Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hasan Yasin Türkyılmaz, 

Sosyolog

Sosyolog Hasan Yasin Türkyılmaz inploid.com'da 0 soru sordu, 17 soru yanıtladı ve 10 takipçisi var.

Şubat 2014

Hasan Yasin Türkyılmaz bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Bazıları bekaret beyindedir derler. Hayır efendim değildir. Bekaretin ölçütü bellidir, önemli olan bekarete verdiğin önemdir. Bekaret pratikte kızlık zarının yırtılması ile kaybedilir. Ama bu namusun, dürüstlüğün, nasıl bir insan olduğunun ölçütü kesinlikle değildir.

Ne yani, kızlık zarı dursun ama yemediği halt kalmamış olsun. Senin için aynı şeyi mi ifade ediyor? Her haltı yemiş olması da ayrı bir konu, sen neler yaptın yaşamının geride kalan zamanlarında? Belki para üstü fazla geldi de geri vermedin? Defalarca tek gecelik ilişkiler yaşadın, babana zulüm ettin, bir hayvana işkence ettin vs...

Tüm bunların ölçüsü, bir insanı tanımak böyle bir şeye bağlanabilir mi? Üstelik diktiriyorlar da. Kadınlar kulübüne girin, onlarca kadın deneyimini yazmış. Evlilikten 3 ay önce, 6 ay önce diktirmişler. Bu kadınlar hem onurlarını ayaklar altına alıyorlar, hem de karşısındakini kandırıyorlar. Ben bu forum konusunu okuduktan sonra "delik deşik olsun da bunlardan biri olmasın" dedim.

Bir kız arkadaşım da "boş ver onlar ikinci el" diye bir arkadaş grubunu tanımladı. Bunu onun söylemesi daha da şaşırttı beni.

Burası tamamen kişisel; evet bekarete önem vermiyorum. Ama herkesin bir aile yapısı var. Kucaktan kucağa atlamış, bunu "normal" bir şey olarak gören, tek gecelik ilişkiler yaşamış, yani bu konuları aşmış birini ben annemin yanına getiremem. Buna kendi aile terbiyem izin vermez. Kucaktan kucağa atlamış bir kız benim gözümde diğerleri ile aynı seviyededir yanlış anlaşılmayayım ama konu evlenme olunca bu tür bir kızı seçmem.

Burada benim için sorun bu konuda eskimemiş, bazı şeyleri tüketmemiş olması. Benden önce tabi ki ilişkileri olabilir. Ama ilişkileri olmasıyla, bir hayat kadını kadar tecrübesi olması aynı şey değil.

Nasıl tanıdığım güneyde çalışan bazı tanıdıklarım abartısız her gece bir kadın ile beraber olup bazı şeyleri tüketiyorsa ve ben onların bu durumunu normal görmüyorsam aynısı bayanlar için de geçerli.
Şubat 2014

Hasan Yasin TürkyılmazGulbahartemiz kişisini takip etmeye başladı

Gulbahartemiz, Doktor (Kbb Uzmanı), @gulbahartemiz

Şubat 2014

Hasan Yasin Türkyılmaz bir yanıt verdi.

Kuran-ı Kerim'de toplam kaç ayet ve kaç sure vardır?

6666 ayet 114 sure. Ama bu alanda uzman değilim tabi.
Şubat 2014

Hasan Yasin Türkyılmaz bir yanıt verdi.

Sosyoloji mezunlarının iş imkanları nasıldır?

İnsan Kaynaklarına, iş kur'a kayıt olman gerek. İK'da, Metin Yazımı'nda, Reklam'da, Analiz'de, Raporlama'da, İstatistik'te, Sosyal Medya'da, Eğitim'de, Danışmanlık'ta, Uzman olarak ki meslek oldukları için hepsini kesme işaretiyle yazdım belirtmek adına, çalışabilirsin. Sosyologlarınki kadar geniş bir alan yok ama belirgin bir alan da yok okuldaki durumlardan dolayı. Tek başına durarak da işe giremezsin sahip olduklarınla bu alanlarda kurumsallaşmış şirketlere cv göndermen gerek ne kadar için boş olsa da, seni özetleyen bir şekilde yollanmalı. Sonrası gelecektir iyi bir şekilde.

Kurumlarda kimi zaman yönetici, müdür olarak da görev alabilirsin, kalkınma ajansları ve bilişim alanlarında proje yöneticisi olarak da görev yapabilirsin. Ben bunu 3 senede öğrendim anca. Sana hediye olsun. :)

Okurken aldığın seçmeli derslerin bu mesleklerin seçiminde büyük etkisi var. Görsel iletişim ve sanat ve edebiyat dersi almadıysan reklam sektöründe işin yok ne yazıkki ve sosyal medyada... İstatistik yoksa analiz ve raporlamada işin yok gibi gibi. Organizasyon sosyoljoisi aldıysan müdür ve yönetici olman büyük olası. Kır sosyolojisi de mesela gıda tarım bakanlığının alanına giriyor

Aslında çok daha fazla iş alanı var. Sadece bir sosyoloğun metin yazımına muhtaç olan çok büyük bir medya sektörü var. TV'de gördüklerinizin çoğu sosyologların eseri mesela. İK sektörü var sosyolojinin üzerine halkla ilişkiler yüksek lisansı yapsanız marka çalışması da yaparsanız kendinize şu anki gücünüzle talep edilen bir kişi olursunuz İK sektöründe.

Ha bir de ek olarak data sektörüne girsseniz veri analizi, dijital hareketler üzerine uzmanlaşsanız en çok para bunda.... Ve statü. Ben sosyolog ve dijital pazarlama yöneticisi olarak 2D2 Studio eş kurucusuyum. Daha başlangıç aşamasındayız. Pazarlamayı söylemeyi unutmuşum. Sizler bir de benim şu an yaptığım pazarlama ve marka yönetimini de yapabilirsiniz. 2d2studio.com'da birazccık ayrıntı mevcut.

Dijital dünya reel hayatın dışında kalan siber alandaki sosyal alanı kastediyorum ben, sosyal medya, bloglar, forumlar, mobil, masaüstü pc gibi tüm etkileşimler bunun içinde. Bununla ilgili alanları ya kurumsal bir şirkette staj yaparak ya da çok büyük ve tek çare kendinizi okuyarak araştırarak geliştirmeniz sayesinde elde edebilirsiniz. Sosyolog olarak herşeyi siz kendiniz elde edebilirsiniz. Başka hiçbir mesleğin böyle bir avantajı yok. Sosyolog kısıtları kaldırıyor entelektüel zihniyle. Ülkemizde hiçbir kurs sizlere çalışma hayatındaki profesyonelliği kazandırmaz. Okul ise zemin hazırlar sadece. Dijital kamuoyu yoklamaları yapan araştırma şirketleri hedefinizde olmalı.

Son bir bilgi Webrazzi gibi girişim blogları var buralarda ara ara infografik analizler sunulur bunu sunan şirketler de kaynak olarak belirtilir. İster yurt dışı ister yurt içi ki çok azlardır bunlar. Buralara hedef dahilinde cv yollayabilirsiniz....diye yazmışım bir başka arkadaşa daha önce. Toplamış oldum hepsini.
Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazFunda Seydem kişisini takip etmeye başladı

Funda Seydem, Ekonomist, @fundaseydem

Bilmediğim bir konuda asla ukalalık yapmam.Her konuyu araştırırım.Kitaplar hayatımın vazgeçilmezi.Bu platformda doğru bildiklerimi paylaşmak için bulunuyorum...

Mayıs 2012

Hasan Yasin Türkyılmaz bir yanıt verdi.

İran'daki benzeri bir islami devrim Türkiye için gerekli midir?

İslami devrim her ne kadar Kemalist ve merkez sol çevrede korkulan ve beklenen şey olsa da bunun gerçekleşmeyeceğini onlar da biliyor. Bunun cevabı da şöyle; merkez sol ve merkez sağı temsil eden iktidar aslında aynı tarafta ama seslendiği kitle farklı sadece. 

İkisinin de hedefinde ülke ekonomisinin iyiye gitmesi var. Ve neo liberal amaçlar güden bir iktidar mevcut. Merkez sol da aynı ideoloji ile bezenmiş. Hedefler kısaca aynı hepimizin yaşadığı gibi. Bizleri en çok vuran şeyler hep ekonomi kökenli, maaşlar, vergiler, sağlık politikaları vs... Bunların da neredeyse tamamı 'abi' aracılığı ile gerçekleşmekte. En ileri demokrasinin test noktasıyız. Dolayısıla İslami devrim gerçeleşmesi bu demokratik meselenin kopmasına sebep olur. Şu anki asli çıkar odakları çıkarlar kaybına uğrarlar ve özgür olunduğu düşünülen ama piyasa ekonomisinin dahil olduğu özgürlük ortadan kalkar.

Kısaca çıkar gruplarımızın böyle bir devrim işine gelmez. Sadece seçmen kitlesinin ağzına bir parmak bal çalarak oylarınd evamını sağlamak ister. Muhalefet de iktidara olan kıskançlığını türlü iddialar ile kendi yandaşlarına benimsetir. Nefretin yayılmasını sağlar. Grup çatışması sayesinde kendinin yücelmesini ve taraftarlarının artmasını sağlar.

Türkiye için gerekli midir sorusuna kişisel cevabım evettir. Ama bu şekil olarak farklı olacaktır aynı Atatürk'ün devrimi gibi olacaktır diye düşünüyorum ve şeriat tabi ki gelmeyecektir. Halkımız için hiç uygun  değil böyle bir hukuk. Şu yönden gereklidir, özgürlük ve tam bağımsızlık sağlanacaktır. Görüldüğü üzere şu an İran tamamen dünyaya kafa tutmaktadır ve kıskandığım yönü de budur. Ama Şah'ın döneminde Amerikan himayesindeydiler, öyle değil mi?
Mayıs 2012

Hasan Yasin Türkyılmaz bu yanıtı beğendi:

Hangi yaşlarda ne kadar süt tüketmeliyiz?

            Süt
Günde 2 bardak süt;
  • 1-3 yaş grubu çocukların kalsiyum ihtiyacını,
  • 9-18 yaş grubunun kalsiyum ihtiyacını ise %40 ını karşılıyor.
  • Yetişkin bir bireyin fosfor ihtiyacının yaklaşık %50 sini, çinko ihtiyacının ise %10 unu karşılıyor.
Bebekler= 700 ml
Çocuklar= 300- 350 ml
Gençler= 350 ml
Yetişkinler- yaşlılar= 250- 400 ml
Hamile- emziren kadınlar= 500 ml süt tüketmesini uzmanlar söylüyor.
 Süte alerjisi olanlar oluyor bazen onlar yoğurt ve peynirle bu açığı kapatabiliyorlar.
Bende sütü saf olarak tüketemeyenlerdenim mesela.. Kahvaltılık gevreklerle ya da meyve çikolata tarzı şeylerle tüketebiliyorum :)
Mayıs 2012

Hasan Yasin Türkyılmaz bu yanıtı beğendi:

Parfüm nasıl seçilir? Yaygın olmayan ama beğendiğiniz parfüm isimleri neler?

Parfüm

  • En net kokuyu alabilmek için parfüm bileğin iç tarafına sıkılır genellikle.
  • Sadece iki-üç kokuyu seçip denedikten sonra biraz zaman verebilirsiniz diğer kokuları denemek için (karışmaması için).
  • Bir de aynı koku her tende farklıdır derler ya o cidden doğru bir şey...(Ten kimyaları farklı oluyor).
Ben çok sıkılırım aynı parfümden mesela. Sürekli kullandığım bir parfüm olmadı hiç. Amour Amour'u severim ama. Lacoste'u severim (annemin kokusu:p)
Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazDiren Demir kişisini takip etmeye başladı

Diren Demir, Çevre Mühendisi, @diren

Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazSinem Yıldız Çiftlikli kişisini takip etmeye başladı

Sinem Yıldız Çiftlikli, Diş Hekimi, @ponsetya

Bilgini mutluluk için kullan..

Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazMine kişisini takip etmeye başladı

Mine, Kurumsal Pazarlama Müdür Yardımcısı, @Minerva

Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazSedef Fulda Daren kişisini takip etmeye başladı

Sedef Fulda Daren, Serbest Meslek, @fulda

Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazOnderakcakal kişisini takip etmeye başladı

Onderakcakal, Geoteknik Mühendisi, @deli

Mayıs 2012

Hasan Yasin Türkyılmaz bu yanıtı beğendi:

İnfrared/Kızılötesi ısıtıcılar elektronik devrelere zarar verir mi?

İnfrared ısıtıcıdan çıkan infrared ışın çarptığı cismi ısıtır. Cismin emildiği (soğurulduğu)ışık kadar ısınır. Gelen ışık elektronik aletler tarafına yansıtılabilirse elektronik infrared ışığın aletler herhangi bir zararı olmaz. Hiç bir zaman için %100 yansıtma mümkün olmamaktadır. Günümüzde elektronik devreler infrared ışık ile lehimlenebilmekte. 
Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazSertaç Kunduz kişisini takip etmeye başladı

Sertaç Kunduz, Girişimci, @sertac

--

Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazÖzge Can Balaban kişisini takip etmeye başladı

Özge Can Balaban, Mimar, @artemis

Bir gün benim ülkemde de insanlar insana değer verecek

Mayıs 2012

Hasan Yasin TürkyılmazKendine bir dünya yarat kişisini takip etmeye başladı

Kendine bir dünya yarat, İnternet Girişimcisi, @inploid

Tecrübelerinle Konuş!
gust.com/c/inploid
linkedin.com/company/inploid.com
angel.co/inploid

Mayıs 2012

Hasan Yasin Türkyılmaz bir yanıt verdi.

Bazı düşünce, eğilim (trend) ya da mesajların diğerlerine nazaran daha hızlı yaygınlaşmasının arkasında yatan nedenler neler olabilir?

İnsanlar günümüzde farklı olmak için uğraşırlar. Bu farklılık da ilk önce modayı oluşturan sözde asil olan zengin sınıflar ya da üreticiler tarafından gerçekleştirilmekte.  Üreticiler bu özgünlüğü de ancak yan sanayinin taklitleri ürettiği ana kadar koruyabilir. Çünkü insanlar asil olmak, zengin hissetmek ister basit haliyle de güzel görünmek ister. Yan sanayi de ürettiği andan itibaren ele ayağa düşmüştür artık bu trend ve süreç bu şekilde kendini devam ettirir

İnsanlar kültürlü olmasa da zengin olmasa da değerli olmasa da mana yönünden kendini her daim yüceltmek zorundadır ki bu da ruhun çöküşe gitmesini engeller. Yeni şeyleri, eğilimleri ya da mesajların bir anda bu kadar çok tutulmasının sebebi de bu. Ama burada bir sorun oluşur o da hızlıca yayılan şeyler hızlıca yok olur.

Kesin olarak söylenebilecek tek birşey var bu konuda o da neyin ne zaman popüler olacağını kestiremeyiz. Mesela Shakespeare'in zamanında kendisini ancak soylular seyrederken günümüzde popüler kültüre ait bir edebiyat olarak buluruz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Tasarımcısı

534 Kişi   48 Soru

PHP

512 Kişi   101 Soru

3D Tasarım

162 Kişi   9 Soru

Sosyolog

25 Kişi   19 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

İnternet Güvenliği

207 Kişi   40 Soru

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Cep Telefonları

607 Kişi   224 Soru

Futbol

879 Kişi   196 Soru

inploiders

351 Kişi   166 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Türkiye

948 Kişi   375 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Arabalar

701 Kişi   192 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Aşk

1227 Kişi   294 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

İslam (İslamiyet)

568 Kişi   261 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru