Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zaman

Zaman veya vakit, ölçülmüş veya ölçülebilen bir dönem, uzaysal boyutu olmayan bir kontinyum. Zaman kavramı, tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra matematik ve fizik çalışmalarının da önemli alanlarından biridir.

Ocak 2017

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Neden unutulmaya mahkum anlarımız için, kötü şeyleri unutulmaz hale getiririz?

:) Belki de acılar, bizi biz yaptığı içindir. Bu nedenle hatırlarken hızlanır, unuturken yavaşlarız.
Ağustos 2016

Seren Duran, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Rahat bir yatağın varsa ve erken uyanmak için bir nedenin yoksa, işte orası cennettir :)))
Ağustos 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Kaliteli bir rüya söz konusu ise, bırakın aylarca uyuyayım. Fareleri uyanık tutarak yapılan deney sonucunda, hayvanın tüm tüyleri dökülüp ölmüştü. Bence uyku, bilincin kendini dengeleme aracı.. Gün boyu farkında olmamamıza rağmen, milyonlarca işlem yapmak zorunda. .
Nisan 2016

Dilan Dogan, bir soruya yanıt verdi.

Nisan 2016

Kürşat Akıncı, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Niye yazık olsun ki? Uyanık kalıp İnstagram'da gezmek daha mı yararlı? İşemeye de yazık bütün yaşamamızın yaklaşık 1.5 yılını işeyerek, yaklaşık 3 yılını sıçarak geçiriyoruz. Nasıl olur da bu kadar süre işenir sıçılır. Bırakın bedenin gereksinimlerini karşılamayı :) :) . Uyu kardeşim salla. Kiminle yarışıyoruz, kimi geçmeye çalışıyoruz da bu kadar çalışmamız gerekiyor. Azcık yaşamın tadını çıkar ve uyu. :)
Mart 2016

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Bu şekilde düşünmedim desem, dürüst davranmış sayılmam. Hatta anlamının aksi yönde olduğunu düşünen birçok kişi var.

"Uyku, zeki insanların lanetidir. " - A. Einstein

Kısacası,
"Sorun uykusuzluğu gidermekte değil, uykuya harcanan vaktin kaybında. "
Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

Neden unutulmaya mahkum anlarımız için, kötü şeyleri unutulmaz hale getiririz?

Insanoğlu belki de en fazla kendine acımasız davranır. Bu yüzden unutulması gereken şeyler hep şu yüzünde bekletilir. Insanın bilinçli yapmadığı birşeydir belki ama bilinçaltı durmaksızın çalışır. Tekrar kanamamak için eski yaralar hep kanatilir.
Aralık 2015

Mustafa Ali Uğurtan, bir soruya yanıt verdi.

Zamanımı iyi değerlendiremiyorum, gün içinde işlerim bitmiyor. Zamanımı nasıl verimli kullanabilirim (daha iyi yönetebilirim)?

Erken yat, erken kalk. Uykunu iyi alabileceğin bir ortam hazırla. Günlük, haftalık vs planlamalar yap ve planlarına uy. Dinlendirici aktiviteler yap. Gereksiz uğraşlar ve bitmeyen geyik muhabbetlerinden uzak dur. İşlerini daha kısa sürede bitirmeni sağlayacak pratik çözümler üret. İsteksiz veya yorgun olduğunda çok mecbur değilsen iş yapmada ısrarcı olma verimsiz olursun, istekli olabileceğin işlere yönel veya dinlendirici faaliyet yap. Yeterince bilgi ve tecrübenin olmadığı konularda uzmanından yardım al. Göremediğin bir eksiklik yada hata varsa ısrarcı olma daha sonra dene. Yaşam disiplinini ve sağlığını olumsuz etkileyecek alışkanlıklardan ve durumlardan (alkol, gece hayatı, stres) kurtul.
Kasım 2015

Tugce Turan, bir soruya yanıt verdi.

Zamanımı iyi değerlendiremiyorum, gün içinde işlerim bitmiyor. Zamanımı nasıl verimli kullanabilirim (daha iyi yönetebilirim)?

Bu konu hemen herkesin yaşadığı bir sorun haline geldi ne yazık ki.. Ancak önem-öncelik matrisini kullanarak işlerinizin önemi ve aciliyeti konusunda ön bir taslak çıkarabilirsiniz. Böylece işleriniz listelenmiş ve bir sıraya girmiş olur. Ayrıca detayda kaybolmamak adına Zihin Haritası tekniğini kullanmak büyük resmi görmeniz açısından faydalı olacaktır. Bunun için de ufak bir google araştırması yapabilirsniz. Zihin Haritası (TONY BUZAN) :Düşünceleri oluşturmak, görselleştirmek, tasarlamak ve sınıflandırmak ile birlikte, bilgiler arasındaki anlamsal ya da diğer bağlantıları gösteren bir diyagramdır.
Her zaman mümkün olmasa da sadece o an yaptığınız işe odaklanmanız ve aklınızın diğer işlere kaymaması gerekiyor. (Bazen çok kısa süreli yerinizden kalkmanızı gerektirecek bir şey bile olabilir. Ya da diğer bir işi yaparsanız kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir durum.) Bunu kişisel olarak değerlendirmeniz gerekiyor matrisinizde. Dikkat dağıtıcı etkenlerin neler olduğunu gözden geçirip kendinizi bu alanda da geliştirebilirsiniz. Bazı çok ufak detaylar odaklanmamızı bozabilir ve yeniden odaklanmamız için vakit kaybı oluşturabilir.
Son olarak güne sabah değil, geceden başlayın. Uyumadan 10-15 dakika önce zihninizi sabahki program için hazırlayın.

Kasım 2015

Bora Kasap  yeni bir  gönderide  bulundu.

Entropi ve Manifesto youtube.com/watch?v=nipb_fh72by

Entropi ve Manifesto

Sorular ve yorumlar için; http://formspring.me/nebuch
Kasım 2015

Barıs Koca, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2015

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Ölümsüzlük hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çocukken, kuru fasulye, pilav ve yoğurdu karıştırıp yediğimde masadaki herkes gülerek tiksinirdi! Fakat ben ölümsüz güçlü bir kahraman olacağıma inanırdım.
Büyüdükçe baktım değişen pek bir şey yok, vazgeçtim zorlamaktan.
Daha fazla

155 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.