Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kerems, 

Reklamcı

Reklamcı Kerems inploid.com'da 1 soru sordu, 33 soru yanıtladı ve 26 takipçisi var.

Mart 2015

Kerems bu yanıtı beğendi:

Google'ın sağ tarafında çıkan reklamları nasıl yapıyoruz?

Google sizin baktığınız, incelediğiniz ürünleri her gittiğiniz reklam alanında, büyük bir reklam ağının parçası olan takip sistemleri sayesinde; üye sitelerin (öncelikle Google ve ona bağlı olanlar) cookie bilgilerinden faydalanarak, size gösteriyor. Google Adsense kodunu kendi sitenize yerleştirirseniz aynı işlemi sizin sitenize gelen kullanıcılar için de yapmaya başlayacaktır. Google ana sayfaya yazdığınızda bir firmanın ayrıntılı bilgilerinin çıkması durumu ise hem sitenin trafiği hem de SEO çalışması ile gerçekleştirilebilir bir şey.

Reklam
Mart 2015

Kerems bu yanıtı beğendi:

Reklamların insanlar üzerindeki psikolojik etkisini ölçümlemek için hangi parametrelere bakmalıyım?

Cinsiyet kimliğinin tüketicinin satın alma davranislari üzerindeki etkisini araştırmalisin. Bununla ilgili bi makale okumuştum. Bulamazsan sana gönderebilirim. Kadın erkek olarak deil kadinsilik yada erkeksilik olarak ayrılır aslında. Çünkü bu durum satın aldığın ürüne etki ediyor feminenlik ve maskülenlik dediğimiz ayrım yani. Cinsiyet farklılıklarinda ise sosyo ekonomik statu kültürel seviye gelir seviyesi yaş grubu gibi birçok ayrım var. Bunlara ses grubu gbi isimler verilmiş hedef kitle analizi yapılıyor yani. Bu konu bayagi uzun ve derin aslında :) daha da geniş detay istersen yaz bana yardmci olmaya çalışayım. Sevgiler.
Mart 2015

KeremsErkan Karaca kişisini takip etmeye başladı

Erkan Karaca, Makina Mühendisi, @erkankaraca

Hacettepe Üniversitesi Makina Mühendisliği 2007, Arkeolog ve Tarih Araştırmacısı, Bilgihanem Yazarı.

Kasım 2014

KeremsMeltem Simsek kişisini takip etmeye başladı

Meltem Simsek, Reklamcı, @meltemsimsek1

Ekim 2014

KeremsSky  kişisini takip etmeye başladı

Sky , Muhasebe Meslek Elemanı, @sky1

Evrene sordum, neden ben??? cvp gelmedi.. güldüm =) yaşamak güzel ...

Ekim 2014

KeremsSevin Aydınoğlu kişisini takip etmeye başladı

Sevin Aydınoğlu, E-Ticaret Uzmanı, @etradeteacher

Geleceğin işleri esnek zamanlı işler olacak. Teknolojiyi iyi kullanan, yaratıcı, hayatı kolaylaştıran, basitleştiren, eğlenceli yapan kişiler başarılı olacak. Gelecekte, uyanık insanlar değil, dürüst ticaret, dürüst işveren, dürüst çalışanlar değerli olacak. Dürüstlük ve adalet evrensel doğa ve insanlık ilkelerine göre kodlanmış teknolojiler ile izlenebilir ve ölçülebilir olacak. Umut ediyorum.

Ekim 2014

Kerems  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Kerems  bu yazıyı beğendi:

Ekim 2014

Kerems  bu yazıyı beğendi:

Ekim 2014

Kerems  bu yazıyı beğendi:

Harvard üniversitesi önemli bir buluşa imza attı

ABD'deki Harvard Üniversitesi'nin, kök hücredeki yeni buluşu, birinci tip diyabet hastalarının tedavisinde umut ışığı oldu. Araştırmacılar, organ nakli için ihtiyaç duyulan insülin hücrelerini büyük miktarlarda üretmeyi başardı.
Harvard Üniversitesi, birinci tip diyabetin tedavisiyle ilgili önemli bir buluşa imza attı. Harvard'daki araştırmacılar ilk kez insülin üreten milyonlarca beta hücresi geliştirdi.
Araştırmacıların buluşu, diyabet hastalarının tedavisinde umut ışığı oldu. Bu gelişme, birinci tip diyabet hastası olanların her gün insülin iğnesi yapmalarının sona ermesi anlamına geliyor.
Harvard'daki ekip, insülin üreten beta hücreleri geliştirebilmek için kök hücre kullandı. Gelişmemiş kök hücreden elde edilen beta hücreleri halen hayvanlarda test edilip deneniyor.
Antibiyotiğin keşfi kadar önemli olarak görülen bu buluş, bebekken oğluna diyabet teşhis konulan Harvard Üniversitesi profesörü Doug Melton'ın eseri.
Profesör Melton 23 yıldır bunun üzerinde çalışıyordu.
Kaynak: ntvmsnbc
Ekim 2014

Kerems bu yanıtı beğendi:

İnternetten kazandığınız ilk para neredeydi ve kaç liraydı?

İnternetten değil ama IT dünyasından kazandığım ilk para windows 3.1 ile oldu. 8-10 disketlik bir office kurulum seti vermişlerdi onu w3.1 e kurarken çekilen ızdırabı raporlamam istenmişti.

Siz hiç 8 mb ram ve 256 mb hdd ye office kurdunuzmu : -)
Ekim 2014

Kerems bu yanıtı beğendi:

İnternetten kazandığınız ilk para neredeydi ve kaç liraydı?

İnternet'den kazandığım sayılmaz sanırım ama ilk olarak küçük bir çekilişte kazandığım bir elektronik cihazı ebay'de satıp parasıyla da gitar almıştım. 300 Avro idi.

Yalnız sayfaları o zamanlar HTML'le kendimiz yazıyorduk. İlk HTML deneyimim de öylece olmuştu. Hem para hem bilgi hem de deneyim kazanmışım :)
Ekim 2014

KeremsAhmet Avcı kişisini takip etmeye başladı

Ahmet Avcı, Aşçı, @Simsiyah

Ekim 2014

Kerems  bu yazıyı beğendi:

Ekim 2014

Kerems  bu yazıyı beğendi:

Cehaletten Doğan Cesaret: Dunning-Kruger Etkisi

4190

Darwin, bunu 19. Yüzyılda fark etmiş ve şu sözlerle ifade etmişti:

"Cahillik, daha sıklıkla bilgiyi değil, güveni doğurur; ısrarla şu veya bu problemin bilimle çözülemeyeceğini iddia edenler, çok bilenler değil, az bilenlerdir. "


Ancak bu etkinin resmi keşfi ve uzmanlarca tanımlanması, 1996 yılına kadar bekleyecekti.

Dunning-Kruger Etkisi (DK Etkisi veya DKE), belli bir konuda beceriksiz veya bilgisiz insanlarda görülen, "hayali (sanrılı) üstünlük hissi"ne verilen isimdir. Bu kişilerde, tipik olarak, beceriksiz/bilgisiz oldukları konulardaki becerileri/bilgileri sorulduğunda, gerçekte olandan çok daha yüksek olduğu iddiası görülür. Yani bu kişiler, cehaletlerinden ötürü sahip oldukları cesaret nedeniyle kendilerini bilgisiz oldukları konunun uzmanı ilan edebilirler.

Bu etkinin sebebinin, belli bir konudaki cehaletten ötürü, kişide o konu hakkında "bilgili" veya "yeterli" olma seviyesine dair güvenilir ve tarafsız bir algının olmayışı olduğu düşünülmektedir. Yani bu kişiler, kendilerini yeterli saymak için ne kadar bilgiye sahip olmalarını gerektiğini bile bilmedikleri için, kendilerini uzman varsayarlar! Bu etkiyi günümüzde yoğun bir şekilde, fizik/astronomi hakkında derin cehalete sahip olmalarına göre uzay konusunda kendilerini uzman sayan astrologlarda, temel mimari hakkında cahil olmalarına rağmen kendilerini uzman sayan "piramidiot"larda, evrim/biyoloji hakkında derin bir cehalete sahip olmalarına rağmen kendilerini bu alanda uzman sayan evrim karşıtlarında ve benzeri bilim-dışı örgütlenmelerde görmekteyiz.

DK Etkisi'ne güzel bir örnek olarak, evrimsel biyoloji hakkında hiçbir akademik ve bilim temelli arka planı olmayan insanların, kendilerini bu konuda "uzman" ilan etmeleri verilebilir. Bu kişilerin konuya dair hiçbir düzgün fikirleri olmadığı için, kendilerini konu hakkında "yeterli" sayarlar. Halbuki bugüne kadar evrimsel biyoloji hakkında sadece İngilizce dahilinde ve sadece "evrimsel biyoloji" kategorisinde (genel biyoloji, paleontoloji, jeoloji, fizyoloji, kimya, biyomedikal gibi ilgili alanlar dahil bile edilmeden) yazılmış olan 100.000 civarında yayımlanmış makaleden, tüm dillerde yazılan 69.000 civarında akademik kitaptan/bölümden ve bunların içeriklerinden habersizdirlerdir. Bu konudan çok uzak oldukları için, "konu hakkında bilgili" statüsünün ne olduğundan habersizdirler ve kendilerini üstün veya yeterli görürler; cehaletlerinin derinliğinden habersizdirler.

Yapılan araştırmalar, bu etkinin iki taraflı olduğunu göstermiştir. Yani bir konu hakkında gerçekten ortalamanın üzerinde olan kişiler, kendilerinin bilgilerini küçümsemeye ve az görmeye meyillidirler. Bu kişilerde daha yoğun alçakgönüllülük, spesifik bir konudaki bilgilerinden (aslında doğru olmasına karşın) emin olmama, mütevazi tavırlar ve konu hakkındaki bilgi düzeylerini önemsememe gibi davranışlar görülür.

Bu etki ismini, 1999 yılında yaptıkları bir dizi deney sonucu bu etkiyi keşfeden Cornell Üniversitesi akademisyenlerinden olan David Dunning ve Justin Kruger'dan alır. İkili, bu etkiyle ilgili yazdıkları makalede şu sonuca varmaktadırlar:

"Cahillerin/beceriksizlerin/yeteneksizlerin ölçüsüzlükleri kendileriyle ilgili algılarındaki hatalardan; yüksek bilgi düzeyine sahip, becerikli, yeteneklilerin ölçüsüzlüğü ise diğer insanlarla ilgili algılarındaki hatalardan kaynaklanmaktadır. "


Üstelik bu etkinin keşfi de ilginç bir olaydan sonra gerçekleşmiştir: 1995 yılında 44 yaşındaki McArthur Wheeler isimli şahıs, limon suyunun tuhaf kimyası ile ilgili çok derin bilgilere sahip olduğu iddiasıyla, yüzünü limon suyuna buladı ve 2 bankayı üst üste soymaya kalktı. İddiasına göre, limon suyunun görünmez yazılar yazmakta kullanılabilmesini sağlayan "gizemli" kimyası sayesinde, kendisini de "görünmez" kılacak ve bankadaki kameralar onu kaydedemeyecekti. Bankaları soymayı başardı; ancak tabii ki kameralar sorunsuz bir şekilde kaydı yaptı ve aynı gün içerisinde polis, Wheeler'ı kolayca yakaladı. Bu ilginç girişimin sebebi, Wheeler'ın cahilliğiydi. Kimya ve muhtemelen genel kültür hakkında derin bir cehalete sahip olmasına rağmen, cahilliğinin farkında değildi. Dolayısıyla bilgilerinin ortalamadan üstün olduğunu ve polisler ile teknolojiyi kandırabileceğini sandı. Yanıldığı, çok barizdi.

Araştırma, Cornell Üniversitesi'nde deneklerle yapılan deneyler üzerine 1996'da yayınlandı. 1999'da, araştırma bir adım öteye götürülerek, gerçekten konu hakkında bilgili birinin, cahil birini azıcık eğitmesinden sonra, cahil kişinin kendi bilgisizliğini çok daha isabetli tespit edebildiği ortaya konmuştur. Daha sonradan 2003, 2006 ve 2008'de diğer uzmanlarca yapılan araştırmalarla bu etki doğrulandı ve daha derin detaylar ortaya çıkarıldı. Hatta 2008'de Ehrlinger, bu etkiyi farklı sebeplere bağlamaya çalışan bir araştırma yaptı. Yani etkiyi doğrudan hedef alarak çürütmeye çalıştı. Ancak araştırmasının sonucu, Dunning ile Kruger'ın vardığı sonuçla birebir örtüşüyordu. Bu durum, etkinin geçerliliğini çok daha arttırdı.

"Beceriksiz ve Farkında Değil: Kişinin Kendisinin Cehaletiyle İlgili Bilgisizliğinin, Kendisini Abartılı Değerlendirmesine Nasıl Neden Olduğu Üzerine... " başlıklı sebebiyle ikiliye 2000 senesinde, Nobel Ödülü'nü satirik bir şekilde alaya alan Ig Nobel Ödülü verildi.

kaynak: evrimagaci.org/fotograf/46/6513
Ekim 2014

Kerems bu yanıtı beğendi:

Kobane/Kobani'deki olaylar insanlık tarihine geçecek bir katliamın habercisi iken devletimizin tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Avatarları üzerinden bütün büyük ve güçlü devletler orada savaşıyor şu an. Mezhep farkı, ırk farkı, kökten dincilik, Esat yanlısı-karşıtı, herkes kullanılıyor. Bu bir bataklık. İnsanlık tarihine geçen katliamlar Kobani' de Kürtlerin katliyle başlamadı ki, devletin tutumu yeni mi aklınıza geldi? İnsanlar ölüyor, müslümanlar ölüyor, 1. Dünya Savaşı cetvelle çizilen sınırlar yeniden çiziliyor. İslam alemi izliyor.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Saddam mı daha kötüydü, sonrasında yaratılan kaosun yaratıcıları mı? Esat mı kötü, şu an binlerce insanın ölümüne sebep olanlar mı? Öncesi ve sonrasında belirgin bir ölü sayısı farklılığı varsa, yaşama hakkından daha büyük bir hak yoksa, neyin felsefesini yapıyoruz?

Şiiler mi haklı, Sünniler mi? Kürtler mi haklı, Araplar mı? Bütün bu etnik farklılığın ortak yaşama formülünü uygulayan diktatör mü haklı, özgürlük isteyen o halktan bir kesim mi?

Petrolü ABD mi alsın, İngiltere mi, Rusya mı? Taşeronluklarını Kürtler mi yapsın, eskisi gibi Sünni çoğunluğu yöneten Şiiler mi? Türkiye Sünni olduğuna göre, Şii yönetiminde ezilen Sunnilerden yana, PYD, ABD ile birlikte mi hareket etsin? Yoksa İran, Esat, Rusya ile birlikte Şiilerden taraf mı olsun? Kürtler bağımsızlıklarını veren ABD yüzünden mi Sünnilerden taraf oldular, Baas tarafından ezilen ortak tarafta oldukları için mi?

Türkiye' nin etrafı yangın yeri. Sünniler de, Şiiler de, Kürtler de, Türkler de bu topraklarda ortak yaşama formülünü bulmuşlar. Bataklığa girersek bu sıtma bize de bulaşır, çok titreriz. Büyük ülkeler paralı asker arıyorlar, bulamazlarsa vaktiyle peşmergeye yaptıkları gibi ordu kuracaklar teçhizat vererek.

Kürtler devlet kurmak istiyorlarsa(Kuzey Irak+Suriye Kürt Bölgesi), Kurtuluş Savaşlarını yapsınlar düşman orada. Taşeronluk beklemesin kimse.
Ekim 2014

Kerems  bu yazıyı beğendi:

Ekim 2014

KeremsTercihler konu başlığını takip etmeye başladı.

Tercihler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2014

KeremsOnline Marketing konu başlığını takip etmeye başladı.

Online Marketing

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2014

KeremsFikir Alışverişi konu başlığını takip etmeye başladı.

Fikir Alışverişi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

İş Hayatı

2463 Kişi   325 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Yazılım

3268 Kişi   564 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Aşk

1228 Kişi   294 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Gerçek Hayat

845 Kişi   102 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Mimari Tasarım

532 Kişi   91 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru