Bilmek istediğin her şeye ulaş

Senan Dagal, 

Bankacı

Bankacı Senan Dagal inploid.com'da 0 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Haziran 2013

Senan Dagal bir yanıt verdi.

ATM'nin açılımı nedir?

Automated Teller Machine - Otomatik Ödeme Makinası
Haziran 2013

Senan Dagal bir yanıt verdi.

Hesaba havale nasıl yapılır?

Bankaya gidilir. Havale yapılacak hesabın IBAN'ı (uluslararası banka hesap numarası) gişe görevlisine verilerek bu hesaba para gönderileceği söylenir. Eğer havale yapılacak hesap o bankanın hesabı ise buna havale denir. Eğer başka bankanın hesabıysa buna EFT (Elektronik Fon Transferi) denir. Bir işlem ücreti ödenir. Havale dekontu alınarak bankadan ayrılınır.
Haziran 2013

Senan Dagal bir yanıta alt yorum yaptı

Darphane sadece metal bozuk paraları basar. Adından da anlaşılacağı gibi metal plakaları "darp" ederek, yani onlara vurarak, keserek ve basarak metal para üretir. Asıl önemli olan kağıt paradır. Çünkü fiziki para arzının en büyük kısmını kağıt paralar oluşturur. Kağıt para ise darphanede basılmaz, TCMB'de basılır.
Basılan tüm kağıt ve metal paraların altın karşılığı yoktur. Bir zamanlar "altın standardı" denilen yöntemle sadece altın miktarı kadar para basılabilirdi. Çok uzun zaman önce dünya bu standarttan çıkmıştır. Artık basılan paraların böyle bir KARŞILIĞI yoktur. Fiziki para talebine göre basılacak para miktarı belirlenmektedir.
Altın ülkenin sahip olduğu en değerli madendir. Para da altının karşılığıdır. Para da neticesinde bir maldır ve karşılığı olmayan bir mal üretemezsin. Bu sebeple altın miktarına göre para basılacaktır.
Eylül 2012

Senan Dagal bir yanıt verdi.

Federal Reserve Banks nedir?

Eğer "Federal Reserve Bank" kastedilmişse bu ABD Merkez Bankasının adıdır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Henüz herhangi bir ilgi alanı belirtilmemiş.