Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cansu Köksal, 

İşsiz

bu terslikte bir iş var...

Şubat 2014

Cansu Köksal bu yanıtı beğendi:

Meslek nasıl seçilir?

Meslek seçecek yaşa gelene kadar yapmayı sevdiğiniz şeyi bulmuş olursunuz. Bu çocukken oynamayı sevdiğiniz oyuncaklardan bile belli olur. Örneğin 5 yaşımdayken en sevdiğim oyuncağım bükülmüş ve düz delikli levhalar, mini cıvatalar, pullar, somunlar ve uygun aletlerden oluşan bir setti ve ben onunla köprüler yapardım. Şimdi köprü yapan bir inşaat mühendisi oldum, insan dönüp baktığında "bu da mı tesadüf" demekten kendini alamıyor.

Okuldaki derslerden de hangilerini sevdiğinize bakmalısınız. Türkçe, edebiyat sevip matematiği, fiziği sevmeyen biri sözel bir bölüm okuyup o mesleği icra ederse daha başarılı olacaktır. Zaten lisede sevmediğiniz derslerin verildiği bir bölümü okumanız ve okuduğunuzu icra etmeniz de çok zor olacaktır.

İnsanlarla ilişkilerinizi de gözden geçirebilirsiniz, sosyal misiniz, içe kapanık mı, yardımsever mi, egoist mi, bunların her birinin avantaj olabileceği avukatlık, yazarlık, doktorluk, bilim adamlığı ve daha bir çok meslek mevcut.

Doğaya, hayvanlara bakış açınız da önemli olabilir, belki veteriner ya da ziraat mühendisi, orman mühendisi hatta maden mühendisi olacak insansınızdır. Kapalı alanda mı çalışmayı seversiniz, kar, kış, yağmur, çamur, sıcak, toz, demeden açık havada mı.

Kendinizi hangi ekonomik sınıfta görmek istediğiniz de önemli. Garantili bir şekilde yaşayayım ama anca geçinecek kadar param olsun diyorsanız memuriyette aranan ve üst seviyelerde ücretlendirilen bir meslek seçebilirsiniz. Mesela avukatlar, doktorlar, mühendisler ve vaizler en yüksek maaşı alıyor.
  • Ünvan: Mühendis (Büro) Ocak 2014: 3.647
  • Ünvan: Doktor Ocak 2014: 3.435
  • Ünvan: Vaiz OCAK 2014: 2.780
  • Ünvan: Avukat OCAK 2014: 4.126
  • Ünvan: Öğretmen Ocak 2014: 2.594

Bu listeye göre öğretmen olmak vaiz olmaktan kötüymüş, memuriyeti seçerseniz en azından vaiz olmalısınız C:

Daha riskli yaşayayım ama daha da çok param olsun derseniz özel sektöre ya da kolayca iş kurmaya uygun mesleklerden birini seçmelisiniz. Burada da ekonomi, işletme dalları, bazı mühendislikler, bilgisayar donanım ve yazılımıyla ilgili bir çok meslek arasından seçim yapabilirsiniz.

Belki de sanatçı olacaksınızdır ama o da zaten kendini insan 5 yaşındayken gösterir, göstermiştir.

Bugün meslek seçsem bu kriterleri düşünürdüm...
Sayın Cem Deyupoğulları (@ccCEMmm) 'na da tamamen katılıyorum seçeceğiniz mesleğin sizi mutlu edeceğinden emin olmalısınız, o zaman hangi meslek olursa olsun başarılı olursunuz.
Şubat 2014

Cansu Köksal bir yanıt verdi.

Dan Brown'ın Dijital Kale adlı kitabını okudunuz mu? Yorumlarınız nelerdir?

Tabi ki okudum ama okumak bu kitap için biraz basit kalır, izledim, yaşadım, tanık oldum olaylara resmen : )
Şubat 2014

Cansu Köksal bir yanıt verdi.

Şubat 2014

Cansu Köksal bu yanıtı beğendi:

Lise son sınıftayım, bana hangi üniversiteyi ve hangi bölümü önerirsiniz?

Bence buna cevabı sadece sen verebilirsin. Orta ve altı seviyede üniversitelere gitmenin pek bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Örgün öğretim iktisat okuyan 2 arkadaşım daha enflasyonun ne olduğunu bilmiyorlar. Bilmiyorlar derken tabi duymuşlar ama herkes kadar.

Bir iktisatçının enflasyonu bilmeme gibi bir lüksü, özrü, mazereti olamaz. İktisat "kıtlık" olgusu üzerine inşa edilmiştir. Enflasyon da bunun en temel ölçütlerinden biridir.

Ben Kocaeli Üni. 2 yıllık Bilgisayar programcılığı bitirdim. 4 senede bitti çünkü 2 sene çalıştım, ofisteki bir ay 2 seneye bedel, aynı şeyleri öğreniyorsun. Artı gerçekten öğrenmeye istekli biri de okuldan bir şey alamazdı. Çevre olur, bu işi yapan arkadaşlarım olur dedim ama sonu hayal kırıklığı.

Bir kere üniversiteler bilim adamı yetiştirir, işçi değil. Mühendis de olsanız, kimyager de olsanız böyle olması gerekir. Meslek edindirme yeri mi oralar? Sonra çok duyuyorum işçi arkadaşlarımdan; "yeni mezun mühendis, ama bir halt bilmiyor" diye. Bilmemesi çok normal, dünyadaki tüm makineleri kullanmış, tasarımlarını incelemiş bir adam değil ki bu. Teorik bilgisi var ve gelişmeye açık.

Bizim tercihlerimiz de kötü. Puanları bilmiyorum, afaki konuşuyorum. Diyelim Cerrahpaşa Tıp Fakültesi için 500 puan lazım. Siz Sınıf öğretmeni olmak istiyorsunuz. 500 puan aldınız ve eğer sınıf öğretmenliğini seçerseniz 100 - 150 puanınız yanacak. Bu nedenle, parası da iyi diyerek tıp seçiyoruz.

Ne işle uğraşacağıma puan mı karar verecek? Hayatımın geri kalanını aslında hiç istemediğim bir meslekle mi geçireceğim?

Bir de şu var; "öğrenmeyi öğrenmek". Bunu bir insan kavradıktan sonra gerisi hikaye. Bir de yabancı dil varsa kaynaklar sınırsız, çevrimiçi kurslar, eğitim siteleri, bilimsel dergiler vs...

Bu testlerle, kariyer danışmanlarıyla olacak bir iş değil. Okullarda test yapıyorlarmış, "sen mimar ya da mühendis olursun" diye. Kesinlikle anlamsız. Kuzenim elektro gitar çalıyor, dayım da "hobi olarak yapsın tabi" diyor. Neden hobi olarak kalsın? İlla klasik mesleklerle gençliğini mi yitirsin? Belki de içinde bir Jimi Hendrix yatıyor, kim bilir?
Şubat 2014

Cansu Köksal bir yanıt verdi.

Sevgililer gününün sizin için anlamı nedir?

Sevgilisi olmayanlar için gerçekten çok sıradan bir gün, biliyorum yaşadım : )
Ocak 2014

Cansu Köksal bir yanıt verdi.

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Dan brown- inferno (cehennem)
Ocak 2014

Cansu Köksal bu yanıtı beğendi:

Lise son sınıftayım, bana hangi üniversiteyi ve hangi bölümü önerirsiniz?

Bence her şeyden önce gelecekte ne yapmak istediğini düşün ve bu doğrultuda mutlu olabileceğin bir meslek seç.
Ocak 2014

Cansu Köksal bu yanıtı beğendi:

Lise son sınıftayım, bana hangi üniversiteyi ve hangi bölümü önerirsiniz?

Ne olmak istediğinize karar vermek sizin seçiminizi olmali ben sadece tavsiye olarak üniversite degil bölüm tercihi yapmanın önemli olduğu söyleebilirim. Sevdiğin bölümü okursan kendini geliştirip farklilasirsin.
Ocak 2014

Cansu Köksal  bu yazıyı beğendi:

McDonalds ve Burger King hakkında bilgiler

Burger King

McDonalds ve Burger King ünlü fast food restoranlarıdır. İkisi karşılaştırılacak olursa Mc Donalds, Burger King'den daha eski ve daha ünlüdür. Daha geniş bir zamanda var olmuştur. Ayrıca iki markanın hamburgerleri karşılaştırıldığında McDonalds'ın hamburgerinin daha hafif olduğu gözlemlenebilir. Yaklaşık olarak Mcdonalds'ın hamburgerinde 100 gr ağırlık varken, Burger King 120 gr'lıktır. Burger King'de bulunan yağ oranı ise Mcdonalds'tan daha fazladır.

İki restaronda iyi hizmet sunmaktadır. Amaç her zaman hız gibi görünse de Mcdonalds'ın temel ilkelerinden birisi 'Yemek her zaman sıcak sunulacak''tır. Çalışanların müşteri ile ilgili konsantresi de önemli bir ilkesidir.
Mcdonalds'ta sipariş verdiğiniz çalışan siparişinizle ilgilenir. Tamamen hazırlanması onun görevidir. Burger King'de ise amaç müşteri sağlamak ve hızlı hizmet sunmak olarak belirtilmiştir. Burger King'de verdiğiniz sipariş bir yerde, hazırlanması ise başka bir yerde gerçekleşir. Bu nedenle Burger King'de siparişler daha hızlı hazırlanır.
Mcdonalds'ta seri bir üretim gerçekleşir. Burger King'de ise sipariş alımından itibaren üretim yapılır.
Özetle;
  • McDonalds, Burger King'den daha eski ve daha ünlüdür.
  • McDonalds restoranı kaliteli bir hizmeti, konsantre çalışanları hedefler. Burger king'de öncelik hızdır.
  • Burger King'de müşteri sağlamak için çeşit ve kampanyalar daha fazla olur.
  • McDonalds'ta sipariş alan ve hazırlayan aynı kişiyken, Burger King'de böyle değildir.
Ancak ortak olan tek bir şey var ki oda, görüntüye aldanıp yediğimiz şeyin aslında gerçek olmadığı, bakınız:Ocak 2014

Cansu Köksal bu yanıtı beğendi:

Lise son sınıftayım, bana hangi üniversiteyi ve hangi bölümü önerirsiniz?

Üniversite olarak aklında birşeyler varsa önce onlarla ilgili araştırma yap derim , eğer şehir olarak Çanakkale yazarsan memnun kalacağını garanti ediyorum şayet aklında varsa (merkezden baz aldım bu arada) onun dışında İzmir, Muğla, Eskişehir, Bolu yazabilirsin tabi ki öncelikle senin isteğin önemli ve oturduğun şehire yakınlığını da göz önünde bulundur bence. Bölüm olarak da sana verebileceğim tek tavsiye içine sinmeyecek bir bölüm yazma , işin hayatın olacaktır. Seni mutlu etmeyecek bir meslek , mutsuz bir hayat sürmene sebebiyet verecektir. Umarım güzel bir seçim yapar ve bunu başarırsın , şimdiden kolay gelsin : )
Ocak 2014

Cansu Köksal bu yanıtı beğendi:

Lise son sınıftayım, bana hangi üniversiteyi ve hangi bölümü önerirsiniz?

Bence önce kişilk testi ve mesleki yönelim testi yaptırmalsınız. Bunun için en yakın İŞKURumuna başvurun lütfen. Çünkü size bir fikir verebilmek için SİZin kim olduğunuzu bilmek gerekir.
Ocak 2014

Cansu KöksalNazende  kişisini takip etmeye başladı

Nazende , İşçi, @nazende

Filler tepişirken olan çimenlere olur.

Ocak 2014

Cansu KöksalSolsoledo kişisini takip etmeye başladı

Solsoledo, Akademisyen, @Yersinios

"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım." GİORDANO BRUNO

Ocak 2014

Cansu KöksalŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Ocak 2014

Cansu Köksal bir yanıta alt yorum yaptı

peki beni daha iyi anlaman için sana bir soru: Ne istediğini bilmediğin zamanlar oldu mu hiç?
Bence her şeyden önce gelecekte ne yapmak istediğini düşün ve bu doğrultuda mutlu olabileceğin bir meslek seç.
Ocak 2014

Cansu Köksal bir yanıta alt yorum yaptı

bu kadar kolay değil, hem mutlu olabileceğimi sandığım mesleği seçmiş olurum, mutlu olacağım mesleği değil
Bence her şeyden önce gelecekte ne yapmak istediğini düşün ve bu doğrultuda mutlu olabileceğin bir meslek seç.
Ocak 2014

Cansu KöksalKitap Önerileri konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitap Önerileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2014

Cansu KöksalFikir Cimnastiği konu başlığını takip etmeye başladı.

Fikir Cimnastiği

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2014

Cansu Köksalİngilizce konu başlığını takip etmeye başladı.

İngilizce

İngilizce, Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, İrlanda Cumhuriy...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Fenerbahçe

207 Kişi   60 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

Moda

256 Kişi   53 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Spor (Türkiye)

432 Kişi   204 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3691 Kişi   280 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Bilim

868 Kişi   286 Soru

Teknoloji

2007 Kişi   587 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Filmler

3399 Kişi   192 Soru

Aşk

1227 Kişi   294 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Eminem

4 Kişi   3 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Web Siteleri

3420 Kişi   268 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

İngilizce

802 Kişi   107 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Hayal Gücü

941 Kişi   42 Soru

İnsan İlişkileri

1050 Kişi   129 Soru