Bilmek istediğin her şeye ulaş

Senan Dagal, 

Bankacı

Bankacı Senan Dagal inploid.com'da 0 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Nisan 2017

Senan Dagal bir yanıt verdi.

2008 Yılında iş hayatına ilk atıldığım dönemlerde kredi kartım yuzunden bankayla problem yaşadım. Sonra ödedim. O gün bugündür bankalar kredi kartı ve kredi vermiyor. 2 aydır sigortalı bir işte çalışıyorum. Maaşım bankaya yatıyor. Primim aldığım maaş üstünden yatıyor. Ne yapmalıyım?

İbrahim bey, yaşadığınız sıkıntılar için geçmiş olsun diyorum. Sorunuza gelince, eğer bankayla daha önce yaşamış olduğunuz sorunları çözüme ulaştırmanızdan bu yana birkaç yıl geçmiş ve bu tarihten sonra başka nedenlerle dahi olsa protesto, haciz veya icra takibi gibi bir sorunla karşılaşmamışsanız, maaşınızın yattığı banka size kredi vermeyi memnuniyetle isteyecektir. Ancak bunun için muhtemelen birkaç ay daha ücret almaya devam etmiş olmanızı bekleyecektir (tahminim 6 ay kadar).
Kolay gelsin.
Haziran 2013

Senan Dagal bir yanıt verdi.

ATM'nin açılımı nedir?

Automated Teller Machine - Otomatik Ödeme Makinası
Haziran 2013

Senan Dagal bir yanıt verdi.

Hesaba havale nasıl yapılır?

Bankaya gidilir. Havale yapılacak hesabın IBAN'ı (uluslararası banka hesap numarası) gişe görevlisine verilerek bu hesaba para gönderileceği söylenir. Eğer havale yapılacak hesap o bankanın hesabı ise buna havale denir. Eğer başka bankanın hesabıysa buna EFT (Elektronik Fon Transferi) denir. Bir işlem ücreti ödenir. Havale dekontu alınarak bankadan ayrılınır.
Haziran 2013

Senan Dagal bir yanıta alt yorum yaptı

Darphane sadece metal bozuk paraları basar. Adından da anlaşılacağı gibi metal plakaları "darp" ederek, yani onlara vurarak, keserek ve basarak metal para üretir. Asıl önemli olan kağıt paradır. Çünkü fiziki para arzının en büyük kısmını kağıt paralar oluşturur. Kağıt para ise darphanede basılmaz, TCMB'de basılır.
Basılan tüm kağıt ve metal paraların altın karşılığı yoktur. Bir zamanlar "altın standardı" denilen yöntemle sadece altın miktarı kadar para basılabilirdi. Çok uzun zaman önce dünya bu standarttan çıkmıştır. Artık basılan paraların böyle bir KARŞILIĞI yoktur. Fiziki para talebine göre basılacak para miktarı belirlenmektedir.
Altın ülkenin sahip olduğu en değerli madendir. Para da altının karşılığıdır. Para da neticesinde bir maldır ve karşılığı olmayan bir mal üretemezsin. Bu sebeple altın miktarına göre para basılacaktır.
Eylül 2012

Senan Dagal bir yanıt verdi.

Federal Reserve Banks nedir?

Eğer "Federal Reserve Bank" kastedilmişse bu ABD Merkez Bankasının adıdır.
Daha Fazla