Bilmek istediğin her şeye ulaş
Eylül 2012

Mehmet Niyazi

Dünyanın en çok fotoğraflanan köprüsü hangisidir?

The Golden Gate Bridge


Köprüler


The Tower Bridge

Köprüler


The Brooklyn Bridge

Köprüler

Boğaziçi köprüsü

Köprüler

  • 4 Yanıt
Eylül 2012

Mehmet Niyazi

Gotik Mimari tarzın insanlar üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir?

12. yüzyılda Paris'te doğan ve tüm Avrupa'ya yayılan ve 16. yüzyıla kadar süren bu mimari akım ortaçağdaki din baskısının etkilerinin görüldüğü insana kendini dinin erişilmezliğini ve yüceliğini kabul ettirmeyi bireyin küçük ve önemsiz olduğunu hissettirerek insanların karamsar ve kasvetli olmasına neden olan psikolojik etkileri vardır.
  • 2 Yanıt
Eylül 2012

Mehmet Niyazi

Tek yumurta ikizlerinin parmak izleri aynı mıdır?

Hayır farklıdır. Tek yumurta ikizleri döllenmiş yumurtanın ikiye bölünmesi ile oluşur. Bu nedenle Dna'ları benzerdir. Ancak bazı özellikleri farklıdır, parmak izinde olduğu gibi.. Her ne kadar çok benzer olsa da parmak izi ikizlerde farklıdır. Benzerlik oranları çok yüksektir. Kardeşlerin ikiz olup olmadıklarına parmak izine bakılarak karar vermek mümkündür.
  • 1 Yanıt
Eylül 2012

Mehmet Niyazi

Depresyondan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Tekrarlama olasılığı nedir?

Bu sorunun yanıtı, kişiye, depresyonun düzeyine ve uygulanan tedaviye göre değişir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda psikoterapi, özellikle de bilişsel davranışçı terapi uygulanan kişilerde depresyonun tekrar etme olasılığının ilaç tedavisine göre daha az olduğu görülmüştür. Elbette bu sonuçtan ilaç tedavisinin iyi olmadığı veya tekrara yol açtığı gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır. İlaç tedavisinin de bazı avantajları olabilmektedir. Bu nedenle son zamanlarda her iki tedavinin beraber kullanımı artmıştır.


Depresyon geçirmiş bir kişinin buna eğilimli olabileceğini ve zorlayıcı yaşantılarda depresyonun tekrar edebileceğini söylemek yanlış olmaz. Ancak bu durum depresyon geçiren her kişi için geçerli değildir.

Depresyonun ciddi, tanı alan bir depresyon mu olduğu yoksa daha hafif düzeyde bir depresif durum mu olduğu önemlidir. Ayrıca, iyi bir psikoterapi uygulamasından sonra depresyon tekrar etse dahi kişi bununla tek başına başa çıkmayı öğrenebilir ve durum ağırlaşmadan kendi kendine müdahale edebilecek duruma gelebilir. Bu anlamda işin ehli kişilere gitmek önemlidir.

Tanı alabilecek düzeyde bir depresyonda psikiyatri uzmanı bir hekimin müdahale ekibinde bulunması ve yönlendirmesi önemlidir. Psikoterapi yapacak uzmanın, lisans veya yüksek lisans seviyesinin yanında mutlaka psikoterapi eğitimi almış olması gerekir.
  • 2 Yanıt
Daha fazla göster