Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nafiye Doğru, 

Çocuk Gelişim Uzmanı

Çocuk Gelişim Uzmanı Nafiye Doğru inploid.com'da 1 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Nisan 2015

Nafiye Doğru bir yanıt verdi.

Porno kavramı çocuğa nasıl anlatılabilir ya da anlatılmalı mı?

Bence cinsellik çocuğa anlatılmalı dikkat edilmesi gereken şey çocuk bu konuda ne biliyor Kafasında ne tasarlamış onlar öğrenilip karşılıklı bilgi alışverişi yapılmalı çocuğun anlayacağı şekilde
Ağustos 2014

Nafiye Doğru bir yanıt verdi.

Oğlum 2009 ocak doğumlu. Kreşte okuma yazmayı kendi kendine öğrendi. Öğretmeni çok zeki olduğunu bununla ilgili araştırma yapmamızı istiyor? Tavsiyeniz nedir?

Böyle Zeki çocuklar için eğtim merkezleri var mutlaka onlarla görüşün sakın normal bir okula göndermeyin çocuğunuzu zarar verirsiniz
Ağustos 2014

Nafiye Doğru bir yanıt verdi.

Çocukluk evresinde anne-babanın çocuğun yeteneklerini gözden geçirerek alacağı eğitim üzerinde karar vermeleri mi gerekir? Yoksa çocuğu okul çağı gelişiminde bütünüyle serbest bırakarak kararları onun vermesi yönünde destek olmaları mı gerekir?

Çocuklar 3 yaşından sonra keşfetmeye ve merak edip araştırmaya yönelirler bu arada kendi gelişimleri de devam eder yeteneklerinin farkına varmadan ona yönelirler ama gerek ebeveynlerinin gerekse çevrenin yönlendirmeleriyle farklı alana kayabilirler. Burda önemli okul Zaman'ından önce çocuğun yeteneği doğrultusunda eğtim alması benim kendi fikrim okul öncesi eğtim ama çocuğun yeteneği doğrultusunda
Ağustos 2014

Nafiye Doğru bir yanıta alt yorum yaptı

Ideal anne baba kime göre çocuğa mı anne babaya göremi biz yetişkinler kendimizin idal oldunu sanıp bir çok hata yapıyoruz ne yazık ki yapmamız gereken artık bir anne yada baba oldunuzun bilincine varmak ve çocuğumuzla her anının tadını çıkarmak onun seviyesine inmek en önemlisi empati
İdeal insan yoktur. Bu nedenle ideal anne baba da olamaz. İdeale yakın olabilir. Çevreye bakıp yapılan yanlışları yapmamak gerekir. Bu konuda eğitim almak, yazılan kitapları okumak ve büyüklerden öneriler almak başlangıç olabilir.
Ağustos 2014

Nafiye Doğru bu yanıtı beğendi:

Aç olmadığımız halde sıkıntıdan yemek yeme isteğimizi nasıl durdurabiliriz?

Sigara içmek de durdurabilir ama zararlı olduğunu söylüyorlar.
Ağustos 2014

Nafiye Doğru bir yanıt verdi.

Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan 13 yasında N isimli ögrencim sigara kullanmakta ve yanında bıçak taşımaktadır. Onu kızdıracak bir davranışta "bıçağı saplarım direk" diyor. Bir kere de bıçakla birini yaralamış ve karakola ifadeye gitmiştir. Nasıl bir terapi yöntemi uygulanır ya da ne yapmalıyım?

13 yaş geçiş yaşıdır ergenlikler çocukluk aradında bu süreç normal çocuklar da zordur ki siz zihinsel engelli bir çocukdan bahsediyorsunuz . Birincisi bu çocuğun ailesi ile görüştünüz mü? Onlar bu konu hakkında ne diyorlar nasıl bir çaba içindeler (zaten bizim çocuk böyle diyip) kabullenmiş ve bir çaba peşinde değiller mi. Ben aile ile görüştünüz düşünerek cevaplim rehabilitasyon merkezleri var mutlaka o tip bir kuruluşdan yardım alınmalı. Bıçak meselesine gelirsek kendisini onunla koruması onunla insanları tehdit etmesi benim kendi fikrim kendini (o şekilde güvene almaya ve insanlara kabulendirmeye çalışması) hayatında ki eksik olan güven duygusu ona gerçekdende yardım etmek istiyorsanız onun size güvenmesini sağlayın ama mutlaka bir rehabilitasyon merkezi de şart.
Ağustos 2014

Nafiye Doğru bu yanıtı beğendi:

Kadınlar arada küfür etse ya da argo konuşsa rahatsız olur musunuz? Bir kadının küfürlü konuşması kötü bir şey midir?

Sokak jargonu geneldir. Cins ayrımı yapmak saçma kim kullanırsa kullansın yadırgamam yerine göre deşarj edip özgüvvende verir yerine göre iyi bence
Ağustos 2014

Nafiye Doğru  bu yazıyı beğendi:

Kadınlık kaldırılacak, edilen tasarrufla AVM yapılacak

1539Son 2 senedir hükümet tarafından sık sık tartışılan kadın sorunları yeni bir boyuta giriyor. Etek boyu, kürtaj, şaç rengi ve son olarak kahkaha sorunları AKP hükümeti tarafından canla başla çözüme ulaştrılmaya çalışılıyor. Hükümet sözcüsü Bülent Arınç bugün yaptığı açıklamada bu sorunları toptan çözecek ve ekonomimize hızlı bir ivme kazandıracak bir teklif getirdi. Bu öneri ile kadınların ve erkeklerin gelişimini ve verimliliğini engellemesinin önlenmesi amaçlanıyor.
YENİ TÜRKİYE’DE KADIN AYAK BAĞI OLMAYACAK
Sabah saatlerinde makamında gazetecileri ağırlayan Arınç yeni önerisini şu sözlerle dile getirdi: ‘’ Yıllardır kadınların sosyal yaşamdaki yerleri ile ilgili tartışmaların sonu kesilmedi. Biz elimizden gelen özeni göstersekte sonuçlar tam olarak biz tatmin etmiyor. Son 10 senede kadın cinayetlerinde hızlı bir artış, kadın istihdamında düşüş var. Hükümetimizin başarısı bu grafikle apaçık ortada ama artık bu soruna kökten bir çözüm bulamamızın vakti geldi. Yeni Türkiye’yi inşa etmeye çalıştığımız şu dönemde artık kadınların bize ayak bağı olmasını istemiyoruz. 2023 hedeflerine koşarken erkeklerimizin kafasının aşk-meşk, kıskançlık, entrika gibi işlerle meşgul olmasını istemiyoruz. Hem kadın sorunlarına gereksiz derecede ödenek ve zaman çok ayırıyoruz. Dış politikaya, ekonomiye zaman kalmıyor kahkahasından, kürtajından. Devreye sokmayı düşündüğümüz uygulamayla kadınlığı Türkiye’den komple kaldıracağız. Yerine şahane bir AVM yapacağız. Böylece herkes kazanacak, milletimiz huzura erecek’’
DOĞUM FABRİKALARI KURULACAK
Basın mensuplarının hayret dolu bakışları arasında açıklamalarına devam eden Arınç, toplum hayatında yer almaları erkeklerde sürekli bir huzursuzluk ve gerginlik yaratması nedeniyle kadınların toplanarak kurulacak doğum fabrikalarına yerleştirileceğini ifade etti. Arınç’ın verdiği bilgiye göre burada bilim insanları tarafından döllendirilecek kadınlar, ekonominin ihtiyacı olan insan kaynağını sağlamaya devam edecek. Erkekler 5 yaşından sonra bu tesislerden ayrılıp toplum hayatına katılacak. Doğan kız çocukları ise 15 yaşından itibaren ‘doğum görevini’ icra etmeye başlayacak.
EKONOMİ CANLANACAK, SU SORUNU BİTECEK
Bu sayede kadınların karnını doyurmak dışında hiçbir masrafa yol açmayacağını vurgulayan Arınç “Yok bakım malzemesiymiş, kılığıymış, bu masraflar artık tarihe karışacak. Buradan yaklaşık yılda 32 milyar, eski parayla 32 katrilyon lira tasarruf edileceğini düşünüyoruz. Bu parayla erkeklerimizin keyifle vakit geçireceği AVM’ler inşa edeceğiz. Böylece hem inşaat sektörümüz hem de perakende sektörümüzde müthiş bir canlanma olacak. Türkiye kazanacak” dedi. Arınç bunun yanında kadınların gitmesiyle erkeklerin daha seyrek duş alma ihtiyacı hissedeceğini, böylece son dönemde sıkça dile getirilen su sıkıntısının da çözüleceğini ifade etti.
DEV ‘ŞEHİR GENELEVLERİ’ KURULACAK
Erkeklere de bir müjde vermeyi ihmal etmeyen Arınç, cinsel isteklerini tatmin etmek isteyen vatandaşlar için dev ‘Şehir Genelevleri’ kurulacağını açıkladı. Bu genelevlere kuzey ülkelerinden kadınlar alınacak. Arınç’ın proje çizimlerini gösterdiği İstanbul Ataşehir Şehir Genelevi’nde aynı anda 82 bin kişi seks yapabilecek. Bu sayede bundan böyle erkeklerin reddedilme endişelerinin de kalmayacağını söyleyen Arınç “Artık özgüveni olmayan bir ülke olmayacağız. Türkiye ölü toprağını üzerinden atacak. Ayda bir erkeklerimize 100 dolarlık ‘ihtiyaç giderme’ yardımı yapacağız. Biraz önce dediğimiz gibi kadını toplum hayatından tamamen atarak edeceğimiz tasarrufla bu yardımlara gerekli kaynağı sağlayacağız” diye konuştu.
TUĞÇE KAZAZ’DAN JET DESTEK
Sivil toplum örgütleri dahil bir çok kadın örgütü bu düşüncelerinden dolayı hükümeti kınarken, Tuğçe Kazaz yine Bülent Arınç’a sahip çıktı. Kazaz yaptığı açıklamada “Ben de bir kadınım ve şu anda verilen tepkiyi anlamakta güçlük çekiyorum. Devletimizin ekonomisine faydası olacak her şeye ben varım. Hem ben bu ülkenin kadınıyım. Kültürümden kopmadım. Kendimi küçüklüğümden beri bir doğum makinesi olarak görürüm. O nedenle sayın hükümet sözcüsünün açıklamalarını çok doğal buldum. Kendilerine sivil toplum örgütü diyen kurumlar olaya tek taraflı bakmasın. Sırf sevmediğin partiden birisi konuştu diye dediklerine karşı çıkmak olmaz’’ diyerek kendini aştı.

Kaynak: paralelnews.com/kadinlik-kalkacak-avm/
Ağustos 2014

Nafiye Doğru bu yanıtı beğendi:

İnsanların yalan söylediklerini beden hareketleriyle nasıl anlarız?

Her hareketi yalan söylüyor olarak algılamak yanlış. Kişinin yalan söylüyor olabileceğini düşündüren hareketler: göz teması kurmaktan kaçınma, istemdışı fazla elleri/kolları sürekli oynatmak, sesi yükseltmek. Hatırladıklarım bunlar(vaktinde fazlasıyla merak sarıp birkaç kitap okumuştum. Ancak kitap okuduktan sonra insanlarla selamlaşsam bile herşeyden şüphe etmeye başlamıştım. Ozaman okumayı bıraktım bu tip kitapları) . Bir de işinin ehlisi yalan söyleyebilenler var ki sanırım onları anlayabilmek oldukça güç. =)
Ağustos 2014

Nafiye Doğru  bu yazıyı beğendi:

Nasıl gerçek üstü bir gerçeklikte yaşadığımıza bazen inanamıyorum.

Yani İsrail'in yaptıklarını gezicisinden, dincisine, ateistinden Musevisine bütün Türk halkı kınıyor. Muhakkak ki cemaatçiler de kınıyordur. Işid diye sapkın bir örgüt var etrafta, hepimiz biliyoruz, katliamlarından haberdarız. Bunu yukarıda saydıklarımın bir kısmı kınıyor, diğerleri arkasında. İskenderun'dan Musul'a (her ne hikmetse) petrol taşıyan kamyoncularımız rehin alınıyor ve hemen yayın yasağı koyuluyor. Acaba o konuda neler oluyor? Bu kamyoncular petrol zengini olan ülkemizden petrol yoksunu olan Irak'a neden petrol taşıyordu? Bence çok gizli bir alış veriş döndü orada... Gezi olaylarımız var, insanlar Beyoğluna çıkmasın diye cadde 25 000 polisle dolduruluyor.
Başbakan "Ben istifa etmeden cumhurbaşkanı olacam" diyor, yeniden temel bir yasamızı çiğneyerek. Yüzlerce davası var tabii bir gün bile dokunulmazlığından vaz geçemez. Bu demektir ki bu adam ölene kadar başımızda. Her seferinde yeni bir yasa çiğneyerek ya da ülkeyi yeniden yoğurarak kendini sandıktan çıkarttıracak. Halkın bir kısmı ama cidden küçük bir kısmı bu durumdan süper nemalanıyor. Durumu destekleyen büyük kesim ise aç ve kelimenin tam anlamıyla makarnaya oy satıyor, daha da fakirleştiriliyor. Dine sarıldırtıyorlar. SİT alanlarına villalar Çamlıca sitesine İslam katedrali dikiliyor. Bu topraklardan o kada padişah geçti hiçbiri Çamlıca tepesine kıyıp bir katedral dikmedi.
Soma'dan sonra halk dövmek neydi öyle... Nasıl inanılmaz bir sürreal kabus sahnesi...
Neyse aslında amacım hükumeti de eleştirmek değil, sadece bir sürreal korku filminin içindeymişiz gibi bir ortamda yaşıyoruz artık...
Amaç şu linki paylaşmaktı. Ethem'in katili olan şabalak polis şimdi de gitmiş Ethem'in ailesine dava açmış...
haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/ethem... .
Ağustos 2014

Nafiye Doğru bu yanıtı beğendi:

Yaptığınız işi seviyor musunuz? Hayırsa niye değiştirmiyorsunuz?

Açıkcası değiştirmeye maçam yemiyor ... Sonuç olarak rahatım diye kendimi avutuyorum ... .
Temmuz 2014

Nafiye Doğru bu yanıtı beğendi:

Bugüne kadar Türkiye'de İngilizce eğitim ilkokuldan üniversiteye kadar sürekli verilir. Ama yine de genel olarak İngilizce'miz neden istediğimiz düzeyde olmaz?

Bu sorunu ben %50 eğitim sistemine %50 ise insanın kendisinde buluyorum . Eğitim sisteminin yanlışlığından uzun uzun bahsetmeye gerek yok zaten herkes kendinden bir şeyler söylese bile ortaya çıkar . Gel gelelim kendimize baktığımız zaman çoğu insan İngilizceyi ya da İngilizce dersleri hep günü kurtarmak amaçlı bakmışızdır. Sınavı geçim yeter modunda ilerlediğimizden dolayı anlık hafızamızda durur oldu İngilizce hep. Bu yüzden insan bence biraz kafasında bitirmeli İngilizceyi , kendini şartlandırmalı kesinlikle öğreneceğim demeli kendine ve usanmadan bıkmadan çabalayarak üzerine düşmeli İngilizcenin. Hazırlık okuyanlarda bilir ; orada da %90 ı yine o seneyi kurtarmak için çabalayıp durur , İngilizceyi öğrenmek için değil. Tanıdığım insanlardan ve kendimden bu yargıya vardım . Çünkü ne kadar istekli olup da İngilizcesini çok kısa zaman içerisinde geliştireni de gördüm , yıllarını İngilizceye verip de hala yerinde sayanı da. Demem o ki iş biraz da bizim ne kadar isteyip istemediğimiz de de bitiveriyor.
Temmuz 2014

Nafiye Doğru bir yanıta alt yorum yaptı

Anne ve baba yoğun bir iş yaşamında dediniz bende oraya takıldım tamam hayat şartları zor ve eşler çalışmak zorunda günümüz hayat şartları bunu gerektiriyor ama burda bir çocukdan bahsediyoruz ihmale gelecek birşey değil (benim kendi fikrim)biraz şartları zorlayıp çocukla kaliteli zaman geçirmeleri daha iyi olur. Böyle çocuklar için çok güzel eğitim merkezleri var ama buna çocukla birlikte karar versinler çocuğun kendini iyi hissedeceği oradaki eğitmenlerden alacağı tepkilerde bağlı ben burdan bir merkez adı veremiycem ama kendilerine yakın yer mutlaka vardır. Umarım yardımcı olmuşumdur
En önemlisi sabır , gözlem ve tutarlı davranmak. Çocuklar zaten zor bu tür çocuklar daha zor nöbet zamanları incelenmeli ve temeline inilmeli kurallar çocuğun sevdiği şeylerden mahrum kalmadan düzenlenmeli aksi taktirde daha kötü sonuç verir . Bir konuda kurallar konulacaksa çocuğunda fikri alınmalı hatta birlikte yazıya dökenilirsiniz ve sürekli görüle bilen yere asılması da etkili olur ve olmazsa olmaz sevginiz her zaman belli edin sevginin aşamıyca engelin olmadını düşünüyorum
Temmuz 2014

Nafiye Doğru  bu yazıyı beğendi:

Temmuz 2014

Nafiye Doğru bir yanıta alt yorum yaptı

Sorumsuz erkeklere
Duyarsızlık.
Temmuz 2014

Nafiye Doğru bu yanıtı beğendi:

Geçmiş ilişkilerimizin gelecekteki ilişkilerimizi şekillendirdiğini farz edersek, her seferinde berbat bir ilişki yaşayan biri korkularını nasıl yener?

H. E. RICHTER , Hasta Aile adlı kitabındaki örneklerin birinde, ilişkilerinde sürekli terk edilen bir kadın hastasını anlatır. Kadının geçmişine inildiğinde henüz çocukken babasının annesini ve onu terk ettiğini öğrenir. Terk edilme duygusu içinde derin bir yara açmıştır. Doktora göre insan içindeki yarayı tamir etmeye programlanmıştır. Bu sebepten kadın sürekli onu terk edebilecek karakterde erkekleri seçmektedir. Ya da ilişkilerinde bu korkusu sebebiyle terk edilmesin diye erkeği sık- boğaz etmekte, üzerine çok düşmekte ve huzursuz ve huysuz bir ruh haliyle hep aynı sonucu yaşamaktadır. Bir sonraki ilişkisinde kadın zor da olsa sevgilisinin etrafında dönmemeye başlar. Kadına yeni hobiler, uğraşlar bulurlar. Kendine özel bir alan kuran kadın ilişkisini eskisi kadar düşünmez, sevgiliyi sık-boğaz etmez ve sağlıklı bir ilişki yürütmeye başlar.


Bu durumda herkes kendi ruhsal yarasını tamir etmedikçe bilinç dışı olarak aynı durumları yaşar.
Temmuz 2014

Nafiye Doğru bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Çocuklara yapılan cinsel taciz, çocuklara uygulanan şiddet, çocuk cinayetleri-katliamları. Aklımdan geçen hiçbir caza yöntemi kafi değil bunlara!
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar Bilimleri

117 Kişi   24 Soru

Grafik

153 Kişi   27 Soru

Grafik Tasarım

537 Kişi   75 Soru

Eğitim

4371 Kişi   643 Soru

Sinema

3253 Kişi   301 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3838 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2458 Kişi   325 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Psikoloji

2912 Kişi   968 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2201 Kişi   590 Soru

Filmler

3385 Kişi   192 Soru

Yabancı Dil

1040 Kişi   103 Soru

Yurtdışında Eğitim

876 Kişi   51 Soru

İnsan İlişkileri

1047 Kişi   129 Soru

Photoshop

640 Kişi   38 Soru

İngilizce

801 Kişi   107 Soru

Kariyer

659 Kişi   92 Soru

Hayal Gücü

938 Kişi   42 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

492 Kişi   13 Soru

Mimari Tasarım

529 Kişi   91 Soru

İlişkiler

456 Kişi   52 Soru

Dünya Tarihi

518 Kişi   116 Soru

Zeka

906 Kişi   94 Soru

Öğrenme Teknikleri

740 Kişi   27 Soru

Çizim Programları

409 Kişi   28 Soru

Düşünce Tekniği

497 Kişi   30 Soru

Tasarım

376 Kişi   53 Soru

Hafıza

330 Kişi   40 Soru