Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nevcan Uludaş, 

Dalış Eğitmeni

• Front-end Architect @dogusteknoloji 💻 • Owner & Instructor @neptunsualti 🔱 • Underwater Explorer @guehq 🌊 • nevcan.com

Haziran 2015

Nevcan UludaşHalil Taşkit kişisini takip etmeye başladı

Halil Taşkit, Harita Mühendisi, @hitaskit

Haziran 2015

Nevcan UludaşEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Haziran 2015

Nevcan Uludaş bu yanıtı beğendi:

Snorkel, gözlük, palet gibi deniz ekipmanları kullanılmadığı kış sezonlarında en iyi şekilde nasıl muhafaza edilmelidir?

Tüm yumuşak plastiklerde yumuşaklığı veren uçucu bir madde bulunur (Diisononylphthalat (DINP), Di-2-Ethylhexylphthalat (DEHP) ya da Dibutylphthalat (DBP)) Bu madde tamamen uçtuğunda lastik esnekliğini kaybeder ve kırılgan olur. Bu nedenle araba lastiklerinde 3 yıldan eskisinin kullanılması güvenli bulunmaz. Aynı durum paletler, gözlük kenarları ve şnorkel ağızlığı için de geçerli. Aşağıdaki maddeleri Almanca bir dalgıç sitesinden buldum, mühendis olarak üstüne bir şey eklemek isterim. Eğer bu malzemeler aşağıdaki maddeler uygulandıktan sonra vakumlu torbada saklanırsa daha uzun süre dayanacaklardır.

 1. Öncelikle tatlı suyla yıkanmalılar.
 2. Direkt güneş ışığından korunmalılar, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmeliler.
 3. Paletler düşey bir duvara dayalı saklanacaksa topuk kısımları aşağıda olmalı.
 4. Ekipmanlar uzun süre kullanılmayacaksa yumuşak lastik kısımları talk pudrasıyla pudralanmalı.
Haziran 2015

Nevcan Uludaş bir yanıt verdi.

Serbest dalışlarda diyaframı kullanarak ya da başka yöntemlere (örneğin hipervantilasyon) nefes tutma süresini nasıl uzatabiliriz? Egzersizler nelerdir?

Serbest dalışta en son yapman gereken şey hipervantilasyon. Çünkü hızlı nefes alıp vererek kalp ritmini yükseltiyorsun, buda kalbin hızlı çalışıp daha çok oksijene ihtiyaç duymasını sağlıyor. Senin yapman gereken bunun tam tersi. Kalp ritmini düşürmen gerekli. Bunu nasıl yapabilirsin?

Memeli dalış refleksi diye birşey var. Bu tüm memelilerde olan bir savunma mekanizması. Siz memeli dalış refleksini tetiklediğinizde kalp ritminiz yavaşlar. Bu sayede daha az oksijene ihtiyaç duyarsınız, dolaylı olarak daha az nefes almanız gerekir. Memeli dalış refleksini sırasıyla aşağıdaki yöntemler ile tetikleyebilirsiniz.

1- Nefes tutmak : Farketmişsinizdir, peş peşe nefes tutma egzersizleri yaparken gittikçe daha iyiye doğru gidersiniz. Vücudunuzun buna vermiş olduğu tepki ise şu şekildedir; "Yeterince hava yoksa daha az çalışmalıyım! "

2- Yüzünüzün suya girmesi : Burada yüzünüz suya girdiğinde vücut otomatik olarak tehlikede olduğunu ve mevcut havanın idareli kullanılması gerektiğini düşünür ve uygulamaya geçer.

3- Basınç altında kalmak : Suya daldığınızda suyun ağırlığı üzerinizde bir basınç etkisi oluşturur. Bunu sadece kulaklarınızda hissedersiniz. Ama vücut bunuda bir tehdit olarak algılayarak kalp ritmini yavaşlatır.

Yani siz serbest dalış antremanı yaparken hem nefes tuttuğunuz hem yüzünüzün ıslandığı hemde basınç altına girdiğiniz için memeli dalış refleksi otomatik olarak tetiklenecektir. Anlatılması gereken çok fazla teorik ve pratik dersler var ama temel olarak yapman gereken kalp ritmini düşürmek ve fiziksel kondisyonunun yeterli olması. Bunu yoga yaparak da düşürmek mümkündür. Normal bir insanın kalbi dakikada 80-90 kez atar. Dünya rekortmeni (tek nefes 22 dk.) bunu bilinçli olarak 30lara kadar düşürebiliyor.

Yapmanız gereken pratikler ise;
Hafif eğimli bir koltuğa oturun. Oturduğunuz yer çok rahat olsun, üzerinizdeki kıyafetlerde yine aynı şekilde nefes alıp vermenize engel olmayan cinsten hafif birşeyler olabilir. Oturmakla uzanmak arasında diyaframınızı yeterince şişirebileceğiniz bir pozisyonda oturun. 6 sn diyaframınız çok fazla şişmeden yavaşça nefes alın aldığınız havayı 8 sn. De yavaşça geri verin. Bunu 8-10 kez tekrar edin. Doğru yapıyorsanız uykunuz gelmeye başlayacak ve esnemeye başlayacaksınız. 8-10 tekrardan sonra en fazla 3 kez 3 sn alın 6 sn. de verin ve derin bir nefes alın. Önce diyaframınızın 2/3'ünü sonra ciğerlerinizin 1/3'ünü doldurun ve süreyi başlatın. Artık nefes tutamayacağınızı hissetiğiniz anda sakın pes etmeyin. Diyafram vuruşlarınız ile savaşmayı öğrenin ve 8-15 arası diyafram vuruşuna kadar nefes tutmaya devam edin. Bu süre boyunca asla nefes vermeyin. Doğru yapmanız taktirde 3-5 dk arasında rahatça nefes tutabileceksiniz.

Bunu yaparken her iki deneme arasında muhakkak 4 dk. dinlenin ve bir gözetmen eşiliğinde bu antremanları yapın. Eğitimsiz çalışmalar ciddi problemler yaratabilir. O yüzden eğitim almanızda büyük ölçüde fayda olacağına inanıyorum. Bu koduda istekli arkadaşlarıma seve seve yardımcı olabilirim.
Eylül 2014

Nevcan Uludaş bir yanıt verdi.

Türkiye'de ne kadar batık (gemiler, uçaklar, şehirler mezarlar vs.) var?

Detaylı çalışma yapmak istediğim bir soru aslında. Hazırlanıp tekrar cevap vereceğim size ama şimdi sizin ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir video paylaşmak istiyorum. 1 Eylül 2014 tarihinde İbrice / SAROS'da yapılan Türkiye'nin ilk sualtı müzesinin etaplarından biri olan eski sahil güvenlik gemisinin batırılması ve ilk dalışına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz ;)

Temmuz 2014

Nevcan Uludaş bir yanıta alt yorum yaptı

@Bert aslında dalıştan sonra uçuş yapmak seni dekomprasyon (vurgun) hastalığına yakalanmana neden olmaz. Çünkü kabin basıncı senin normalde sürekli maruz kaldığın 1 ATM'ye eşittir. Ancak ve ancak uçak ani düşüş yada trübülansa girer ve tavandan oksijen maskeleri düşerse, bu durumda kabin basıncı 0,5'e düşürülür ve buda dokularda ve kanda birikmiş azot gazının (kabarcıklarının) hacminin birden 2 katına çıkmasına neden olur. Dekomprasyon hastalığı burda başlar. İşte bu yüzden biz derin dalış yaptıktan sonra (yada dalış tablolarından hesaplanarak süre belirlenebilir) kendimize uçuş yasağı veriyoruz. Anlayacağın bırak tehlike sınırlarına girmeyi, risk bile almıyoruz. Dalışta altın kural; ÖNCE EMNİYET!
 • Vurgun
 • Havanın bitmesi
 • Kaybolma
 • Deniz canlılarından gelen yaralanmalar
 • Isı şoku
 • Havale
 • Hipotermi (vücut ısısının düşmesi)
 • Nitrojen narkozu
 • Ciğer genleşmesi
 • Atardamar tıkanması
Dalış
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş bir yanıt verdi.

Temmuz 2014

Nevcan Uludaş bir yanıt verdi.

Yüzerken lens takmanın bir sakıncası var mıdır?

En kötü senaryo lens gözünüzden düşer ve kaybolur. Eğer siz araç kullanacaksanız büyük sıkıntı yaşarsınız. Başka bir sakıncası yok.
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş bir yanıt verdi.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için hangi fotoğraf makinasını önerirsiniz?

Sualtı çekimleri için alacağın herhangi bir DSLR makina için housing alman gerekecek. Amaç profesyonel çekimler yapmak (sergi, tv/sinema yada basılı yayın) için değil ise tam bir aksiyon kamerası olan GOPRO'yu tavsiye ederim. Hem küçük, hem senin toplamda (housing ve aksesuarlar) ödeyeceğin fiyatın kesinlikle altında, hemde görüntü kalitesi oldukça iyi (mesela 4k video çekebiliyor) . Tek sorunu gün ışığında tam performans alabiliyorsunuz. Karanlık ortamlarda kalite düşüyor. Gerçi bu diğer fotograf makineleri için de geçerli sanırım.

Profesyonel değilsen, profesyonel ol derim. Yani GoPro :) (Reklam gibi oldu)
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş bir yanıt verdi.

Su altında fotoğraf çekmek için bilmemiz gerekenler nelerdir?

Sualtında güzel kareler yakalamak istiyorsanız, dengenizin çok iyi olması gerekir. Ayrıca kesinlikle bir ışık kaynağınız olmalı. Unutmayın suyun ışığı soğurmasından dolayı aşağıya doğru inildikçe renkler kaybolur.
Temmuz 2014

Nevcan UludaşSualtı Fotoğrafçılığı konu başlığını takip etmeye başladı.

Sualtı Fotoğrafçılığı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2014

Nevcan Uludaş bir yanıt verdi.

Aranızda Formula 1 ile ilgilenen var mı?

Bende çok sıkı takip ediyorum. Kimi'nin dönmeyeceğini düşünmek yanlış olmuş sanırım. Bu sezon istediği araca sahip olmasada bende bir RAI fanıyım :) Gerçi max 2015 senesinde de izleyebiliriz sonra emekliye ayrılma ihtimali yüksek gözüküyor... .
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş bu yanıtı beğendi:

Aranızda Formula 1 ile ilgilenen var mı?

benim favorim alonso :)
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş bu yanıtı beğendi:

Aranızda Formula 1 ile ilgilenen var mı?

kimi raikkonen adamım (H)
Temmuz 2014

Nevcan UludaşAhmet Elitaş kişisini takip etmeye başladı

Ahmet Elitaş, Satış Temsilcisi, @synche

aka. Synche

Temmuz 2014

Nevcan Uludaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Neptün Sualtı Merkezi

2015 yılında açılacak dalış okulumuz için açılışa özel kampanyalar ve hediyelerden haberdar olmak için lütfen sosyal ağlardan bizi takip edin ;) Herkese keyifli günler...

facebook.com/neptunsualti
twitter.com/neptunsualti
instagram.com/neptsunsualti
Temmuz 2014

Nevcan UludaşDidem Gündüz kişisini takip etmeye başladı

Didem Gündüz, Dalgıç, @didemgunduz

Temmuz 2014

Nevcan UludaşHakan Bozkurt kişisini takip etmeye başladı

Hakan Bozkurt, Dalgıç, @hakanbozkurt

Temmuz 2014

Nevcan UludaşAhmet Taşs kişisini takip etmeye başladı

Ahmet Taşs, Dalgıç, @ahmettass

Daha Fazla