi meslekleri yapmayı istediğinizi, becerebileceğinizi gözden geçirmelisiniz. Meslekler sonuçta isimden ibaret değil, eğer sayısalla girilen bir bölümle o meslek edinilebiliyorsa hayatınız boyunca matematikten kurtulamayacaksınız demektir. Tavsiyem eşit ağırlıklı veya sözelle alan bölümlere yönelmeniz olacaktır.
Eylül 2013

Dani Drencrom @danidrencrom

Tıp mı yoksa mimarlık mı tercih etmeliyim?

Öncelikle hangi mesleği yaparsan yap kapitalizme yenik düşmüş bu dünyada çok zorlu bir hayat seni beklemekte. Şunun farkına var ki tüketimin hat safhada olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Hepimiz rahat, konforlu, huzurlu bir hayat yaşamak isterken aslında borç, kredi, faturalar, gıda-giyim masrafı gibi gibi bir çok stresin altında eziliyoruz. Amaç sevdiğin işi yapmaktan çok hayatı idame ettirebilmek ve ne yazık ki "PARA" denen şeyi kazanma hırsı ve savaşıyla geçiyor. Bu savaşta çeşitli mesleklerde türlü türlü sorunlar var.

Örneğin ben doktorum nöbet şartları, mecburi hizmet, uykusuzluk, aldığım riskler, asosyal yaşam benim sıkıntılarım iken mimar arkadaşımın da benzeri ve kendine has sorunları var. Peki burda önemli olan ne? Sen bu sıkıntıları çekerken "bazal" düzeyde düşündüğünde sadece bu mesleği yapmaktan bile mutlu oluyor musun? Ben tüm zorluklarına rağmen doktor olmaktan mutluyum. Ama sadece "doktor" olmaktan, çalışma şartlarından değil. Sen de bunu düşün belki cevap avukat olmak bile çıkabilir yeter ki hangi meslekte mutlu olacağına karar ver hangi şartlarda mutlu olacağına değil, çünkü şartlar çoğu zaman senin elinde olmayacak nereye gidersen git nerede olursan ol.

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.