Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2019

Nevzat Yavuzcan bir yanıt verdi.

Elinizde 1 milyon dolar para var ve bütün mühendislik ve hukuk derslerini biliyorsunuz. Bir iş kurmanız gerekiyor. Hangi işi kurardınız? Neden?

Şuan için kesinlikle Türkiye'de ChatBot hizmet işine girerdim. Yurtdışın da aktif fakat Türkiye'de yeni yeni çalışmalar yapılıyor çünkü data yok. Bu konuda ilk girişimlerin büyük payı alacağına inanıyorum.
Ağustos 2014

Nevzat Yavuzcan bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ fikrim var. Yakın çevremde yaptığım saha araştırmalarından çok olumlu tepkiler aldım. Bu fikri PHP ile hayata geçirebilmem için ne kadar zamana ihtiyacım olabilir?

Merhabalar. Bizim de böyle bir projemiz oldu. Uzun çalışmalar ve uğraşlar verdik. Kaynak, yatırım ve yazılım desteği aradık. Fakat fikre yatırım veya destek bulmak çok zor. Öncellikle bu özgün fikri beta aşamasına getirmelisiniz. Bu sürede sizin bilginize göre değişecektir. Daha sonra melek yatırımcılara veya startup yarışmalarına katılabilirsiniz. Zaten proje de ışık görülürse destek alırsın. Sosyal ağ olduğu için en başta server ihtiyacı aşırıya kaçmaz. Fakat proje tuttuktan sonra zaten aldığınız destek ve yatırımla ihtiyacınızı karşılarsınız.
İyi çalışmalar. Başarılar... .
Ağustos 2014

Nevzat Yavuzcan bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ sitesi kurmak istesem ve elimde sadece kayda değer bir fikir olsa internet devlerine (örn; google vb. şirketler) açıklayarak bir şey elde etmem mümkün mü?

Serkan Beye aynen katılıyorum. Biz bırakın dünya devlerini Türkiye'de birçok kapıya gittik bırakın elde etmeyi dönüp bakmadılar bile. Bizden sürekli hangi aşamada olduğumuzu ve bir betasını sordular. Yani Serkan Beyinde dediği gibi bu tür girişimlerde düşünmekten çok önemli olan hayata geçirmek. Biraz bilginizle belli bir aşamaya getirirseniz pek çok startup yarışmalarına başvurabilirsiniz ama.
Temmuz 2014

Nevzat Yavuzcan bir yanıt verdi.

Sosyal ağ projem var ve hayata geçirmeyi çok istiyorum, ne yapmalıyım?

Yani öncelikle bunun gerçekten özgün bir fikir olması gerekiyor. Çünkü günümüzde pek çok sosyal ağ insanların neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Eğer buna karar verdiysen iş modeli oluşturmalı ve tasarımlarını yapmalı veya yaptırmalısın. Yazılımcı veya tasarımcıysan maliyeti düşürebilirsin. Belli bir beta aşamasından sonra pek çok hızlandırma programına başvurarak destek alabilirsin. Fakat gelir modeli de final aşamasında çok önemli yani yatırımcıların desteğinde.
İyi şanslar... .
Temmuz 2014

Nevzat Yavuzcan bir yanıt verdi.

Bir internet girişimi fikrini patentlemek mümkün mü?

Maalesef patent değil telif hakkı oluyor. Fakat onu da alabilmek için kaynak kodlarıyla birlikte sanayi bakanlığına gönderiyorsunuz. Ya da tüm iş fikrinizi ve tasarımlarınızı iadeli taahhütlü olarak kendinize gönderin. Böylece başka biri yaptığı zaman öncelik sizde olur.
Ocak 2014

Nevzat Yavuzcan bir yanıt verdi.

Lise son sınıftayım, bana hangi üniversiteyi ve hangi bölümü önerirsiniz?

Bence her şeyden önce gelecekte ne yapmak istediğini düşün ve bu doğrultuda mutlu olabileceğin bir meslek seç.